If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 154

Προεπιλογή

Μα δεν ειπα οτι χαλασε απο τα castrol, απλα εγραψα τι λαδια χρησημοποιηθηκαν σε αυτο το μοτερ, και με τα περισοτερα km ηταν GM, η καδενα αλλαχτηκε προλυπτικα δεν ειχε καποιο προβλημα, ουτε χτυπουσε, απλα χρειαστηκε να βγει ο καθρευτης οποτε ηταν ευκαιρια να αλλαχτει προλυππτικα μιας και τα km ηταν μαζεμενα, μηπως βγαλει θεμα αργοτερα. Το σετακι της καδενας ηταν automega, 1η φορα την ακουω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 30-06-16 στις 00:59
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Λοιπον εγω την automega δεν την ακουω πρωτη φορα αλλα πολλοστη. Ενα θα σου πω - Μεγαλυτερη κωλοεταιρεια δεν υπαρχει-
    Σε παρα πολλα ανταλλακτικατζιδικα εχει ανταλλακτικα automega τα οποια οι αθλιοι στα παρουσιαζουν σαν γερμανικα aftermarket ανταλλακτικα.
    Ελα ομως που η automega δεν ειναι κατασκευαστης αλλα διανομεας ανταλλακτικων. Φαντασου την εταιρεια αυτη σαν μια μεγαλη αποθηκη που παιρνει ανταλλακτικα swag,febi,filtron,delphi και παει λεγοντας αλλα και καποια κινεζικα, στα οποια κολλαει την φιρμα της και στα πουλαει ως automega. Μονο που αν παρεις ενα φιλτρο πχ δεν ξερεις αν εχεις παρει bosch,man,filtron η καποια κινεζια που δεν την ξερει η μανα της. Επθσης η ιδια η εταιρεια ειχε παλιοτερα με την ιδια επωνυμια και μια αντιπροσωπεια πωλησης μεταχειρισμενων αυτοκινητων. Επισης η εταιρεια ασχολουντας με ανακατασκευες μεταχειρισμενων ανταλλακτικων. Καταλαβαινεις τωρα τι εταιρεια ειναι. Δυο φορες παλια που ειχα παρει ανταλλακτικα της εν λογω φιρμας ηταν εντελως μαπα. Ελα ομως που ο ανταλλακτικατζης μου τα πουλησε ως καλα και φτηνα γερμανικα aftermarket ανταλλακτικα. Τοτε λοιπον αρχισα να ψαχνω τι σκατα εταιρεια ηταν αυτη και δυσκολευτηκα παρα πολυ καθως ουτε site επισημο υπηρχε ουτε τιποτα. Πριν εναμιση χρονο περιπου που ξαναεψαξα βρηκα site το οποιο επιβεβαιωσε ολα αυτα που ηξερα και ανεφερα παραπανω. Στον επομενο πωλητη λοιπον που θα σας πει για ανταλλακτικα automega να τον ρωτησετε που κατασκευαζει τα ανταλλακτικα της η εταιρεια που εχει εδρα και που εργοστασιο κατασκευης, να σας δειξει και το επισημο site της που αναφερει τα παραπανω. Ακομα καλυτερα να του πειτε να τα βαλει εκει που ξερει.
    Ο φιλος σου λοιπον την χοντροπατησε. Εγω καδενα της automega με αυτα που ξερω πλεονθα την εβγαζα το επομενο πρωι. Και εσυ karaman μην διανιηθεις να βαλεις οποιοδηποτε ανταλλακτικο automega στο αμαξι, ποσο δε μαλλον καδενα.
    Προφανως για αυτο δεν γραφει μαρκα του φιλου σου.
    Προσοχη τα προωθουν αρκετα και συνεργειαδες.
    ΑUTOMEGA ΜΑΚΡΙΑ.
    Nα τι γραφει το επισημο site της εταιρειας
    WELCOME TO AUTOMEGA!
    As one of the largest car dealerships in Europe we offer high quality additional carparts for Opel, VW, Audi, Peugeot, Ford and Citroen for good value.
    Selected suppliers from all over the world with outstanding references guarantee first-class quality. Benefit from 114 years of know-how in the automotive industry.
    Have we made you curious?
    In order to use our services, please log in with your user name and your password.

