If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 23

Προεπιλογή Περι...αντιπροσωπειες Opel. Απιστευτα!...και λοιπα συνεργεια

Σημερα ακουσα κατι κουφο....
    Γνωστος μου εφερε ενα Meriva 13cdti ΜΥ2012, με το που ηρθε Ελλαδα βλεπει οτι δεν ανοιγει το πορτ παγκαζ, χαλασμενη ηλεκτρικη φουσκα, οποτε τηλεφωνει στην Γερμανια στην αντιπροσωποια απο οπου το πηρε και του στελνουν δωρεαν την ηλεκτρικη φουσκα του πορτ παγκαζ, οποτε μαζι με το ανταλακτικο παει στην opel να την αλαξουν, που να τρεχει εξω, θα παει εκει που ξερουν πως γινετε η δουλεια, (αμ δεν!!) με το που μπενει στο συνεργειο τα μαστορια αραχτοι, πεινανε το καφεδακι τους και η απαντηση ηταν οτι δεν μπορουν να ανοιξουν το πορτ παγκαζ, δεν γινετε, και να προσπαθησει να το ανοιξει μονος του και μαλιστα αν μπορεσει και το ανοιξει, να βαλει μια πετσετα αναμεσα στην πορτα και τον μεντεσε και να τους το παει ωστε να αλαξουν την φουσκα, μαλιστα ουτε σηκωθηναν απο τις καρεκλες τουν να ριξουν μια ματια, να δειξουν ενα ελαχιστο ενδιαφερον σε εναν νεο πελατη, και ισως μελλοντικο. Η δευτερη κινηση του ηταν να παει σε εξωτερικο συνεργειο που με την βοηθεια του διαγνωστικου ισως δινανε εντολη να ανοιξει το πορτ παγκαζ, ο ανθρωπος ασχοληθηκε αλλα δεν ειχε πληρη γνωση και δεν μπορεσε να κανει κατι, μαλιστα διαβασανε και το μανιουαλ του αυτοκινητου, αλλα δεν ανεφερε κατι για ανοιγμα σε περιπτωση δυσλητουργειας, πως να ανοιξει το πορτ παγκαζ. Η τριτη λυση ηταν να μπει ενας φιλος του πισω στο πορτ παγκαζ και να το ανοιξει μεσα σε λιγοτερο απο 5 λεπτα!!!! δηλαδη οτι δεν ηξερε/μπορεσε το επισημο σερβις της opel, το εκανε ενας ασχετος με αμαξια, σαφως δεν εκανε καποιο μαγικο, μιας και η οπελ εχει μεριμνησει, οτι ισως χαλασει ο διακοπτης και πως θα πρεπει να ανοιξει το πορτ παγκαζ. Οι δυο τους μαλιστα ξηλωσανε και αλαξανε μονοι τους και την φουσκα, σκεφτηκανε να μην πανε στην αντιπροσωποια, ειχε παει μεσιμερι και ισως τα μαστορια θα τρωγανε το κολατσιο τους!!
    Οποτε αν καποιος αντιπροσωπος της οπελ θελει να μαθει, του προσεφερουμε οχι δωρεαν σεμηναρια, αλλα επι πληρωμης να μαθει κατι για τα αμαξια που πουλαει, προς τα μελη του φορουμ η πληροφορια ειναι δωρεαν.
    Ο κατοχος παντως του Meriva, δεν εχει σκοπο να ξαναπατησει στην συγγεκριμενη αντιπροσωποια ξανα...

Στην ιδια αντιπροσωποια πριν μερικα χρονια, δεν ξερω αν απαρτιζοταν απο τα ιδια φανταστικα μαστορια του φραπε και τοτες, μιας και ο θειος μου κατοχος ακομα ενος Astra G, με χαλασμενη ηλιοροφη, πηγε στην αντιπροσωποια να την επισκευασουν, που να παει αλλου ετσι??? η απαντηση??? αστην ετσι οπως ειναι, γιατι θα στο κανουμε χειροτερα μιας και δεν εχουμε εξηδικευση στο να λυσουμε ουρανο, μαλιστα του βγαλανε και την ασφαλεια απο την ασφαλειοθηκη. Η ιδια απαντηση ηταν και σε αλλη αντιπροσωποια διπλανου νομου. Τον επομενο χρονο πηγα μαζι με τον θειο μου Γερμανια με το Astra, και επισκευτηκαμε και μια αντιπροσωποια της οπελ, μπας και μας την επισκευασουν, μαλιστα ημουν μεσα στο συνεργειο και επαθα πλακα πως δουλεβε ο γερμανος, που την επισκευασε μεσα σε μια μιση ωρα χωρις να σπασει ουτε ενα κλιπσακι....priceless!!!

