If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 83

Προεπιλογή

Βασικα επρεπε να καψεις την παλια βενζινη να παει λαμπακι κ μετα να βαλεις 20ευρο κατοσταρα που αναφερεις. Βαλε κανενα καθαριστικο βενζινης μεσα και βαρα κανα κοφτη 1-2 φορες ανοιξε το σε μεγαη ευθεια φαε τη καλη βενζινη κ δες αν σου ξαναβγαζει λαμπακι με καυσαερια.
    Κατι τελευταιο, καρτα καυσαεριων εχει; ολα οκ; εγινε ελεγχος;
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Δεν εχει σχεση η βενζινη, καπου χανει αερα το αυτοκινητο.

Senior Member Το avatar του χρήστη serkos
    Περιοχή
    Αλιβερι, Ευβοια, Greece
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

ο κωδικος του σφαλματος ποιος ειναι??
    209 Kh/m στις 6900......στις 7140??
    Z14xep DBilas

Senior Member Το avatar του χρήστη dimosthenis_g
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

οπως λεει ο ζαχος εγω υποψιαζομαι καποιο σωληνακι.
    οπτικα απο την εισαγωγη δεν βλεπω κατι,ισως να ειναι καποιο σωληνακι απο το turbo.
    ειμαι σε αναμονη αν ξαναψει να μπει στο διαγνωστικο και να μην φυγω απο την αντιπροσωπια αν δεν βρεθει η βλαβη.

Προεπιλογή

Φίλε επειδή είμαι παθών και το κίτρινο λαμπάκι που λες με ταλαιπώρησε για αρκετούς μήνες, μιας και στην αντιπροσωπεία μου έλεγαν για τρύπια σωληνάκια, για κολλάρα απ΄το ψυγείο κτλ. και αφού αντικαταστάθηκαν με καινούρια, μου έβαλαν πάνω στο αυτοκίνητο δοκιμαστικά άλλη πολλαπλή εισαγωγής. Με την καινούρια πολλαπλή δεν άναβε λαμπάκι οπότε η ετυμηγορία ήταν ότι έφταιγε η πολλαπλή μου. Επειδή όμως η τιμή της έπαιζε πάνω από 600 ευρώ, ζήτησα να μου βάλουν πίσω τη δική μου πολλαπλή και θα την άλλαζα εν καιρώ. Όταν έβαλα πάνω την δική μου που ήταν και η προβληματική υποτίθεται, δεν ξαναάναψε λαμπάκι. Οπότε φίλε αν συνεχίσεις να έχεις θέμα, πήγαινε σε κάποιον να σου κάνει έναν καλό καθαρισμό στην πολλαπλή σου...
    Όταν ο άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτ/του στη σύζυγό του,2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι καινούρια η σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

Προεπιλογή Το ιδιο προβλημα σε astra H16

Καλησπέρα φίλε,

Σήμερα είχα και γω την ατυχία να δω το ίδιο κίτρινο λαμπάκι αλλά σε astra h 16. Δεν ξέρω αν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο που είναι άλλο μοντέλο αλλά εμένα μου έκανε και κάτι σαν να τρεμοπαίζει ο κινητήρας, πράγμα που ένιωθα περισσότερο με το χερι οταν ακουμπουσα το λεβιε ταχυτητων και λιγο στο πενταλ του γκαζιου.. στις χαμηλες στροφες περισσοτερο, τοσο εντονα ομως που νομιζα οτι μπορει να εχω παθει λαστιχο ας πουμε. Αφου κατεβηκα να δω και δεν ηταν λαστιχο φυσικα, παρατηρουσα το λαμπακι που μεχρι τα 50 χιλ ταχυτητα δεν αναβοσβηνε αλλα ηταν σταθερο ( κατι που λεει και το manual φυσικα, να κοψεις ταχυτητα οσπου να μενει σταθερα αναμμενο ) απο κει και πανω και αναλογα το ζορι που ετρωγε το αμαξι αναβοσβηνε.. το τρεμουλο αυτο το βλεπω και στο στροφομετρο σε ρελαντι. Νομιζω οτι αφου μολις εχθες το πρωι εβγαλα καινουρια καρτα καυσαεριων(τραγικη συμπτωση) πρεπει να εχω θεμα βενζινης. Το θεμα ειναι, το δουλευω το αυτοκινητο μεχρι να πεσει η βενζινη και να βαλω απο αλλου η ειναι καλυτερα να παω συνεργειο κατευθειαν μην παθω τιποτα πιο σοβαρο?(εδω θα θελα μια γνωμη απο καποιον!) Προς το παρον ψαχνω απο το πρωι ΠΟΥ να παω το αμαξι μιας και (εστω αργα) αποφασισα να μην παω σε αντιπροσοπεια λογο το οτι ειμαι εκτος εγγυησης εδω και πολυ καιρο (το αυτοκινητο ειναι 08/2004 μαζι με τους ολυμπιακους της αθηνας..χαχα) αλλα δυσκολευομαι που δεν ξερω καποιον απο αλλον φιλο που να χει παει και να ξερει οτι ειναι καλος. Θα σου πω αφου βρω και το παω και γω τι μου ειπαν.. ελπιζω να μην ειναι κατι πολυ σοβαρο. Θα επανελθω συντομα πιστευω.

