If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Προεπιλογή

Πάντως θέλω τη συμβουλή σου γιατί εγώ δεν βρήκα μάστορα κάτω από διακόσια ευρώ εργασια για φλάντζα καδένας;Ξέρεις οι μηχανικοί είναι σαν τους γυναικολόγους, αυτός που ξεγέννησε τη γυναικά μας, είναι ο καλύτερος στην επικράτεια χα!χα! Για να μην πιάσω τις κομμώτριες, όποτε αλλάζεις η προηγούμενη σου έχει κάνει ψαλιδιές!!

Προεπιλογή

η επισκευη μολις εγινε και η φλατζα καθρεπτη αντικατασταθηκε.Ηθελε περιπου 3 ωρες εργασιας και ειδικα εργαλεια για τον χρονισμο.Αντικατασταθηκαν τα παντα απο αυτα που λυθηκαν,φλατζες,τσιμουχα στροφαλου,παραφλου ,τεντωτηρες κλπ.Βαζω και φωτο για να καταλαβετε τι ζημια επαθε η φλατζα και το τι μπορει να προκαλεσει αν το παραμελησετε.
    Γενικα το μοτερακι ηταν πολυ καλοσυντηρημενο και καθαρο στα εντοσθια του,οπως και το καρτερ,οπου περιμενα να βρω βατραχια μεσα.Η τακτικη αλλαγη των λαδιων -φυσικα- ευθυνεται για την γενικα καλη εικονα του μοτερ.

το μπλοκ του κινητηρα οπου εφαρμοζει ο καθρεπτης.Χαλια μαυρα.Καθαριστηκε και μπηκε η νεα φλατζα
    [img=http://s16.postimg.org/lgz53rsfl/20140505_191133.jpg]

Εδω το σημειο του καθρεπτη οπου ακουμπουσε η φθαρμενη φλατζα
    [img=http://s29.postimg.org/kyzh9d9bn/20140505_191151.jpg]

Εδω οι εκκεντροφοροι

Η παλια φλατζα,φαινεται ξεκαθαρα η φθορα της

Το καρτερ

Το ειδικο εργαλειο που κλειδωνει το στροφαλο στο ΑΝΣ

Προεπιλογή

η επισκευη μολις εγινε και η φλατζα καθρεπτη αντικατασταθηκε.Ηθελε περιπου 3 ωρες εργασιας και ειδικα εργαλεια για τον χρονισμο.Αντικατασταθηκαν τα παντα απο αυτα που λυθηκαν,φλατζες,τσιμουχα στροφαλου,παραφλου ,τεντωτηρες κλπ.Βαζω και φωτο για να καταλαβετε τι ζημια επαθε η φλατζα και το τι μπορει να προκαλεσει αν το παραμελησετε.
    Γενικα το μοτερακι ηταν πολυ καλοσυντηρημενο και καθαρο στα εντοσθια του,οπως και το καρτερ,οπου περιμενα να βρω βατραχια μεσα.Η τακτικη αλλαγη των λαδιων -φυσικα- ευθυνεται για την γενικα καλη εικονα του μοτερ.

το μπλοκ του κινητηρα οπου εφαρμοζει ο καθρεπτης.Χαλια μαυρα.Καθαριστηκε και μπηκε η νεα φλατζα
    [img=http://s16.postimg.org/lgz53rsfl/20140505_191133.jpg]

Εδω το σημειο του καθρεπτη οπου ακουμπουσε η φθαρμενη φλατζα
    [img=http://s29.postimg.org/kyzh9d9bn/20140505_191151.jpg]

Εδω οι εκκεντροφοροι

Η παλια φλατζα,φαινεται ξεκαθαρα η φθορα της

Το καρτερ

Το ειδικο εργαλειο που κλειδωνει το στροφαλο στο ΑΝΣ

Προεπιλογή

ίδια ακριβώς βλάβη σε αυτοκίνητο ξαδερφού μου επισκευάστηκε πριν 1 περίπου μήνα σε εξειδικευμένο συνεργείο Opel στην Πάτρα..+ αλλαγή σε 4 ωστήρια (μεταχειρισμένα) που χτυπούσαν λόγω της μούργας που είχε το ψευτοκάπακο και καθάρισμα τα υπόλοιπα + φλάτζα ψευτοκάπακου + φλάτζα καθρέπτη + φλάτζα κάρτερ , αντιψυκτικό λάδια φίλτρο. Κόστος με εργασία και ανταλλακτικά 230 ευρώ. Το καπάκι δεν πρέπει να λύνεται σε τέτοια περίπτωση.

Προεπιλογή

Από περιέργεια όσοι έχετε θέμα με τη φλάντζα καθρέπτη τί λάδια βάζετε? Αφορά και τα 1,4cc αυτό το πρόβλημα?

ΥΓ. Ρωτάω γιατί τα λάδια έχουν ειδικά πρόσθετα για τα ελαστικά μέρη. Λάθος λάδια είναι λόγος διαρροών πχ. από τσιμουχάκια βαλβίδων.

Προεπιλογή

Στα xep βγαινει η συγκεκριμενη βλαβη,ανεξαρτητα απο κυβικα.Εγω προσωπικα τα λαδια που εβαζα και συνεχιζω να βαζω ειναι dexos-2 ,5w30.Ποτε δεν ειχα θεμα με τσιμουχακια,φλατζα καθρεπτη κλπ και ειναι το 3ο corsa με κινητηρα xep που εχω στην κατοχη μου.Προφανως ετυχε τωρα.

Προεπιλογή

Και εγώ τα ίδια βάζω, και έχω ένα από τα πρώτα XEP δεκαετίας+ με 150.000χλμ. επίσης χωρίς προβλήματα από το μοτέρ πέρα από το κροτάλισμα της καδένας.

Προεπιλογή

Παρακαλείται καποιος που έχει αλλάξει φλάντζα καθρέφτη να μου στειλει τον τηλεφωνο του μεσω προσωπικού μηνύματος..χρειάζομαι βοήθεια στην εύρεση μάστορα

Προεπιλογή

Μήνυμα δεν μπορείς να δεχτείς. Αν είσαι κοντά σου προτείνω να πας στην λεωφόρο αμφιθεας στον σοφρωνα και να μιλήσεις με τον Μάκη. Άριστος στην δουλειά του. Και σε πολύ λογικές τιμές.
    https://www.google.com/search?client...iw=360&bih=560
    Αν πας πες του ότι πας από τον Γιάννη Καράμπελα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. ΨΥΓΕΙΟ ΝΕΡΟΥ CORSA C 1.0 07/2003
    Από τον/την TAS89 στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-13, 01:38
  2. δοχειο διαστολης ψυγειου astra h gtc
    Από τον/την opelara στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-11, 16:58
  3. Βαλβολίνες Corsa D 2007 ;
    Από τον/την apagogeas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-11, 18:18
  4. Σταζει νερα στο πισω μερος τις μηχανης και η σταθμει νερου πεφτει .
    Από τον/την Robert στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-09, 22:14

Δικαιώματα - Επιλογές