If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 154

Προεπιλογή αλλαγη καδενας

καλησπερα παλικαρια,εχω το corsa c cdti 1.3 και ενδιαφερομαι για λλαγη καδενας.εχετε καποιον γνωστο μαστορα καλο και καμμια γνωση για τιμη με ολα τα παρελκομενα?για θεσσαλονικη παντα.

Προεπιλογή

Γιατι θες να την αλαξεις?? Για υλικα, ψαξε ebay, (vauxhall corsa γραψε) εχει καλες τιμες σε σετ, αν δεν βιαζεσε θα την εχεις σε 7-10 μερες.

Προεπιλογή

το αμαξι εχει 130000 χλμ,στο κοντερ,ειναι απο ιταλια,λογικα θα εχει περισσοτερα.λεω καλου κακου να την αλλαξω

Προεπιλογή

χρειαζεται προληπτικη αλλαγη η καδενα ή μονο αν ακουσουμε "περιεργους" θορυβους?

Προεπιλογή

καλου κακου προοληπτικα...αν ακους και κανενα θορυβο,αργεις.

Προεπιλογή

Η fiat, που φοραει το ιδιο μοτερ και φυσικα ειναι δικο της, στα panda αλαζει καδενα ανα 100.000km, με την opel ομως τι γινετε???

Προεπιλογή

Τελικά άλλαξες καδένα? αν ναι σε ποιον και ποσο βγήκε η αλλαγή?

Προεπιλογή

Εγω που είχα ρωτήσει πρίν το πουλήσω το corsa c το σετ GM κόστιζε 185 ευρώ. Είχε όμως 195.000 χλμ.

Προεπιλογή

Έως τώρα δεν έχει ακουστεί να σπάει καδένα σε Corsa ή γενικά να παθαίνει ζημιά ο κινητήρας από την καδένα-πέρα από το θόρυβο που κάνει. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο ας το αναφέρει!
    Οπότε η αλλαγή δεν είναι απαραίτητη εκτός και αν κάποιος έχει 250.000χλμ.+ που ακόμα δεν ξέρουμε την αξιοπιστία των twinport (λίγα μοτέρ έχουν φτάσει τέτοια χιλιόμετρα).

Προεπιλογή

Πρίν 3 μέρες άλλαξα όλο το σετάκι της καδένας( καδένα γλύστρες, φλάτζα , μπουλόνια και τεντωτήρα) Η καδένα αν και ακούγεται λιγο απίστευτο λόγο θερμοκρασιών χαλάρωσε σαν να έχει ξεχειλώσει. ο τεντωτήρας τα έφτυσε και έτσι η καδένα ήταν χαλαρή μέσα με αποτέλεσμα να ακούγεται και να δουλεύει το αμάξι σαν ξερύθμιστο. κόστος αλλαγής σε θεσσαλονίκη στο συνεργείο του Βασάκου στην μοναστηρίου DIESEL POINT 350 ευρώ(αυθεντικό σετάκι)Υπάρχουν και φθηνότερα . Στο αυτοκίνητο πλέον άλλαξε ο θόρυβος του. Τώρα έμεινε ο έλεγχος μπέκ και αν χρειαστεί μου είπε το παιδί θα πάμε για καθαρισμό ή επισκευή. Κόστος 130 για τον καθαρισμό και των 4 αλλιώς αν χρειαστεί επισκευή κοντά στα 160 το μπέκ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sotoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρίν 3 μέρες άλλαξα όλο το σετάκι της καδένας( καδένα γλύστρες, φλάτζα , μπουλόνια και τεντωτήρα) Η καδένα αν και ακούγεται λιγο απίστευτο λόγο θερμοκρασιών χαλάρωσε σαν να έχει ξεχειλώσει. ο τεντωτήρας τα έφτυσε και έτσι η καδένα ήταν χαλαρή μέσα με αποτέλεσμα να ακούγεται και να δουλεύει το αμάξι σαν ξερύθμιστο. κόστος αλλαγής σε θεσσαλονίκη στο συνεργείο του Βασάκου στην μοναστηρίου DIESEL POINT 350 ευρώ(αυθεντικό σετάκι)Υπάρχουν και φθηνότερα . Στο αυτοκίνητο πλέον άλλαξε ο θόρυβος του. Τώρα έμεινε ο έλεγχος μπέκ και αν χρειαστεί μου είπε το παιδί θα πάμε για καθαρισμό ή επισκευή. Κόστος 130 για τον καθαρισμό και των 4 αλλιώς αν χρειαστεί επισκευή κοντά στα 160 το μπέκ.
    Φιλε το corsa d εχεις, με τι μοτερ και ποσα χιλιομετρα?

