If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 47

Προεπιλογή

Σου έσπασε πάλι η μεμβρανη στο καπάκι; Σφυρίζει;
    Το να καταργήσεις το κύκλωμα των αναθυμιάσεων νομίζω δεν είναι και ό,τι καλύτερο για τη μηχανή σε βάθος χρόνου. Υγρασίες, καυσαέρια, ρύποι κτλ, θα συσσωρεύονται μεσα στη μηχανή, και υποθέτω θα σου υποβαθμίζουν συνεχώς και το λάδι.

Η πολλαπλή σου είσαι σίγουρος πως δεν έχει θέμα; Εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος πως έχει, γι'αυτό σου ξαναέσπασε το καπάκι.
    Τα λάδια που έβλεπες στα μπουζί πριν από 2 χρόνια προέρχονται από τη βαλβίδα που σου είχε σπάσει και όχι από τη φλάτζα του καπακιού.
    Η χαλασμένη πολλαπλή εισαγωγής, αφήνει πίεση να περάσει μέσα στο καπάκι (και στη μηχανή γενικότερα) με συνέπεια να πιέζει τη βαλβίδα του ψευτοκάπακου ανάποδα και να τη σπάει. Και επειδή υπάρχει πλέον έξοδος αέρα από τη βαλβίδα αυτή, κάποια στιγμή παρασέρνει και λάδια τα οποία βγαίνουν απο την πλέον ραγισμένη βαλβίδα, πάνω στον πολλαπλασιαστή και τα μπουζί.

Αν βουλώσεις τώρα την πολλαπλή να μην έχει διαρροή αέρα (όταν ανεβάζει πίεση η τουρμπίνα) και αφήσεις τις αναθυμιάσεις να εκτονώνονται στο περιβάλλον δεν ξέρω αν θα είναι καλό για τη μηχανή σου. Σίγουρα δε θα έχεις προβλημα με το καπάκι ομως, αλλά είναι λίγο δώρον άδωρον πιστεύω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη capthookb : 10-09-16 στις 15:55
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Ναι, να κοιταξεις στην πολλαπλη αν υπαρχει η κοκκινη ταπα. Ποσα χιλιομετρα εκανες με το καινουριο καπακι;
    Όταν ο άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτ/του στη σύζυγό του,2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι καινούρια η σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Ναι μου εσπασε παλι η μεμβρανη στο καπακι.Βγαζει τους ιδιους κωδικους σαν σφαλματα και σφυριζει μονιμα.Εχετε δικιο θα κοιταξω τη πολλαπλη ξανα αν εχει καποιο θεμα.Τη προηγουμενη φορα δεν ειχε θεμα η πολλαπλη εβλεπα τη ταπα κανονικα αυτη τη φορα δε το σκεφτηνα να τη κοιταξω.Εκανα περιπου 40,000χιλιομετρα.Για τα λεφτα που εχω δωσει θεωρω οτι ειναι μεγαλη κοροιδια αυτο το αναλωσιμο διοτι ειναι πανακριβο και δεν αντεχει.Σε ξενα forums που διαβασα υπαρχουν ανθρωποι που λενε οτι το εχουν αλλαξει το καπακι πανω απο 3 φορες .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο parkouratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μου εσπασε παλι η μεμβρανη στο καπακι.Βγαζει τους ιδιους κωδικους σαν σφαλματα και σφυριζει μονιμα.Εχετε δικιο θα κοιταξω τη πολλαπλη ξανα αν εχει καποιο θεμα.Τη προηγουμενη φορα δεν ειχε θεμα η πολλαπλη εβλεπα τη ταπα κανονικα αυτη τη φορα δε το σκεφτηνα να τη κοιταξω.Εκανα περιπου 40,000χιλιομετρα.Για τα λεφτα που εχω δωσει θεωρω οτι ειναι μεγαλη κοροιδια αυτο το αναλωσιμο διοτι ειναι πανακριβο και δεν αντεχει.Σε ξενα forums που διαβασα υπαρχουν ανθρωποι που λενε οτι το εχουν αλλαξει το καπακι πανω απο 3 φορες .
    Καλησπερα parkourate... τελικα τι απεγινε με τη ζημια σου... ρωτω γιατι μολις ειχα το ιδιο προβλημα και αλλαξα το καπακι... μπορω να κανω κατι για να προλαβω τις καταστασεις???? σε εσενα τελικα εφτιαγε η πολλαπλη εισαγωγης που αναφερεται????

