If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 53

Προεπιλογή Πρόβλημα σε υγραεριοκίνητο Corsa

Χαιρετώ όλο το φόρουμ

Είμαι νέο μέλος και δυστυχώς δεν γράφτηκα για καλό.

Εχω ένα κόρσα 1.4 του 2004 , από τα πρώτα twinport.

Στα 90.000 χιλιόμετρα το 2011 έβαλα υγραέριο . Σήμερα , στα 120.000 μου παρουσιάζει σοβαρό πρόβλημα . Η μηχανή τρέμει , ρετάρει άσχημα , αν δεν ζεσταθεί καλά και μετά από κάθε στάση ( πχ φανάρι ) κολλάει στις 2000 στροφές με πέμπτη για ώρα . Στην εκκίνηση , μπουκώνει άσχημα και σβήνει και μια δυο φορές .

Το αμάξι γενικά είναι τακτικά συντηρημένο και δεν το έχω ζορίσει , οδηγώ συντηρητικά .

Η διάγνωση είναι πρόβλημα σε βαλβίδες / καπάκια (?) . Ο μάστορας το θέλει για 3 μέρες και το κουστούμι θα πάει κοντά στο μισό μισθό .

Τον ρώτησα αν φταίει το υγραέριο , όπως έχω ακούσει , και μου λέει οτι τα κόρσα το βγάζουν συχνά αυτό το πρόβλημα ανεξαρτήτως υγραερίου .

Μου λέει αλήθεια ; ( και το υγραέριο το έβαλε ο ίδιος )

Λάβετε υπ οψιν οτι τα τεχνικά δεν τα κατέχω .

αν έχει συζητηθεί κάτι παρόμοιο ζητώ συγνώμη απ όλους αλλά πραγματικά τρέχω και δεν φτάνω, χρόνος 0

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Προεπιλογή

Πολλά opel με υγραέριο έχουν χτυπήσει καπάκια. Γενικά το χουνε πεί καλοί μάστορες ότι opel+υγραέριο= πρόβλημα αργά ή γρήγορα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojo77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 90.000 χιλιόμετρα το 2011 έβαλα υγραέριο . Σήμερα , στα 120.000 μου παρουσιάζει σοβαρό πρόβλημα . Η μηχανή τρέμει , ρετάρει άσχημα , αν δεν ζεσταθεί καλά και μετά από κάθε στάση ( πχ φανάρι ) κολλάει στις 2000 στροφές με πέμπτη για ώρα . Στην εκκίνηση , μπουκώνει άσχημα και σβήνει και μια δυο φορές .
    Αυτά στα κάνει ανεξεραίτως καυσίμου ή όταν είναι στη βενζίνη, πχ όταν βάζεις μπροστά μέχρι να γυρίσει στο υγραέριο;

Προεπιλογή

όταν το δουλεύεις υγραέριο στο κάνει ή και στην βενζίνη ;

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Αρχικά για αρκετό καιρό μου το έκανε στα πρώτα μέτρα με την εκκίνηση .

Τις τελευταίες μέρες το κάνει και με αέριο . Στρώνει μόνο αν ζεσταθεί αρκετά , και αυτό όχι πάντα

Σήμερα διαπίστωσα και το εξής . Έίχα κάνει πάνω από 50 χλμ με πρόβλημα . Η μηχανή είχε ζεσταθεί . Σε ένα φανάρι που κράτησε αρκετά , όταν έβαλα πρώτη να ξεκινήσω έσβησε αλλά όταν ξαναέβαλα μπροστά ξανανιωσε και πήγαινε όπως παλιά.

ομολογώ οτι δεν σκέφτηκα να το αλλάξω σε βενζίνη εν κινήσει με ζεστή μηχανή.

( Γενικά ισχύει οτι τα κόρσα έχουν ευαισθησία σε καπάκια / βαλβίδες και με βενζίνη μόνο ; )

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Αρχικά για αρκετό καιρό μου το έκανε στα πρώτα μέτρα με την εκκίνηση .

Τις τελευταίες μέρες το κάνει και με αέριο . Στρώνει μόνο αν ζεσταθεί αρκετά , και αυτό όχι πάντα

Σήμερα διαπίστωσα και το εξής . Έίχα κάνει πάνω από 50 χλμ με πρόβλημα . Η μηχανή είχε ζεσταθεί . Σε ένα φανάρι που κράτησε αρκετά , όταν έβαλα πρώτη να ξεκινήσω έσβησε αλλά όταν ξαναέβαλα μπροστά ξανανιωσε και πήγαινε όπως παλιά.

ομολογώ οτι δεν σκέφτηκα να το αλλάξω σε βενζίνη εν κινήσει με ζεστή μηχανή.

( Γενικά ισχύει οτι τα κόρσα έχουν ευαισθησία σε καπάκια / βαλβίδες και με βενζίνη μόνο ; )

Προεπιλογή

κάνεις κάποια χιλιόμετρα με βενζίνη για να λιπαίνονται οι βαλβίδες όπως προβλέπεται σε μια τέτοια μετατροπή ; δεν έχω υπόψιν μου "ιστορικό" με καπάκια .Έχω αντιληφθεί ο ίδιος και διαβάζω από άλλους "ευαισθησία" με τη βενζίνη. αν χρειαστείς ρεκτιφιέ στο καπάκι καλύτερα να βρεις εξειδικευμένο συνεργείο για να σου πάει στα μισά λεφτά .Σε ένα ρόβερ που έχω ο μηχανικός μου έπαιρνε 400 ευρώ κ το πολύ μου βγήκε 180 με ρεκτιφιέ σε καπάκι και μπλοκ φλάντζα αντιψυκτικό λάδια .

Προεπιλογή

Από την αρχή που έκανα τη μετατροπη , έβλεπα οτι ενώ ήμουν εν κινήσει στο υγραέριο , γύριζε αυτόματα σε βενζίνη κάθε τόσο για μερικά χλμ και μετά πάλι αυτόματα στο αέριο . Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν πρόβλημα αλλά μου είπαν οτι γίνεται επίτηδες για να λιπαίνεται η μηχανή . Δεν ήταν αρκετές οι αυτόματες αλλαγές σε βενζίνη ; ΄; Έπρεπε να το γυρνάω και επίτηδες βενζίνη για πιο πολλά χλμ ;

Να σημειώσω οτι είχα φροντίσει τους ανεφοδιασμούς μου και από τα 30000 τελευταία χλμ , έγιναν με βενζίνη μόνο όσα ήταν αναπόφευκτα (δηλαδή στις εκκινήσεις και στις αυτόματες αλλαγές για λίγα χλμ ).

Ξέρει κανείς εξειδικευμένο συνεργείο σαν αυτό που λέει ο antkx στην Αχαια ή αθήνα;

Προεπιλογή

Ποιο συστημα lpg εχεις ? εβαζες καποιο πρόσθετο στο ντεπόζιτο του υγραερίου η εχεις λαδιερα ?

Προεπιλογή

Δεν έβαζα εγώ κάποιο πρόσθετο . Υποθέτω οτι έχει λαδιέρα αλλά θα το ρωτήσω για επιβεβαίωση

Προεπιλογή

Πως ξερει αυτος οτι ζημια ειναι απο το οπελ και οχι απο το γκαζι ? εγω ξερω οτι το γκαζι σου καίει της βαλβιδες .... αν εχεις αυτο το θεμα λογικα ειναι απο το γκαζι δεν ξερω αν τα οπελ εχουν θεμα με της βαλβιδες απο μονα τους αλλα ενα που εχει και γκαζι τοτε ειναι διπλό το προβλημα και σιγουρα το γκαζι λογο οτι ειναι στεγνο σαν καύσιμο επιβάρυνε το πρόβλημα αυτα σου τα ειπε η τα λεει τωρα ?

Προεπιλογή

Μου είπε οτι τα κόρσα ( συγκεκριμένα ) βγάζουν αυτό το πρόβλημα και χωρίς υγραέριο . Πάνω από τα μισά κόρσα μου λέει μπαίνουν στον συνεργείο με το πρόβλημα αυτό.

Το lpg είναι στεγνό καύσιμο και γι αυτό υποτίθεται γυρίζει σε βενζίνη κάθε τόσο , για λίπανση . Δεν είναι αρκετό αυτό ; Τότε δεν θα βγάζουν παρόμοιο πρόβλημα και άλλες μάρκες με lpg ;

Προεπιλογή

Μου είπε οτι τα κόρσα ( συγκεκριμένα ) βγάζουν αυτό το πρόβλημα και χωρίς υγραέριο . Πάνω από τα μισά κόρσα μου λέει μπαίνουν στον συνεργείο με το πρόβλημα αυτό.

Το lpg είναι στεγνό καύσιμο και γι αυτό υποτίθεται γυρίζει σε βενζίνη κάθε τόσο , για λίπανση . Δεν είναι αρκετό αυτό ; Τότε δεν θα βγάζουν παρόμοιο πρόβλημα και άλλες μάρκες με lpg ;

Προεπιλογή

Για την βεζινη υπαρχουν προσθετα για της βαλβιδες και τα μπεκ απο μονη της η αμολυβδη που θεωρείτε στεγνο καυσιμο ( εκτος και βαζεις καμια 100 με προσθετα ) δεν κανει καποια λίπανση απο οτι γνωρίζω....
    καθε ποσα χλμ σου γύρναγε σε βενζινη ? γιατι αυτο πρωτη φορα το ακουω ( και εγω εχω γκαζι )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darkman74 : 21-11-13 στις 21:03

Προεπιλογή

Αρα αν γίνεται σωστή εξτρά λίπανση , το lpg δεν έχει διαφορά με την αμόλυβδη ως προς το θέμα αυτό , μιας είναι και τα δύο στεγνα ; Βενζίνη έβαζα πάντα την απλή 95άρα αμόλυβδη
    εν
    ομολογώ δεν έχω παρατηρήσει ακριβή συχνότητα που άλλαζε σε βενζίνη αλλα θα έλεγα λιγότερα από 100 χλμ . Μετά για 3 με 5 χλμ βενζίνη και πάλι αλλαγή σε αέριο

Προεπιλογή

.............
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darkman74 : 21-11-13 στις 21:05

Προεπιλογή

Αρα αν γίνεται σωστή εξτρά λίπανση , το lpg δεν έχει διαφορά με την αμόλυβδη ως προς το θέμα αυτό , μιας είναι και τα δύο στεγνα ; Βενζίνη έβαζα πάντα την απλή 95άρα αμόλυβδη
    εν
    ομολογώ δεν έχω παρατηρήσει ακριβή συχνότητα που άλλαζε σε βενζίνη αλλα θα έλεγα λιγότερα από 100 χλμ . Μετά για 3 με 5 χλμ βενζίνη και πάλι αλλαγή σε αέριο
    με 3-5 χλμ ανα 100 δεν λιπαίνεις τίποτα φιλε μου εγω λεω να τον τρέξεις αν εχεις καμενες βαλβιδες να πληρωσετε 50-50 την ζημιά γιατι μπορεί ανετα να ειναι και απο το γκαζι γιατι δεν περνεις και μια δευτερη γνώμη απο κάποιον αλλον μηχανικό ?

Προεπιλογή

Ξέρει κανείς εξειδικευμένο συνεργείο σαν αυτό που λέει ο antkx στην Αχαια ή αθήνα;
    jojo77 αν χρειαστείς ψάξε για συνεργεία που κάνουν βελτιώσεις ή ρεκτιφιέ κινητήρων και δες αν σου δίνουν και εγγύηση .προσπάθησα να σου στείλω σε pm εκεί που πήγα το δικό μου αλλά δεν είναι εφικτό. δες αν έχεις κάποια ρύθμιση που δεν σου επιτρέπει να λαμβάνεις μηνύματα. πιστεύω πάντως πως δεν θα ήταν άστοχο να δοκιμάσεις να το δουλέψεις μόνο με βενζίνη μήπως και στρώσει .

Προεπιλογή

.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antkx : 21-11-13 στις 21:45 Αιτία: διπλή καταχώρηση

Senior Member
    Περιοχή
    Στουπα Μεσσηνιας
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αν δεν σου εχει βαλη λαδιερα ειναι μεγαλο λαθος του μαστωρα.Δεν βαζουν για να μιωσουν το κοστος με αποτελεσμα να βαρανε η βαλβιδες εξαγωγης και η οδηγη βαλβιδων λωγο κακης λιπανσης.Ενα εργωστασιακο αυτοκινητο για υγραεριο βαλβιδες οδηγη βαλβιδων και εδρες βαλβιδων ειναι κατασκευασμενα απο υσχηρω μεταλο αν θημαμε καλα μαλον χρωμιο για να αντεχουν να δουλευουν στεγνα μα υγραεριο,.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με Corsa A
    Από τον/την teendriver στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-13, 13:17
  2. Corsa D πρόβλημα!
    Από τον/την Δημήτρης_8 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-12, 22:27
  3. Πρόβλημα σε corsa opc
    Από τον/την pantelostuning στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-10, 20:08
  4. πρόβλημα με corsa c
    Από τον/την corsa_89 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-10, 21:56
  5. Πρόβλημα με Corsa D
    Από τον/την gratipa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-08, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές