If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 62

Προεπιλογή ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!! ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.

Καλημερα σε ολους.
    Ξερω οτι το θεμα εχει συζητηθει αρκετα αλλα θα ηθελα καποια συμβουλη. Εχω ενα astra j 1,4 το οποιο το αγορασα τον Ιουνιου του 2010. Εχω κανει 85000 χλμ.Απο τον πρωτο μηνα εχω προβληματα με τους θορυβους. Για να μη κουρασω απλα να πω οτι λογω δουλειας εκανα πολλα χλμ σε εθνικη οδο οποτε οι θορυβοι δεν ακουγοντουσαν ιδιαιτερα. Τωρα ομως που το κινω κυριως μεσα στη πολη ειναι φοβερα εκνευριστικο ενα ντουκντουκ που ακουγεται -ενας θεος ξερει απο που- οταν περναω πανω απο λιγο ανωμαλο εδαφος.Εγω το προσδιοριζω πισω αριστερα και δεξια ισως στις ροδες. Δεν σχολιαζω καν το χτυπημα στις δαγκανες. Στην αντιπροσωπεια που πηγα δεν μπορουν να βρουν απο που προερχεται το ντουκ ντουκ. Μου ειπαν αρχικα οτι ηθελαν αλλαγμα τα πισω αμορτισερ και τα αλλαξαμε αλλα ο θορυβος παρεμεινε ο ιδιος. Μετα μου ειπαν οτι ισως παιζουν κατι πλαστικα στις ροδες. Το ειδαν και αυτο αλλα μαντεψτε....κανενα αποτελεσμα.Μου ειπαν για γρασσο στις δαγκανες και οτι μου "μαζεψαν" τις δαγκανες και πλεον δεν θα ακουγεται ο θορυβος εκει για καποιο διαστημα.Κανενα αποτελεσμα.Αφου ειχαμε μια εντονη κουβεντα μου ειπαν να το παω την Δευτερα να το βαλουν σε ενα μηχανημα με καλωδια λεει για να δουν αν θα εντοπισουν το θορυβο, το ντουκ ντουκ. Επειδη δεν σκαμπαζω πολλα απο αυτοκινητα προσπαθησα να το περιγραψω οσο πιο απλοϊκα μπορουσα.
    Αν και παλι δεν εντοπισουν τον θορυβο την Δευτερα, εγω τι θα μπορουσα να κανω;
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Με τι εξοπλισμό το πήρες το αμάξι?
    Θα βοηθήσει στο που μπορεί να προέρχεται το ντουκ ντουκ
    Αν κάτι από αυτά τοποθετήθηκε στην Ελλάδα από τα σαΐνια που υπάρχουν στις αντιπροσωπείες πιθανόν το λύσε δέσε να άφησε κουσούρια

Προεπιλογή

Τσεκαρε ολα τα συνεμπλοκ, αυτα συνηθως "χτυπανε"
    https://www.facebook.com/VesarPhotography
    http://www.flickr.com/photos/vesarphoto/

Προεπιλογή

Εγω ουτε που ξερω τι ειναι τα σινεμπλοκ.Θα τους το πω αν και μου ειπαν οτι εχουν ελεγξει τα παντα.Το θεμα μου ειναι αν δεν μου δωσουν λυση τη Δευτερα, τι κανω;

Προεπιλογή

Κι εγώ έχω αυτό το θόρυβο, από την αρχή...
    Κι εγώ το ακούω μόνο σε χαμηλές ταχύτητες <45km/h και με κλειστά παράθυρα.
    Σε δρόμο π.χ. που είναι "γυαλί" και απλά κάπου έχει παραμορφωθεί, χωρίς να έχει λακούβα.
    Νομίζω πως έρχεται και από τους 4 τροχούς.
    Τελικά νομίζω o θόρυβος προέρχεται από κενά στα καλάμια των αμορτισέρ.
    Αλλά εσύ τα άλλαξες θα μου πείς... (αλλά έβαλες τα ίδια υποθέτω)
    Δες και μια τα καλύμματα των αμορτισέρ, τα πλαστικά δηλάδη
    Τα είχαμε πει και παλιότερα:
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...F%F2-(astra-j)
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

capthookb ακριβως οπως το περιγραφεις. Να διευκρινησω οτι αλλος αυτος ο θορυβος και αλλος οι δαγκανες. Στην αντιπροσωπεια τι σου ελεγαν;
    Αν δεν μου δωσουν λυση μπορω να τους ζητησω να μου βεβαιωσουν εγγραφως οτι οι θορυβοι δεν επισκευαζονται και οτι δεν υπαρχει κινδυνος ασφαλειας;

Προεπιλογή

Στην αρχή που ήταν καινούριο το αυτοκίνητο, δεν ασχολούνταν. Δεν είχα και πολύ χρόνο να είμαι στις αντιπροσωπείες κάθε μερα.
    Π.χ. φτιάξανε το θόρυβο στις δαγκάνες και πήγαμε βόλτα, και του λέω πάλι ακούγεται αλλά κάτι άλλο.
    Απάντηση του υπεύθυνου-ανεύθυνου-μαγκάκου του service: "Ε τι θέλεις, να είναι εντελώς αθόρυβο; Δε γίνεται αυτό. Όλα τα αυτοκίνητα κανουν θορυβους".......

Εσύ μπορείς να ζητήσεις ό,τι θέλεις, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτοί θα ανταποκριθούν. Π.χ. μπορεί να σου πουν, πως τα αμορτισέρ σου θέλουν αλλαγή. Θα τα αλλάξεις; Θα βάλεις τα ίδια;
    Εγγύηση ουσιαστικά δεν έχεις, πέρα από κάποια πολύ χοντρά πράγματα.
    Με τη συσκευή με τα μικρόφωνα κάτι μπορούν να βρουν, αν ασχοληθούν ενδελεχώς και είναι ειλικρινείς.

Προεπιλογή

Θελω να πιστευω οτι θα ασχοληθουν την Δευτερα γιατι εχουν βαρεθει να με βλεπουν. Αλλα παλι πριν λιγο που γυρισα απο δουλεια μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι με τους θορυβους. Να σημειωσω οτι ειναι φρεσκοαλλαγμενα και τα αμορτισερ και τα τακακια.
    Παντως ευχαριστω πολυ.

Προεπιλογή

Μακάρι, να μην είναι τα αμορτισέρ και να βρεθεί ο ένοχος.
    Να φτιάξουμε κι εμείς τα δικά μας
    Πάντως τα μεταγενέστερα μοντέλα δεν πρέπει να έχουν αυτό το θέμα. Δεν ακούγεται κάτι στο forum, εκτός και αν οι πωλήσεις σταμάτησαν το 2010-2011

Προεπιλογή

Βρε λες;........

http://www.motor-talk.de/videos/-astra-j-v883021.html

Βέβαια στα πίσω αμορτισέρ δεν έχει Top mounts. Αλλά έχει αυτά τα πλαστικά που έλεγα. Έχω βάλει κι εγώ air-stop εκεί (αυτά που βάζουν στις χαραμάδες σε πόρτες και παράθυρα)
    http://www.motor-talk.de/videos/-ope...j-v883022.html

Το κενό που υπάρχει στα topmoutns πάντως θα εξηγούσε το ο,τι υπάρχει θόρυβος σε μοντέλα με διαφορετική ανάρτηση και άλλους κινητήρες. Άραγε να είναι το ίδιο ανταλλακτικό σε όλα τα μοντέλα;
    top mounts άλλαξες εσύ tripman όταν άλλαξες αμορτισέρ;

Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει και παξιμάδι που σφίγγει τη μπουκάλα του αμορτισέρ πάνω στο topmount.
    αν και εγώ στις αρχές, είχα βρει το δεξί ξεβίδωτο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη capthookb : 07-02-14 στις 18:39

Προεπιλογή

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα σε astra j 1.6t του 2010. Έχω την εντύπωση ότι ακούγεται από μπροστά. Μου είπαν ότι είναι αμορτισερ και ότι δεν είναι επικίνδυνο. Επειδή βαρέθηκα να ασχολούμαι το έχω αφήσει έτσι. Έχω βέβαια στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι κάποια στιγμή θα τα αλλάξω. Το θέμα είναι ότι όπως φαίνεται στο βίντεο ο θόρυβος προέρχεται από τα top mount και αμορτισέρ να αλλάξω πάλι το ίδιο πρόβλήμα θα έχω....

Προεπιλογή

Συνήθως αλλάζεις και τα topmount μαζί με τα αμορτισέρ. Γιατί και αυτά χαλάνε.

