If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 88

Προεπιλογή Ανακατασκευή Kadett D

γεια σας και παλι μετα απο καιρο. πλεον προχωρησα κι αλλο στην ανακατασκευη του kadett μου. για να σας θυμησω ποιο ειναι --> Kadett D
    Ανεβαζω μερικες φωτο και αργοτερα θα ανεβασω κι αλλες μετα το βαψιμο και την εγκατασταση απο τα νεα ζαντολαστιχα, νεα εξατμιση κομπλε με χταποδι και δισκοφρενα οπισθια.

SNC00310.jpg SNC00311.jpg SNC00312.jpg SNC00313.jpg SNC00314.jpg SNC00316.jpg SNC00317.jpg SNC00318.jpg SNC00319.jpg SNC00320.jpg SNC00321.jpg SNC00322.jpg SNC00324.jpg SNC00325.jpg SNC00326.jpg SNC00327.jpg
    Kadett D
    Engine : C20NE
    Gearbox : F16 CR

Moderator Το avatar του χρήστη giorgos_ASTRA G
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Συγχαρητηρια για το κουραγιο σου και για τη δουλεια που εχεις ριξει. Ευχομαι να βγει σύντομα στο δρομο και παλυ, καλυτερο απο ποτε...
    OPEL ASTRA G 1999 X14XE SPORTIVE

Προεπιλογή

mpravo dimitri ! kalo kouragio gia tin anakataskeui ! exo kai ego ena caravan d! oti xreiasteis symbouli steile m!

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Ωραίος καλα το πας! Καλή συνέχεια!
    Το χταπόδι ειναι χειροποίητο ή μάρκας; Σε ποσα χιλιοστά τελειώνει το χταπόδι και πόσα χιλιοστα είναι η εξάτμιση που φαίνεται;
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ντάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος καλα το πας! Καλή συνέχεια!
    Το χταπόδι ειναι χειροποίητο ή μάρκας; Σε ποσα χιλιοστά τελειώνει το χταπόδι και πόσα χιλιοστα είναι η εξάτμιση που φαίνεται;
    Το χταποδι ειναι χειροποιητο φιλε μου. για διαστασεις θα μετρισω και θα σου απαντησω. το τελικο αυτο το εβαλα προσωρινα. εχω ενα group N νομιζω με διαμετρο 50 χιλιοστα.
    Kadett D

Προεπιλογή

Ωραίος! Άντε, με το καλό!
    Ο δεινόσαυρος δαγκώνει!

Προεπιλογή

ευγε νεε μου!!
    οχι τιποτα αλλο αλλα μου εριξες κλωτσια στα πισινα οτι πρεπει να κανω και εγω κατι για το δικο μου....
    να υποθεσω ομως οτι εσυ το κανεις μονος σου ετσι;;

σε μαστορα για βαθος δουλειας σαν την δικη σου ποσο παει;;
    ρωτησα στην Αθηνα και μου ειπε αρχιζουμε με 1000 και αν δουμε στο δρομο οτι θελει και αλλη δουλεια μπορει και αλλα τοσα...
    οποτε εμεινα εκει που ειμαι για την ωρα...γιατι δεν εχουμε καιρο για εκπληξεις...
    Σ-33

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kingstonian Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευγε νεε μου!!
    οχι τιποτα αλλο αλλα μου εριξες κλωτσια στα πισινα οτι πρεπει να κανω και εγω κατι για το δικο μου....
    να υποθεσω ομως οτι εσυ το κανεις μονος σου ετσι;;

