If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14

Προεπιλογή Kadett E - βάσεις πίσω καθισμάτων (διαιρούμενων)

Καλησπέρα σε όλους!

Γράφτηκα στο φόρουμ μόλις προχτές και αυτό είναι το πρώτο μου ποστάρισμα.
    Ο λόγος που ζητάω βοήθεια τόσο άμεσα είναι το ότι ειλικρινά έχω απελπιστεί και θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη από κάποιους που προφανώς γνωρίζουν περισσότερα.

Το αυτοκίνητό μου είναι ένα τρίθυρο Kadett Ε. Θέλοντας να αλλάξω τα μονοκόμματα πίσω καθίσματα με διαιρούμενα (αυτά που πέφτουν σε δύο μέρη), έχω βρεθεί σε αδιέξοδο. Γιατί τα διαιρούμενα, όπως είναι λογικό, κάθονται σε διαφορετικές βάσεις...

Να πω εδώ ότι το αμάξι έχει περάσει (και βρίσκεται ακόμα) από φάση ανακατασκευής με σκοπό να κυκλοφορεί κανονικά, με πολύ κόπο για να γίνει ό,τι καλύτερο. Το σημειώνω για να μη νομίσει κάποιος ότι χρησιμοποιείται για εργασία ή σαν δεύτερο ή οτιδήποτε τέτοιο.

Αφού λοιπόν βρήκα διαιρούμενα (και μάλιστα σε άψογη κατάσταση), τα πήρα και κάθομαι και τα κοιτάω, ακριβώς γιατί δεν βρίσκω βάσεις για να τα βάλω. Τους τελευταίους 1-2 μήνες παίρνω 2-3 φορές την εβδομάδα σε όλες (το εννοώ...) τις ανακυκλώσεις πανελλαδικά, μην τυχόν και βρω κάποιο GSi ή κάποια ακριβή έκδοση Kadett που τυγχάνει να έχει διαιρούμενα πίσω καθίσματα. Οι ανακυκλωσάδες είτε όντως δεν έχουν (πολύ πιθανό) είτε απλά βαριούνται να ασχοληθούν (επίσης πιθανό).

Γι'αυτό θα ήθελα εάν κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο στο δικό του αμάξι ή γενικώς όποιος γνωρίζει κάτι να πει μια γνώμη. Αυτό που με καίει είναι η βάση που ενώνει τα δύο διαιρούμενα τμήματα της πλάτης των καθισμάτων. Κι αυτό γιατί οι βάσεις που κρατάνε το κάτω μέρος των καθισμάτων και βρίσκονται πίσω από τα πόδια των πίσω επιβατών είναι ακριβώς ίδιες με αυτές των μονοκόμματων - μόνο που είναι 4 αντί για 2. Ίσως σε κάποιους φαίνονται μπερδεμένα όπως τα γράφω, αλλά όσοι ξέρουν το αμάξι καταλαβαίνουν ακριβώς τι εννοώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν και ελπίζω να μην ζάλισα!

Προεπιλογή

Γελοία ερώτηση... Σε αντιπροσωπείες ρώτησες μήπως υπάρχει κάτι?
    Φτιαχτές βάσεις δοκίμασες να κάνεις?
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Σε Καλτσούνη που ρώτησα μου είπαν να ψάξω σε ανακυκλώσεις, τα ίδια και στον Κάκνο...
    Φτιαχτές φαντάζομαι ότι εννοείς σε τόρνο. Έναν ξέρω που ασχολείται στον Αγ. Ιωάννη και είπε ότι θέλει δείγμα για να κάνει οτιδήποτε, αν έχεις να προτείνεις κάτι ευχαρίστως.

Γελοία η ερώτηση για ποιόν λόγο?

Προεπιλογή

Πιάστους όλους... Σταμούλη, Κοντολαιμάκη, Νικολόπουλο... από astra f δεν ταιριάζει κάτι μήπως υπάρχει ακόμα? Από daewoo lanos? Daewoo nexia?
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Θα το κάνω, αν και με Καλτσούνη που μίλησα μου είπαν ότι δεν υπάρχουν καν σαν ανταλλακτικά γενικώς. Το ίδιο και ο Κάκνος.
    Από Astra F και Daewoo αν ταιριάζουν δεν ξέρω καθόλου. Ίσως κάποιος με Astra F θα μπορούσε να μας πει...

Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Καινουρια δεν θα βρεις ΠΟΥΘΕΝΑ μην κανεις κοπο.
    Μονο σε ανακυκλωτηριο θα βρεις αλλα οχι με τηλεφωνο καθως δυσκολα θα ασχοληθεί καποιος για ενα πλατοκαθισμα!
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Έτσι είναι Τράγε, αλλά πώς να κάνω εγώ τουρ στις ανακυκλώσεις της Β.Ελλάδας, που υπάρχουν ακόμα Καντέτ?

Καινούργια ξαναλέω ότι δεν υπάρχουν καν σαν ανταλλακτικά, είναι δεδομένο. Οι βάσεις αυτές, ακόμα κι όταν το Καντέτ ''γδυθεί'' εντελώς, μένουν πάνω στο σκάφος, είναι μερος του αμαξώματος, δεν είναι αποσπώμενες. Εγώ έλεγα να μου τις κόψουν με αυτί γύρω γύρω για να τις κολλήσω μετά στο δικό μου με πριτσίνια.