Προεπιλογή

εχω το corsa d του 2007 cdti z13dth με 105000km. Το παιδι στο συνεργείο μου είπε οτι στις μετα τις 100.000 πρεπει να γίνεται η αλλαγή . απο εκεί και πέρα αρχίζουν τα προβλήματα. εγω είμουν στα όροια για μεγάλη ζημιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotoul : 29-03-15 στις 23:30

Προεπιλογή

εγω την αλλαξα στα 95.000 χλμ ,οχι γιατι ειχε βλαβη αλλα γιατι επρεπε να αλλαξω φλατζα καθρεπτη.Και αφου τα ελυσα ολα,ειπα να την αλλαξω και αυτη,δεν αξιζε τον κοπο να ξαναμπω σε περιπετεια για 110 ευρω που κοστισε καδενα-γλυστρες-τεντωτηρας-παραφλου.Και μιλαω παντα για γνησια ανταλλακτικα.Εργασια εδωσα 80 ευρω,ενω φλατζα καθρεπτη και φλατζα ψευτοκαπακου κοστισαν 30 ευρω.Συνολο για ολα 220.

Προεπιλογή

με βαζετε σε σκεψεις. πριν το καλοκαιρι που ειχα για ενα προληπτικο ελεγχο, μου ειπαν οτι ο ηχος της καδενας ειναι τελειος. και οτι μονο σε περιπτωση "περιεργου" θορυβου μπαινουμε σε διαδικασια αλλαγης. 178.000.

Προεπιλογή

Πριν κανα μηνα αν θυμαμαι καλα, στο πρωινο ξεκινημα, ακουσα κατι σαν συρσιμο μεσα στο μοτερ, δεν εδωσα σημασια, δεν τον ξανακουσα τον θορυβο, σημερα το πρωι το ξανακουσα αυτο το συρσιμο, μολις το μοτερ ζεσταθηκε ομως δεν ακουγετε τιποτα, ολα δουλευουν νορμαλ χωρις θορυβους, το μυαλο μου παει για καδενα.
    Τον ιανουαριο που εκανα σερβις ανοιξα και το καπακι της καδενας που βρησκετε πισω απο την βαση της μηχανης, απο εκει οπως φενετε και στην φωτογραφια κατω http://s25.postimg.org/5ufjwwsjz/DSC_0036.jpg
    φενετε ο τεντωτηρας, αλλα δεν ξερω αν το ανοιγμα του ειναι σωστο, δηλαδη αν η καδενα εχει λασκαρει και ο τεντωτηρας ειναι σε τερμα θεση ανοιχτη. Επισης οταν το ανοιξα δεν εποιασα την καδενα να δω αν εχει τζογο. Σε 900km θα αλαξω λαδια και λεω να ξανανοιξω την θυριδα να δω για τζογο στην καδενα.
    Εψαξα στο ιντερνετ δεν μπορεσα να βρω κατι για ελενχο της σωστης θεσης του τεντωτηρα, γνωριζει κανενας ποσο πρεπει να ειναι το επιτρεπομενο ανοιγμα του??
    Βρηκα μονο ενα βιντεακι το οποιο ειναι απο combo, που δειχνει αλαγη καδενας, στο 1.18 δειχνει το ανοιγμα του παλιου τεντωτηρα, (που μοιαζει με το ανοιγμα του δικου μου) αλλα και του καινουριου μετα την αλαγη, οπως και προς στο τελος του βιντεο στο 1.25, ακουγετε πως δουλευε το μοτερ του πριν την αλαγη, οπου ακουγετε και ενα συρσιμο σαν τον δικο μου θορυβο.
    https://www.youtube.com/watch?featur...2qCRri6mU#t=85
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Φίλε Karaman, πες μου μοντέλο αυτοκινήτου και κωδικό κινητήρα να κοιτάξω μήπως λέει κάτι το Tecdoc.