σε μαστορα για βαθος δουλειας σαν την δικη σου ποσο παει;;
    ρωτησα στην Αθηνα και μου ειπε αρχιζουμε με 1000 και αν δουμε στο δρομο οτι θελει και αλλη δουλεια μπορει και αλλα τοσα...
    οποτε εμεινα εκει που ειμαι για την ωρα...γιατι δεν εχουμε καιρο για εκπληξεις...
    ναι μονος μου το φτιαχνω...βασικα εχω συνεργειο οποτε μηχανολογικα εννοειτε οτι τα κανω μονος μου, απλα τωρα ειπα να ασχοληθω για πρωτη φορα και με βαψιμο. ολη η προετοιμασια εγινε απο μενα(ξυσιμο, στοκαρισμα, κολληματα, πισσαρισμα, μονωσεις, ασταρωμα). μονο για το βαψιμο πηγα σε εναν φιλο που εχει φουρνο. με λιγα λογια ολα κοστισαν περιπου 4 εκατοσταρικα (σε οτι αφορα τα υλικα-μπογια και το βαψιμο). αν το αναλαμβανε εξολοκληρου ο λαμαρινας αποτι μου ειπε 1000ε δεν εφταναν ουτε για πλακα. οποτε φιλε αν εχεις ορεξη και πιανει λιγο το χερι σου μπορεις να γλυτωσεις πολλα χρηματα.
    Kadett D

Προεπιλογή

λιγες φωτο μετα το βαψιμο....θα ανεβασω και αλλες..

SNC00349.jpg SNC00350.jpg

SNC00352.jpg SNC00353.jpg

SNC00354.jpg SNC00355.jpg
    Kadett D

Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Μμμμμ

Δεν έπρεπε να βάψεις τα πίσω πλαστικά τα τριγωνάκια ! Αυτά καθώς και οι προφυλακτήρες είναι μαύροι !
    Το ίδιο για τις πετούγιες στις πόρτες και για την βάση των καθρεπτών !

Απο άποψη χρώματος το ασημί εμένα δεν μου αρέσει ! Στο www.mk1oc.com αν μπείς ( το αγγλικό σαιτ μόνο για Kadett D - Astra mk1 ) θα έβλεπες πολλά όμορφα χρώματα ! Αλλά αν ήταν και μέσα τέτοιο χρώμα ... δεν είχες άλλη επιλογή !

Από ότι βλέπω έχεις και εσύ το ίδιο θέμα με εμένα στην μούρη ! τα φανάρια γέρνουν προς τα έξω...
    Δες την δική μου μούρη..

Image254 copy.jpg
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Προεπιλογή

εμενα μου αρεσε παρα πολυ....ελπιζω πως αν χαμηλωσει θα δειχνει ακομα ποιο ωραιο....
    αν θυμαμαι καλα για μπροστα δεν υπηρχε ενα προσθετο σαν αυτο που φορουσε ο tragos στην ασκονα του???
    υπηρχαν μερικα εδω στην περιοχη που το φορουσαν αυτο κ τα ειχα σπασει ολοι απο τους χωματοδρομους.....

εμενα μου αρεσε που το τελικο κοιταει στα πλαγια....το θεωρω πολυ αλητεια!...
    Αφου ειμαι μπροστινοκινιτος...
    πως γινεται στις στροφες οι πισω ροδες να κυνηγανε της μπροστηνες?????

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μμμμμ

Δεν έπρεπε να βάψεις τα πίσω πλαστικά τα τριγωνάκια ! Αυτά καθώς και οι προφυλακτήρες είναι μαύροι !
    Το ίδιο για τις πετούγιες στις πόρτες και για την βάση των καθρεπτών !

Απο άποψη χρώματος το ασημί εμένα δεν μου αρέσει ! Στο www.mk1oc.com αν μπείς ( το αγγλικό σαιτ μόνο για Kadett D - Astra mk1 ) θα έβλεπες πολλά όμορφα χρώματα ! Αλλά αν ήταν και μέσα τέτοιο χρώμα ... δεν είχες άλλη επιλογή !

Από ότι βλέπω έχεις και εσύ το ίδιο θέμα με εμένα στην μούρη ! τα φανάρια γέρνουν προς τα έξω...
    Δες την δική μου μούρη..