Αν υπαρχει παρομοιο θεμα με κουφα αντιπροσωποιας, ας συγχωνευτει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 17-08-19 στις 13:30

Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Ε μετά λένε ότι δεν έχουν δουλειά.....
    Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1 + 17άρες.
    Wish list: Πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν κομμάτια), καθίσματα Recaro.

Προεπιλογή

Καλυτερα να μην αρχισουμε με το θεμα αντιπροσωπεια γιατι δε θα τελειωσουμε ποτε.Οι ανθρωποι απλα την ειδαν δημοσιο for ever κ δε κουνιουνται αλλα κ περα απο αυτο ειναι αδιανοητο εξωτερικα συνεργεια να ξερουν να λυσουν ενα θεμα κ να μην μπορει το "επισημο" service.Αν μιλησουμε κ για εγκατασταση παρκτρονικ ή συναγερμου θα κλαψουν μανες με τις καγκουριες που εχουν γινει.
    OPEL Corsa D 1.4 Sport OPC PACK 1 mod.09
    OPEL Astra H 1.6 Elegance mod.08

Προεπιλογή

προς τα μελη του φορουμ η πληροφορια ειναι δωρεαν.

Θα μας πεις πως ανοίγει να ξέρουμε και εμείς.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMPIS.1.7D Εμφάνιση μηνυμάτων
    προς τα μελη του φορουμ η πληροφορια ειναι δωρεαν.

Θα μας πεις πως ανοίγει να ξέρουμε και εμείς.
    Δεν το ειδα, αλλα απο οτι μου ειπαν εχει μια εγκοπη σε ενα σημειο, μεσα στην οποια φενετε ενα μεταλικο το οποιο με ενα κατσαβιδι το πιεσε και ανοιξε...

Προεπιλογή

Οι αντιπροσωπίες στη χώρα μας δεν είναι πραγματικες αντιπροσωπίες αλλά απλά εξουσιοδοτημένοι έμποροι - επισκευαστές καμία σχέση με επίσημη αντιπροσωπία δηλαδή.
    Ενα παραδειγμα πραγματικη αντιπροσωπιας στη χωρα μας ειναι πχ η evobus
    http://www.evobus.gr/inter-evobus-gr_gr
    επειδη το $$$$$ για τα λεωφορεια και φορτηγα ειναι πολυ πολυ περισσοτερο απο τα αυτοκινητα εκει μπηκε στον κοπο ο γερμανος να εχει θυγατρικη επισημη γερμανικη αντιπροσωπεια με πληρη στοκ ανταλλακτικων και τεχνικη υποστηριξη ( καμια σχεση δηλαδη με τους τσαρλατανους στα αυτοκινητα )

Opel-Club και τα μυαλα στην... παυλα!! Administrator Το avatar του χρήστη corsa13
    Περιοχή
    Αγ.Παρασκευη (στο απιστευτο δωματιο μου!) corsa 1.8gsi =210+++χλμ κοντερατα!!!
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

και μετα λενε οτι αν δεν πας στην αντιπροσωπεια δεν θα εχεις εγγυηση...

μα αν το κανω μονος μου το αμαξι θα συνεχισει να συμπεριφερεται αψογα ενω αν παω σε αντιπροσωπεια δεν ξερω τι θα μου βγαλει μετα!!

γιατι οποτε παμε σε καποια αντιπροσωπεια για ενα προβλημα, φευγουμε με δυο??
    τάδε έφη
    Yiannis!
    Τζογάρω την ψυχή μου στο παιχνίδι της Ζωής. κομμάτι κομμάτι, την ξόδεψα όλη! Νομίζω πως ώρα είναι να ρεφάρω!!!
    ΔΙΑΒΑΣΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ!

