If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 154

Προεπιλογή

Να την αλλάξεις με την 1η οικονομική ευκαιρία. Συνήθως αλλάζουν φλάτζα καθρέπτη, φλάτζα κάρτερ (αν έχει), ένα γρανάζι στον στρόφαλο, ρουλεμάν τεντοτήρα ή ολόκληρο τεντοτήρα. Στην τιμή λογικά είναι όλα αυτά. Να δώσεις σημασία στην τρόμπα νερού, αν έχει υποψία φθοράς πέτα την κ βάλε καινούρια.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Τελικά έχει σπάσει ποτέ twinport από καδένα? Εμένα που μου την άλλαξαν στα πλαίσια της ανάκλησης, άρχισε να ξαναακούγεται σε ελάχιστο διάστημα. Έκτοτε έχουν περάσει ~10 χρόνια και πάνω από 100.000χλμ.
    Από την αντιπροσωπεία μου λένε πως πέραν του ήχου δε χρειάζεται αλλαγή. Απλά τα τελευταία 2-3 χρόνια μου κάνει ένα έντονο κροτάλισμα στην εκκίνηση, σαν αλυσίδα ποδηλάτου που έχει βγει εκτός θέσης και κάνεις πετάλι, που κρατάει λίγα δευτερόλεπτα. Αν αυτό αρχίσει να ακούγεται παραπάνω, τότε πας για αλλαγή μου είπαν.

Προεπιλογή

Την καδένα ακούς στην εκκίνηση ή τα ωστήρια?

Προεπιλογή

Καδένα μου είπαν πως είναι

Προεπιλογή

Άμα όταν αλλάξεις λάδια ακούγεται πάλι μετά από καμια βδομάδα τα λάδια είναι το πρόβλημά σου γιατί ακούς ωστήρια. Αν συνεχίζει, καδένα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα όταν αλλάξεις λάδια ακούγεται πάλι μετά από καμια βδομάδα τα λάδια είναι το πρόβλημά σου γιατί ακούς ωστήρια. Αν συνεχίζει, καδένα.
    H αλλαγή λαδιών δεν είχε καμία επίδραση στον ήχο...
    Τελικά όμως η απορία μένει, έχουν πρόβλημα τα twinport με την καδένα, πέρα από τον ήχο? Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανένα να σπάει, ούτε έχει γραφτεί από όσο ξέρω κάτι τέτοιο εδώ στο forum.

Προεπιλογή

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα.
    Τιμες για σετ καδενας χρονισμου απο γνωστο Αθηναικο eshop. Εχει βαλει κανενας απο τις παρακατω μαρκες, ειναι για του κολητου μου το corsa c 1.3cdti, εγω λεω για swag ή febi.
    Ruville εχω δοκιμασει κυριως σε μερη αναρτησης με καλη ποιοτητα κατασκευης, αντοχη δεν γνωριζω. Dayco ειναι γνωστη απο τους ιμαντες, αλλα φτηνη ποιοτητα την κοβω. FAI????

DAYCO 77€
    FAI 88€
    STC 99€
    METALCAUCHO 100€
    RUVILLE 110€
    SWAG 118€
    FEBI 119€
    BLUE PRINT 138€
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Απ όλες αυτές μόνο την metalcaucho εμπιστευομαι

Προεπιλογή

Τις εχεις δοκιμασμενες ειναι καλες τις MC??

Τελικα πηρε μια οχι απο αυτες που αναφερω στα 50€, ολοκληρο το σετ, και ο μαστορας που την αλλαζει και απο το μαγαζι που του την εδωσε σαν δοκιμαζμενη, του ειπαν να αφησει τα παλια γραναζια, γιατι τα ιμιτα εχουν θεμα. Ισχυει κατι τετοιο??

Προεπιλογή

Τα MC εχουν πακετο κ τα γραναζια. Θα θελουν αλλαγμα κατα πασα πιθανοτητα. Τις εχω δοκιμασει μια χαρα ειναι. Με 50Ε στ αμαξι μου δε θα βαζα. Εγω λεω δεν ψαχνεις για GM απο εξωτερικο?

Προεπιλογή

Ουτε εγω θα εβαζα, θα επερνα οπως εγραψα και ποιο πανω swag ή febi, το ειδα το σετακι που πηρε τα εχει ολα μεσα και γραναζια, μονο φλαντζα καθρευτη δεν εχει μεσα, και ολα ειναι noname, δηλαδη δεν γραφουν τιποτα πανω, αλλα δεν συγγρατησα την μαρκα, κατι με mega μαζι ηταν.
    Το πηρε απο μαγαζι με opel ανταλακτικα και ειχε και γνησιο σετ το οποιο του το εδεινε 170€, απο ebay το βρηκα γνησιο 115€, αλλα βιαζετε δεν μπορει να περιμενει.
    Λες να αγορασω το σετακι το γνησιο απο ebay για το δικο μου που θα την αλλαξω σε καμια 20-30000km ή οχι να μην το εχω στο ραφι.

http://www.ebay.com/itm/Genuine-Vaux...oAAOSw1DtXGjHS
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 29-06-16 στις 14:58

Προεπιλογή

Εχεις ρωτησει σε αντιπροσωπεια ποσο παει το σετ καδενας; Εγω οταν το αλλαξα ειχε 180 ευρω. Με μια εκπτωση που μου κανανε επειδη πληρωθηκαν και εργασια επεσε στα 135 αν θυμαμαι καλα. Και υποτιθεται οτι ειναι γνησιο σετ. Ετσι γραφει στο παραστατικο δλδ.