Κοινως λεει οτι ειναι μια εταιρεια που πουλαει ανταλλακτικα σε καλες τιμες και που τα προμηθευεται απο τους μεγαλυτερους κατασκευαστες-εμπορους (τους οποιους δεν αναφερει) στον κοσμο. Τριχες κατσαρες δηλαδη. Κοινως αγοραζεις automega και δεν ξερεις τι εχεις αγορασει.
    https://www.automega.biz/en/home.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ohristou : 30-06-16 στις 01:32

Προεπιλογή

Νομιζω οτι για να καταλαβεις αν ο τεντωτηρας ειναη σε καλη κατασταση πρεπει να τον ελεγξεις για να δεις ποσο πισω παει με τη δυναμη που ασκει η καδενα στο χαλαρωμα( σε κατεβασμα ταχυτητας πχ) ετσι τουλαχιστον μου ειχε πει ο μαστορας. Οτι οι καδενες δε χαλανε απο φαγωμα οπως ο ιμαντας αλλα σε ενα αποτομο κατεβασμα θα παει να τεντωσει και αν ο τεντωτηρας δεν εχει χαλασει. Εχει σκλυρηνει δλδ θα σπασει τη καδενα στα 2. Και αυτο που μου ειπε ειναι οτι κοιτανε το τεντωτηρα. Και την αλλαζουν ολη προληπτικα αφου ο τεντωτηραα εχει 60-80 ευρω ενω το σετ κατι παραπανω απο 100.

Προεπιλογή

Γλυσιερες δεν ειχαν φθορα, ενα πολυ μικρο ιχνος οπως φενεται στην φωτο. Ο τεντωτηρας δουλευε καλα το ελατηριο του.

Προεπιλογή

Μια χαρα στη πενα ηταν.αλλα αφου ανοιχτηκε καλα εκανε και την αλλαξε. Στα ιδια μοτερ η φιατ εχει οδηγια στις 100.000 χλμ. Εμας γτ δεν υπαρχει κατι στανταρ δε ξερω. Εμενα ο τεντωτηρας δεν πηγαινε ουτε μεχρι τη μεση. Τερματιζε πιο πριν. Τα δεσατε; Το βαλατε μπροστα; Ειδε διαφορα στο θορυβο;

Προεπιλογή

Ναι δεθηκε το αμαξι πηρε κανονικα μπροστα, οπως δουλευε παλια καμια διαφορα, αν και 207000km που ειδα το καντραν, ειναι πολυ υσηχο μοτερ, η ολη φασαρια εγινε γιατι εσπασε καρτερ και μαζι εσπασε και η αναροφηση των λαδιων, και για να αλλαχτει η αναροφηση επρεπε να βγει ο καθρευτης/καπακι της καδενας, οποτε αλλαχτηκε και προλυπτικα και η καδενα.

Προεπιλογή

Φαίνεται πως το πρόβλημα είναι ότι χαλαρώνουν οι βίδες του τεντωτήρα (cllck). Το λινκ είναι από εταιρεία αλλά συμφωνεί και με άλλες πηγές.
    Οπότε πρόκειται για κατασκευαστικό σφάλμα.
    Πουθενά δε βρήκα σύσταση της Fiat ότι πρέπει να αλλάζεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα η καδένα.
    Επίσης έχετε κατά νου ότι μετά το ~2009 μπαίνει η δεύτερη γενιά Multijet στα Opel και εκεί ίσως να μην υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Προεπιλογή

Κυριως διαφορα στον ηχο εγω καταλαβα στο μιζαρισμα. Εκει κοπαναγε παραπανω πριν την αλλαξω. 1φιλο με puntο 90hp 2007 και εναν με panda 70hp 2006 και οι δυο απο διαφορετικη πολη μου ειπαν οτι υπαρχει οδηγια να αλλαζει στις 100. Δεν το εχω ψαξει ουτε εχω διαβασει το μανουαλ. Παντως σε ενα φορουμ ελληνικο για φιατ υπαρχει θεμα που ολοι τις αλλαζουν πριν τις 120.000.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotikour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριως διαφορα στον ηχο εγω καταλαβα στο μιζαρισμα. Εκει κοπαναγε παραπανω πριν την αλλαξω. 1φιλο με puntο 90hp 2007 και εναν με panda 70hp 2006 και οι δυο απο διαφορετικη πολη μου ειπαν οτι υπαρχει οδηγια να αλλαζει στις 100. Δεν το εχω ψαξει ουτε εχω διαβασει το μανουαλ. Παντως σε ενα φορουμ ελληνικο για φιατ υπαρχει θεμα που ολοι τις αλλαζουν πριν τις 120.000.
    Άλλο αλλαγή ανά 100 ή 120 χιλιάδες και άλλο αλλαγή στις 100 χιλιάδες με νέο ανταλλακτικό. Στο twinport υπήρχε ανάκληση για την καδένα. Μέσα σε λίγες χιλιάδες χιλιόμετρα άρχιζε να κροταλίζει πάλι και φαινομενικά δεν υπήρχε διαφορά με πριν. Όμως επρόκειτο σαφώς για ανάκληση και όχι για οδηγία τακτικής αλλαγής. Είναι πιθανό το νέο ανταλλακτικό (ακόμα και αν κροτάλιζε πάλι μετά από 5-10 χιλιάδες χιλιόμετρα) να εκμηδενίζει την πιθανότητα βλάβης.