Περιοχή
    Περαμα Αττικη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παιδιά μόλις έπαθα ακριβώς το ίδιο...έσπασε η βαλβίδα στην πολλαπλή κ επιτόπου έσκισε κ την μέβρανη στο καπάκι... παραγγείλα καινούριο καπάκι febi bikstein 190€ τώρα όσο αναφορά την πολλαπλή...λένε ότι έχουν βελτιώσει την πολλαπλή και πουλάνε μια καινούργια στην αντιπροσωπεία αλλά πόσο αληθεύει αυτό δεν ξέρω άσε που είναι πανάκριβη.....έχει κάνει κανείς μια πατέντα που παιζει? Η πατέντα έχει ως εξής: ταπωνεις με μια βίδα ροδέλα και κόλλα δύο συστατικών το κενό που μένει όταν σπάει η πορτοκαλί ανεπιστροφη βαλβιδουλα και βάζεις μια ανεπιστροφη βαλβίδα εξωτερικά πάνω στην πολλαπλή...τι λέτε.....;;;;
    Παλι Astraφτει!!!

Περιοχή
    Περαμα Αττικη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Τι λέτε παιδιά;;;
    Παλι Astraφτει!!!

Προεπιλογή

Καλησπέρα, μετά από εμφάνιση λαδιών γύρω από το ψευτοκαπακο και ενώ η πρώτη εκτίμηση ήταν αλλαγή φλαντζας τελικά αλλαχτηκε το ψευτοκαπακο γιατί δεν δούλευε σωστά ο κινητήρας οπως μου ειπαν και εμφάνισε βλάβη η οποία δεν φαινόταν στο ταμπλό . Τελικά δεν έχω καταλάβει τι προκαλεί το πρόβλημα στην βαλβίδα του καπακιου η ποιότητα της βενζίνης ή κάτι άλλο?

Προεπιλογή

η μουφα ποιοτητα της οπελ σε ενα σωρο πραγματα πανω στα αμαξια της.

πουλαει ανταλλακτικα κ συντηρει συνεργεια χρονια τωρα.

Προεπιλογή

Αν είναι δυνατόν να θεωρούν αναλώσιμο το ψευτοκαπακο. Απογοητεύτηκα δεν σας κρύβω. 116000km έχω.

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους, τι κακός χαμός είναι αυτός με τα χαλασμένα καπάκια? Απαράδεκτοι πραγματικά, σαν να έχει γίνει σκόπιμα.
    Νομίζω ότι κάποιος πριν στη συζήτηση ανέφερε ότι πήρε FEBI BILSTEIN. Αξίζει ας πούμε να πάρει κανείς από εδώ:
    https://www.autodoc.gr/febi-bilstein/9808028
    ή καλύτερα να πάμε στο γνήσιο;
    Επίσης αν κάποιος έχει κάποιο λινκ για παραγγελία από Γερμανία ας το παραθέσει ή ας στείλει πμ. Ευχαριστώ

Προεπιλογή

...και αναρωτιέμαι γιατί να μην παραγγείλω από ebay με 80-90 ευρώ (γνήσιο λεει ο πωλητής) ή ακόμα καλύτερα αν η πηγή του κακού είναι μόνο η μεμβράνη (δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει καλά) να αλλάξουμε μόνο μεμβράνη από εδώ:
    https://www.ebay.co.uk/itm/VAUXHALL-...IAAOSwALlcLr35

