If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 25

Προεπιλογή Easytronic code F Λύση από Αγγλία!!!

Αγαπητοί φίλοι και συνιδιοκτήτες opel corsa D με αυτόματο κιβώτιο easytronic, γράφω αυτό γιατί πιστεύω οτι αρκετοί
    φίλοι θα έχουν βρεθεί (το απεύχομαι) ή θα βρεθούν μπροστά στο παρακάτω πρόβλημα.
    Είμαι λοιπόν κάτοχος ενός opel corsa D με αυτόματο κιβώτιο easytronic, όλα καλά και ωραία ... έχω κάνει 98.000 χλμ και μόλις γύρισα από διακοπές... όταν ξαφνικά κάπου στην μεταμόρφωση το αυτοκίνητο σβήνει και πάω να το βάλω εμπρός... αλλά τίποτα ένα F αναβοσβήνει στο κεντρικό καντράν.....Τηλεφωνώ στην αντιπροσωπεία και μου λέει οτι πρέπει να το φορτώσω στην οδική και να το πάω... Οκ έγινε.. Το αφήνω να το κοιτάξουν και πριν φτάσω σπίτι με πέρνουν τηλ και μου ανακοινώνουν οτι χάλασε ο εγκέφαλος του easytronic... Ταρίφα(και με έκπτωση παρακαλώ):1500€... μου έρχετε το πρώτο εγκεφαλικό... πριν καλά καλά το χωνέψω μου λέει οτι μπορεί να θέλει και δίσκο-πλατό καμια 800€...Όπα λέω οκ θα το ψάξω...

Πράγματι αρχίζω να ψάχνω φορουμ, σελίδες, μέχρι ebay....
    Εκεί λοιπόν βρίσκω μια εταιρία στην Αγγλία που επισκευάζει εγκεφάλους και όχι μόνο για corsa c.
    Στέλνω e-mail και μετά από λίγη ώρα μου απαντούν ότι μπορούν και επισκευάζουν και για corsa D.
    Εν το μεταξύ βρήκα κάποιον στο πολύγωνο που μου ζητάει 450€ για να τον επιδιορθώσει και μου δίνει 1 χρόνο γραπτή εγγύηση.
    Ρωτάω τους Άγγλους τι εγγύηση μου δίνουν...και η απάντηση είναι αποστομωτική...
    Εφόρου ζωής μου λένε....
    Πόσο τους ρωτάω 145 λίρες Αγγλίας η επισκευή + 35 λίρες τα μεταφορικά.
    Τα βάζω κάτω και με την τρέχουσα ισοτιμία είναι 220€ + τα μεταφορικά μου να το στείλω.
    Επειδή το βιαζόμουν πάω ACS (τελικά η πιο φθηνή) 91€ και την επόμενη ήταν Αγγλία.
    Σύνολο 311€ και σε 3 μέρες το είχα στα χέρια μου με γραπτή εγγύηση από τους Άγγλους.
    Το πήγα στην αντιπροσωπεία και έπαθαν πλάκα....
    με ρώταγαν που το πήγα...
    Σας ενημερώνω λοιπόν οτι αν κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα ας επικοινωνίσει μαζί μου ή αν μου το επιτρέψουν οι διαχειριστές ευχαρίστως σας δίνω τη σελίδα της εταιρίας!!!

Καλούς δρόμους σε όλους μας...
    και πάντα να ενημερωνόμαστε για να μη μας πιάνουν κορόιδα!!!

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

μην τους πεις που το εφτιαξες,
    θα το στελνουν κι αυτοι και θα μας χρεωνουν κανα 600αρι

Προεπιλογή

Φυσικά και δεν θα τους πω!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Για στειλε την σελιδα με πμ, αχρειαστη να ειναι...
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Και εδω φιλε μου αν ειναι ευκολο!
    Long term project c20xe tuned by my friend...!

Προεπιλογή

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση .όποτε μπορείς στείλε το και σε εμένα. Το λαμπάκι f ενεργοποιείται η σε περίπτωση βλάβης του κιβωτίου ή σε ηλεκτρολογικό βραχυκύκλωμα .εγώ έχω το corsa c και πριν 5 χρόνια λόγω βραχυκυκλώματος που προκάλεσα από λανθασμένη αλλαγή σε λαμπάκι στοπ ενεργοποίησα την συγκεκριμένη ένδειξη .Διαβάζοντας γύρω από το θέμα διαπίστωσα ότι και δύο καμένα λαμπάκια στοπ μπορούν να ενεργοποιήσουν την ένδειξη αφού κατά την διαδικασία εκκίνησης το σύστημα ελέγχει αν λειτουργούν τουλάχιστον τα 2 απο τα 3 στοπ .οπότε να μεριμνάτε έγκυρα για την αντικατάσταση των καμένων λαμπτήρων.
    Το φαινόμενο με τις υποτιθέμενες διαγνώσεις προβλημάτων σε αυτούς τους τύπους των κιβωτίων και των τρόπων αντιμετώπισης τους δεν είναι μόνο προνόμιο της opel .τα Σμαρτ του 2008 όταν παρουσίαζαν πρόβλημα σε τέτοιου κιβώτια αρχικά άλλαζαν πλακέτα με κόστος περί τα 800 ευρώ τουλάχιστον ώσπου η mercedes διαπίστωσε ότι μια αναβάθμιση στο λογισμικό του κιβωτίου της με κόστος περί τα 30 ευρώ ήταν η πιο ενδεδειγμένη λύση !!