Image254 copy.jpg
    η αληθεια ειναι πως μεσα ειναι ασημι και γιαυτο διαλεξα ιδιο χρωμα. βασικα το χρωμα ειναι μεταλλικο ασημι της opel. τωρα για τα κομματια που επρεπε να ειναι μαυρα εχεις δικιο. το σκεφτηκα απλα ηθελα να δω πως θα ειναι ετσι. αργοτερα μπορει να τα κανω μαυρα. εχω βρει πολλες φωτογραφιες στο ιντερνετ και απο κει παιρνω ιδεες. παντως αποτι βλεπω και απο το δικο σου αν υπαρχει αγαπη και μερακι οι kadettares γινοντε πολυ ωραιες...!!!
    Kadett D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos_OPZ2302 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα μου αρεσε παρα πολυ....ελπιζω πως αν χαμηλωσει θα δειχνει ακομα ποιο ωραιο....
    αν θυμαμαι καλα για μπροστα δεν υπηρχε ενα προσθετο σαν αυτο που φορουσε ο tragos στην ασκονα του???
    υπηρχαν μερικα εδω στην περιοχη που το φορουσαν αυτο κ τα ειχα σπασει ολοι απο τους χωματοδρομους.....

εμενα μου αρεσε που το τελικο κοιταει στα πλαγια....το θεωρω πολυ αλητεια!...
    δικιο εχεις φιλε. ψαχνομαι για χαμηλωμα γιατι και εμενα δεν μου αρεσει ετσι. θα δειξει παρα πολυ ωραιο. το "αλητικο" τελικο ειναι group N απο Saxo vts...
    Kadett D

Προεπιλογή

Σημερα εβαλα επιτελους και την γεφυρα πισω με τα δισκοφρενα.

SNC00356.jpg SNC00357.jpg

SNC00358.jpg SNC00359.jpg

SNC00361.jpg
    Kadett D

Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Πολύ SUPER ! ! ! Πίσω έβαλες τον Καλό άξονα από Vectra a ! Δεν είναι ίδιοι με Kadett E !
    Τώρα θα σου πω κάτι !

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΣ !

τα πίσω φρένα τώρα πιάνουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο όσο πρέπει !
    Πρέπει να βρεις ( ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ) ένα σέτ αντλία (22) σεβρό και ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΕΣ από Kadett E GSI 16V ΧΩΡΙΣ ABS !
    Οι κατανεμητές πρέπει να λένε 3/20 πάνω !
    Τώρα τι έχεις πάνω ??? Ποιούς μειωτήρες (=κατανεμητές ) ???

Δες στις αγγελίες υπάρχει προς πώληση εμπρός αντιστρεπτική ( νομίζω κάνει για Kadett D ) 24 mm ! Με κόπο θα μπεί ( χωρίς να βγάλεις ψαλίδια ) αλλά θα μεταμορφώσει το αμάξι σου ....
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Προεπιλογή

Μία μικρή -φιλική πάντα- ένσταση: Έβαψες όλο το αμάξι, γιατί βάζεις έτσι πάνω τον άξονα; Κάτω είναι όλα, ευκαιρία είναι να τα τρίψεις/βάψεις/σενιάρεις. Δες πχ τί έχω κάνει εγώ: https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.n...92946176_o.jpg - και ναι, αν διαθέσεις και χρήματα για αμμοβολή και επαγγελματική βαφή, θα γουστάρεις να πέφτεις κάθε μέρα κάτω από τ'αμάξι σου!

Σκέψου το! Μέχρι και την τελευταία βίδα και ροδέλα αγόρασα καινούργια πράγματα! Γιατί να μην το κάνεις νοικοκυρεμένο;
    Ο δεινόσαυρος δαγκώνει!

Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Το φρενο θα σε προδοσει την δυσκολη στιγμη...

Κ επειδη ξερω τι θα μου πεις οτι ειναι μια χαρα, να ξερεις οτι εμεις στο ειπαμε!