18.04.04 ----- 01.04.12
    R.I.P. Corsa13

Προεπιλογή

Το περιστατικο δεν εγινε σε αντιπροσωποια opel, αλλα μιας και δεν εχουμε θεμα για ''φανταστικα'' μαστορια, εχουμε??? ας το γραψω εδω, για να παρετε μια γευση πως βγαζουν προβληματα τα αυτοκινητα σας οταν τα πατε σε συνεργειο και φευγετε, χωρις να ειστε παρον.

Λοιπον, εχω παρκαρει διπλα στο εξειδικευμενο συνεργειο του ''φανταστικου'' μαστοριου, φιρμα δεν αναφερω, θα κανει μπαμ, που τον ξερω χρονια, που δεν του εμπιστευομαι ουτε γρασο στην αλυσιδα του ποδηλατου μου να μου βαλει, και ακουω αμαξι να μιζαρει επανελημενα, χωρις να περνει μπροστα, κανω να δω και κοιταζω το μαστορι να μετακινει το αμαξι μιζαριστο με οπισθεν σε δρομο με αρκετη κληση, και να το βαζει μεσα στο συνεργειο, λογικα για καποιο λογο δεν επερνε μπροστα και πως να το βαλει μεσα ο αναπηρος στο χασαπικο???... φυσικα μεχρι να το βαλει μεσα εμεινε και απο μπαταρια. Το αμαξι 5ετιας τουλαχιστον.
    Φερτε το στο νου σας σαν εικονα, να εχετε αφησει το αμαξι σας και ο αναπηρος να το εχει βανδαλησει για να το βαλει μεσα στο συνεργειο μιζαριστο,...σε λιγα km?? μιζα? καρβουνακια? μπαταρια? βολαν? το ''φανταστικο μαστορι'' βγαζει δουλειες για το μελλον....
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Να σας πω και εγώ για ενα κουλο αντιπροσωπειας στην Αθηνα.
    2001 αγοράζω ολοκαινουριο το corca c 1.2 comfort.
    όλα τα service του στην αντιπροσωπεία λόγω εγγύησης.
    2003 αφήνω το αυτοκίνητο για ετησιο service με περίπου 50-60000κμ. Ρωταω τιμη και μου απαντάνε 100-150 ευρώ.
    Γυρνάω το μεσημέρι και πάω στον "μάστορα" να ρωτήσω εάν ειναι ΟΚ το αυτοκίνητο και μου λέει όλο καλά έγινε το service και αλλάχτηκε και ο ιμάντας με την αντλία νερού. Τον ρωτάω γιατί δεν με ενημερώσανε για τις παραπάνω εργασίες και μου λέει οτι δεν έπιανε το κινητό μου.
    Πάω να πληρώσω στο ταμείο και μου δίνουν απόδειξη με 550 ευρώ.... Λέω δεν μπορεί δεν βλέπω καλά. Διαβάζω την απόδειξη και έγραφε αλλαγή ιμάντα εκεντροφόρου και αντλίας νερου- ετησιο service .... Τα νευρα μου τσατάλια . Φωνάζω τον "Αρχιμάστορα" και τον ρωτάω που ειναι ο παλιος ιμάντας εκκεντροφόρου. Μου είχανε σε σακκουλα αυτά που αλλάξανε στο πατάκι συνοδηγού. Ανοίγω τη σακκούλα και αρχίζω να φωνάζω. Μας άκουσε όλος ο Πειραιάς. Το corsaki μου είχε καδένα..... Ο εξυπνάκιας άλλαξε ιμαντα δυναμό..... Τα συμπεράσματα δικα΄σας. Φυσικά πλήρωσα το service 100 και δεν με ξαναείδανε.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