Προεπιλογή

2005 μοντελο, z13dt. Μετα απο 4 ωρες ακηνισιας, που το εβαλα μπροστα δεν εκανε καποιο θορυβο, αυριο το πρωι θα το παρατηρησω παλι. Ελενξα και με opcom μηπως εχει καμια βλαβη, γιατι αυτος στο βιντεο ειχε και βλαβες με cam sensor, αλλα ολα καθαρα.
    Ειδα και το μανιουαλ απο το corsa D, αλλα δεν λεει κατι παραπανω για ελενχο παρα μονο πως να αλαξεις την καδενα.
    Δεν εχει ακουστει να σπαει 13αρης απο καδενα, αλλα να φυλαμε τα ρουχα μας.

Προεπιλογή

Δυστυχώς φίλε Karaman δεν έχει κάτι λεπτομερές... Μόνο ένα σχεδιάγραμμα του υποσυστήματος χωρίς οδηγίες επισκευής...

Προεπιλογή

Ευχαριστω για τον κοπο σου.
    Τα δεδομενα οσο αφορα τον θορυβο αλαξανε σημερα που το εβαλα μπροστα, ακουστηκε παλι, ανοιγοντας το καπο ακουγοταν απο την μερια της καδενας, ο θορυβος ηταν σαν συρσιμο κουδουνισμα, αυτο που εκανα ειναι, πηρα ενα σπρει σιλικονης που εχω και ψεκασα τον ιμαντα του δυναμο, και ο θορυβος εξαφανηστηκε τελειως με τον 1ο ψεκασμο, αρα ο θορυβος ειναι απο τον ιμαντα ο οποιος ειναι γερασμενος, ξεραμενος δεν ειναι γιατι δεν εχει ρωγμες αλλα με το δαχτυλο οταν τον ακουμπας αφηνει μαυριλα στο δαχτυλο. Οποτε παμε για προλυπτικη αλαγη του, μιας και γυρναει και την αντλια νερου.
    Αρα αποκλειουμε τον θορυβο να προερχετε απο την καδενα, μιας και σε ξενα φορουμ που διαβασα για φθορες στην καδενα, οταν η καδενα τεζαρει και δεν μπορει ο τεντωτηρας να την σφιξει, ειναι τελειως λασκα και κανει αρκετο θορυβο, καπως οπως το βιντεο παρακατω. Για καλο και για κακο θα ξανανοιξω το πορτακι να την ελενξω για μποσκα.

https://www.youtube.com/watch?v=iUtGOK8gdec

Προεπιλογή

Καλημέρα.
    Σε Opel Astra H με 90.000 χλμ ακούγεται η καδένα πολύ, "σαν diesel" μού είπαν.
    Η αλλαγή πάει 300€.
    Να την αλλάξω, υπάρχει περίπτωση, πέραν του ήχου, να γίνει ζημιά στον κινητήρα;
    Υπάρχει τρόπος να γίνει κάποια άλλη εργασία, πχ αλλαγή "βάσεων" ή όπως αλλιώς λέγονται ή κάποιο "σφίξιμο";
    Ευχαριστώ.

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. αλλαγή καδενας!
    Από τον/την thaneas στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-13, 01:01
  2. αλαγη καδενασ σε astra
    Από τον/την somethingnise26 στο forum Γενικα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-10, 17:56
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΔΕΝΑΣ CORSA B
    Από τον/την ilioncity στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-10, 14:22
  4. αλλαγη καδενας σε corsa c ???
    Από τον/την corsa(i love kontres) στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-10, 12:52
  5. ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΔΕΝΑΣ
    Από τον/την mrcoolgr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-08, 12:33

Δικαιώματα - Επιλογές