Προεπιλογή

Οχι δεν ρωτησαμε, αλλα αν το εξωτερικο μαγαζι (το οποιο συγγεκριμενο μαγαζι προμηθευει και αντιπροσωποιες απο οτι εμαθα) δινει το γνησιο 170€ μεσα στην αντιπροσωποια να εχει 180-190?? βαρια 200???

Προεπιλογή

Απ τη στιγμη για το δικο σου που εχεις χρονο να περιμενεις γνησιο σετ θα βαλεις

Προεπιλογή

180 στην αντιπροσωπεια ειχε. Ειχα ρωτησει και σε ενα eshop που εχει αυθεντικα προιοντα (πες μ αν θες να σ στειλω πμ το ονομα) γνωστο στα ανταλλακτικα με οπελ και νομιζω οτι μ ειχε πει γυρω στα 120. Για corsa d cdti. Δε ξερω αν φορανε την ιδια καδενα αφου η μηχανη ειναι η ιδια

Προεπιλογή

Την αλλαξε τελικα, η παλια ηταν ξεχειλωμενη σε σχεση με την καινουρια, αλλα σε καλη κατασταση, τα γραναζια μηνανε τα παλια γνησια, δεν ειχαν φθορες. Πληροφοριακα το μοτερ αυτη την στιγμη εχει καπου 200-210000km απο οτι θυμαμαι, δεν εχει ξαναλλαχτει καδενα, μεχρι τα 160000km ολα τα σερβις εγιναν μεσα στην opel Γερμανια, που λογικα βαζανε GM λαδια, μετα που ηρθε Ελλαδα το αμαξι εμπενε παλι GM λαδι, και 2 τελευταιες φορες μπηκε castrol, τωρα το ξαναγυρησε σε GM 5-30. Αυριο λογικα θα ειναι ετοιμο.

Προεπιλογή

Εχει κατι πλαστικες γλυστιερες νομιζω εκει π ακουμπαει η καδενα. Αυτες σε τι κατασταση ηταν; Επισης θεματακι αυτα εχουν στο τεντωτηρα. Σε τι κατασταση βγηκε; Ειχα μποσικα;

Προεπιλογή

Μια απο τα ιδια και η δικια μ. 5-30 gm στη γερμανια και σερβις καθε 30.000 χιλ εκανε και βγηκε σε καλη κατασταση. Περισσοτερο θεμα ειχε ο τεντωτηρας. Στα 170 την αλλαξα προληπτικα εγω. Αν και ειχα θεματακι στο τεντωτηρα. Υπαρχει ενας τροπος π ελεγχεται.

Προεπιλογή

Δεν τις ειδα τις γλυσιερες, θα τις δω αυριο που θα παω απο εκει, παντως ο τεντωτηρας δεν ηταν τερμα ανοιχτος.
    Η ουσια ειναι οτι τα λαδια GM δεν ειναι για μεντεσεδες οπως και εγω νωμιζα, γιατι αν ηταν ετσι δεν θα εβγαζε τοσα km η καδενα, και χωρις εμφανης φθορες τουλαχιστων στα γραναζια, σαφως ομως δεν τα προτιμαω στο δικο μου μοτερ.
    Επισης κατι που εμαθα, πισω απο την καδενα υπαρχει ενας αγωγος λαδιου ο οποιος λυπαινει την καδενα, στα μετεπειτα μοτερ ειναι ποιο παχυς ωστε να παρεχει καλυτερη λυπανση στην καδενα.

Προεπιλογή

Δεν χαλασε απ τα καστρολ να σαι σιγουρος

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. αλλαγή καδενας!
    Από τον/την thaneas στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-13, 01:01
  2. αλαγη καδενασ σε astra
    Από τον/την somethingnise26 στο forum Γενικα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-10, 17:56
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΔΕΝΑΣ CORSA B
    Από τον/την ilioncity στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-10, 14:22
  4. αλλαγη καδενας σε corsa c ???
    Από τον/την corsa(i love kontres) στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-10, 12:52
  5. ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΔΕΝΑΣ
    Από τον/την mrcoolgr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-08, 12:33

Δικαιώματα - Επιλογές