Εγώ απευθύνομαι σε κάποιον με Καντέτ που τυχαίνει να έχει και διαιρούμενα πίσω καθίσματα... μπορεί να με διαφωτίσει για το πώς ακριβώς είναι οι βάσεις όπου ενώνονται τα δύο κομμάτια της πλάτης των καθισμάτων? Είναι μία βάση με δύο υποδοχές, όπου κάθονται τα δύο κομμάτια? Ή είναι δύο μικρότερες βάσεις, η μια δίπλα στην άλλη?

Γιατί εγώ εκεί πάω τελείως ψαχτά, δεν έχω δει καν πώς είναι... και αυτό είναι κάτι που αν δεν έχεις οδηγήσει το αμάξι είναι λίγο δύσκολο να προσέξεις.

Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Να πω μια ιδεα? Γιατι δεν το αφηνεις ετσι οπως ειναι?
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

φιλε δεν ξερω πως ειναι στο καντετ,αλλα στο astra f δεν εχει καμια βαση αναμεσα στα καθισματα(πλατη λεμε παντα ετσι,στην ακρη κουμπωνουν οχι στη μεση,πρεπει να εχω κρατηση τα καθισματα,αν το θυμηθω αυριο θα τα κοιταξω.στο αστρα εριχνες τα καθισματα,εβγαζες την εταζιερα και εμενε ανοιχτο ολο,γινοταν σαν φορτηγακη,το καντετ δεν ειναι ετσι;;
    ascona b!!δωσε γκαζι να γυρισει,το μοτερ να κελαηδισει,λαστιχακι να μυρισει και την υπογραφη του στο δρομο να ζωγραφισει!!!

Προεπιλογή

ωπ!μαλλον δεν καταλαβα καλα!εσυ θες τις κατω βασεις,αναμεσα στα πλατοκαθισματα,που στερεωνονται και ενωνουν οι δυο πλατες ετσι;θα δω αυριο πως ειναι τα καθισματα και θα σου πω.
    ascona b!!δωσε γκαζι να γυρισει,το μοτερ να κελαηδισει,λαστιχακι να μυρισει και την υπογραφη του στο δρομο να ζωγραφισει!!!

Προεπιλογή

Καταρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Τράγε έχω σκοπό να το κάνω ακριβέστατη μετατροπή σε GSi (και μηχανικά κάποια στιγμή στο μέλλον), γι'αυτό θέλω να τα αλλάξω.

fotisopelakias, αυτό ακριβώς θέλω. Τις βάσεις ανάμεσα στα πλατοκαθίσματα, που ενώνουν τα δύο διαιρούμενα κομμάτια της πλάτης. Είναι μία βάση με δύο υποδοχές ή δύο ξεχωριστές βάσεις? Αν μπορείς να με βοηθήσεις θα είμαι υπόχρεος.

Όπως το περιγράφεις στο πρώτο σου μήνυμα είναι το Καντέτ μου τώρα, με τα μονοκόμματα καθίσματα. Όντως κουμπώνουν μόνο στην άκρη (αριστερά και δεξιά) και ρίχνεις όλη την πλάτη μπροστά. Αν βγάλεις και την εταζέρα γίνεται σαν φορτηγάκι, ναι.

Προεπιλογή

Παρεμπιπτόντως, κούκλα η Ασκόνα στο άβατάρ σου!

Προεπιλογή

φιλε κοιταξα σημερα τα καθίσματα,και δυστηχως δεν εχω τις βασεις,πεταχτηκαν με το κουφαρι!ρε ****το τοσο καιρο το ειχα εδώ....αν θυμαμαι καλα το κάθε καθισμα ειχε τη δικη του βαση,που βιδωνε στην πλατη του καθίσματος και στο σασι(αν θυμαμαι καλα!).φιλε πιστευω,αν πασ σε ένα δυαλητηριο και βρεις οποιοδήποτε πενταθηρο Opel,θα παρεις μια ιδεα και μπορει να σου κανουν κιολας.

αν λες το δικο μου αβαταρ,αστα φιλε ερωτας μεγαλος!!μακαρι να μπορεσω να ξαναπαρω μια και να την κανω ετσι!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fotisopelakias : 26-02-14 στις 17:10

Προεπιλογή

Φώτη σου εύχομαι να ξαναπάρεις μία και να την κάνεις καλύτερη ακόμα!

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, η μόνη λύση είναι να βρω κάποιον που να έχει Kadett με διαιρούμενες πλάτες, ώστε να ξέρω και τι ακριβώς ψάχνω...

Παρόμοια Θέματα

1. Kadett 1.6s Αλλαγή Καθισμάτων
    Από τον/την stelios_-10 στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-14, 23:04
  2. Καθάρισμα καθισμάτων
    Από τον/την Thomas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-13, 17:59
  3. Βάσεις ποδηλάτου Πορτμπαγκάζ
    Από τον/την shatzi στο forum Opel
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-12, 19:26
  4. Ξέρει κανείς από on-line βάσεις δεδομένων;
    Από τον/την Asroc στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-09, 02:30

Δικαιώματα - Επιλογές