If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 17 από 17

Προεπιλογή Πρόβλημα με τα λάδια

Καλησπέρα σε όλους,

Μου άναψε το λαμπάκι του λαδιού (είχα αλλάξει λάδια στο 87.000 και έχει 98.400 περίπου). Τσέκαρα την στάθμη και δεν είχε σταγόνα. έβαλα 1,5lt 10w40 ημισυνθετικό και το άφησα το πρωί στο συνεργείο. Το έχω κάνει αέριο εδώ και δύο χρόνια, απώλεια δεν βλέπω εξωτερικά (έχω γκαράζ και θα το έβλεπα) συν ότι πέρασα κτεο πριν από ένα περίπου μήνα και δεν βρήκαν τίποτα. Η αντιπροσωπεία είπε ότι θα δει για εξωτερικές απώλειες και μετά πάμε για άνοιγμα κινητήρα. Κόστος σε αυτή την περίπτωση 800 -1500. Δεν έχω ιδέα τι να κάνω και αν υπάρχει περίπτωση να φταίει το αέριο. Καμία συμβουλή???

Ευχαριστώ

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

μη το κανεις τπτ.δν εχει κατι.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Μην τα κρατάς τόσο τα λάδια. Τα 10-40 αλλάζονται κάθε 7000 το πολύ και τα 5/30 κάθε 10000 το πολύ. Τα υπόλοιπα είναι marketing των εταιρειών.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Με πήραν από το συνεργείο και εξωτερικά δεν φαίνεται τίποτα. Θα πρέπει να βγάλουν καπάκι και να κάνουν γενικό έλεγχο. Ισχύει ότι αν γίνει αυτό μετά πάντα έχεις πρόβλημα με την μηχανή??
    Η βλακεία μου είναι ότι δεν τα τσέκαρα νωρίτερα, αλλά με φοβίζει ότι με 5w30 δεν έμεινε ούτε σταγόνα σε 10.000χλμ, αν έχει δημιουργήσει άλλο πρόβλημα τι γίνεται.?

Προεπιλογή

Πάρτο το αμάξι απ΄ το συνεργείο, βάλτου λάδια 5/30 γνήσια opel και ένα φίλτρο και παρακολούθησέ το.

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Θα σε αρμεξουν.παρτο κ φυγε.τπτ δν εχει.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Φιλε μου οταν ο δεικτης λαδιου ειναι τερμα κατω το αμαξι θελει 1 λιτρο λαδι πως καταλαβες οτι δεν εχει σταγονα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρτο το αμάξι απ΄ το συνεργείο, βάλτου λάδια 5/30 γνήσια opel και ένα φίλτρο και παρακολούθησέ το.
    +1

Προεπιλογή

Φιλαρακι παρε το αυτοκινητο απο τους κατσαπλιαδες και φυγε. Α ριχτους και κανα μπιν να στανιαρουν.

Προεπιλογή

Η διαφορά min με max δείκτη είναι ένα λίτρο. Το βιβλίο κατασκευαστή δίνει κατανάλωση 0,6 λίτρα στα 1000 χλμ. Η κατανάλωση σου σε λάδι είναι λογική σύμφωνα με το βιβλίο.
    Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Προεπιλογή

Αν καίει τόσο λάδι όσο λέει το βιβλίο καήκαμε. Το δικό μου κάθε 10000χλμ που το αλλάζω δεν καίει καθόλου.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMPIS.1.7D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καίει τόσο λάδι όσο λέει το βιβλίο καήκαμε. Το δικό μου κάθε 10000χλμ που το αλλάζω δεν καίει καθόλου.
    Μια από τα ίδια και εδώ, 90000 χλμ στο κινητηρα και 1 χρόνο υγραέριο πάνω και δε καίει τίποτα από λάδι (5w-30 dexos2).

Δε ξέρω τι προτείνεται σαν λάδι για το Astra H, αλλά αν δεν είναι σωστό λάδι μπορεί να το καίει η μηχανή χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Ανέκαθεν το ίδιο λάδι έβαζες και τώρα παρατήρησες τέτοια απώλεια; Όπως λένε και τα παιδιά, να σε γδύσουν πάνε με το άνοιγμα, χίλιες φορές καλύτερα να βάλεις πιο μοντέρνα λάδια όπως τα 5/30 αν τα δέχεται το αμάξι σου και να το παρακολουθείς και μετά βλέπεις.

Προεπιλογή

Αφήστε το βιβλίο να λέει τα δικά του. Ατμοσφαιρικό αμάξι με υδραυλικές βαλβίδες και 100000χλμ δεν νοείται να καίει λάδι (εξαίρεση το Ζ16ΧΕ που ήταν ελλατωματικό).

Moderator Το avatar του χρήστη giorgos_ASTRA G
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Παιδια και εγω που ειχα αφησει κατι ''φτηναιρικα'' 10/40 για 12.000km μεσα, το αμαξι δεν ειχε καψει ουτε 200ml οταν τα αλλαξα και εχει και 196.000km στην πλατη του.
    OPEL ASTRA G 1999 X14XE SPORTIVE

Προεπιλογή

ΑΝ το μοτερ δεν εχει προβλημα και ΑΝ δεν το σπας ΟΛΗ μερα,δεν υπαρχει λογος να καψει λαδι.Το λαδι συνηθως καιγεται απο τσιμουχακια βαλβιδων εξαγωγης,με τετοιες θερμοκρασιες καυσης του υγραεριου,λογικο οι βαλβιδες να διαλυθουν.....για μενα,σε 10000 χλμ,ενα σχετικα καινουριο μοτερ (ουτε 100000 δεν εχει),δεν καιει 1 λιτρο λαδι.μπορει να η Opel να δικαιολογει τετοια καταναλωση αλλα δεν ειναι συχνο φαινομενο....Για μενα παρε το αμαξι,βαλε λαδια,οχι καινουρια απλα συμπληρωσε,και παρακολουθησε το.Για μενα εχει γινει ηδη ζημια και θες ανοιγμα μοτερ.
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

Γιώργο τα 10/40 το πολυ 7000χλμ.

Senior Member
    Περιοχή
    Στουπα Μεσσηνιας
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εχει δικιο ο κουμπαρος ημισυνθετικα λαδια καθε 7000 με 8000 χιλιομετρα αλλαγη.

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa D - Πρόβλημα με λάδια
    Από τον/την Blindfolded στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 15:50
  2. Πρόβλημα με πετρέλαια στα λάδια.
    Από τον/την doumtsislaz στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-13, 21:13
  3. Πρόβλημα με νερά στα λάδια...
    Από τον/την nikos0608 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-13, 10:01
  4. Πρόβλημα με νερό στα λάδια
    Από τον/την sauras στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-12, 21:30
  5. Πρόβλημα με λάδια και SINI...
    Από τον/την XRISTOSVECTRA στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-09, 21:40

Δικαιώματα - Επιλογές