If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 37

Θέμα: help me opcom

Προεπιλογή help me opcom

αν καποιος μπορει να με βοηθησει ρε παιδια γιατι εχω χαθει αγορασα το opcom το εγκατεστησα κανονικα με τα εξης θεματα
    1) το λαμπακι tx μενει συνεχως αναμενο πορτοκαλι
    2) απο το μενου του op com settings test interface το βλεπει παρολα αυτα το tx κολημμενο
    στο αυτοκινητο δεν συνδεεται καμια λυση

Προεπιλογή

ποιο version αγόρασες; είναι κινέζικο;; 1.45; σε τι αυτοκίνητο προσπαθείς να το συνδέσεις; Μέχρι τώρα φυσιολογικό είναι να μένει σταθερό το Τχ αλλά όταν επικοινωνεί με το πρόγραμμα αναβοσβήνει όταν διαβάζει δεδομένα. Μάλλον δεν το διαβάζει το πρόγραμμα... driver εγκατέστησες; στο test interface τι σου έβγαλε;;

Επίσης πρέπει να διαλέξεις την κατάλληλη χρονολογία για το αυτοκίνητό σου αλλιώς δεν θα δουλέψει...

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση Ναι 1,45 κινέζικο είναι εγώ έχω Windows 7 x64 όσο για τους drivers όταν το συνδεσα το βρήκε σαν opcom και το εγκατέστησε όμως μου έβγαλε και άγνωστη συσκευή με το όνομα USB serial port μετά βρήκα ένα πρόγραμμα mprog και με ένα script πλέον το βλέπει σαν USB serial converter θα ξαναδοκιμάσω το μεσημέρι και θα ενημερώσω

Προεπιλογή

Με πια έκδοση το δουλεύεις μετά το mprog , μόνο με την
    έκδοση που έχει ανεβάσει ο referravag σε άλλο post δουλεύει

Προεπιλογή

Σωστά. Εαν το πείραξες με το MProg τότε πρέπει να εγκαταστήσεις τον driver από το opcom 2012 for china clone που έχω ανεβάσει στο άλλο thread για να δουλέψει. Εαν εγκαταστήσεις τον driver αυτόν τότε θα σου δουλέψει και με τις 2 σπασμένες εκδόσεις (2010 και 2012). Απλά μετά πηγαίνοντας στα diagnostics κάνε ένα car identification για να σου βγάλει τη χρονολογία του αυτοκινήτου σου ώστε να την επιλέξεις μετά σωστά.

Προεπιλογή

Λοιπον τα εκανα ολα αυτα και πλεον το τχ λαμπακι δεν ειναι μονιμα αναμμενο ομως οταν παταω auto vehicle identification μου με λει no connection with ecm αν επιλεξω εγω το αμαξι μετα παλι δεν το αναγνωριζει το δοκιμασα και με γυρισμενο το διακοπτη και αρχισαν να αναβοσβηνουν τα λαμπακια παιδια φοβαμαι μην παθει τπτ ο εγκεφαλος και μετα αστα να πανε βασικα αυτο που θελω να ενεργοποιησω ειναι το αυτοματο κλειδωμα και το αυτοματο κλεισιμο παραθυρων με το κλειδωμα καμια αλλη ιδεα;

Προεπιλογή

Ωραία. Μην αγχώνεσαι συμφορουμίτη! Θα το βρούμε! Ζημιά στον εγκέφαλο δεν θα κάνεις. Αν σου έχουν ανάψει τπτ λαμπάκια στο αυτοκίνητο μην αγχώνεςαι... Και εμένα μου είχαν ανάψει μέχρι να καταλάβω τις ρυθμϊςεις.

