If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 53

Προεπιλογή

Κανενα corsa δεν εχει το προβλημα που λες χωρις να εχει υγραεριο. Καποια κοβανε εκκεντροφορο αλλα ηταν μεμονομενες περιπτωσεις κ εσυ εχεις διαφορετικο προβλημα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Καταρχήν,

Σήμερα διαπίστωσα και το εξής . Έίχα κάνει πάνω από 50 χλμ με πρόβλημα . Η μηχανή είχε ζεσταθεί . Σε ένα φανάρι που κράτησε αρκετά , όταν έβαλα πρώτη να ξεκινήσω έσβησε αλλά όταν ξαναέβαλα μπροστά ξανανιωσε και πήγαινε όπως παλιά.
    Το ότι λες "πήγαινε όπως παλιά", αν όντως ισχύει σημαίνει ότι οι βαλβίδες είναι οκ. Αν έχουν στραβώσει ή χάσανε το άνοιγμά τους δε φτιάχνεται με άναψε-σβήσε τη μηχανή, θα είναι μόνιμο το πρόβλημα. Περισσότερο για ηλεκτρικό θέμα/εγκέφαλο μου ακούγεται.
    Αν έχεις λαδιέρα, και δεν έχεις βάλει ποτέ λάδι 30000χλμ μετά θα έχει αδειάσει προ πολλού. Αντικειμενικά κάποια μορφή λίπανσης πρέπει να έχεις, είτε λαδιέρα είτε tunap, αν δεν έχεις πολύ κακώς. Με τόσα προβλήματα κάποιο λαμπάκι δεν άναψε;; Και πρώτη φορά ακούω τα κόρσα να έχουν πρόβλημα στα καπάκια/βαλβίδες μόνο με βενζίνη. Όλοι στα συνεργεία θα τρέχαμε αν ήταν έτσι. Αν θέλεις την άποψή μου, πήγαινε σε άλλο μηχανικό και οδήγα το αμάξι μόνο με βενζίνα για μπόλικα χιλιόμετρα να δεις αν στρώσει. Παίζει να είναι και κάτι πολύ πιο απλό αλλά χωρίς λαμπάκια και κωδικούς λαθών δύσκολο από δω να εκτιμήσουμε τι παίζει.
    Επίσης για τις αλλαγές που έκανε μόνο του από βενζίνη σε υγραέριο και πάλι πίσω, δεν ακούγεται σωστό. Για δες αν έχει χαλάσει και ο εγκέφαλος του υγραερίου πέρα τα άλλα. Κανείς δε ρυθμίζει το σύστημα να λειτουργεί με αυτό το τρόπο, δε ξέρω και αν γίνεται κιόλας με τέτοιο τρόπο. Πχ το NIGS δίνει τη δυνατότητα για αυτοκαθαρισμό μπεκ βενζίνης κάθε 1 ώρα 1-4 λεπτά να δουλεύει τα μπεκ βενζίνης. Αλλά αυτό απέχει πολύ από αυτό που λες. Τι σύστημα υγραερίου έχεις;; Επίσης, αυτά τα θέματα προέκυψαν απότομα τώρα τελευταία ή τα είχες, έστω και σε λιγότερο βαθμό, από τότε που έβαλες το σύστημα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 22-11-13 στις 05:01

Προεπιλογή

apagogeas

Ναι , η αίσθησή μου πάνω στην οδήγηση είναι οτι πήγαινε "όπως παλιά".

Τα προβλήματα προέκυψαν τώρα τελευταία.

