If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 29

Προεπιλογή ΕΜΦΑΝΙΣΗ 'ΚΑΦΕ ΜΑΓΙΟΝΕΖΑΣ ' ΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΝΕΡΟΥ KAI CORSA D 1.2cc 2007

Γεια σας φίλοι μου και χρόνια πολλά. Έχω ένα Corsa D 2007 1.2CC βενζίνη με 160.000χλμ. Μέτα από το τελευταίο ταξίδι μου παρατήρησα στρώμα 'καφέ μαγιονέζας ΄ στην τάπα του δοχείου διαστολής πάχους 1cm και επίσης μικρό στρώμα ίδιας πάστας στην τάπα πλήρωσης λαδιού του μοτέρ. Δείκτης λαδιοί καθαρός - δουλεύει ρολόι - δεν ανεβάζει θερμοκρασίες -όταν βγάζω την τάπα του δοχείου νερού δεν βράζει τα νερά. Οι απόψεις διίστανται άλλοι επιμένουν για αρχή φλάντζας καπακιού, άλλοι το θεωρούν φυσιολογικό (κοντινές αποστάσεις εντός πόλης- διάφορα θερμοκρασίας και υγρασία και ότι χρειάζεται αλλαγή παραφλού - πιθανή μικρή διαρροή νερού από κάπου κ.α). help please!!!!

Προεπιλογή

Καλησπερα και Χρονια πολλα!
    Ειναι δυσκολο να πεις οντως αν ειναι ή οχι! Θα σου προτεινα να αλλαξεις τα νερα να καθαρισει και το ψυγειο,ξεπλυνε καλα και το δοχειο διαστολης και να το αφησεις καποιο καιρο να δεις τι γινεται. Αφου δεν δειχνει καποια εντονα σημαδια καμενης φλατζας αστο ετσι και να το κοιτας σε τακτα χρονικα διαστηματα. Δεν ειναι καιροι να ''πεταξεις'' τα λεφτα για υποθεσεις αμα δεν ειναι σιγουρο το θεμα!
    Ας πουν και καποιοι που ξερουν καλυτερα ή τους εχει συμβει κατι αντιστοιχο!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και Χρονια πολλα!
    Ειναι δυσκολο να πεις οντως αν ειναι ή οχι! Θα σου προτεινα να αλλαξεις τα νερα να καθαρισει και το ψυγειο,ξεπλυνε καλα και το δοχειο διαστολης και να το αφησεις καποιο καιρο να δεις τι γινεται. Αφου δεν δειχνει καποια εντονα σημαδια καμενης φλατζας αστο ετσι και να το κοιτας σε τακτα χρονικα διαστηματα. Δεν ειναι καιροι να ''πεταξεις'' τα λεφτα για υποθεσεις αμα δεν ειναι σιγουρο το θεμα!
    Ας πουν και καποιοι που ξερουν καλυτερα ή τους εχει συμβει κατι αντιστοιχο!
    Αυτού σκέφτομαι και γω GEO θα πάω συνεργείο και ίδωμεν. ευχαριστώ!

Προεπιλογή

η πλαϊνή φλάντζα τρόμπας νερού στο καπάκι της καδένας φταίει φίλε...γνωστό πρόβλημα στους κινητήρες XEP.
    επισκεύασε το το συντομότερο γιατί μπορεί να γίνει ζημιά και στα ωστήρια εξαιτίας της μαγιονέζας.

για να το επιβεβαιώσεις 100% βγάλε τα μπουζί και τσεκάρισε σε τι κατάσταση είναι. Αν είναι όλα οκ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΛΑΤΖΑ κεφαλής.
    Πρόσεχε γιατί πολλοί μηχανικοί εκμεταλεύονται τα συμπτώματα και το επισκευάζουν για δήθεν φλάντζα κεφαλής αφού και σε αυτή την περίπτωση αλλάζετε και η πλαϊνή φλάντζα τρόμπας νερού στο καπάκι της καδένας.

Προεπιλογή

το πιο πιθανο ειναι να συμβαινει αυτο που λεει ο Giannis_Patra...συχνο φαινομενο σαυτους τους κινητηρες. Η φλαντζα του καθρεφτη ειναι που εχει φθορα και περνανε λαδια μεσα στο συστημα ψυξης.
    Kadett D
    Engine : C20NE
    Gearbox : F16 CR

Moderator Το avatar του χρήστη kapsmix
    Περιοχή
    ποτε δω ποτε΄κει
    Αυτοκίνητο
    Astra F

Προεπιλογή

θα συμφωνησω με τους προηγουμενους,μην σε παραμυθιασει κανεις κ μπεις σε εξοδα που δν χρειαζοντε....αλλαγη το συντομοτερο δυνατον για να αποφευχθουν μεγαλυτρες ζημιες!
    Eισαι γραμμενος στο opel-club.GR γραφε ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

OPEL υπηρχαν κ πριν τα ΟPC!!!!

