If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 21

Προεπιλογή Απενεργοποίηση το ESP σε korsa D

Μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το ESP στο κορσα D και με πιο τρόπο;

Προεπιλογή

Καλημερα.?Νομιζω με το op-com μπορεις να το κανεις!!!
    [img]http://img834.imageshack.us/img834/3072/dsc0008ub.jpg[/img]

http://compressor-a-c-com.webnode.gr

Προεπιλογή

Τι είναι το op-com. Δεν υπάρχει κάπιος τρόπος από το κρυφό μενού;

Προεπιλογή

Νομιζω μονο στην εκδοση sport μπορεις...αλλιως πρεπει να βγαλεις την ασφαλεια οποτε δεν θα χεις ουτε ESP ουτε και ABS...νομιζω!
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Έγινε παιδιά ευχαριστώ πολύ.

Προεπιλογή

Υπαρχει tutorial/diy σε διαφορες σελιδες! Ολο το θεμα ειναι αλλαγη της κονσολας απο opc/gsi και οι αντιστοιχες συνδεσεις στις καλωδιωσεις! Δηλαδη χωρις κοψε-ραψε μονο με την ασφαλεια!

Προεπιλογή

Έχει περπατήσει κανείς σε χιόνι με το κορσα d να έχει esp. Περπατάει το αυτοκίνητο ή κόβει συνέχεια το esp όταν χάνουν τα λάστιχα.

Προεπιλογή

Μια λειτουργια του esp ειναι να μη σπιναρει και να σε βοηθαει να κινηθεις σε παγο και γενικα σε δρομους με χαμηλη προσφυση.
    Οποτε καλο ειναι να το εχεις αν θες να κινηθεις σε τετοιες διαδρομες.
    Το δικο μου δεν εχει αλλα το αυτοκινητο του πατερα μου με esp ενεργοποιημενο σε βγαζει απο τα δυσκολα, βεβαια ειναι 4Χ4.

Προεπιλογή

Σε φρέσκο χιόνι σπάνια! Αλλά και που εμπαινε ήταν 'διακριτικό'! Σε πάγο βράδυ και πατημένο χιόνι ηταν πιο έντονο! Αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Βέβαια ήμουν φειδωλός στο γκάζι και φρένα με ηρεμία. Χωρίς αλυσίδες βέβαια. Με αλυσίδες μια δυο φορές που ο κώλος ήθελε να πάει βόλτα, σε χιόνι παγωμένο! Αλλά με το 1.7 με τη ροπή που έχει αμα δεν είσαι κρατημένος βλέπω υπερωρίες!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gesp44 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε φρέσκο χιόνι σπάνια! Αλλά και που εμπαινε ήταν 'διακριτικό'! Σε πάγο βράδυ και πατημένο χιόνι ηταν πιο έντονο! Αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Βέβαια ήμουν φειδωλός στο γκάζι και φρένα με ηρεμία. Χωρίς αλυσίδες βέβαια. Με αλυσίδες μια δυο φορές που ο κώλος ήθελε να πάει βόλτα, σε χιόνι παγωμένο! Αλλά με το 1.7 με τη ροπή που έχει αμα δεν είσαι κρατημένος βλέπω υπερωρίες!
    Μου είπανε ότι σε ανηφόρα μόλις αρχίσει να χάνει πρόσφυση αρχίζει να σου κόβει την φόρα το esp και καλό είναι να το βγάζεις στο χιόνι. Έλα που το δικό μας δεν έχει κουμπάκι απενεργοποίησης. Έχεις αλυσίδες ή πανιά στο αυτοκίνητο; Εγώ πήρα πανιά γιατί φοβήθηκα μήπως γρατσουνίσω τις ζάντες. Αχρείαστα νάνε.

Προεπιλογή

Αλυσιδες! Η αληθεια ειναι οτι σε σπινιαρισμα ειναι πολυ παρεμβατικο! Αλλα χιονι και να ειχα το button δεν νομιζω να το απενεργοποιουσα! Αν και πολλες φορες οταν θελεις να κανεις 'spirited driving' που λενε και οι vauxhallακιδες ειναι εκνευριστικο!