Τα λαμπάκια που ανάβουν είναι (κοιτώντας εδώ : http://www.kteohellas.gr/category/19...%B1%CE%BD.html ) το πρώτο - ανάβει και σβήνει κατά διαστήματα από τότε που έβαλα αέριο , πράγμα που έχω ακούσει και για άλλες περιπτώσεις

και τώρα τελευταία με τα προβλήματα το τρίτο ( όχι μόνιμα , για δυο τρια μικρα διαστηματα , ένα εκ των οποίων αναβόσβηνε )

Για το ακριβές σύστημα που φοράει , θα βρώ τα χαρτιά και θα επανέλθω

Ευχαριστώ

Προεπιλογή

apagogeas

Τα λαμπάκια που ανάβουν είναι (κοιτώντας εδώ : http://www.kteohellas.gr/category/19...%B1%CE%BD.html ) το πρώτο - ανάβει και σβήνει κατά διαστήματα από τότε που έβαλα αέριο , πράγμα που έχω ακούσει και για άλλες περιπτώσεις

και τώρα τελευταία με τα προβλήματα το τρίτο ( όχι μόνιμα , για δυο τρια μικρα διαστηματα , ένα εκ των οποίων αναβόσβηνε )

Ευχαριστώ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojo77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    apagogeas

Ευχαριστώ

Φιλε μου αν ανάβει και σβηνει κατα διαστήματα απο τοτε που εχεις βαλει το γκαζι μαλον εχεις χαλια μείγματα απο το γκαζι και πολύ πιθανόν αυτο να σου εκανε και το πρόβλημα το εβαλες ποτε σε διαγνωστικό τοτε να δεις γιατι ανάβει ? υπαρχει ειδικο φορουν για το υγραερειο που εχει μεσα και εγκαταστατες που μπορουν να σου πουν ποιο εμπεριστατωμένες γνωμες αλλα δεν μπορώ να σου στείλω pm

Προεπιλογή

Βοηθήστε με , πως ενεργοποιώ την αποδοχή πμ ;

Darkman , από τότε που έβαλα το αέριο , μιας και δεν είχα προβλήματα , εμπιστευόμουν το μάστορα να τσεκάρει το αέριο κάθε χρόνο στο σέρβις . Δεν είχα χρόνο , ούτε γνώσεις να ασχοληθώ άλλο .

Αν εννοείς το γνωστό φόρουμ , που βγαίνει πρώτο στο google :-) , έχω ήδη αναρτήσει και εκεί

Νεότερα (και παλαβά ) . Εχθές εκανα 80 χλμ . Όταν σταματούσα σε φανάρι και ξαναέβαζα 1η , μπούκωνε τρελά . Έπρεπε να είμαι σε κίνηση για αρκετή ώρα για να καταφέρει να πιάσει τα 100 με 5η ( μιλάμε για εθνική ) . Σε μια ανηφόρα με πολή μικρή κλίση αλλά αρκετά χιλιόμετρα ζορίστηκε τρομερά .

Σήμερα πάλι , φεύγω πρωι πρωι από το σπίτι , το αυτοκίνητο ήταν παρκαρισμένο πάνω από 12 ώρες στο κρύο . Παίρνει με την πρώτη μιζιά , μου κάνει ένα δυο ελαφρύτατα κλωτσηματάκια και μετά στρώνει αμέσως (και με βενζίνη ) . Γυρίζει κανονικά στο αέριο και κάνω 10 χλμ χωρίς πρόβλημα ( και με στάσεις σε φανάρια ) . Και το τρέμουλο της μηχανής ανεπαίσθητο

Τι να πώ

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και επανέρχομαι

Προεπιλογή

Βοηθήστε με , πως ενεργοποιώ την αποδοχή πμ ;

Darkman , από τότε που έβαλα το αέριο , μιας και δεν είχα προβλήματα , εμπιστευόμουν το μάστορα να τσεκάρει το αέριο κάθε χρόνο στο σέρβις . Δεν είχα χρόνο , ούτε γνώσεις να ασχοληθώ άλλο .

Αν εννοείς το γνωστό φόρουμ , που βγαίνει πρώτο στο google :-) , έχω ήδη αναρτήσει και εκεί

Νεότερα (και παλαβά ) . Εχθές εκανα 80 χλμ . Όταν σταματούσα σε φανάρι και ξαναέβαζα 1η , μπούκωνε τρελά . Έπρεπε να είμαι σε κίνηση για αρκετή ώρα για να καταφέρει να πιάσει τα 100 με 5η ( μιλάμε για εθνική ) . Σε μια ανηφόρα με πολή μικρή κλίση αλλά αρκετά χιλιόμετρα ζορίστηκε τρομερά .