Σε φρεναρισμα πανικου ειναι πιθανο το μπλοκαρισμα των πισω τροχων πριν μπλοκαρουν οι μπροστα.

μπροστα τι φρενα εχεις?
    VECTRA A '94 CDX X20XEV
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Πέφτει δουλειά πολύ βλέπω, ωραία!
    Έβαλες το χταπόδι τελικά; Πώ; σου φάνηκε; Και τι διάμετρο έχει όλη η εξάτμιση που φοράς;
    Αντιστρεπτική μπροστά έχεις; Πρέπει να βάλεις, θα δεις μεγάλη διαφορά.
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ SUPER ! ! ! Πίσω έβαλες τον Καλό άξονα από Vectra a ! Δεν είναι ίδιοι με Kadett E !
    Τώρα θα σου πω κάτι !

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΣ !

τα πίσω φρένα τώρα πιάνουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο όσο πρέπει !
    Πρέπει να βρεις ( ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ) ένα σέτ αντλία (22) σεβρό και ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΕΣ από Kadett E GSI 16V ΧΩΡΙΣ ABS !
    Οι κατανεμητές πρέπει να λένε 3/20 πάνω !
    Τώρα τι έχεις πάνω ??? Ποιούς μειωτήρες (=κατανεμητές ) ???

Δες στις αγγελίες υπάρχει προς πώληση εμπρός αντιστρεπτική ( νομίζω κάνει για Kadett D ) 24 mm ! Με κόπο θα μπεί ( χωρίς να βγάλεις ψαλίδια ) αλλά θα μεταμορφώσει το αμάξι σου ....
    ναι οντως ο αξονας ειναι απο Vectra A...προς το παρων το φρενο ειναι μια χαρα...αντλια και σεβρο εχω απο Ascona C δες φωτο ---> SNC00184.jpg
    Εμπρος αντιστρεπτικη εχω βαλει εδω και πολυ καιρο απο Kadett E μπηκε κατευθειαν και ειδα τεραστια διαφορα --->SNC00183.jpg
    Kadett D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ASCONAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία μικρή -φιλική πάντα- ένσταση: Έβαψες όλο το αμάξι, γιατί βάζεις έτσι πάνω τον άξονα; Κάτω είναι όλα, ευκαιρία είναι να τα τρίψεις/βάψεις/σενιάρεις. Δες πχ τί έχω κάνει εγώ: https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.n...92946176_o.jpg - και ναι, αν διαθέσεις και χρήματα για αμμοβολή και επαγγελματική βαφή, θα γουστάρεις να πέφτεις κάθε μέρα κάτω από τ'αμάξι σου!

Σκέψου το! Μέχρι και την τελευταία βίδα και ροδέλα αγόρασα καινούργια πράγματα! Γιατί να μην το κάνεις νοικοκυρεμένο;
    Δικιο εχεις φιλε. αποτι βλεπω εχεις και συ τεραστιο μερακι και αγαπας το οπελακι σου. βασικα πριν το βαψω το επλυνα απο κατω και το πισαρισα. δεν μπηκα στον κοπο τωρα να καθαρισω και να βαψω τον αξονα. αλλα θα το κανω στο μελλον. προς το παρων δεν παιζει πολυ χρημα για αμμοβολες και τετοια.!!
    Kadett D

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ανακατασκευή 20XEJ-C20XE Τι, πώς, που, Γιατί ???
    Από τον/την dimpas στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-14, 00:17
  2. Ανακατασκευή ascona B 4d μετά απο 10 χρόνια ακινησίας....
    Από τον/την mpampir στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-13, 22:56
  3. Need help! ανακατασκευή ascona b
    Από τον/την fontini στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-10, 20:08
  4. Αλλαγή μοτέρ ή ανακατασκευή
    Από τον/την 48sirap στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 02:46
  5. Ανακατασκευή Kadett D - Must see !
    Από τον/την dimpas στο forum Opel Links
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές