If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 27

Προεπιλογή Μου φάγανε την κεραία - αλλαγή κεραίας Astra H

Προχτές έβγαλα την κεραία για πλύσιμο του αυτοκινήτου και μετά επανατοποθέτηση. Χτες πήγα σε μερικά supermarkets και σε ένα χωριό που είχε πανηγύρι κοντά στο Κιλκίς. Σήμερα διαπίστωσα ότι η κεραία που έχει πάνω το αυτοκίνητο δεν έχει σπάσιμο στην βάση και στην άκρη τέρμα πάνω, είναι κομμένη και πετάγονται τα καλώδιο.
    Βρε βρωμοτζαμπατζή, ελεεινέ κωλόγυφτε, να σου κάψει ότι ηλεκτρικό έχει πάνω το αμάξι σου, η κεραία μου!!

Και τώρα, στο παρασύνθημα. Θέλω να την αλλάξω με μία τύπου "πτερύγιο καρχαρία". Διάβασα μερικά θέματα και διαπίστωσα ότι είτε χάνουν στην λήψη (που δεν με πολυκαίει), είτε πρέπει να την αλλάξεις μέσα από το αμάξι (ουρανός).
    Βρήκα αυτήν και θέλω γνώμες http://www.ebay.com/itm/BLACK-SHARK-...item518545cce7
    ή προτάσεις για άλλες παρόμοιες κεραίες.

Να σημειώσω ότι θέλω τέτοια γιατί
    1) θα την κολλήσω πάνω στο αμάξωμα
    2) για να μην χρειάζεται να την βγάζω στο πλυντήριο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christoi : 15-08-13 στις 16:30

Προεπιλογή

Πρέπει να την αλλάξεις μέσα από το αμάξι κατεβάζοντας από πίσω τον ουρανό
    Σου προτείνω τη γνήσια shark που είχε και το Astra Η με GPS για να βιδώσει σωστά και να μην έχεις θέμα στεγανοποίησης και λήψης

http://www.ebay.de/itm/SHARK-ANTENNE...-/110866907518
    http://www.ebay.de/itm/Hai-Antenne-5...item4ac73774ce
    (ήθελα να την αλλάξω και εγώ όταν την έσπασα αλλά οι φωστήρες στην αντιπροσωπεία σκεφτόντουσαν μήπως δεν κουμπώνει άμεσα επειδή έχει και σύνδεση για GPS και δεν έπαιρναν την ευθύνη για δυο επιπλέον καλώδια τα όποια απλώς δε συνδέονται)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vgr : 16-08-13 στις 03:35

Προεπιλογή

Σιγουρευτείτε πάντως πως κάνει αυτή η κεραία για λήψη ραδιοφώνου. Νομίζω είναι μόνο για gps.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Πάντως, και χωρίς κεραία δεν έχω δει τεράστια διαφορά στην λήψη (εντός των ορίων του νομού πάντα).
    Στο λινκ που έβαλα, ο πωλητής λέει ότι αλλάζει την παλιά κεραία (bee sting type) και ίσως να χρειαστεί αντάπτορας (άρα υποθέτω ότι πιάνει με την μία ως λήψη).

Προεπιλογή

Και εμένα μου έκλεψαν την κεραία πριν κανά χρόνο και αγόρασα δύο αλλά καμία τους δεν λειτουργεί, δηλαδή τι έχω κεραία πάνω τι όχι τους ίδιους σταθμούς πιάνει (κανά 5άρι μέσα στην Αθήνα). Μπορείτε να μου προτείνετε μια κεραία πριν πάω να πάρω και τρίτη και δεν παίζει; Δεν θέλω να αλλάξω την βάση της, θέλω να πάρω μια απλή κεραία σαν αυτή που είχε (στριφτή).
    Ευχαριστώ

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Το βάζω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.
    Σήμερα σε κάποια φάση που ανοίγω το πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου, βλέπω το μαμά μαστίγιο της κεραίας σε άθλια κατάσταση, όπως στη φωτό παρακάτω (το αφαίρεσα για τη φωτογράφηση).
    https://www.photobox.co.uk/my/photo?...d=503033990728