Προεπιλογή

εχω και εγω easytronic σε corsa d βεβαια δεν εχω τετοιο θεμα μακρια απο δω απλα τους εχω πει να μου αλλαξουν βαρβολινες αλλα υποστηριζουν ευφορου ζωης οτι πηγαινουν,ειναι αληθεια κ τι να κανω εχω 62.000χλμ?sotsta στειλε και μενα την σελιδα να υπαρχει.

Προεπιλογή

Την πάτησα και εγώ με Corsa C. Έχω προσφορά από τον μάστορα στο Πολύγωνο αλλά θα ήθελα και την λύση Αγγλίας αν έχει ισόβια εγγύηση...

Προεπιλογή

arka5 πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει ;

Προεπιλογή

108.000 χλμ.

Προεπιλογή

Τελικά η λύση της Αγγλίας είναι η συμφερότερη by far..... Όλα μαζί (συν μεταφορικά και τοποθέτηση) μου στοίχισαν 360€. Αναλυτικά έχουν ως εξής:
    1) Αποστολή στην Αγγλία 50€ (με αργή αποστολή 5 ημερών)
    2) Εργασία επισκευής και αποστολή προς Ελλάδα 220€ (αυθημερόν και αφού σε ενημερώσουν τηλεφωνικά !!!)
    3) Τοποθέτηση στην ελληνική αντιπροσωπία 90€
    Επισημαίνω οτι επιστρέφει με ισόβια εγγύηση και δεν χρειάζεται επαναπρογραμματισμό. Μπαίνει κατευθείαν πάνω στο αυτοκίνητο, γίνεται πλήρωση με υγρά, εξαέρωση και έφυγες !!! Perfect.

Προεπιλογή

Ξέχασα να πω οτι επιστρέφει στην Ελλάδα με UPS την επόμενη ημέρα της επισκευής.

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Ποια ειναι τελικα αυτη η εταιρεια;
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή Μπορώ να το γράψω?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια ειναι τελικα αυτη η εταιρεια;
    Ecu-testing ltd. Τους βρίσκεις και στο ebay... Δεν ξέρω αν αυτούς χρησιμοποίησε και ο sotsta. Δεν έλαβα κάποιο pm και έψαξα μόνος μου.

Προεπιλογή

Παιδια χιλια συγνωμη αλλα λογω προβληματος υγειας δε μπορουσα νσ αποντησω.... ναι η εταιρια ειναι η ecutesting www.ecutesting.com και αν μπεις στο site τους στην επικοινωνια θα βρειτε το τη τους ενημερωνετε και το στελνετε. Δε χρειαχεται να τους βρειτε απο ebay... και παλι sorry για την καθηστεριση...

Προεπιλογή

sosta περαστικά πάνω από όλα !! ευχαριστούμε !!!!

Προεπιλογή

φιλε μου ειμαι παθων και εγω με το f προβλημα της eaasytronic.
    Hθελα να σε παρακαλεσω εαν εχεις την καλοσυνη να επικοινωνησουμε μεσω τηλ για να με ενημερωνες σχετικα με την εταιρεια στην αγγλια.
    οπως επισης εαν σου ξανα βγαλε προβλημα παλι μετα το σασμαν
    η εγγυηση τους τι περιλαμβανε?

εδω εψαξες που μπορουσε να γινει η επισκευει?

επειδη ειμαι παραπλιγηκος θελω να μαθω ποσοσ καιρο θα μεινω διχως αμαξι αν το στειλω αγγλια η χρονικα με συμφαιρει να το φτιαξω εδω?

συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

για πιο αμεση επικοινωνια
    περιμενω pm απο σενα

σε ευχαριστω παρα πολυ.

Προεπιλογή

Hθελα να σε παρακαλεσω εαν εχεις την καλοσυνη να επικοινωνησουμε μεσω τηλ για να με ενημερωνες σχετικα με την εταιρεια στην αγγλια.

επειδη ειμαι παραπλιγηκος θελω να μαθω ποσοσ καιρο θα μεινω διχως αμαξι αν το στειλω αγγλια η χρονικα με συμφαιρει να το φτιαξω εδω?

περιμενω pm απο σενα

σε ευχαριστω παρα πολυ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο freenow Εμφάνιση μηνυμάτων

περιμενω pm απο σενα

σε ευχαριστω παρα πολυ.
    Εάν βιάζεσαι ρίξε μία ματιά και εδώ http://www.ecuexperts.gr/
    Καλές τιμές και καλός στη δουλειά (τον βρήκα μεταγενέστερα)
    Εμένα συνολικά μου πήγε 10 ημέρες το θέμα με την Αγγλία. Βασικά από αυτούς τελείωσε και ήρθε στην Ελλάδα μέσα σε μία ημέρα! Απλά άργησαν εδώ στην τοποθέτηση και η μεταφορική από Ελλάδα προς Αγγλία γιατί δεν ήθελα να πληρώσω πολλά. Στην Αγγλία πήγε Πέμπτη πρωί και την Παρασκευή το απόγευμα το είχα στο σπίτι μου με UPS. Έκτοτε δεν έχει βγάλει ξανά βλάβη (χτύπα ξύλο)...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. EGR σε G με x16xel. Θέση ?
    Από τον/την achinic στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-13, 14:11
  2. Φιλέτο μάσκας OPC στη θέση του νίκελ
    Από τον/την john_gsi στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-11, 02:45
  3. Astra J – Θέση Θύρας OBD
    Από τον/την misa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-11, 14:50
  4. code error
    Από τον/την AstraPower στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-11, 20:59
  5. Λύση turbo σε 1400cc με κιβώτιο Easytronic θα αντέξει ;;;
    Από τον/την Δημήτρης N.F.S στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 19:57

Δικαιώματα - Επιλογές