Σήμερα πάλι , φεύγω πρωι πρωι από το σπίτι , το αυτοκίνητο ήταν παρκαρισμένο πάνω από 12 ώρες στο κρύο . Παίρνει με την πρώτη μιζιά , μου κάνει ένα δυο ελαφρύτατα κλωτσηματάκια και μετά στρώνει αμέσως (και με βενζίνη ) . Γυρίζει κανονικά στο αέριο και κάνω 10 χλμ χωρίς πρόβλημα ( και με στάσεις σε φανάρια ) . Και το τρέμουλο της μηχανής ανεπαίσθητο

Τι να πώ

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και επανέρχομαι
    Ναι το ειδα το ποστ σου εισαι στο σωστό μέρος φιλε μου αυτο που εχω να πω ειναι οτι οταν παμε να κανουμε κατι που ειναι εκτος τον προδιαγραφών πρεπει να το ψαχνουμε λιγο και αν οπως μου λες ειχες λαμπακια απο την αρχη ενας λογος περισσότερο παντος απο τα λιγα που μας ειπες κατι δεν παει καλα με την εγκατάσταση και αν εχεις πεσει και σε κανέναν περίεργο σιγα μην σου πει οτι εχει κανει πατάτα για εμενα πρεπει να παρεις και μια δευτερη γνωμη .

Προεπιλογή

Οπωσδήποτε να πάρεις και δεύτερη άποψη από άλλο συνεργείο. Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να το βάλεις σε διαγνωστικό, τα λαμπάκια δεν ανάβουν για πλάκα. Πιθανότατα θα έχεις χάλι μίγμα και όσο το κινείς έτσι φθείρεται ακόμα περισσότερο ο κινητήρας και ο καταλύτης. Αν ρετάρει, δε τραβάει και νιώθεις το όχημα να τρέμει. Αυτό έχει βασικές 2 εκδοχές, χαλασμένα μπουζί/πολλαπλασιαστής/χαλαρές επαφές (ηλεκτρικό θέμα) ή κολλημένες/στραβές/κλειστές βαλβίδες ή εγκέφαλος (η άσχημη εκδοχή) χωρίς να αποκλείονται άλλες αιτίες φυσικά. Έχει σημασία αν το κάνει και με τα 2 καύσιμα ή μονο στο ένα, αν το κάνει σε ένα μόνο ΔΕΝ είναι οπωσδήποτε θέμα βαλβίδων/εγκεφάλου. Αν το κάνει και στα δύο καύσιμα, δεν είναι πάλι υποχρεωτικό να είναι βαλβίδες/εγκέφαλος, πχ θα μπορούσε να είναι κάποιο vacuum leak που επηρεάζει και τα 2 καύσιμα. Το ότι δεν είχες πρόβλημα σε πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα, δεδομένου ότι δεν έκανε καμιά αλλαγή φαντάζομαι στο σύστημα του υγραερίου δείχνει ότι η εγκατάσταση έγινε οκ αλλιώς θα είχες θέματα από την αρχή αλλά δες και τη λαδιέρα αν έχει λάδι. Ξεκίνα από το διαγνωστικό πάντως, χωρίς κωδικούς λαθών ψάχνουμε στα τυφλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 22-11-13 στις 12:50