Πραγματικά εξεπλάγην, γιατί απλά δεν έχει πέσει ποτέ το μάτι μου σε αυτά τα σπασίματα του πλαστικού. Βασικά ο κορμός είναι στο παρά πέντε να διαλύσει. Αν και τα χρόνια του αυτοκινήτου είναι αρκετά (σχεδόν 15) είμαι σχεδόν βέβαιος ότι κάποιος τσόγλανος μου αφαίρεσε τη δική μου και βίδωσε την διαλυμένη δική του στο αμάξι μου (το οποίο έτσι κι αλλιώς παρκάρει τη νύχτα σε ανοιχτό, μη ελεγχόμενο χώρο).
    Η πλάκα είναι ότι πολύ σπάνια (1-2 φορές το χρόνο) πλένω το αυτοκίνητο σε βενζινάδικα στο χέρι, ενώ ποτέ δεν το έχω πλύνει σε αυτόματο πλυντήριο (που κι εκεί κανονικά αν δεν κάνω λάθος αφαιρούν τις βιδωτές κεραίες πριν το πλύσιμο).
    Το παρήγορο είναι ότι η γνήσια κεραία είναι σε λογικό κόστος (γύρω στα 12 ευρώ). Πραγματικά όμως παιδιά, όσοι έχετε πολυκαιρισμένα αυτοκίνητα (πάνω από 10ετίας), έχετε δει ποτέ τέτοια εικόνα διαλυμένης κεραίας στα οχήματά σας;

Προεπιλογή

Εμένα την εικόνα δεν μου την ανοίγει. Όμως περίπου από την περιγραφή καταλαβαίνω πως είναι. Έτσι είναι και στο mondeo που είναι ίδιας ηλικίας. Το θεωρώ φυσιολογικό. Τώρα αν στην άλλαξαν δεν ξέρω.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ούτε εγώ μπορώ να δω τη φώτο. Καλύτερα ανέβασε τη στο postimage και κανε αντιγραφή και επικόλληση το σύνδεσμο που λέει hotlink για forum. Έτσι θα εμφανίσει στο post σου φωτογραφία. Λογικά σου την άλλαξε κάποιο κ@λόπαιδο.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Αυτή είναι η φωτό της κεραίας με τα σπασίματα:

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ίσως δεν σου την αλλάξανε. Είναι φθορά λόγω χρόνου -ηλιου. Το είχε πάθει και η δική μου και την άλλαξα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Πιθανότατα να είναι όπως τα λες. Άλλωστε και τα χρόνια δεν είναι λίγα (κοντεύει 15). Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν την είχα προσέξει τόσο καιρό γιατί τα σκισίματα στο πλαστικό όταν τα είδα προχθές ήταν ορατά από την πλευρά που στέκομαι όταν ανοίγω την πόρτα του χώρου αποσκευών για φόρτωμα - ξεφόρτωμα. Αλήθεια εσύ στα πόσα χρόνια την άλλαξες; Είχε ανάλογης μορφής σκισίματα στον κορμό της;
    Παρεπιπτόντως, μιας που αναφέρουμε ζητήματα λόγω παλαιότητας, πρόσεξα αυτές τις μέρες ότι στις ράγες οροφής (τις πλαστικές που διατρέχουν κατά μήκος τα πλαϊνά της οροφής καλύπτοντας τις υποδοχές για τοποθέτηση σχάρας και είναι βαμμένες στο χρώμα του αυτοκινήτου) έχει σχεδόν σπάσει το χρώμα σε κάποιο σημείο (και στις 2 σχεδόν εξίσου) και γενικότερα έχουν εκτεταμένες θαμπάδες στο βερνίκι τους. Το χρώμα της οροφής δεν φαίνεται να έχει κάτι. Είναι θέμα χρόνου να ζητήσουν βάψιμο όπως αντιλαμβάνομαι.
    Εσένα σου έχει εμφανίσει ανάλογο θέμα στη βαφή των πλαστικών ραγών;
    Να πω εδώ ότι ποτέ δεν έχω πλύνει το αμάξι σε πλυντήριο/βούρτσα και γενικότερα πολύ αραιά το πλένω (και κατά συνέπεια πολύ σπάνια πέφτουν χημικά καθαριστικά στο χρώμα).