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολλή όλους με διαφωτίσατε πλήρως, κάτι είχα σκεφτεί για την αντλία νερού άλλα δεν ήμουν σίγουρος. μόλις επιστρέψω θα πάω για αλλαγή, ελπίζω να βγάλει η οπελάρα 500xlμ ακόμα. όλα ελληνικά έτσι; χα χα !!

Moderator Το avatar του χρήστη kapsmix
    Περιοχή
    ποτε δω ποτε΄κει
    Αυτοκίνητο
    Astra F

Προεπιλογή

εγω θα επισκεπτομουν καποιο συνεργειο οπελ να το εφτιαχνα στη θεση σου...
    Eισαι γραμμενος στο opel-club.GR γραφε ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

OPEL υπηρχαν κ πριν τα ΟPC!!!!

Προεπιλογή

εχω το ιδιο θεμα αλλα η ποσοτητα μαγιονεζας ειναι μικρη,δεν το λες οτι ειναι και γεματο δηλαδη.Προφανως ειναι τα προεορτια?????Μπορω να την αλλαξω μονος μου τη φλατζα ή ειναι μπελας και πρεπει να παω συνεργειο?

Unhappy

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KOYRKOYBINIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω το ιδιο θεμα αλλα η ποσοτητα μαγιονεζας ειναι μικρη,δεν το λες οτι ειναι και γεματο δηλαδη.Προφανως ειναι τα προεορτια?????Μπορω να την αλλαξω μονος μου τη φλατζα ή ειναι μπελας και πρεπει να παω συνεργειο?
    Συνεργείο σίγουρα. η φλάντζα του καθρέφτη είναι: έξω η αντλία νερού, έξω ο τεντωτήρας καδένας κτλ. (εκτός και είσαι Μαστόρι με εργαλεία)...τώρα κρατήσου ! 280 ευρώ η αλλαγή φλάντζας και λάδια- ξίδια- φίλτρα- μπουζί 440 ευρώ σύνολο + ΦΠΑ (Όχι αντιπροσωπεια). Εάν θες να σιγουρευτείς και από φλάντζα κεφαλής άλλα 230 ευρώ (ημισέτ φλάντζες κεφαλής, πλάνισμα καπάκι, τρίψιμο βαλβίδες), αλλιώς ρισκάρεις για επόμενη φορά 370 ευρώ ξανά λύσιμο.., συνεχίζω αν θες θερμοστάτη 40 ευρώ, αν θες τεντωτήρα 40 ευρώ, αν θες αντλία νερού 70 ευρώ (όλα imitation) ,αν θες καθαρισμό κυκλώματος ψύξης (Ψυγειάς) 70 ευρώ και αν ο τελευταίος το πρεσάρει πολύ και βρει καμιά ψιλή τρύπα και αρχίζει να τρέχει άλλα .... κουράστηκα. Γενικό σύνολο προληπτικά 900 κατοστάρικα. Μεταχειρισμένο μοτέρ πόσο έχει άραγε; Μετά βρίζουμε τους Ιταλούς για τους νερό κουβάδες τους. Όλα ίδια είναι πλέον παιδιά, εκτός το σαλόνι (όριο ζωής 8 χρονιά). Έχω και ένα Honda civic 90ties και δεν έχω ανοίξει το κάπο ποτέ. Πάντως και πάλι ευχαριστώ.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

καλα τα παλια αυτοκίνητα δεν συγκρινονται ...με vectra a εγω εφτασα 450000 χλμ ....
    Γιάννης

Moderator Το avatar του χρήστη giorgos_ASTRA G
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Παιδια με εχετε κανει να ανησυχω πολυ με αυτα που διαβαζω διοτι βλεπω και εγω μαγιονεζα στου πατερα μου το αμαξι (Mercedes 190E 1.8). Λετε να εχει και αυτο θεμα με τη φλαντζα που λετε??? Τα ιδια σκ@τα ειναι και τα Mercedes μου φαινετε... 168.000km εχει μονο πανω... Ειναι λογικο να την πατησε με τοσο λιγα χιλιομετρα???
    OPEL ASTRA G 1999 X14XE SPORTIVE