Στην σελίδα που κάνει το τεστ του interface βεβαιώσου ότι έχεις επιλέξει revision B! Αν έχεις κάτι άλλο μάλλον δεν θα σου δουλέψει. Επίσης στο vehicle identification επέλεξε την κουκίδα που λέει "CAN" μπροστά όχι το πρώτο που γράφει κάτι άλλο (δεν το θυμάμαι) και ξανά δοκίμασε. Δοκίμασε και με το software που είχε το cd του. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην δοκιμασίες να τρέξεις τη γνήσια έκδοση του OPCOM γιατί θα σου καταστρέψει το interface (κλώνο). Δοκίμασε αυτά και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hightmare Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον τα εκανα ολα αυτα και πλεον το τχ λαμπακι δεν ειναι μονιμα αναμμενο ομως οταν παταω auto vehicle identification μου με λει no connection with ecm αν επιλεξω εγω το αμαξι μετα παλι δεν το αναγνωριζει το δοκιμασα και με γυρισμενο το διακοπτη και αρχισαν να αναβοσβηνουν τα λαμπακια παιδια φοβαμαι μην παθει τπτ ο εγκεφαλος και μετα αστα να πανε βασικα αυτο που θελω να ενεργοποιησω ειναι το αυτοματο κλειδωμα και το αυτοματο κλεισιμο παραθυρων με το κλειδωμα καμια αλλη ιδεα;
    Για πιο μοντέλο astra μιλάμε και πια έκδοση .

Προεπιλογή

astra h 2006 station wagon 1.3 diesel

Προεπιλογή

ok πήγαινε στο opcom
    1 Year
    2 Vehicle
    3 Body
    4 REC
    5 πατα programming
    6 βάλε το Security Code
    7 πατα Variant Programming
    βρες το Speed Dependant Locking και το Windows Comfort Closing
    και κάντα present
    πατα Program και μετά exit
    μετά κρατα πατημένο το κεντρικό κλείδωμα από το ταμπλό για 5 δευτερόλεπτα θα ακούσεις ένα μπιρ και θα έχεις ενεργοποίηση το αυτόματο κλείδωμα και για τα παράθυρα κλειδώνοντας κρατάς πατημένο το κλείδωμα και ανεβαίνουν και με το ξεκλείδωμα πατημένο κατεβαίνουν αυτά τα ολίγα ότι απορία έχεις πες.

Προεπιλογή

Παιδια με το opcom πως βλέπουμε τα πραγματικά χιλιόμετρα και πόσο γεμάτο είναι το dpf ? astra j 1.3
    Astra j 1.3 ecoflex cdti

Προεπιλογή

Για το DPF πηγαίνεις engine-> exhaust after treatment αν θυμάμαι καλά. Δεν το έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή. Σου γράφει στην ίδια καρτέλα και πόσα χλμ έχουν περάσει από την τελευταία αναγέννηση, δεδομένα από τον αισθητήρα πίεσης κλπ... Αν το πετύχεις σε φάση αναγέννησης και το συνδέσεις σου γράφει και την πρόοδο της διαδικασίας. Δηλ πόσο % έχει ολοκληρωθεί

Προεπιλογή

παιδια ευχαριστω για τις γρηγορες και κατατοπιστικες απαντησεις αν το παω manual φτανω στο rec και μετα δεν μπορω να επιλεξω το programming για την ωρα θα το αφησω γιατι την κυριακη φευγω ενα μηνα εξωτερικο και αν χαλασει τωρα τον ηπια θα επανελθω αργοτερα ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας!!!!

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά

Αγόρασα και εγώ ένα china clone opcom V1.59 με σκοπό να μπορέσω να ξεκλειδώσω περισσότερες πληροφορίες στο BC και πήγαν όλα μια χαρά. Προχτές διαβάζοντας σε αυτό το topic την διαδικασία που προανέφερε ο referravag για να δούμε την πληρότητα του dpf λέω κάτσε να πάω να το δοκιμάσω να δω τι θα μου βγάλει. Συνδέθηκα βρήκα την καρτέλα engine-> exhaust after treatment και περίμενα να μου κάνει load τα δεδομένα και ενώ περίμενα περίπου 3 λεπτά (το tx αναβόσβηνε άρα είχε επικοινωνία) δεν είχε κάνει read κανένα δεδομένο οπότε και το έκλεισα. Ξέρετε αν αργεί τόσο πολύ ή κάτι παίζει με τον κλώνο - software?