χαχαχαχαχχα αντε να πω και το δικο μου το οποίο ομως ειναι πιο light αποτα δικά σας...
    Τελη του 2013παω σε μεγάλη αντιπροσωπεια στην Αθήνα ,κατα το ετησιο service με προσυμφωνημένη τιμή.Στο αυτοκινητο εχω βαλει πιο ελευθερο φιλτρο της kn.
    Μολις γυρναω να το παραλάβω βλεπω το τιμολόγιο και παρατηρω οτι εχουν αλλαξει φιλτρο αέρα.Του λεω του αρχιμηχανικου ,μπορω να δω το παλιό;και μου απανταει ειναι στο πατακι του συνοδηγού.Αμεσως του λεω να μου δειξει <<πως ανοιγει το φιλτροκουτι >> να το ψιλοφυσάω και εγω που και που και μολις το ανοιγεθι και βλεπει το κοκκινο φιλτρο του πεφτουν τα δοντια....δεν του απαντησα τιποτα,το καταλαβε και μετά απο ενα τηλεφωνημα μου,στο τιμολογιο πλεον εβαλαν εργασια και ανταλλακτικά σαν δωρο αντιπροσωπειας...
    Γιάννης

Προεπιλογή

Εμένα δυο φορές σε διαφορετικες επίσημες αντιπροσωπίες μου βάλανε 300-400 γραμ λάδι παραπάνω
    και καθόμουν μετα και τα έβγαζα με σύριγγα και σωληνάκι.

Προεπιλογή

Άλλο ενα ''φανταστικο'' μαστορι!!!!!!!

Φιλος εχει ενα toyota corola, και του ξεκολουσανε οι προστατευτικες λωριδες στις πορτες οι οποιες ειναι με ταινια διπλης ωψεως στερεωμενες, μου λεει, ...στελνω τον πατερα μου και τον πηγαινει στον ταδε φανοποιο, (τον οποιο τυχαινει να τον ξερω τι κατσικοποδαρος ειναι απο εμπειρια παρελθοντος), μου το φερνει πισω και μολις ειδα το αμαξι μου επεσε το σαγονι, πανε λεει να δεις τι εκανε....Παω να δω το αμαξι και βλεπω το θεικο!!!!!!!!!!!!! Περτσινια πανω στις βαμενες λωριδες!!! Μην πω για τις τρυπες πανω στις πορτες...

Μονο για φαπες, καθε μερα συγγεκριμενη ωρα να πηγαινεις και να του ριχνεις φαπες!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 17-08-19 στις 13:36
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

xaxaxaxa. τις φάπες του Σαββατοκύριακου μπορώ να τις αναλάβω εγώ!!!!! Απιστευτο και ομως Ελληνικό. Αυτός μόνο τρακτερ πρέπει να επισκευάζει. Και αυτό με επιφύλαξη.

Προεπιλογή

Εγώ σας βρίσκω λίγο υπερβολικόυς με τους χαρακτηρισμόυς. Ίσα ίσα που ο άνθρωπος έκανε δουλειά . Αθάνατη. Δεν θα φύγει πότε ξανά από την θέση του.
    Χα χα χα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Χαχα, συνήθως οπου ακους τη λέξη "αθάνατο" από μάστορα σημαίνει χοντροκομενη δουλειά...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα, συνήθως οπου ακους τη λέξη "αθάνατο" από μάστορα σημαίνει χοντροκομενη δουλειά...
    Πολύ σωστά! Χα χα χα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σας βρίσκω λίγο υπερβολικόυς με τους χαρακτηρισμόυς. Ίσα ίσα που ο άνθρωπος έκανε δουλειά . Αθάνατη. Δεν θα φύγει πότε ξανά από την θέση του.
    Χα χα χα
    Δικιο έχεις . Εμενα μου θύμισε κάτι τέτοιο...
    https://www.youtube.com/watch?v=olkFoARwpeA

Προεπιλογή

Και αν το βαρέθηκε το toyota μπορεί να του κάνει ένα νέο look σε στυλ Peugeot πχ αλλά κρατώντας τα αθάνατα μηχανικά του toyota

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antaras : 17-08-19 στις 17:39

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αντιπροσωπειες και SERVICE
    Από τον/την tonyotis στο forum Opel
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-12, 13:10
  2. Απαντήσεις: 150
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-10, 16:14
  3. θολωνουν τα τζαμια απιστευτα γρηγορα!
    Από τον/την felicia87 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-10, 21:37
  4. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ video από Γιαπωνέζικα driftcars!!!
    Από τον/την ASCONAN στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-10, 20:55
  5. ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ......
    Από τον/την THEOFOS στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-09, 19:13

Δικαιώματα - Επιλογές