If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 79
    Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Ποια προιοντα ακριβως χρησιμοποιεις;
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Ευχαριστω για την απαντηση.
    Μια συσκευασια σου φτανει; Απο οτι ειδα ειναι σκληρο κερι. Με το χερι απλωνεται ευκολα; Στον φιλο σου τι αλοιφη δοκιμασατε; αν χρησιμοποιησω μονο κερι δεν θα καλυψει τις αραχνες;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vacross : 13-06-17 στις 16:20
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vacross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την απαντηση.
    Μια συσκευασια σου φτανει; Απο οτι ειδα ειναι σκληρο κερι. Με το χερι απλωνεται ευκολα; Στον φιλο σου τι αλοιφη δοκιμασατε; αν χρησιμοποιησω μονο κερι δεν θα καλυψει τις αραχνες;
    Το κερί λέγεται Autoglym EXTRA GLOSS PROTECTION (η χρυσή ετικέτα).
    Σε φτάνει για 2 φορές μη σου πω και 3, ανάλογα πως θα το δουλέψεις και φυσικά τι αμάξι περνάς.
    Με το χέρι μια χαρά το περνάς είναι αρκετά ρευστό σε σχέση με της turtle που έχω χρησιμοποιήσει.
    Για τους ερασιτέχνες, οπως είμαι και εγώ, καλύτερα το πέρασμα με το χέρι γιατι με αλοιφαδορο μπορείς να κάνεις μεγάλη ζημιά αν δεν ξέρεις να τον χρησιμοποιείς.
    Οπότε υπομονη, δροσερό μέρος και θα βγει κούκλα μετά!
    Τις αράχνες δε νομίζω να βγουν με το κερι, την αλοιφη δεν την θυμάμαι απ'έξω θα ρωτήσω το φίλο μου και θα σας πω πάλι.

Προεπιλογή

Ευχαριστω και παλι. Εχω αλοιφαδορο ομως τον ειχα χρησιμοποιησει στο παλιο αυτοκινητο μια φορα, και με προβληματισες ως προς την χρηση. Αν θες στον ενικο. Αισθανομαι παππους με πληθυντικο.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Χαχαχα...το θα σας πω πήγαινε και στον άλλο φίλο που ρωτησε, χωρίς να φανώ αγενής φυσικα!

Γνώμη μου είναι να πάρεις την αλοιφη της autoglym πρώτα, να μη τα πληρώσεις και τα δύο μαζεμένα εκτός και δεν έχεις θεμα, να το περάσεις και μετά βλέπεις αν θες και το κερί.
    Και με την αλοιφη θα δεις διάφορα στην υφή του χρώματος, αλλά το κερί το προστατεύει περισσότερο και σφραγιζει το χρώμα για κάποιο καιρό.
    Εγώ με αλοιφαδορο δεν το επιχειρώ, τωρα αν έχεις εξασκηθεί θα το τελειώσεις πολύ ποιο εύκολα και γρήγορα.

Προεπιλογή

1.7D opc line

Προεπιλογή

Η αλοιφη της autoglym λέγεται SUPER RESIN POLISH.

Προεπιλογή

Ωραίος Γιώργο. Ευχαριστούμε!
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Χθες περάσαμε αλοιφή της 3m το αμαξι. Έγινε καλύτερο. Σκέφτομαι να το περάσω και με κερί. Τι κερί να πάρω? Έχω δει ότι υπάρχει υγρό κερί. Είναι καλύτερο?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες περάσαμε αλοιφή της 3m το αμαξι. Έγινε καλύτερο. Σκέφτομαι να το περάσω και με κερί. Τι κερί να πάρω? Έχω δει ότι υπάρχει υγρό κερί. Είναι καλύτερο?
    Μπράβο Γιάννη.
    Η 3m είναι από τις καλύτερες εταιρίες στους ειδους!
    Υγρά είναι τα περισσότερα κερια, μήπως εννοείς κάποια που είναι σε σπρευ ;
    Της autoglym είναι ρευστό και διάφανο, ενώ της turtle ποιο παχυρευστο και λευκο!
    Αυτα έχω δοκιμάσει εγω!

Προεπιλογή

Γιώργο που το βρίσκεις αυτό. Σε prakticer? Και πόσο κάνει ένα κερί?

Προεπιλογή

Βλέπω πως υπάρχουν σκληρα κεριά. Τι διαφορά έχουν από τα άλλα? Ποιο κρατάει περισσότερο χρόνο?

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Εγω εχω παρει το ultra deep shine αλλα δεν το εχω βαλει ακομα.Κανει καλυτερη δουλεια και για την αραχνη σε σχεση με το super resign polish απλα με βαση τα λεγομενα του αντιπροσωπου πρεπει να το περασεις κομματι-κομματι γιατι αν περασεις ολο το αυτοκινητο οπως μπορεις να το κανεις με το super resign polish βγαινει πιο δυσκολα..Σε καποια σημεια που τα βλεπω μονο εγω και στο ηλιο και δεν κανουν μπαμ εχω καποιες απαλες γρατζουνιες.Αν το ultra deep shine δινει βαθος στο χρωμα οπως γραφουν και μου ειπε και ο αντιπροσωπος ενδεχεται μετα την εφαρμογη να φανουν παραπανω οι γρατζουνιες.Αν γινει αυτο θα παρω καποια στιγμη το paint innovator και αφου περαστει μετα μπαινει το ultra deep shine.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

καλησπέρα παιδιά!

https://www.skroutz.gr/s/11715576/Au...ition-Wax.html

Το έχει δοκιμάσει κανείς??