Προεπιλογή

Καλησπέρα. Κατ' αρχάς αν μπορείς γράψε τι αυτοκίνητο, τι χρονολογία είναι και ποια έκδοση του Vauxcom χρησιμοποιείς για να δούμε αν μπορούμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει...

Προεπιλογή

καλησπέρα

Το αμάξι είναι ένα opel astra J sport tourer 1.3 ecoflex μοντέλο του 2012. H έκδοση του opcom είναι η VAUX-COM_120309a+131223d και το firmware του κλώνου είναι το 1.59.
    Με την ecu στα διάφορα τεστ που του έκανα είχα επικοινωνία, και όταν έβαλα τις έξτρα πληροφορίες στο BC πάλι δεν είχα θέμα ( είχε μόνο ταχύτητα και trip1 , 2).

Ευχαριστώ

Προεπιλογή

Το VAUX-COM_120309a+131223d που χρησιμοποιείς είναι μία έκδοση άρπα κόλλα και δεν είναι εγγυημένο ότι θα σου δουλεύουν όλες οι λειτουργίες. Ας πούμε σε εμένα στα Live data του κινητήρα μου βγάζει παύλες και δεν δείχνει τιμές. Η απλή όμως έκδοση VAUX-COM_120309a δουλεύει άψογα. Το δικό μου είναι του 2011 οπότε είμαι καλυμμένος. Τέλος ορισμένες άλλες λειτουργίες που δεν έχεις πρόσβαση όπου βλέπεις να προσπαθεί να συνδεθεί και να μην συνδέετε ή να μην δουλεύει κάποιο κουμπί κλπ ενδέχεται να μην είναι υλοποιημένες μέσα στο VAUX-COΜ ή να μην τις υποστηρίζει το αυτοκίνητό σου σαν εξοπλισμός.

Και εμένα η
    VAUX-COM_120309a+131223d στην πληρότητα του DPF δεν μου βγάζει τίποτα... Τρεις κόκκινες παύλες βγάζει για την ακρίβεια σε όλα τα πεδία... Φταίει το λογισμικό. Από την άλλη η σκέτη VAUX-COM_120309a η οποία με καλύπτει, τα δείχνει όλα όπως πρέπει αλλά δεν θυμάμαι αν υποστηρίζει αυτοκίνητα του 2012.

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ referravag

Ακριβός αυτό μου κάνει σε όλα τα πεδία έχω 3 κόκκινες παύλες και το πρόγραμμα είναι συνέχεια σε loading (και καλά προσπαθεί να διαβάσει τις πληροφορίες).
    Θα προσπαθήσω να βρω την VAUX-COM_120309a για να τσεκάρω εάν υποστηρίζει αυτοκίνητα του 2012 και θα σας πω πως πήγε το πείραμα.

Ευχαριστώ

Προεπιλογή

Πάντα σε loading θα είναι το πρόγραμμα καθώς διαβάζει όλη την ώρα σε πραγματικό χρόνο. Το θέμα είναι ότι η παντρεμένη ή καλύτερα μπασταρδεμένη έκδοση δεν είναι καλή... Σε κάποιους μπορεί να δουλεύει σε κάποιους άλλους όχι... Σε όσα Astra J την έχουμε δοκιμάσει πάντως δεν δουλεύει...

Προεπιλογή

Υπάρχει κάποιο link ή Site που μπορώ να βρω την 120309a ?
    Σε όσα έψαξα τώρα έχω βρει με την + 131223d

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. opcom
    Από τον/την amaliada στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-12, 20:49
  2. opcom και λιτρα καυσίμου στο ντεποζιτο
    Από τον/την corsakias2002 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-12, 12:56

Δικαιώματα - Επιλογές