Προεπιλογή

Δε καταλαβαινω το σκεπτικο σου. Δε μιλησα για τα οπελ να γινεται αλλαγη στα τοσα χλμ. Αλλα για τα φιατ που φορανε τα ιδια μοτερ. Και εννοωντας οδηγια δεν εννοω ανακληση. Οπως ο ιμαντας αλλαζεται καθε 100.000 χλμ η 6 χρονια ετσι και η καδενα στα multijet. Απλα δε ξερω αν το γραφει το βιβλιαρακι η απλα τους το ειπαν στην αντιπροσωπεια. Μιλαω για 2 διαφορετικα ατομα σε διαφορετικες πολεις που μου ειπαν Και δυο αυτο το πραγμα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nickolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται πως το πρόβλημα είναι ότι χαλαρώνουν οι βίδες του τεντωτήρα (cllck). Το λινκ είναι από εταιρεία αλλά συμφωνεί και με άλλες πηγές.
    Οπότε πρόκειται για κατασκευαστικό σφάλμα.
    Πουθενά δε βρήκα σύσταση της Fiat ότι πρέπει να αλλάζεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα η καδένα.
    Επίσης έχετε κατά νου ότι μετά το ~2009 μπαίνει η δεύτερη γενιά Multijet στα Opel και εκεί ίσως να μην υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.
    Πως ξεχωριζουν οι δυο γενιες κινητηρων που αναφερεις?
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Προεπιλογή

o 13αρης jtd εχει 3 γενιες, ο πρωτος ηταν ο unijet, 2η γενια ο multijet και μετα απο το 2009 και μετα ο multijet 2.

https://en.wikipedia.org/wiki/JTD_engine

Προεπιλογή

Όλα τα facelift Corsa D πρέπει να έχουν το τελευταίο μοτέρ. Αλλά δε γνωρίζω και πολλά επί του θέματος.

Επίσης είναι σημαντικό, εφόσον αυτό είναι το πρόβλημα, όποιος κάνει την αλλαγή να αλλάξει και τις βίδες με τρόπο που να το αντιμετωπίζει. Οπότε να μην ξαναασχοληθεί ο ιδιοκτήτης με την καδένα. Ειδάλλως το failure θα έρχεται λογικά όλο και πιο νωρίς.

Προεπιλογή

Για τις βίδες το αναφέρει το manual του αυτοκινήτου? Ή θα είναι ελληνική πατέντα?
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

To manual αφορά συντήρηση, δηλαδή το πως να μην πάθεις βλάβη...Δεν καλύπτει τις βλάβες. Στην Ελλάδα οι περισσότερες βλάβες είναι αποτέλεσμα Ελληνικής ξερολίασης και παραβίασης των οδηγιών. Ενίοτε υπάρχει και κατασκευαστικό σφάλμα που αφορά όλον τον κόσμο και όχι μόνο την Ελλάδα όπως μάλλον συμβαίνει εδώ.
    Αλλά αρκεί να συκρίνεις την κατάσταση ενός γερμανικού με ένα ελληνικό μεταχειρισμένο για να καταλάβεις το επίπεδο εδώ... και μετά να συγκρίνεις και το κόστος συντήρησης (υπολογίζοντας και τη Γερμανική εργατοώρα).
    Α, και το επίπεδο δεν αφορά μόνο τα μαστόρια αλλά και τους ιδιοκτήτες που θα έπρεπε να κρίνουν καλύτερα. Ομολογουμένως όμως είναι τόσο τραγική η κατάσταση με τα συνεργεία που γίνεται πολύ δύσκολο ακόμα και για τον υποψιασμένο ιδιοκτήτη.