Προεπιλογή

Για να δέχεσαι pm ρύθμισε το προφίλ σου να δέχεται μηνύματα από όλους.
    Η ένδειξη με το πρώτο από τα λαμπάκια που ανέφερες αφορά το μείγμα καυσίμου και μπορεί να ανάψει ακόμα και στη βενζίνη .το ότι σου ανάβει μόνο το αέριο σημαίνει όντως ότι το μείγμα δεν είναι το προβλεπόμενο για να δουλέψει φυσιολογικά .Η τρίτη ένδειξη μπορεί να αφορά ηλεκτρολογικά προβλήματα που ίσως προκαλούν κάποιο βραχυκύκλωμα. ίσως η μονάδα του υγραερίου να προκαλεί κάποιες δυσλειτουργίες ηλεκτρολογικής φύσης .
    Δοκίμασε να το δουλέψεις μόνο με βενζίνη για αρκετά χιλιόμετρα χωρίς να ενεργοποιήσεις το υγραέριο. και φυσικά όταν ου ανάψει λαμπάκι προσπάθησε με αναμμένο λαμπάκι να πάρεις διάγνωση από κάποιο συνεργείο . Αν είναι εγκέφαλος όπως αναφέρθηκε μπορεί να μη χρειαστεί αλλαγή αλλά επαναπρογραμματισμό .Μια γνωστή μου που είχε το 1.4 με κλασσικό αυτόματο ,όταν πήρε από κάτω έναν κώνο και έφυγε ένα καλώδιο του αυτόματου κιβωτίου όταν τελικά το διαπίστωσαν κάνανε reset γιατί έσβηνε στα φανάρια και το πρόβλημα λύθηκε .

Προεπιλογή

Επίσης κοίτα EGR και αισθητήρα στροφάλου.

Προεπιλογή

Νεότερα (και χειρότερα) :

Αντλία βενζίνης ( 6 μηνών καινούργια ) χάλια , ρεζερβουάρ με σκουριά και νερά ,κομμένα ελατήρια .!!! ????

Προεπιλογή

Νεότερα (και χειρότερα) :

Αντλία βενζίνης ( 6 μηνών καινούργια ) χάλια , ρεζερβουάρ με σκουριά και νερά ,κομμένα ελατήρια .!!! ????
    Τι εννοείς ότι είναι κομμένα τα ελατήρια, στα πιστόνια;

Προεπιλογή

αν κατάλαβα καλά ναι

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

η αντλια η δουλευει η δν δουλευει.
    κ οταν λες ελατηρια ανοιξατε μοτερ?
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

η αντλια η δουλευει η δν δουλευει.
    κ οταν λες ελατηρια ανοιξατε μοτερ?
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

θα συμφωνήσω με τον Αντώνη η αντλία ή δουλεύει ή δεν δουλεύει. Αν όντως έχει πρόβλημα απλά άλλαξε το μοτέρ της αφού είναι καινούργια έκτος και αν λες ότι το μοτέρ της αντλίας είναι 6 μηνών .

Προεπιλογή

Η αντλία μπορεί να έχει μειωμένη πίεση, δεν είναι μόνο δουλεύει ή δε δουλεύει, υπάρχει και το υπολειτουργεί. Του corsa D πρέπει να είναι τουλάχιστον 3.2bar και μια καινούργια φτάνει και 4bar. Αλλά θα είχες θέμα μόνο στη βενζίνη αν εφταιγε αυτό. Για τα ελατήρια, πως το κατάλαβε αν δεν άνοιξε μηχανή;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 27-11-13 στις 15:43

Προεπιλογή

Παιδιά το ξαναλέω από τεχνικά μόνο την αλφαβήτα ξέρω .

αλλαξα αντλία πριν 6 μηνες , τωρα αν αλλαξε ολη την αντλία ή το μοτερ θα σας γελάσω .

η μηχανή κατέβηκε και η διάγνωση με πιθανότητες όχι σίγουρα είναι μάλον ελατήρια . Δεν έγινε βίδες για ρεκτιφιέ δηλαδή

Οτι κατάλαβα καταλάβατε :-)

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

λογικα περασε ο ρεκτιφιατζης το μετρησε κ ειδε οτι δν εχει οβαλ κυλινδρους οποτε θα περασουν μια σειρα ελατηρια ,φλατζες λαδια κ κλεισιμο.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Επανέρχομαι με τη διάγνωση από το ρεκτιφιέ

Πετσικαρισμένες έδρες...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με Corsa A
    Από τον/την teendriver στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-13, 13:17
  2. Corsa D πρόβλημα!
    Από τον/την Δημήτρης_8 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-12, 22:27
  3. Πρόβλημα σε corsa opc
    Από τον/την pantelostuning στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-10, 20:08
  4. πρόβλημα με corsa c
    Από τον/την corsa_89 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-10, 21:56
  5. Πρόβλημα με Corsa D
    Από τον/την gratipa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-08, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές