If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 35

Προεπιλογή Ρεταρισμα στις 1500 με 1800 στροφες

Καλημερα σε ολους
    Εχω ενα opel astra g του 2002 με κινητηρα Ζ14.
    Εδω και αρκετο καιρο μου κανει ενα ρεταρισμα ο κινητηρας οταν πατας αποτομα το γκαζι,μεταξυ 1500 και 1800 στροφων.Αν πατας το γκαζι απαλα ολα καλα.
    Το προβλημα παρουσιαστηκε λιγο μετα απο αφοτου εβαλα βενζινη απο ενα πρατηριο.(μπορει να ειναι και τυχαιο)
    Παρολου που καταναλωσα την βενζινη,εβαλα και ενα καθαριστικο για μπεκ μαζι με σουπερ αμολυβδη, το προβλημα παραμενει.
    Τα μπουζι ειναι ενος χρονου με 10000χλμ περιπου
    Κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?

Ευχαριστω.

Προεπιλογή

Πολλαπλασιαστή έχεις αλλάξει ποτέ? Πόσα χιλιόμετρα έχεις?
    Meguiars project...

http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=8409

http://www.youtube.com/watch?v=1prIEOzpt3Q&feature=player_embedded

Προεπιλογή

Πιο ψηλά δε σου κάνει τίποτα?
    Πολλαπλασιαστή δε θα κανε και ψηλά?
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Εχω γυρω στα 140.000 χλμ
    Πολλαπλασιαστη δεν εχω αλλαξει ποτε
    Πανω απο τις 1800 στροφες δεν κανει τιποτα,δουλευει μια χαρα

Προεπιλογή

Τοτε ισως ηρθε η ωρα....
    Αν μπορεις δοκιμασε με εναν αλλο.... Μην πληρωνεις ψαχνοντας στην τυχη..
    Meguiars project...

http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=8409

http://www.youtube.com/watch?v=1prIEOzpt3Q&feature=player_embedded

Προεπιλογή

συμπλήρωσε άλλη βενζίνη .εμένα όταν το έκανε μετά από ανεφοδιασμό σε λίγο χαμηλότερες στροφές από τις 1500 , άφησα τη βενζίνη να πάει στη μέση και έβαλα άλλη από τότε δεν το έχει κάνει ξανά.

Προεπιλογή

Καλημερα
    Πριν αλλαξω πολλαπλασιαστη θα δω μηπως κανα μπουζι τα εχει παιξει.
    Ισως δοκιμασω να αλλαξω και ενα φιλτρο βενζινης,αυτο ξερετε που βρισκεται στο αυτοκινητο?Ειναι απο κατω κοντα στην αντλια?

Προεπιλογή

Το πρωι σου περνει εύκολα μπρος ?

Προεπιλογή

Ναι δεν εχω προβλημα στο πρωινο ξεκινημα.
    Το μονο που τωρα παρατηρησα,μπορει να ειναι και η ιδεα μου,ειναι οτι καθυστερει ενα δυο δευτερολεπτα να αναψει τα πορτοκαλι λαμπακια στο ταμπλο(κλειδι και καυσαεριων )

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spirus14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δεν εχω προβλημα στο πρωινο ξεκινημα.
    Το μονο που τωρα παρατηρησα,μπορει να ειναι και η ιδεα μου,ειναι οτι καθυστερει ενα δυο δευτερολεπτα να αναψει τα πορτοκαλι λαμπακια στο ταμπλο(κλειδι και καυσαεριων )
    Εγω είχα ρεταρισμα σε αυτες της στροφες αλλα δεν επερνε και μπροστά ευκολα το πρωι και τελικά ηταν τα μπεκ

Προεπιλογή

Αν ρεταρει ετσι στα χαμηλα προς μεσαια και που και που σου αναβει το λαμπακι για καυσαερια πας για πολλαπλασιαστη.Αν πας σε 1 ηλεκτρολογο να διαβασει την βλαβη θα σου πει κιολας,οσες φορες αναψε λαμπακι,εχει καταγραφτει βλαβη δεν δουλευε ο πολλαπλασιαστης,θα καει.Ο ηλεκτρολογος για το διαγνωστικο δεν θα σου παρει 1,καλο θα ηταν να τον αλλαξεις ομως πριν σου καει,καθε φορα που αναβει το λαμπακι σημαινει οτι δεν δουλευει ο πολλαπλασιαστης,παραγεις και καυσαερια και συντομα αν συνεχισεις ετσι πας για καταλυτη (περιπου απο 800 ευρω ενας καταλυτης αρχιζουν οι τιμες και ανεβαινουν σε καινουριο παντα).Τον πολλαπλασιαστη τον αλλαζεις και μονος σου χωρις βοηθεια,ειναι πανω στο καπακι του κινητηρα με 4 βιδες,μπορεις να πας να παρεις και μονος σου το ανταλλακτικο και να το βαλεις (αυτος που βαζει η εταιρεια αν θυμαμαι καλα ειναι Delphi και κυμαινεται γυρω στα 160 ευρω),το συν ειναι οτι πληρωνεις απλα το ανταλλακτικο και δεν σου παιρνει πανω απο 5 λεπτα η ολη υποθεση,το μειον ειναι οτι ειναι ηλεκτρολογικο,μπορεις να το παρεις,να ναι ελλατωματικο απο τη μανα του το ανταλλακτικο και μολις το βαλεις να καει και τοτε σαν ιδιωτης αν δεν εχεις και σχεσεις με τον εμπορο που στο πουλησε,τοτε το πιο πιθανο να ακουσεις την ατακα,φταιει ο εγκεφαλος του αυτοκινητου,το καψε,εχει προβλημα,αντε βγαλε ακρη με τον εμπορο μετα,ενω ο ηλεκτρολογος που εχει δοσοληψιες και σχεσεις πιο ευκολα θα βγαλει ακρη.

Προεπιλογή

Καλησπερα.Φιλε Gogeta5 δεν μου αναβει κανενα λαμπακι οταν ειναι εν κινηση το αυτοκινητο.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν βαζω το κλειδι στην μιζα και γυριζω τον διακοπτη αργουν λιγο να αναψουν τα λαμπακια(καυσαερια και κλειδι).Μολις παρει μπρος το αυτοκινητο ολα τα λαμπακια σβηνουν.Θα το ξαναδω παλι με την ησυχια μηπως και βλαλω καμια ακρη.
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας
    Αν καποιος εχει καποια αλλη ιδεα το τι να κοιταξω,το Σαβ/κο θα εχω το χρονο να το κανω.

Προεπιλογή

Εκανε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια με σενα το αμαξι της δουλειας.(suzuki baleno 1.3).νομιζα πως ηταν η πεταλουδα,την καθαρισα αλλα τπτ.Το επομενο που μετρησα ηταν το δυναμο το οποιο εδινε 16+ volt ταση στις 2000στρ.....Ο αυτοματος την ειχε δει...Τσεκαρε το δυναμο.Εμενα εκανε ρεταρισμα και με γκαζι και με "απαλο" γκαζι
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

Καλησπερα.
    Σημερα σταματησα να κανω μια δουλεια και οταν εβαλα μπρος το αυτοκινητο εμεινε αναμενο το λαμπακι των καυσαεριων και δεν λειτουργουσε και το υδραυλικο τιμονι,Στην διαδρομη το αμαξι δεν τραβαγε.Οταν εφτασα σπιτι το εσβησα το ξαναεβαλα μπρος και ολα λειτουργουσαν κανονικα,με σβησμενο το λαμπακι.
    Τι λετε παω για πολλαπλασιαστη ή ειναι κατι αλλο?
    Το υδραυλικο γιατι να μην δουλευει?
    Ευχαριστω

Senior Member
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra K

Προεπιλογή

πολλαπλασιαστής (DIS)

Προεπιλογή

αν σου συμβεί ξανά και έχεις το περιθώριο σε κάποιο φανάρι ή όποτε είναι εφικτό να το σβήνεις και να το ανάβεις ξανά .παθαίνουν "φλασιές" κατά διαστήματα .σε corsa d έχω ακούσει για παροδική εμπλοκή της υποβοήθησης και οι πολλαπλασιαστές μου έχουν δώσει ρεσιτάλ ρεταρίσματος .πλέον όταν ανάβει το λαμπάκι και δεν τραβάει κάνω επανεκκίνηση.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antkx Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν σου συμβεί ξανά και έχεις το περιθώριο σε κάποιο φανάρι ή όποτε είναι εφικτό να το σβήνεις και να το ανάβεις ξανά .παθαίνουν "φλασιές" κατά διαστήματα .σε corsa d έχω ακούσει για παροδική εμπλοκή της υποβοήθησης και οι πολλαπλασιαστές μου έχουν δώσει ρεσιτάλ ρεταρίσματος .πλέον όταν ανάβει το λαμπάκι και δεν τραβάει κάνω επανεκκίνηση.
    Όταν ρετάρει έχει πρόβλημα, και πρέπει να αλλαχθεί (το dis αν φταίει αυτό) ή να επιδιορθωθεί το πρόβλημα.
    Φαντάσου π.χ. να σου ρετάρει πάνω σε προσπέραση...
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Περνα απλα απο 1 ηλεκτρολογο,εφ οσον εμεινε αναμμενο λαμπακι ειναι σιγουρο οτι εχει καταγραψει βλαβη,θα σου διαβασει την βλαβη.Οπως το περιγραφεις μου ακουγεται για πολλαπλασιαστης,εμενα οταν ''πεθαινε'' ο πολλαπλασιαστης και ρεταρε το αμαξι με αναμμενο το λαμπακι,σταματαγα,χωρις να το ζοριζω (οσο το πιεζεις ενω ρεταρει και φταιει ο πολλαπλασιαστης απλα πας και για καταλυτη πιο συντομα),το εσβηνα και το ξαναναβα μεχρι το λαμπακι να μην μεινει αναμμενο με την εκκινηση στο ρελαντι σταματημενο (αυτο σημαινε οτι πολλαπλασιαστης δουλεψε,αρα το αμαξι μπορει να δουλεψει κανονικα).Στην αρχη δεν πηγα στον ηλεκτρολογο,απλα του κανα 1 επανεκκινηση και το λαμπακι εσβηνε,με τον καιρο ομως το λαμπακι εμενε αναμμενο με τη 2η και 3η φορα,πηγα στον ηλεκτρολογο και απλα διαβασαμε οτι εδειξε βλαβη στον πολλαπλασιαστη επειδη δεν δουλεψε οσες φορες αναβε το λαμπακι,δλδ 20 φορες,οσο θα συνεχιζα ετσι απλα 1 μερα θα εμενε αναμμενο το λαμπακι,δλ ο πολλαπλασιαστης δεν θα δουλευε καθολου και ετσι θα πηγαινα και για καταλυτη εαν συνεχιζα να το κινω.Το ανταλλακτικο μου πηγε 160 ευρω,της Delphi,αυτο που φοραει απο τη μανα του δλδ,ο καταλυτης που κοιταξα ετσι απο απορια,πουθενα δεν θα βρισκα λυση κατω απο 800...

Προεπιλογή

πολλές φορές ή βλάβη δεν μένει στη μνήμη ίσως γιατί είναι οριακή. έμενα όταν από τον πρώτο χρόνο δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά κατά διαστήματα ή όταν ρετάριζε και άναβε λαμπάκι πήγα 2-3 φορές στην αντιπροσωπία και μου έλεγαν ότι δεν βρήκαν κάτι. μόνο όταν έμεινε σταθερά αναμμένο βρήκαν τη βλάβη του πολλαπλασιαστή όταν τον άλλαξα αφού πρώτα έφυγε από την εγγύση δεν μου παρουσίασε ξανά πρόβλημα στην εκκίνηση αλλά δεν σταμάτησε κατά διαστήματα να ρετάρι στο ρελαντί όταν είναι κρύο και να μπερδεύει όταν ανάβει λαμπάκι -πιθανόν από κακή ποιότητα βενζίνης- από το 2005 που τον έχω αλλάξει δεν έχει σταματήσει να το κάνει όταν είναι κρύο και δεν έχει κρατήσει καμία βλάβη ,εκτός και αν στο εξουσιοδοτημένο σέρβις δεν το βάζουν στον υπολογιστή.

Προεπιλογή

Καλησπερα
    Ενας φιλος εχει OBD2 λεω να το βαλουμε πανω να δουμε μηπως δουμε κανενα alarm.
    Να ρωτησω την εισοδο για το καλωδιο που την εχει?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. περιεργος θορυβος στις χαμηλες στροφες
    Από τον/την laed στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-13, 14:29
  2. περιεργος θορυβος στις 2500 στροφες
    Από τον/την racer555 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-11, 10:42
  3. airbag kai 1500 strofes!!
    Από τον/την zan στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-11, 20:22
  4. Τι στροφες πρεπει να δουλευει το insignia 1800
    Από τον/την tomy1471 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 22:36
  5. Τριξιμο στο τιμονι στισ στροφες κυριως τις δεξιες αλλα και αριστερα λιγοτερο!
    Από τον/την giannis06 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-08, 21:21

Δικαιώματα - Επιλογές