If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Προεπιλογή Πρόβλημα εκκίνησης σε ASTRA H 1.6 MODEL 2005

Κύριοι γειά σας !!Είμαι νέος στο opel club και θα ήθελα τη βοήθειά σας.Έχω ένα astra 1.6 του 2005 με 63.000 Km, είχα καταθέσει πινακίδες για όλο το 2013 και το αυτοκίνητο φυλασσόταν σε υπόγειο πάρκινγκ. Κάθε 15-20 μέρες του έβαζα μπρός έκανα και λίγα έως ελάχιστα χλμ και κάθε φορά του έβγαζα και το θετικό πόλο της μπαταρίας. Αυτά εως χθές που πήγα να το βάλω μπρός μιας και αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω για το 2014 αλλά μάταια δεν μπόρεσα να το εκκινήσω, προφανώς η μπαταρία είχε κλατάρει,την άλλαξα λοιπόν αλλά το αμάξι τα ίδια και μάλιστα άκουσα κάποια τριξίματα μπροστά δεξιά. Όταν πατούσα τη μίζα τη στιγμή που το αμάξι ήταν έτοιμο να πάρει μπροστά σαν να κοβόταν το ρεύμα και σταματούσε η μίζα, αυτό το έκανε κάμποσες φορές χωρίς ποτέ να καταφέρω να εκκινήσω τον κινητήρα. Ένας ηλεκτρολόγος μου είπε, αφού έλεγξε τη μπαταρία, ότι επρόκειτο για εγκέφαλο και πως είχε συμβεί στο αυτοκίνητο ενός γνωστού του.Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό? Είναι όντως εγκέφαλος? Και αν ναι τι γίνεται? Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία και την κατανόηση!!

Προεπιλογή

Για δοκίμασε το άλλο κλειδί για αρχή.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Το έχω κάνει ήδη αλλά μάταια δε άλλαξε κάτι!!

Προεπιλογή

Περίεργο με ακινησία να τα παίξει ο εγκέφαλος.

Senior Member
    Περιοχή
    Στουπα Μεσσηνιας
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εχει ποντικια το υπογειο ???Αν εχεις υποψια οτι εχει κοιτα τα καλωδια .

Προεπιλογή

Και συνήθως η αιτία είναι κάτι πολύ πιο απλό. Έλεγξε τις ασφάλειες όλες, βγάλτες και ξαναβάλτες και ξαναδοκίμασε. Από τη στασιμότητα & ενδεχόμενη υγρασία μαζεύουν κάτι περίεργα πάνω και χάνουν την επαφή. Σε δύο ασφάλειες μου έχει τύχει μέχρι στιγμής αυτό (αντλίας βενζίνης & ηλ/κών παραθύρων) μέχρι που τσαντίστηκα, τις έβγαλα όλες τις έτριψα και όλα ρολόι πλέον. Ο εγκέφαλος πρέπει να είναι στο τέλος της λίστας, δεν αλλάζουμε εγκέφαλο με το παραμικρό.

Προεπιλογή

Παιδιά δεν χαλάει ένα laptop αν το χεις στο ράφι. Το ίδιο πράγμα είναι και η ECU αλλά χωρίς οθόνη.
    Αλλά εντάξει και αυτό να είναι, μην τρελαίνεσαι. Βλάβη ρουτίνας είναι πλέον.

Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι κύριοι,ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας, ήρθε μάστορας από εξειδικευμένο συνεργείο ΟPEL και αφού τρόμαξε με το διαγνωστικό μετά από άπειρες προσπάθειες και αφού έσβησε τις βλάβες άπειρες φορές και με τη βοήθεια μ*****ερ πήρε μπρος και το πήγαμε στο συνεργείο.Πρώτη εκτίμηση είναι πως επρόκειτο για μίζα ή αισθητήρα εκκεντροφόρου (νομίζω έτσι μου το είπε). Μάλλον όχι πολύ σοβαρή βλάβη και με μεγάλο κόστος. Θα σας ενημερώσω όταν θα επισκευαστεί οριστικά. Ευχαριστώ και πάλι!!!

Προεπιλογή

Τελικά μου άλλαξε αισθητήρα και μίζα κόστος 140 ευρώ και το πρόβλημα αποκαταστάθηκε!!!

Παρόμοια Θέματα

1. πρόβλημα εκκίνησης κινητήρα σε opel vectra b
    Από τον/την tigi-7- στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 17:29
  2. πρόβλημα εκκίνησης κινητήρα σε opel vectra b
    Από τον/την tigi-7- στο forum Vectra & Insignia
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 14:57
  3. Astra G model 1999 - Αλλαγή κινητήρα
    Από τον/την bioukanon στο forum Opel
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-09, 14:55
  4. Πρόβλημα πρόσφυσης σε vectra 2005
    Από τον/την konk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-09, 03:38
  5. Πρόβλημα corsa c 2005
    Από τον/την marian στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-09, 00:36

Δικαιώματα - Επιλογές