Προεπιλογή

ναι μονο το ψευτοκαπακο χαλαει... και ανλτιες βαρανε και πολλαπλασιαστες. καλυτερα αυτα τα ακριβα ανταλλακτικα (πανακριβα απο Ελλαδα) να ψαχνετε απο ιντερνετ για αυθεντικα ebay ή δε ξερω που αλλου παρα ιμιτασιον
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Δυστυχώς φίλε μου δεν αλλάζει μόνο η μεμβράνη σε astra j

Προεπιλογή

@subi21
    Ευχαριστώ, όντως αυτό έμαθα κι εγώ οπότε παρήγγειλα το καπάκι, genuine από ebay στο 1/3 της ελληνικής τιμής. Θα ποστάρω εντυπώσεις όταν παραλάβω.

Προεπιλογή

Το ψευτοκάπακο από το ebay ήρθε, 110 ευρώ με τα μεταφορικά (έκανε 10 μέρες να έρθει), γνήσιο GM, τοποθετήθηκε όλα κομπλέ. Μη δίνετε 400άρια στην εδώ Όπελ

Προεπιλογή

θα μπορουσες σε παρακαλώ να μας γράψεις το link της πωλητη - εταιρείας από όπου το αγόρασες?

Προεπιλογή

Καλησπέρα στην ομάδα , νέο μέλος !!!

Έπαθα και εγώ ζημια με το ψευτοκαπακο , μήπως υπάρχει κάποιος από την ομάδα που να το έχει παραγγείλει από το εξωτερικό γνήσιο ανταλλακτικό η εστω ημιτασιον αλλα να του εχει βγει καλο , ωστε να δωσει κανα link να το αγορασω επειδη εδω ζητανε απο 450€

Προεπιλογή

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί από 2,5 χρόνια ξανά καπάκι-σκισμένη μεμβράνη. Αυτή τη φορά θα κοιτάξω πολλαπλή εισαγωγής γιατί μάλλον είναι η αιτία. Επίσης θα δοκιμάσω να αλλάξω μόνο μεμβράνη όπως λέει εδώ:
    https://www.youtube.com/watch?v=3fenm5MBXa8 και https://www.youtube.com/watch?v=OHDAb5F7xRw
    και βλέπουμε.
    Για μεμβράνη ή καπάκι βλέπω ότι πλέον υπάρχει κι εδώ ιμιτασιόν https://kritosparts.gr/Code/25198877.
    Αν θέλετε γνήσια το προηγούμενο το είχα πάρει εδώ ebay https://tinyurl.com/45hup836

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Μην βάλεις ιμιτασιόν καπάκι ή αλλάξεις μόνο την βαλβίδα.
    Να πάρεις το γνήσιο μόνο, πάρε και ένα τηλ στον opel car αφοι μαγαζή
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην βάλεις ιμιτασιόν καπάκι ή αλλάξεις μόνο την βαλβίδα.
    Να πάρεις το γνήσιο μόνο, πάρε και ένα τηλ στον opel car αφοι μαγαζή
    Ωχ! Γιατί; έχει δοκιμαστεί και δεν δουλεύουν σωστά; Ούτε η αλλαγή μεμβράνης ούτε το ιμιτασιόν καπάκι; Η αλλαγή μεμβράνης είναι 10 ευρώ κ έλεγα να τη δοκιμάσω.
    Συνοψίζοντας, η συνολική λύση ποια είναι; Πρέπει να αλλαχτεί όλη η πολλαπλή εισαγωγής και καπάκι; Και μόνο γνήσια;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Astra Gsi Turbo
    Από τον/την Gsi 16v Turbo στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 941
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-19, 13:39
  2. opel astra gtc turbo
    Από τον/την kardistan25 στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-14, 23:51
  3. Ρετάρισμα σε X16XEL
    Από τον/την opelkadett στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-13, 19:27
  4. opel astra 1.4 turbo
    Από τον/την interfear στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-11, 21:39
  5. OPEL ASTRA H 2.0 TURBO
    Από τον/την geo21 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-06, 14:08

Δικαιώματα - Επιλογές