Προεπιλογή

Σύμφωνοι απλά ο θόρυβος ακούγονταν από την αρχή, που σημαίνει ότι δεν είναι θέμα φθοράς αλλά κατασκευαστικό.....

Προεπιλογή

Εννοούσα πως αν τελικά είναι αυτό που φταίει, θα τα αλλάξεις(ουμε) ώστε να μη συνεχίσει το πρόβλημα.
    Σίγουρα είναι κατασκευαστικό, δεν αντιλέγω.

Προεπιλογή

Για να αλλάξουμε τα top mounts πρέπει να βγει το γόνατο; Χρειάζεται ευθυγράμμιση;

Προεπιλογή

Εδώ έχουν ηχογραφήσει το πρόβλημα. Αν και νομίζω ακούγονται και οι δαγκάνες του.
    http://www.youtube.com/watch?v=7pnveBN0-74
    Μάλιστα στο astraclub.ru μαζεύουν/έχουν μαζευτεί (από το 10/2012 μέχρι και σήμερα) υπογραφές για να στείλουν εγγράφως διαμαρτυρία στην GM. Από τους 116 οι 94 ψήφισαν πως θα υπογράψουν τα παράπονα για το θόρυβο της ανάρτησης σε σχέση με 22 που είπαν πως είναι ευχαριστημένοι. Βέβαια σε σημερινό post αναφέρουν 30 άτομα... Δεν ξέρω κι αν το google τα μεταφράζει σωστά.

http://astraclub.ru/threads/93661-%D...82%D0%B8%D0%B5

κι εδώ η τελική πατέντα: http://www.youtube.com/watch?v=NZF3iYvjIh0
    έχωσε τσόχα όπου έβρισκε ο Ρώσσος

Ναι, χρειάζεται ευθυγράμμιση.

Senior Member Το avatar του χρήστη scatzoxeiros
    Περιοχή
    Πύργος Ηλείας
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Εγώ πάλι θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ να ξαναγοράσω Opel ακόμα και να μου το χάριζαν δεν πρόκειται να το έπαιρνα..
    Γι αυτό το επόμενο είναι Honda για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από όλες τις πλευρές..

Προεπιλογή

Γεια χαρα και καλη εβδομδα σε ολους, σημερα ξαναπηγα στην αντιπροσωπεια και βαλανε το αυτοκινητο σε ενα μηχανημα με κατι καλωδια, οπως μου ειχαν πει απο Παρασκευη. Μου ειπαν οτι μια πρωτη πηγη θορυβου που βρηκαν προερχεται απο τα σινεμπλοκ στον πισω αξονα.Αν τα εξηγω καλα ,ενα μαραφετι που βρισκεται στη μεση του πισω αξονα θελει λεει αλλαγη και απο εκει προερχεται ο θορυβος. Μου ειπαν οτι δεν εχουν τετοιο ανταλλακτικο για να το βαλουν και να δουν - αν δουν - διαφορα. Συνεχιζουν λεει το ψαξιμο αλλα μια σιγουρη πηγη θορυβου ειναι αυτη. Τα φωτα σας παρακαλω γιατι δε σκαμπαζω πολλα απο αυτοκινητα.
    Ευχαριστω.

Προεπιλογή

Μιλάνε για τα σινεμπλόκ του watt linkage.
    Χλωμό, κατά την άποψή μου.
    Αυτό που φαίνεται στο 0:36 http://www.youtube.com/watch?v=LU4iAw2Tp6M

Προεπιλογή

Ναι ακριβως αυτο μου εδειξαν. Αξιζει να το αλλαξω; Βεβαια μου ειπαν οτι δεν μου εξασφαλιζουν οτι ο θορυβος θα σταματησει γιατι δεν ξερουν αν ειναι η μοναδικη πηγη αυτη.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ραδιοcd απο αλλο corsa στο δικο μου και κωδικοι
    Από τον/την sport_billys στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-12, 16:56
  2. ΕΛΑΤΗΡΙΑ CORSA B - ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
    Από τον/την nick_papag στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-11, 11:22
  3. Τι να κανω????? δεν παει αλλο...¨Δ
    Από τον/την agilakias!!! στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-10, 22:32
  4. θελω προτασεις κ συμβουλες
    Από τον/την ascona78 στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-09, 09:58
  5. Συμβουλες για πρωταρηδες...
    Από τον/την mobster στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 13:32

Δικαιώματα - Επιλογές