If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 83
    Senior Member Το avatar του χρήστη dimosthenis_g
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή ΚΙΤΡΙΝΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΣΕ ASTRA J 1.4T

Καλησπερα σε ολους ειμαι κάτοχος εδω και μια βδομαδα παραλληλα με το gtc turbo μου ενος astra j 1.4t που αγοραστηκε μεταχειρισμενο 2010 μοντελο με 60,000 και ελεγθηκε σε αντιπροσωπια οpel πριν την αγορα
    Σημερα κινουμενος αττικη οδο μου αναψε το κιτρινο λαμπακι καυσαεριων
    Γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι.το αυτοκινητο δεν παρουσιαζει καμια αλλαγη στη λειτουργια του

Προεπιλογή

Πολύ απλό. Έχεις εγγύηση?
    Όπως και να χει πρέπει να μπει σε διαγνωστικό το αυτοκίνητο. Αφού άναψε λαμπάκι έχει δώσει βλάβες.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

το οτι εχει δωσει βλαβη το γνωριζω
    Το καθεστος των εγγυσεων ειναι παντα λιγο ασαφες.
    Απλα ρωταω μηπως καποιος ειχε καποιο παρομοιο προβλημα

Προεπιλογή

Το λαμπάκι ανἀβει για πολλούς λόγους. Το πιο απλό όπως διόρθωση καυσίμου λόγω κακής βενζίνης εως και καταλύτη, πολλαπλασιαστή, αισθητήρα Λ, βαλβίδα καυσαερίων κ.λπ.
    Πηγαινέ το για διάγνωση και πες μας.
    ASTRA H 1,4 - YARIS D-4D....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimosthenis_g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα κινουμενος αττικη οδο μου αναψε το κιτρινο λαμπακι καυσαεριων
    το αυτοκινητο δεν παρουσιαζει καμια αλλαγη στη λειτουργια του
    Ειμαι της γνώμης πως όταν ανάβει κίτρινο λαμπάκι, ενώ οδηγείς, το πρώτο πράγμα που τσεκάρεις, ειναι αν πάει πάνω από 4.000 στροφές.
    έπειτα σημειώνεις αν στο κάνει ζεστό ή κρύο, αν το κάνει μία φορά και τέρμα, αν αναβοσβήνει ενώ οδηγείς, (για το τελευταίο , το μανουαλ του j sel. 101 γράφει το εξής ωραίο:
    "Αναβοσβήνει όταν ο κινητήρας βρίσκεται σε λειτουργία- Υπάρχει βλάβη η οποία ενδέχεται να οδηγήσει σε ζημιά στον καταλυτικό μετατροπέα. Πατάτε ελαφρά το πεντάλ γκαζιού μέχρι να σταματήσει να αναβοσβήνει. Απευθυνθείτε αμέσως σε ένα συνεργείο."

Προεπιλογή

Απλα ρωταω μηπως καποιος ειχε καποιο παρομοιο προβλημα
    Σε όλους μας έχει ανάψει φίλε μου αλλά μπορεί να είναι από 1002 βλάβες.
    Καύσιμο, αισθητήρας-ες λ, βαλβίδα egr, πολλαπλασιαστής, καταλύτης, εγκέφαλος, καλωδίωση αυτών κλπ κλπ...

Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά δεν έχω ξανακούσει για κίτρινο λαμπάκι σε J γενικά και ειδικά σε 1.4Τ.
    Το manual όντως λέει, πως όταν αναβοσβήνει κάτι παίζει με τα καυσαέρια. Αλλίως αν είναι μόνιμα αναμένο μπορεί να είναι κάτι άλλο.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά δεν έχω ξανακούσει για κίτρινο λαμπάκι σε J γενικά και ειδικά σε 1.4Τ.
    Αν δεν είναι 2, σίγουρα είναι άλλο ένα παιδί από εδώ μέσα που το χει ξαναπεί ότι του άναψε.

Προεπιλογή

Οκ, ας βρει κάποιος τις αναφορές σε κίτρινο λαμπάκι λοιπόν, για να βοηθήσουμε το Δημοσθένη.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Για σιγουρια περνα απο 1 ηλεκτρολογιο αυτοκινητων να δει στον εγκεφαλο τι βλαβη εχει καταγραψει,δεν θα σου παρει πανω απο 5 λεπτα η ολη διαδικασια και οι περισσοτεροι για κατι τετοιο πια παιζει να μην σε χρεωσουν και τπτ,αν δεν χρειαζεται κατι αμεση επισκευη και σου πουνε ξαναπερνα οποτε εχεις να το φτιαξεις.Αλλιως απλα μαντευεις,αλλα αναλογα τις συνθηκες,δλδ αναβοσβηνει το λαμπακι,εχεις καυσαερια δλδ,παιζει κατι με τον καταλυτη,σου αναβει στο ακυρο και μενει αναμενο και ''παιζουν'' οι στροφες του κινητηρα ή δεν ανεβαζει ευκολα στροφες ή μετα απο 4000-4500 δεν ανεβαινει,σβηνεις κινητηρα και μετα απο λιγη ωρα ολα οκ,παιζει και ο πολλαπλασιαστης να ναι,οπου εαν καει και το αφησεις πας και για καταλυτη,παιζουν και αλλες εκδοχες,οπως το περιεγραψες στο 1ο ποστ θα σου λεγα κοιτα πολλαπλασιαστη γιατι θα καει,αλλα για μενα καλυτερα να πας στον ηλεκτρολογο να δει απλα τι βλαβη εχει καταγραψει ο εγκεφαλος,δεν παιρνει καθολου χρονο,σχεδον καθολου χρημα και σου φευγει και η εννοια-απορια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gogeta5 : 02-08-13 στις 16:06

Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Μωλις επεστρεψα απο την αντιπροσωπια.
    Το παραξενο ειναι πως το πρωι που εβαλα μπροστα για να παω το λαμπακι δεν αναψε.
    Παρ ολα αυτα το αυτοκινητο μπηκε στο δειαγνωστικο οπου και ειχε καταγραφει βλαβη στη μνημη η οποια αναφεροταν σε αυξημενη εισαγωγη αερα.
    Μεταφραζοντας το ο μηχανικος μου ειπε πως αυτο συμβαινει αν καποιο σωληνακι εχει καπου καποια τρυπα ή καποιο κολλαρο και απο εκει ρουφαει αερα.
    Αλλιως ειναι απο κακη βενζινη και για αυτο εσβησε απο μονο του εφοσον εχθες εκανα αρκετα χιλιομετρα με την ενδειξη αναμενη και αδειασε σχεδον το ρεζερβουαρ.
    απο ενα οπτικο ελεγχο ολα τα σωληνακια εδειχναν οκ.οποτε το αφησαμε ως εχει εφοσον εσβησε μονο του και αναμενουμε.
    Ευχαριστω για τον ενδιαφερον και κατι μου λεει πως με το ενω με το h gtc turbo με απασχολει μονο πως θα πηγαινει ακομα καλυτερα στο δρομο,
    το j θα μου βγαλει την ψυχη
    Sorry για το spelling αλλα γραφω απο κινητο

Προεπιλογή

μου εχει συμβει το ιδιο στου πατερα μου το αυτοκινητο,στο σερβις επανω,οταν αλλαζαν φιλτρο αερα καποια πατατα εγινε και μετα 2 μερες μου αναψε λαμπακι,φρικαρα εννοειται,1 χρονου αυτοκινητο!!παω αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι εχει μια δευτερη βαλβιδα αερα (κατι τετοιο) για να ζεστενεται πιο γρηγορα (μαλλον βλακειες μου ειπαν για να καλυψουν την μ@λακια που εκαναν).με το διαγνωστικο εκανα ουτε 5 λεπτα.μια που αναφερθηκε,μεχρι τωρα δεν μου εχει αναψει ποτε,μονο αυτο της βενζινης....χαχαχαχα!φτου φτου μην το ματιασω!
    astra 1.6 turbo....

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimosthenis_g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τον ενδιαφερον και κατι μου λεει πως με το ενω με το h gtc turbo με απασχολει μονο πως θα πηγαινει ακομα καλυτερα στο δρομο,
    το j θα μου βγαλει την ψυχη
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Αφου εβαλα σε γνωστο μου καλο βενζιναδικο που βαζω βενζινη παντα ,20 λιτρα super αμολυβδη,το λαμπακι αναψε παλι.
    Δευτερα παλι διαγνωστικο.
    Well done astra j το μελλον σου διαγραφεται λαμπρο

Προεπιλογή

Ε δεν είναι και τόσο ευαίσθητα στη βενζίνα, δεν είναι και renault.
    Μόνο στην πολύ χάλια βενζίνα θα ανάψει. Σίγουρα έχει βλάβη.

Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Μετα απο μερικα χιλιομετρα εσβησε παλι το λαμπακι.ελεος

Προεπιλογή

Φίλε δεν το αδειάζεις εντελώς και να βάλεις δοκιμαστικά κανα 20ευρο από άλλο πρατήριο?

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Μηπως ρε παιδια ειναι προγραμματισμενο αν ανιχνευσει βλαβη να αναψει και μετα απο καποια χιλ να σβησει (αν δεν εχεις κανει καποια ενεργεια για να φτιαξεις την βλαβη) χωρις εννοειτε να διορθωθει το προβλημα και απλα πρεπει να πας να δεις με το διαγνωστικο τι εχει πεταξει;
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Πηγαινε σε ηλεκτρολογο εξω και οχι σε αντιπροσωπεια και πες του να το βαλει στο διαγνωστικο να δει τι βλαβη εχει καταγραφει στον εγκεφαλο,με εσενα μπροστα,αντε να σου παρει κανενα 5ευρω

Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Η βλαβη που δειχνει ειναι εισαγωγη αερα στον κινητηρα.σαν να εχει τρυπισει καποιο σωληνακι καο να τραβαει αερα.με οπτικο ελεγχο δεν φανηκε τπτ.αν ξαναψει θα παω παλι στο διαγνωστικο.
    Η βενζινει που μπηκε τωρα ειναι κατοσταρα απο γνωστο μου πρατηριο

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Προβλημα. Αναβει το λαμπακι καυσαεριων
    Από τον/την ohristou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-13, 23:29
  2. αναψε το κιτρινο λαμπακι με το κλειδι
    Από τον/την rempetis71 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-13, 12:48
  3. λαμπακι καυσαεριων,θορυβος στο ρελαντι και δεν ανεβοκατεβαινουν παραθυρα
    Από τον/την orin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-12, 00:28
  4. κιτρινο corsa opc!
    Από τον/την opcastras στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-08, 02:52

Δικαιώματα - Επιλογές