If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 32 από 32

Προεπιλογή

Εγω παντως πιστευω πως εχει θεμα. Γιατι το αυτοκινητο ειχε μια καθορισμενη συμπεριφορα και τωρα εχει αλλαξει.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Το γράφω για τριτη φορα. Μιλαω για τον κινητηρα που ειναι ο ιδιος με αυτον του corsa d, δηλαδη ο Z14XEP twinport και ειναι αυτος που εχω και εγω και δουλευει απο την πεωτη μερα ως τωρα στους 90 βαθμούς σε κορσα c σαν τον δικό μου. Τώρα αν στο κορσα D τον έχουν να δουλεύει σε αλλο ευρος θερμοκρασιων δεν το ξέρω πάντως σε corsa c που έχει και το παιδι δουλευει στους 90 και απο εκει και μετα ανοιγει το βεντιλαντερ. Επομενως καλως εβλεπε 90 βαθμους πριν αλλαξει ψυγειο και αντλια. "Λαθος" δουλεύει τώρα.

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Πω ρε μεγαλε ξεθαψες το θεμα μετα απο τρια χρονια.

Προεπιλογή

Αν είσαι στην εθνική με 80+ km κοντέρ, και βλέπεις τον δείκτη να μην πέφτει με τίποτα από τους 100 βαθμούς, δεν είναι σωστό. Μέχρι να κάνεις service, πρόσεχε τα νερά του ψυγείου, και να αποφεύγεις το μποτιλιάρισμα μεσημεριανές ώρες.

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LLLEFTERIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού το πρόβλημα παραμένει και έχει χειροτερέψει θεωρώ πως ποιο σωστό ήταν να ξεθαψω το θέμα για να διαβαστούν και τα προηγούμενα post παρά να ξεκινήσω νέο θέμα.

Ή απάντηση σου είναι λες και ανεβήκαμε στην πλάτη σου για να πληκτρολογήσουμε.

Να έρθω πάλι στο θέμα. Σήμερα εκατσα και εβγαλα εντελως τον θερμοστάτη να δω μπας και ήταν εκεί το πρόβλημα αλλά στην διαδρομή Περιστέρι Άγιοι Θεοδωροι πάλι βαρεσε 100αρια.
    Οχι ρε φιλε δεν ειχα καμια διαθεση σαν και αυτη που καταλαβες. Αν φανηκε ετσι λογω του γραπτου λογου sorry. Απλως λυπαμαι που εδω και τρια χρονια δεν καταφετες να λυσεις το προβλημα σου.

Προεπιλογή

Καλησπέρα. Έχεις τσεκάρει μήπως κάποια σωλήνα του νερού έχει τσακίσει και εμποδίζει την σωστή ροή?

Προεπιλογή

Μέσα στην πόλη δεν έχω πρόβλημα εκεί είναι το περίεργο και το πρόβλημα μου το έκανε όταν άλλαξαν αντλία και έβαλα ιμιτασιον με την παλιά αντλία που σφυρίζει και έχανε ήμουν σταθερά 88-92

Το τελευταίο που θα μπορούσα να σκεφτώ ήταν προβληματικός θερμοστάτης που δεν ανοίγει εντελώς και δεν μπορούν να φύγουν τα νερά προς το ψυγείο αλλά τον έβγαλαν εντελώς και πάλι 100αρι βαρεσε.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που το ψυγείο του καλοριφέρ πολλές φορές βουλωνει.
    εγώ τον δικό μου ο οποίος άνοιγε νωρίς (80οC) και δεν ανέβαζε άλλη θερμοκρασία ο κινητήρας, τον δοκίμασα σε βραστήρα με ψηφιακό θερμομετρο να δω που ανοίγει. είδα ότι έφταιγε αυτός και τον άλλαξα με έναν aftermarket γερμανικό που θελω να τον πετάξω. δουλειά μόνος μου, χωρίς να πετάξω το αντιψυκτικό

Προεπιλογή

Μέσα στην πόλη δεν έχω πρόβλημα
    ίσως κάνεις μικρές διαδρομές, μέχρι 15 λεπτά σε ώρες χωρίς κίνηση και πολλή ζέστη, και δεν προλαβαίνει να ανεβάσει θερμοκρασία

Προεπιλογή

Έχεις βουλωμενο ψυγείο φίλε.δυστυχως.πιαστο με το χέρι σου και θα δεις αλλού θα είναι ζεστό και αλλού κρυο
    πιπιλα το εργαλειο!!!!

Προεπιλογή

Η διαρροή που είχες?
    πιπιλα το εργαλειο!!!!

Προεπιλογή

Καλησπέρα, είμαι νέος στην ομάδα και ξεθάβω το θρεντ. Corsa 2007 D, μαύρη η ώρα και η στιγμή που το αγόρασα, με 135000. Το τελευταίο τρίμηνο έχω αλλάξει τρόμπα νερού γιατί εφτυνε τα νερά από την υπερχείλιση, τρόμπα λαδιού γιατί κόλλαγε, δεν ανέβαζε λάδια και χτύπαγε σαν τρακτέρ. Μετά από ενα μηνα, άρχισε να το ξανακάνει και να καίει ολόκληρο. Ανοίγω, 0 νερό μέσα. Αλλάζουμε παγούρι και τάπα, τα ίδια. Το αμάξι είναι διαρκώς συνεργείο, δεν ξέρει κανείς τι έχει. Έφτυνε διαρκώς τα νερά, ενώ δεν είχα καλοριφέρ. Τίποτα ζεστό. Δυο κολάρα, ενα του ψυγείου και ένα που πήγαινε στο ψυγείο του καλοριφέρ, παγωμένα. Ρίξαμε φάρμακο, δεν χάνει νερά μεν, δεν εχει καλοριφέρ και έφτασε θερμοκρασία σταματημένο 122 βαθμούς. Ναι, αυτό που διαβάζετε. 122 βαθμούς. Ο μηχανικός είναι σε απόγνωση, δεν ξέρει τι να κάνει, εγώ το ίδιο, πληρώνω αμάξι που δεν οδηγάω, μου λέει πως δεν είναι καμμένη φλάτζα με τίποτα, εγώ είμαι βέβαιος πλέον πως είναι και απλά μας έχει μείνει να αλλάξουμε το ψυγείο του καλοριφέρ, μπας και λυθεί το θέμα. 122 βαθμοί...

Προεπιλογή

Φίλε καλησπέρα.
    Να φανταστώ το αγόρασες πρόσφατα μεταχειρισμένο ε;
    Μάλλον ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, αν είναι τα χιλιόμετρα πράγματα, δεν πρέπει να είχε αλλάξει νερά ποτέ και λάδια κάθε οπότε....

Αλλάχτε και το ψυγείο του καλοριφέρ γιατί δείχνει βουλομενο.
    Μήπως είχε φλατζαρι το μοτέρ και δεν είχαν καθαρισει το κύκλωμα ψύξης;

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. ενδειξη θερμοκρασιας.
    Από τον/την Thanasis- στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 23:41
  2. Οργανακι θερμοκρασιας..
    Από τον/την bourboulia στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-11, 12:02
  3. αισθητηρας θερμοκρασιας.
    Από τον/την tommyeirhnh στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-11, 18:31
  4. αισθητηρας θερμοκρασιας.
    Από τον/την tommyeirhnh στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-11, 16:28
  5. dp και θερμοκρασιες
    Από τον/την kostasz16let στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-11, 19:17

Δικαιώματα - Επιλογές