If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 32

Προεπιλογή ,,,,,,

...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LLLEFTERIS : 08-09-16 στις 22:01

Προεπιλογή

Iσως λαθος θερμοστατης; Ή να μην λειτουργει η πρωτη σκαλα του βεντιλατερ;
    Long term project c20xe tuned by my friend...!

Προεπιλογή

Δες αν το ψυγείο είναι οκ. Μήπως εχει βουλώσει εξωτερικά.
    Πιστευω πως είναι λόγω ημιτασιον ψυγείου. Ή και ο θερμοστάτης να ψιλοκολάει.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LLLEFTERIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει περιπτωση καποια σκαλα στο βεντιλατερ να μην δουλευει και για αυτο να εχω στην εθνικη αυτα τα 93~98 ???
    Στην εθνική λόγω ταχύτητας του αυτοκινήτου το βεντιλατέρ δε δουλεύει. Υπάρχει ροή αέρα στο ψυγείο και δε χρειάζεται να μπει το βεντιλατέρ.
    Επομένως είτε το ψυγείο δε μπορεί να παγώσει τα νερά που πάνε από τη μηχανή (π.χ. εχει βουλώσει) είτε ο θερμοστάτης δεν ανοίγει εντελώς.
    Πάντως για να λες πως άρχισε να στο κάνει μετά την αλλαγή της αντλίας, ίσως η αντλία να είναι διαφορετική και να μη μπορεί να διώξει τα νερά με την ίδια παροχή;

Προεπιλογή

Όχι στο παγούρι δε θα έπρεπε να δεις κάτι.
    Δεν ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς το βεντιλατέρ σου και πως παίρνει εντολή να ξεκινήσει. Υπό κανονικές συνθήκες ναι, ο θερμοστάτης εχει ανοίξει πριν το βεντιλατέρ.

Προεπιλογή

Μπορει να ειναι και απο αυτο, κολλαει και δεν δινει σωστη εντολη! Αλλαξε το με εναν πιο χαμηλο εγω φοραω 88-90 πχ και με το ζορι φτανω ακομα και τωρα το 90αρι χωρις a/c παντα λογω βλαβης!
    Long term project c20xe tuned by my friend...!

Προεπιλογή

Εγώ είχα βάλει παλιά σε astra g ημιτασιόν θερμοστάτη και είχα προβλήμα αντίθετο από το δικό σου. Δεν έπιανε θερμοκρασία με τίποτα.
    Μέχρι που έβαλα τον αυθεντικό και ήρθε στα ίσια του.

Προεπιλογή

Ιδέα δεν έχω. Αν έχεις την παλιά αντλία μήπως να την έβαζες επάνω να δοκιμάσεις;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LLLEFTERIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν πηρα το Corsa μου 1.2 πριν δυο χρονια σχεδον του αλλαξα ψυγειο νερου γιατι απο το πλαϊ εχανε λιγο.
    Του εβαλα ιμιτασιον ψυγειο και η θερμοκρασια ηταν σταθερη στους 90 βαθμους οπως ηταν και πριν αλλαξω το ψυγειο.

Μετα απο λιγο καιρο ειδα οτι χανει η αντλια νερου και πηγα σε μηχανικο και μου εβαλε ιμιτασιον αντλια αλλα απο τοτε εχω θερμοκρασιες 93~98 βαθμους και το περιεργο ειναι οτι τις εχω ακομα και σε ταξιδι με πεμπτη μεσα και 110~120 την ωρα*
    Νομίζω το C & το D έχουν τον ίδιο κινητήρα. Το δικό μου 1.4 D δουλεύει σταθερά από 91-99 (95+ σε ρελαντί/ζόρια) με μέση τα 93 και σε κατηφόρες χωρίς γκάζι με ταχύτητα κατεβαίνει και 90 αραιά και που. Οπότε αυτές τις θεωρώ φυσιολογικές θερμοκρασίες. Λάβε υπόψη σου και τις ζέστες που έχουμε τώρα, αν τα 90 τα έβλεπες χειμώνα είναι φυσιολογικό. Δε βλέπω κάτι περίεργο. Τη θερμοκρασία πως τη μέτρησες;

Προεπιλογή

Δεν έχεις θέμα. Αντίθετα θα έλεγα υπήρχε θέμα όταν έβλεπες το σταθερό 90 και τώρα διορθώθηκε με κάποιο τρόπο. Τώρα με πόση ακρίβεια μπορεί να δείξει η βελόνα είναι σχετικό, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις ένα OBD scanner και να δεις τι καταγράφει σαν θερμοκρασία να είσαι σίγουρος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 05-08-13 στις 18:06