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

αν δεν το κινει πολύ ναι γιατι μπορει να είναι από την υγρασια.αλλαξε του λαδια και χρησιμοποιησε το εσυ για κανα μηνα να δεις αν τα εμφανιζει ξανα.προσπαθησε να κινεις μονο αυτό και όχι το δικο σου ώστε να κανει χιλιόμετρα.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Βρηκα μαστορα με 80 ευρω εργατικα,την εχει ξανακανει την δουλεια πολλες φορες,σε χωρο δικο του με ολα τα απαραιτητα και ειδικα εργαλεια.Παραφλου,φλατζα καθρεφτη ,καδενα και τεντωτηρες,φλατζα αντλιας νερου,φλατζα στροφαλου,φλατζα καρτερ,ολα γνησια,τα πηρα με 145 ευρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOYRKOYBINIS : 30-04-14 στις 12:57

Προεπιλογή

Τελικά πλάνισα και καπάκι με αλλαγή φλάντζας κεφαλής και βίδες 500 ευρώ σύνολο άνευ ΦΠΑ, χωριά τεντωτήρα ,καδένα και αντλία νερού ήταν εντάξει και ο θεός βοηθός. Προσέξτε τους μάστορες να έχουν σετ χρονισμού opel και να αδειάσουν τα υδραυλικά ωστήρια, αλλιώς θα πάρετε τις βαλβίδες στο χέρι.

Προεπιλογή

Βρηκα μαστορα με 80 ευρω εργατικα,την εχει ξανακανει την δουλεια πολλες φορες,σε χωρο δικο του με ολα τα απαραιτητα και ειδικα εργαλεια.Παραφλου,φλατζα καθρεφτη ,καδενα και τεντωτηρες,φλατζα αντλιας νερου,φλατζα στροφαλου,φλατζα καρτερ,ολα γνησια,τα πηρα με 145 ευρω.
    Φιλε μου τα corca D έχουν πολύ ακριβότερα ανταλλακτίκα. καλη τιμη παντως

Arrow

Φιλε μου τα corca D έχουν πολύ ακριβότερα ανταλλακτίκα. καλη τιμη παντως

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Τάσος Αρβανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά πλάνισα και καπάκι με αλλαγή φλάντζας κεφαλής και βίδες 500 ευρώ σύνολο άνευ ΦΠΑ, χωριά τεντωτήρα ,καδένα και αντλία νερού ήταν εντάξει και ο θεός βοηθός. Προσέξτε τους μάστορες να έχουν σετ χρονισμού opel και να αδειάσουν τα υδραυλικά ωστήρια, αλλιώς θα πάρετε τις βαλβίδες στο χέρι.
    τελικά έπεσες θύμα απάτης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis_Patra Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά έπεσες θύμα απάτης
    +1

Φιλε Τασο, αφου δεν ειχες προβλημα, γιατι ανοιξες μοτερ?? η μαγιονεζα αν δεν εχεις προβλημα, ειναι φυσιολογικο φενομενο και παιζει ρολο, τα λαδια και η εξωτερικη υγρασια.....πριν σου ανοιξει καπακι, ο μαστορας σου πρεσαρισε το κυκλωμα ψυξης, να δει αν εχει διαρροες?? πρεσαρισε πιεση απο τα μπουζι να δει αν φουσκωνουν τα νερα??
    ...ή ποναει χερι κοβει χερι???

Προεπιλογή

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε άλλα θα σου εξηγήσω. Η φλάντζα κεφαλής όπως είχα πει ήταν μαλλον καλή (λάδια και πρεσάρισμα) και θα το ρίσκαρα, όμως το αμάξι δεν τους έπαιρνε μπροστά με την αλλαγη φλάντζας στη καδένα γιατί δεν άδειασαν τα ωστήρια . Φοβήθηκαν ότι χρόνισαν λάθος και χτύπησε καμιά βαλβίδα και ετσι έλυσαν καπάκι το οποίο ήταν σχετικά κάλο. Έτσι εγώ αφού θα εδινα τετρακοσια και κατι εργασία και service, συμφώνησα αντί τσακωμού να δώσω κάνα 80αρη ευρώ ακόμα και άλλαξα και φλάντζα κεφαλης. Ετσι και αλλιώς σε καμιά πενηντάρια χιλιάδες θα έβγαζε και θα εδινα και αλλο 250αρη ευρω

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ΨΥΓΕΙΟ ΝΕΡΟΥ CORSA C 1.0 07/2003
    Από τον/την TAS89 στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-13, 01:38
  2. δοχειο διαστολης ψυγειου astra h gtc
    Από τον/την opelara στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-11, 16:58
  3. Βαλβολίνες Corsa D 2007 ;
    Από τον/την apagogeas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-11, 18:18
  4. Σταζει νερα στο πισω μερος τις μηχανης και η σταθμει νερου πεφτει .
    Από τον/την Robert στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-09, 22:14

Δικαιώματα - Επιλογές