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αυτά στο δικό μου εχουν καταστραφεί εδώ και 3-4 χρόνια. Αυτό που έκανα ήταν ότι τις εβγαλα τελείως,αφαίρεσα το σπασμένο πλαστικό και το κάλυψαν με 3d βινυλιο και έγινε ποιο όμορφο από πριν. Αν θέλεις μπορώ να ανεβάσω φωτό να δεις πως είναι 3-4 χρόνια μετά.

Προεπιλογή

Η δικιά μου παιδιά είναι κατά πολύ χειρότερη.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ετσι έχουν γίνει οι δικές μου ράγες μετα από 3-4 χρόνια από την τοποθετηση. Μπορεί και παραπάνω ... δεν θυμάμαι ακριβώς

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικιά μου παιδιά είναι κατά πολύ χειρότερη.
    Γιάννη καποια στιγμη να κάνουμε και τις δικές σου. Έχω πολύ βινύλιο ακόμη. Να δούμε πότε όμως.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι έχουν γίνει οι δικές μου ράγες μετα από 3-4 χρόνια από την τοποθετηση. Μπορεί και παραπάνω ... δεν θυμάμαι ακριβώς

Αυτές είναι καλύτερες από καινούριες

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Βασιλη ,στη 2 η φωτο ,γυρω απο το πισω παραθυρο ειναι σκουριά;αν ναι πρεπει να το φτιαξεις αμεσα....
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Και οι 2 φωτό είναι από μπροστά αριστερά και δεξια. Πρέπει να είναι λάσπη από τη χθεσινή μπόρα.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι 2 φωτό είναι από μπροστά αριστερά και δεξια. Πρέπει να είναι λάσπη από τη χθεσινή μπόρα.
    Αν ειναι λασπη,τοτε οκ!
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

billnick05 ευχαριστώ για την απάντηση. Οι ράγες οροφής στο αμάξι σου δεν έρχονταν από το εργοστάσιο βαμμένες στο χρώμα του αμαξώματος; Στο δικό μου μάτι πάντως δεν φαίνονται άσχημα όπως είναι στη φωτό. Στο δικό μου στις ράγες σε κάποια σημεία έχει σπάσει το χρώμα (φαίνεται σαν μωσαικό) και στο μεγαλύτερο τμήμα της επιφάνειάς τους έχουν αποκτήσει σχετικά έντονη θαμπάδα και όταν τις βλέπεις υπό γωνία με το φως του ήλιου φαίνονται σαν να έχουν τριφτεί από κάτι (που εκ πρώτης φαντάζει παράλογο μια που όπως ανέφερα και πιο πάνω ποτέ δεν έχω πάει το αμάξι σε αυτόματο πλυντήριο ενώ και πλύσιμο στο χέρι κάνω 1-2 φορές το χρόνο εδώ και χρόνια).
    Επίσης, αν είδα καλά σε μια φωτό σου, έχεις αλλάξει παρμπρίζ; ρωτώ γιατί φαίνεται σαν το περιμετρικό λάστιχο του παρμπρίζ να είναι κάπως (εκτός αν κι αυτό έχει σκιστεί από την πολυκαιρία και τον ήλιο).

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Κεραία τι;
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 16:44
  2. Μετακίνηση κεραίας σε Gtc
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-12, 17:05
  3. Εγκατάσταση Κεραίας σε Astra H
    Από τον/την nikpat στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-10, 22:36
  4. Βάση κεραίας Astra G
    Από τον/την johnjohn_vip στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-09, 23:25

Δικαιώματα - Επιλογές