Προεπιλογή

Tσέκαρε το καύσιμό σου και μετά κοιτάς πολλαπλασιαστή.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas_teach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε επειδή είμαι παθών και το κίτρινο λαμπάκι που λες με ταλαιπώρησε για αρκετούς μήνες, μιας και στην αντιπροσωπεία μου έλεγαν για τρύπια σωληνάκια, για κολλάρα απ΄το ψυγείο κτλ. και αφού αντικαταστάθηκαν με καινούρια, μου έβαλαν πάνω στο αυτοκίνητο δοκιμαστικά άλλη πολλαπλή εισαγωγής. Με την καινούρια πολλαπλή δεν άναβε λαμπάκι οπότε η ετυμηγορία ήταν ότι έφταιγε η πολλαπλή μου. Επειδή όμως η τιμή της έπαιζε πάνω από 600 ευρώ, ζήτησα να μου βάλουν πίσω τη δική μου πολλαπλή και θα την άλλαζα εν καιρώ. Όταν έβαλα πάνω την δική μου που ήταν και η προβληματική υποτίθεται, δεν ξαναάναψε λαμπάκι. Οπότε φίλε αν συνεχίσεις να έχεις θέμα, πήγαινε σε κάποιον να σου κάνει έναν καλό καθαρισμό στην πολλαπλή σου...
    C360_2013-12-20-21-33-31-990.jpg
    Αναψε παλι το κιτρινο λαμπακι μηχανης μετα απο μισο χρονο. Κωδικος βλάβης P1101. Δε βλεπω να τη γλιτωνω την αλλαγη πολλαπλης...
    Όταν ο άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτ/του στη σύζυγό του,2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι καινούρια η σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Kostas σου ρετάρει στα χαμηλά ή απλά ανάβει το λαμπάκι ; αν ήμουν στη θέση σου και έχοντας φάει φόλα από τον προηγούμενο μου πολλαπλασιαστή ψάχνοντας 2 χρόνια γιατί μου άναβε κατά καιρούς λαμπάκι όταν ήταν κρύο θα δοκίμαζα να τον αλλάξω μήπως στρώσει η κατάσταση.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas_teach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωδικος βλάβης P1101.
    P1101 MAF Sensor Out Of Self Test Range./KOER Not Able To Complete KOER Aborted
    αν δεν σου κάνουν διάγνωση κάπως έτσι http://www.youtube.com/watch?v=nNpwk3qtZok
    μην πιστεύεις τίποτα.

Προεπιλογή

Το P1101 σε A14NET ειναι Απόδοση Συστήματος Ροής αέρα Εισαγωγής. Δεν εχει σχεση με μαζα πολυμετρα και τα λοιπα. Καπου χανει αερα.

Προεπιλογή

να τσεκάρει πρώτα ότι η τάση είναι στα όρια που πρέπει, και αν δείχνει ότι δεν έχει βουλώσει κάπου, τότε στην ανάγκη... ν' αρχίσουν άλλα κόλπα με..πούρα

Προεπιλογή

Ουτε ρεταρει, ουτε εχω αυξηση καταναλωσης, ουτε πτωση της αποδοσης. Θα ελεγξω και την ταση του αισθητηρα MAF απο το elm που νομιζω τη δειχνει. Ειχαν αλλαχτει το καλοκαιρι δοκιμαστικα καποια κολλαρα μηπως εχανε αερα αλλα δεν ειχε λυθει ετσι το προβλημα. Υστερα συμφωνα με την opel καθαριστηκε η πολλαπλη (ετσι ειπαν) και οταν την ξαναεβαλαν δεν αναψε λαμπακι για μισο χρονο μεχρι και χτες που ξαναεμφανιστηκε. Υπαρχει περιπτωση να εχει μαζευτει βρομια στους αυλους της πολλαπλης και να χρειαζεται καλυτερο καθαρισμα;
    Edit: Απ΄οτι φαινεται με μια γρηγορη αναζητηση σε ξενα φορουμ ειναι γνωστο το προβλημα. Εδω στις φωτογραφιες ο τυπος ξεκουμπωνει ενα σωληνακι απο την πολλαπλη και μετα καθαριζει την πεταλουδα γκαζιου αν δε κανω λάθος;
    http://forum.opel-club.ru/index.php?...&#entry1546021
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas_teach : 22-12-13 στις 00:14

Προεπιλογή

Κώστα, 1η και 2η φωτογραφία, δείχνει ένα σωληνάκι που έρχεται, αν θυμάμαι καλά από την τουρμπίνα. Στην 1η φωτογραφία βγάζει στο σωληνάκι, και στη δεύτερη έχει βγάλει φωτογραφία το εσωτερικό αλλά δε φαίνεται καλά.
    Εκεί ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει μια κόκκινη τάπα, πολύ μικρή, η οποία έχει να κάνει με τον αέρα της εισαγωγής. Δε θυμάμαι ακριβώς τι και πως, αλλά μπορώ να το ψάξω αν θες.
    Υπάρχει όμως πιθανότητα αυτή η τάπα να έχει φύγει μιας και είναι γνωστό θέμα και υπάρχει και bulletin από την Opel. Και εκεί όμως προτείνουν αλλαγή της εισαγωγής.

Check with aid of a torch if the red cone can be seen (pic. I, 1). If the red cone can not be seen, the intake manifold has to be replaced.
    Να και το link: http://workshop-manuals.com/vauxhall...arger_system./

Μπορεί να μην εχει καμία σχέση με το πρόβλημά σου, μιας και το link μιλάει για αυξημένη κατανάλωση λαδιού και διάφορους κωδικούς σφάλματος. Έχει όμως και το P1101 μέσα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη capthookb : 22-12-13 στις 00:29
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Λοιποοοοοοοοοοον:

Αν εμφανιστεί ο κωδικός βλάβης P1101 χωρίς ενεργοποίηση οποιουδήποτε
    άλλου ΚΒΔΕ, η αιτία μπορεί να είναι ρύπανση του κορμού πεταλούδας.
    Ακόμα και μικρή ποσότητα αποθέσεων μπορεί να προκαλέσει αυτόν τον
    κωδικό βλάβης και θα πρέπει να αφαιρεθούν.

Πρόσθετες πληροφορίες: Ο ΚΒΔΕ P1101 είναι κωδικός βλάβης τύπου Β,
    ο οποίος ανάβει την ενδεικτική λυχνία βλάβης μετά από παρουσία του για
    3 κύκλους λειτουργίας. Επομένως μια σύντομη δοκιμή στο δρόμο δεν έχει
    νόημα ως αξιολόγηση του αν η επισκευή ήταν επιτυχής.

Προεπιλογή

"Improved intake manifold has been introduced into production as of January 2011". 'Αρα, όσοι πήραν μοντέλα παραγωγής 2010 και πίσω, πρέπει να κάνουν τάμα κάθε χρόνο, να μην τους τύχει...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα, 1η και 2η φωτογραφία, δείχνει ένα σωληνάκι που έρχεται, αν θυμάμαι καλά από την τουρμπίνα. Στην 1η φωτογραφία βγάζει στο σωληνάκι, και στη δεύτερη έχει βγάλει φωτογραφία το εσωτερικό αλλά δε φαίνεται καλά.
    Εκεί ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει μια κόκκινη τάπα, πολύ μικρή, η οποία έχει να κάνει με τον αέρα της εισαγωγής. Δε θυμάμαι ακριβώς τι και πως, αλλά μπορώ να το ψάξω αν θες.
    Υπάρχει όμως πιθανότητα αυτή η τάπα να έχει φύγει μιας και είναι γνωστό θέμα και υπάρχει και bulletin από την Opel.
    Αληθεια, πως βγαινει το σωληνακι; Ξεκουμπωσα το σιδερακι και μετα τραβηξα το σωληνακι αλλα δε φαινοταν να βγαινει. Δεν εβαλα πολυ δυναμη γιατι φοβηθηκα μηπως βγαινει αλλιως, και σπασω τιποτα

Προεπιλογή

Τραβάς το σιδεράκι που είναι ένα Π ουσιαστικά, να απασφαλίσει και μετά το τραβάς προς τα επάνω.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τραβάς το σιδεράκι που είναι ένα Π ουσιαστικά, να απασφαλίσει και μετά το τραβάς προς τα επάνω.

pollapli.jpg

Απ΄οτι φαινεται ολα καλα με την ταπα. Επομενο βημα, να το παω για καθαρισμα κορμου πεταλουδας... Στην αντιπροσωπεια δε θα κατσουν να ασχοληθουν και θα μου πουν θελει ολοκληρη αλλαγη(κλασικα) οποτε θα παει εξω για καλο καθαρισμο της πολλαπλης

Senior Member Το avatar του χρήστη dimosthenis_g
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε μου εγώ αλλαξα το σωληνάκι της τουρμπίνας το οποίο είναι και σε ανάκληση απο την opel ως αστοχία υλικού και έγινε ενας καθαρισμος της πεταλούδας στην αντιπροσωπία.
    Από εκείνη τη στιγμή και μετά δεν αναψε ξανά το λαμπάκι εδω και ένα μήνα και μεσολάβησαν πολλά χιλιόμετρα

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Προβλημα. Αναβει το λαμπακι καυσαεριων
    Από τον/την ohristou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-13, 23:29
  2. αναψε το κιτρινο λαμπακι με το κλειδι
    Από τον/την rempetis71 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-13, 12:48
  3. λαμπακι καυσαεριων,θορυβος στο ρελαντι και δεν ανεβοκατεβαινουν παραθυρα
    Από τον/την orin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-12, 00:28
  4. κιτρινο corsa opc!
    Από τον/την opcastras στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-08, 02:52

Δικαιώματα - Επιλογές