If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Προεπιλογή Opel Astra 1.3 diesel ή Opel corsa 1.3 diesel ????

Καλημερα στην παρεα, ηθελα λιγο την γνωμη σας οσον αφορα την οικονομια των 2 αυτων μοντελων της ιδιας χρονονολογιας και του κινητήρα CDTI.

Για το Αστρα ακουσα απο πολους οτι καιει εκτοσ πολησ 5,5λιτρα/100 μεσο ορο και για το κορσα 4,5/100.

μπορει καποιος να με κατατοπισει για το πιο ειναι πιο οικονομικο και αν ισχυουν αυτες οι καταναλωσεις, εχω καιρο που ψαχνω και ακουω διαφορα και αλλαζω γνωμη,εχω μπερδευτει με λιγα λογια.

Ναι μεν θελω να εχει χωρους οπως το αστρα αλλα να μην καιει σαν να εχω βενζινα...που πιστευω λογο περισοτερου βαρους το αστρα εχει 1 λιτρο παραπανω καταναλωση!!

Εχει καποιος την εμπειρια να με διαφωτισει?

ευχαριστω.

Προεπιλογή

Προφανώς το corsa θα έχει μικρότερη κατανάλωση λόγω βάρους... Σαν κάτοχος Astra j 1.3 ecoflex μπορώ να σου πω ότι σε ταξίδι έχω πετύχει 3.6l/100km ενώ σε μικτό κύκλο είμαι μεταξύ 4.4-4.6l/100. Παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος οδήγησης... Αν το πλακώνεις καίει τα άντερά του όπως το ίδιο συμβαίνει αν πλακώνεις και τη βενζίνη...

Senior Member
    Περιοχή
    Στουπα Μεσσηνιας
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Πως τα εχεις μετρηση με της ενδειξης του αυτοκινητου η με το παραδωσιακο τροπο φουλαρισμα μηδενισμα κ,τ,λ

Προεπιλογή

Εννοείται με τον παραδοσιακό τρόπο.

Προεπιλογή

Ρε παιδια μην τρελαινομαστε με το θεμα καταναλωση! Δλδ τι, θα παιρνεις μαζι σου τα μισα πραγματα σε ενα ταξιδι για να καις λιγοτερο?!?!?!? Δεν ξερω εαν εχεις οικογενεια και τι πραγματα χρειαζεσαι αλλα πχ δεν θα παρεις το καροτσι του μωρου λογω πορτ μπαγκαζ και δεν μαμιεται γτ καιω λιγοτερο ενα λιτρο! Δυστυχως αγοραζουμε αυτοκινητα παραβλεποντας το κυριοτερο κριτηριο -κατ εμε - την χρηστικοτητα!

Παντα φιλικα, προσπαθωντας να βοηθησω στην αποφαση σου!

Παρόμοια Θέματα

1. opel astra diesel
    Από τον/την petrros στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-16, 23:57
  2. OPEL CORSA D 1.3 diesel
    Από τον/την GTC25 στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 152
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-15, 10:00
  3. Αγορά Opel Corsa C 1.3 Diesel . Τα φώτα σας.
    Από τον/την giorgos90 στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-13, 01:40
  4. Opel Corsa 1.3 Diesel 2007
    Από τον/την John_F_L στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-12, 15:32
  5. Mhxani 1.3CDTI Diesel se Opel Astra G 1.4 16V
    Από τον/την a1s7trea στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-10, 06:58

Δικαιώματα - Επιλογές