Είμαι Σουηδία τώρα και βλέπω γύρω μου τους πάντες να βγάζουν διπλάσια δουλειά από τον αντίστοιχο Έλληνα με το 1/2 της προσπάθειας. Αλλά ο Έλληνας πάντα τους κρατάει όλους από τα @ρχίδι@ έτσι? Όλοι είναι οχθροί του αλλά όλους τους "έχει" (...και συνεχίζει να ζει τη φαντασία του).

Προεπιλογή

Κρίνε απ αυτά που βλέπεις κ οχι απ αυτά που δε βλέπεις. Κ τα δικα μου με την ελληνική ξερολίαση είναι καλύτερα απ τα καινούρια. Κάτσε εκεί στη σουηδία σου με την ξερολίαση τη δικιά σας κ αφήστε εμάς στο this is sparta να κάνουμε ότι καταλαβαίνουμε.

Προεπιλογή

εγω θεωρω οτι σαν ελληνες προσεχουμε πολυ περισσοτερο τα αυτοκινητα απο οτι οι γερμανοι και οι ιταλοι (κατα το πληστων απο εκει ερχονται τα εισαγωμενα). Και περνω παραδειγμα και απο το δικο μου. Πως το αυντηρουσαν πανω και κως το αυντηρω εγω. Δεν ειναι απολυτο επειδη ετυχε σε μενα. Αλλα και απο αλλα αυτοκινητα που ειδα βιβλια σερβις εξωτερικου.

Προεπιλογή

Είναι σα να σου λέει ότι είναι χειρότερο να αλλάζεις βρακί 2 φορές τη μέρα αντί για 1 που προτείνεται

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotikour Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θεωρω οτι σαν ελληνες προσεχουμε πολυ περισσοτερο τα αυτοκινητα απο οτι οι γερμανοι και οι ιταλοι (κατα το πληστων απο εκει ερχονται τα εισαγωμενα). Και περνω παραδειγμα και απο το δικο μου. Πως το αυντηρουσαν πανω και κως το αυντηρω εγω. Δεν ειναι απολυτο επειδη ετυχε σε μενα. Αλλα και απο αλλα αυτοκινητα που ειδα βιβλια σερβις εξωτερικου.
    To θέμα δεν είναι να το προσέχεις για να το προσέχεις. Το θέμα είναι να έχει νόημα αυτό που κάνεις. Ε, οι Γερμανοί δεν μ@λ@κίζονται. Του βάζουν το λάδι με τις κατάλληλες προδιαγραφές (που είναι και φτηνό ε?) το κρατάνε όσο πρέπει και προφανώς δεν έχουν πρόβλημα. Έρχεται το μεταχειρισμένο εδώ πένα. Για Ιταλία δεν ξέρω, στο νότο ίσως να είναι και χειρότεροι από εμάς.

Όμως για να καταλάβω: Το αμάξι το αγόρασες και το μοτέρ επιπλέον το άνοιξες. Έχει σχέση η πραγματικότητα (ό,τι είδες για να το αγοράσεις και ό,τι είδες ανοίγοντας το μοτέρ) με τον ισχυρισμό σου για κακή συντήρηση? Έκανε ποτέ ο Γερμανός κάτι εκτός οδηγιών? Εγώ πάντως αμάξι που θα πίστευα ότι είναι κακοσυντηρημένο δε θα το αγόραζα εκτός αν είχε τιμή χώμα.

Προεπιλογή

Είναι σα να σου λέει ότι είναι χειρότερο να αλλάζεις βρακί 2 φορές τη μέρα αντί για 1 που προτείνεται

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. αλλαγή καδενας!
    Από τον/την thaneas στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-13, 01:01
  2. αλαγη καδενασ σε astra
    Από τον/την somethingnise26 στο forum Γενικα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-10, 17:56
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΔΕΝΑΣ CORSA B
    Από τον/την ilioncity στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-10, 14:22
  4. αλλαγη καδενας σε corsa c ???
    Από τον/την corsa(i love kontres) στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-10, 12:52
  5. ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΔΕΝΑΣ
    Από τον/την mrcoolgr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-08, 12:33

Δικαιώματα - Επιλογές