Προεπιλογή

Ρε Μπαμπη, ισα ισα που στο χιονι και γενικα στις συνθηκες με μειωμενη προσφυση το θελεις το ESP, αν ειναι δυνατον να σου ειπαν να το απενεργοποιειες εκει...ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!
    Χανεις τον ελεγχο σε χρονο μηδεν σου λεω!!!
    Κανει καλη δουλεια μεν, αλλα δεν το ρισκαρω χωρις αλυσιδες, μεχρι ενος σημειου ναι, αλλα αλλυσιδες φιλε, δεν ειναι να παιζεις!!!
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Κι εμένα όταν είχα πρώτο πάρει το αυτοκίνητο και είχα ρωτήσει τους μηχανικούς στην Mega Motors τι παίζει με το κουμπί αυτό και αν χρειάζεται να το απενεργοποιώ, μου είχαν πει αν χρειάζεται να το απενεργοποιήσω στα χιόνια μόνο... Γιατί εάν δουλεύει υπερωρίες το ESP/traction control μπορεί να κάνει ζημιά στο διαφορικό... Δεν έχω βρεθεί μέχρι τώρα σε τέτοιες συνθήκες οπότε δεν γνωρίζω τι παίζει ακριβώς. Μεταφέρω μόνο ότι μου είχαν πει οι μηχανικοί που έκαναν τον έλεγχο πριν παραδώσουν το αυτοκίνητο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εμένα όταν είχα πρώτο πάρει το αυτοκίνητο και είχα ρωτήσει τους μηχανικούς στην Mega Motors τι παίζει με το κουμπί αυτό και αν χρειάζεται να το απενεργοποιώ, μου είχαν πει αν χρειάζεται να το απενεργοποιήσω στα χιόνια μόνο... Γιατί εάν δουλεύει υπερωρίες το ESP/traction control μπορεί να κάνει ζημιά στο διαφορικό... Δεν έχω βρεθεί μέχρι τώρα σε τέτοιες συνθήκες οπότε δεν γνωρίζω τι παίζει ακριβώς. Μεταφέρω μόνο ότι μου είχαν πει οι μηχανικοί που έκαναν τον έλεγχο πριν παραδώσουν το αυτοκίνητο.
    Ζημια στο διαφορικο δεν νομιζω να κανει, περισσοτερο στα φρενα θα κανει γιατι αυτα τα συστηματα εκει επεργουν για να σταματησουν την ολισθηση των τροχων!

Προεπιλογή

Αν είσαι σε ανηφόρα όμως δεν πατάς φρένο! Όταν προσπαθείς να ανέβεις τον χιονισμένο δρόμο και σπινιάρεις συνέχεια, τότε πως περιορίζει την ολίσθηση το traction control? Επεμβαίνοντας ηλεκτρονικά στο διαφορικό και δίνοντας λογικά και κάποιες πρόσθετες εντολές στον κινητήρα. Γι' αυτή την περίπτωση μίλαγε ο μηχανικός μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 28-12-14 στις 00:19

Προεπιλογή

Δηλαδή έχει μπλοκέ διαφορικό θες να μου πεις που εμπλέκεται ηλεκτρονικά?
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα! Όπως έγραψα και πιο πάνω μεταφέρω τα λόγια των μηχανικών!

Προεπιλογή

To esp/Traction control οπως σου ειπα επεμβαινει κυριως στα φρενα-και στο γκαζι που πατας! Φρεναρει τους τροχους ειτε για να μη σπιναρει ειτε για να μπεις σε στροφη που εχεις με παραπανω χιλιομετρα. Στη τελευταια περιπτωση σου κοβει το γκαζι-σα να μην το πατας-για να μπει το αμαξι με οσα μπορει στη στροφη, φρεναροντας παραλληλα περισσοτερο τους εσωτερικους τροχους στη στροφη για να σε μαζεψει. Κανουν πολλα και διαφορα γενικα τα ηλεκτρονικα!

Τωρα, υπαρχει ειτε το μπλοκε διαφορικο μου ειναι μηχανικο...ειτε ολα αυτα τα ηλεκτρονικα που παιζουν και το ρολο του μπλοκε!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To esp/Traction control οπως σου ειπα επεμβαινει κυριως στα φρενα-και στο γκαζι που πατας! Φρεναρει τους τροχους ειτε για να μη σπιναρει ειτε για να μπεις σε στροφη που εχεις με παραπανω χιλιομετρα. Στη τελευταια περιπτωση σου κοβει το γκαζι-σα να μην το πατας-για να μπει το αμαξι με οσα μπορει στη στροφη, φρεναροντας παραλληλα περισσοτερο τους εσωτερικους τροχους στη στροφη για να σε μαζεψει. Κανουν πολλα και διαφορα γενικα τα ηλεκτρονικα!

Τωρα, υπαρχει ειτε το μπλοκε διαφορικο μου ειναι μηχανικο...ειτε ολα αυτα τα ηλεκτρονικα που παιζουν και το ρολο του μπλοκε!
    Ευχαριστώ για τις κατατοπίσεις συμφορουμίτη!! Δεν ήξερα και δεν μου είχαν πει για τέτοιες λεπτομέρειες... Αλλά αυτό που έγραψα πιο πάνω είναι δικά τους λόγια. Μπορεί να μην το μεταφέρω κι εγώ ακριβώς σωστά καθώς πάνε χρόνια από αυτή την συζήτηση...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. απενεργοποίηση μπίπερ ζώνης
    Από τον/την tasos_85 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 16:00
  2. karmpon se asimi korsa d me mauri zada
    Από τον/την shaker87 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-12, 15:04

Δικαιώματα - Επιλογές