Προεπιλογή

Ένα απλό OBDII diagnostics εργαλείο χρειάζεσαι που μπορεί να δείχνει live stream data. Όλα τα συνεργεία έχουν τέτοιο και αν θέλεις μπορείς να αγοράσεις κιόλας ένα φθηνό με 30-40 ευρώ ή και τα πάμφθηνα ELM327 με 10-15 ευρώ που συνδέονται σε υπολογιστή/smartphone με bluetooth. Αν πας να αγοράσεις σε συμβουλεύω πάντως να δώσεις κάτι παραπάνω για συσκευή που διαβάζει και pending κωδικούς λαθών. Σε ένα συνεργείο πάντως θα κάνεις τη δουλειά σου, 2 λεπτά δουλειά είναι να δουν τη θερμοκρασία που παίζει. Πιθανότατα και κάποιος φίλος του φορουμ να είναι κοντά σου και να έχει τέτοια συσκευή να σε βοηθήσει. Οι θερμοκρασίες είναι πάντως από 91 - 99.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 05-08-13 στις 18:16

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Φιλε μου το κορσα c δουλευει σε 90 βαθμους και οχι σε 95 η 99, Σωστα δουλευε πριν και οχι τωρα. Οσο σκισιμο και να φαει το δικο μου πανω απο 92 δεν παει συμφωνα με το αναλογικο οργανο παντα. Σε κατηφορες χωρις γκαζι εχω βλεπω συχνα και 82. Τώρα το πως δουλευει το corsa D δεν εχει σχεση και ειναι κατι που δεν το ξερω κιολας.

Προεπιλογή

Εξαρτάται το τύπο του κινητήρα καθώς το corsa C είχε 2 εκδόσεις κινητήρα, μέχρι το 2004 ήταν άλλος και μετά το 2004 είχε τους ίδιους κινητήρες με τα πρώτα D που εμφανίζονται οι θερμοκρασίες που αναφέρω, για την παλιότερη έκδοση δε ξέρω. Όπως και να έχει, η ακριβής θερμοκρασία φαίνεται από το OBD.

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Μιλαω για τον καινουριο κινητηρα τον twinport Z14XEP και οχι γαι τον προηγουμενο τον απλο ecotec.

Προεπιλογή

Αυτόν τον κινητήρα έχω και δουλεύει 91-99 με μέση 93 που το βλέπω στο OBD 3 χρόνια τώρα σε κάθε είδους διαδρομή που έχω κάνει. Το χειμώνα η μέση είναι 1 βαθμό πιο κάτω στα 92 και σπανια φτάνει τα 99 αλλά τα 90 τα πιάνει μόνο σε κατηφόρα χωρίς γκάζι και σε νορμαλ πορεία χαλαρή παίζει 92-96. Να έχουν τον ίδιο κινητήρα να δουλεύει σε άλλη θερμοκρασία επειδή είναι στο C αντί του D δε μου κάθεται οκ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο apagogeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτόν τον κινητήρα έχω και δουλεύει 91-99 με μέση 93 που το βλέπω στο OBD 3 χρόνια τώρα σε κάθε είδους διαδρομή που έχω κάνει. Το χειμώνα η μέση είναι 1 βαθμό πιο κάτω στα 92 και σπανια φτάνει τα 99 αλλά τα 90 τα πιάνει μόνο σε κατηφόρα χωρίς γκάζι και σε νορμαλ πορεία χαλαρή παίζει 92-96. Να έχουν τον ίδιο κινητήρα να δουλεύει σε άλλη θερμοκρασία επειδή είναι στο C αντί του D δε μου κάθεται οκ.
    Tις ίδιες θερμοκρασίες έχω δεί και εγώ στο δικό μου,Z14xep. Για χειμώνα δε ξέρω γτ δεν τον έχω πολύ καιρό το πήρα μεταχειρισμένο. Μου κάνει περιέργια όμως στις θερμοκρασίες που δουλεύει. Απο 88-92 σε δρόμο με κανονικές συνθήκες..και σε κίνηση στους 96 περίπου ανοίγει το βεντιλατέρ και το έχω δεί μέχρι 99 όπως λες και εσύ,μέχρι να τη ρίξει! Μήπως έπρεπε να είναι ποιό κάτω; Η κλασική θερμοκρασία στα παλία κυρίως ήταν 90!

Προεπιλογή

Δεν παύει να είναι άλλο αυτοκίνητο όμως παιδιά. Έχουν ίδια χαρτογράφηση; Ο κινητήρας έιναι ίδιος, τα ψυγεία τους είναι ίδια; Γι' αυτό νομίζω πρέπει να συγκρίνουμε ίδια πράγματα.

Και στο corsa c της αδερφής μου η βελόνα δεν ανεβαίνει πάνω από το 90-92 όταν παίρνει μπροστά το βεντιλατέρ. Αλλά είναι 1.2

Προεπιλογή

Στη περίπτωση του παιδιού που έχει τον παλιότερο κινητήρα αυτά που λέμε πιθανότατα να είναι άκυρα. Όποιος έχει το συγκεκριμένο αμάξι και το έχει μελετήσει μπορεί να πει ποιες είναι οι θερμοκρασίες που παρατηρεί και ενδεχομένως ο συγκεκριμένος κινητήρας του όντως να λειτουργεί στους 90. Όσο αφορά τη βελόνα που δείχνει θερμοκρασία, αυτή μπορεί να έχει απόκλιση ως αναλογική που είναι ή να μην είναι ακριβώς στη σωστή θέση τοποθετημένη συνεπώς τα 90 που διαβάζονται να είναι πχ 92 ή 88. Συγκρίσεις κανονικά πρέπει να γίνουν μόνο με την καθαρή ψηφιακή μέτρηση της θερμοκρασίας που δίνει το OBD για τον ίδιο κινητήρα.
    Όσο αφορά τον ίδιο τον κινητήρα, η θερμοκρασία λειτουργίας του (τουλάχιστον η θέση που μετράται εκεί που έχει τοποθετηθεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας) είναι παράμετρος σχετιζόμενη αποκλειστικά με την κατασκευή του κινητήρα ανεξάρτητα τι ψυγεία τοποθετούνται. Το μέγεθος του ψυγείου εξαρτάται κυρίως από το θερμοκρασιακό περιβάλλον που θα κινείται το αμάξι για πιο γρήγορη ψύξη του νερού και δεν έχει να κάνει με την αυτή καθαυτή θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα αλλά είναι επιλεγμένο έτσι ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στη μείωση της θερμοκρασίας όταν απαιτείται με ή χωρίς τη συνδρομή του βεντιλατέρ. Δηλαδή αν λέμε ότι ο Ζ14XEP πχ λειτουργεί σε θερμοκρασία 93 βαθμών, αυτό δε θα πρέπει να επηρεάζεται από οτιδήποτε άλλο (δε μιλάμε για μετατροπές σε χαρτογραφήσεις ή αλλαγή θερμοστάτη) αλλά το ότι έχουμε μεγαλύτερο ψυγείο δε θα πρέπει να αλλάζει και αυτή τη θερμοκρασία.

Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον apagogeas. Επιπλέον οι θερμοκρασίες σου δεν είναι ανησυχητικές. Δεν είναι ότι βαράς 100άρια+ να ψαχτείς υποχρεωτικά.
    Το 93-98 που λες μου φαίνονται νορμάλ θερμοκρασίες να μπαίνει η 1η και η 2η σκάλα του βεντιλατέρ σου. Δουλεύεις δηλαδή συνέχεια την 1η σκάλα του βεντιλατέρ και όταν το ζορίσεις μπαίνει και η 2η που σου σταματά το ανέβασμα θερμοκρασίας. Μήπως η αντλία σου έχει μικρότερη παροχή από το κανονικό και αναγκάζει τα βεντιλατέρ να δουλεύουν πιο πολύ? Σε πορεία σε επίπεδο δρόμο χαλαρά γενικά δεν χρειάζεσαι τα βεντιλατέρ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ενδειξη θερμοκρασιας.
    Από τον/την Thanasis- στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 23:41
  2. Οργανακι θερμοκρασιας..
    Από τον/την bourboulia στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-11, 12:02
  3. αισθητηρας θερμοκρασιας.
    Από τον/την tommyeirhnh στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-11, 18:31
  4. αισθητηρας θερμοκρασιας.
    Από τον/την tommyeirhnh στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-11, 16:28
  5. dp και θερμοκρασιες
    Από τον/την kostasz16let στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-11, 19:17

Δικαιώματα - Επιλογές