Προεπιλογή

Δεν το χω δοκιμασει αλλα στα διαφορα φορουμ το θεωρουν απο τα καλυτερα. Εγω ειχα δοκιμασει το collinite 915 που θεωρειται επισης απο τα καλυτερα κερια. Ομως το κακο με τα κερια ειναι οτι στην εφαρμογη σε δυσκολευουν και οτι δεν διαρκουν πανω απο 2 μηνες. Τα σφραγιστικα (sealants) ειναι πιο ευκολα στην εφαρμογη και κρατανε μεχρι και 6 μηνες. Εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο το menzerna power lock και δεν ξαναασχοληθηκα με κερια..
    Όταν ο άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτ/του στη σύζυγό του,2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι καινούρια η σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas_teach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο το menzerna power lock και δεν ξαναασχοληθηκα με κερια..
    Να φανταστώ το πήρες από εξωτερικο, ebay?
    Πόσα ml είναι το μπουκαλι, πόσα πλήρη περάσματα βγαζει περίπου;
    Αξίζει τόσο πολύ γιατι θέλω να δοκιμάσω κάποιο καινούργιο κερί - σφραγιστικο!

Προεπιλογή

Το χα παρει απο εδω μαζι με κατι αλλα πραγματακια γιατι στο ebay δεν το βρισκα https://www.lupus-autopflege.de/

Τωρα ομως βλεπω οτι υπαρχει και στο ebay και βγαινει πιο οικονομικα.
    Η συσκευασια που εχω ειναι 250ml, την εχω σχεδον δυο χρονια και εχω κανει 4 περασματα. Αλλο ενα περασμα με βγαζει σιγουρα. Ισως και δυο.
    Για μενα αξιζει γιατι ειναι σχετικα φτηνο, εχει μεγαλη διαρκεια και δε φοβασαι στην εφαρμογη μην το αφησεις πολλη ωρα και ξεραθει η μην ακουμπησεις πλαστικο γιατι θα βαψει οπως τα κερια. Και φυσικα εχει πλακα μετα τη βροχη να βλεπεις ολα τα αυτοκινητα της γειτονιας ομοιομορφα βρεγμενα και το δικο σου να εχει επανω χιλιαδες σταγονιδια
    Όταν ο άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτ/του στη σύζυγό του,2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι καινούρια η σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas_teach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χα παρει απο εδω μαζι με κατι αλλα πραγματακια γιατι στο ebay δεν το βρισκα https://www.lupus-autopflege.de/

Τωρα ομως βλεπω οτι υπαρχει και στο ebay και βγαινει πιο οικονομικα.
    Η συσκευασια που εχω ειναι 250ml, την εχω σχεδον δυο χρονια και εχω κανει 4 περασματα. Αλλο ενα περασμα με βγαζει σιγουρα. Ισως και δυο.
    Για μενα αξιζει γιατι ειναι σχετικα φτηνο, εχει μεγαλη διαρκεια και δε φοβασαι στην εφαρμογη μην το αφησεις πολλη ωρα και ξεραθει η μην ακουμπησεις πλαστικο γιατι θα βαψει οπως τα κερια. Και φυσικα εχει πλακα μετα τη βροχη να βλεπεις ολα τα αυτοκινητα της γειτονιας ομοιομορφα βρεγμενα και το δικο σου να εχει επανω χιλιαδες σταγονιδια
    Αυτό είναι το ωραίο όταν το περνάς με κερί!
    Εμένα με τρελενει και στην αφή που Είναι απαλό σαν πόδι γυναίκας όπως λεω!!! Χαχα

Θα το ψάξω λίγο γιατί θέλω να πάρω ένα σε λίγο καιρό!

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ έχω καταλήξει στο Klasse sealant glaze κάθε εξάμηνο (+ Klasse All in one μια φορά στα δύο χρόνια). Πρέπει να έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια από όλα τα υπόλοιπα. Γράφει 12 μήνες, αλλά φαίνεται να κρατάει κοντά στους 6. Θέλει απλά λίγο προσοχή στην ποσότητα που θα περάσεις γιατί αν το παρακάνεις μετά θα ζοριστείς πολύ στο γυάλισμα.

Προεπιλογή

Εγώ πήρα πρόσφατα ένα σετ ακουστικών της Fareclq g3 compound polish το περνάς με αλοιφαδορια και τέλος το κερί το οποίο το περνάς και με χέρι και με αλοιφαδορο. Περνάω την πρώτη αλοιφή χαλαρά στον αλοιφαδορο με μαλακό σφουγγαρακι και το αμάξι βγαίνει πένα. Πάω να περάσω το κερί, το σκουπίζω και φαίνεται σαν πασαλυμενο. Αν το περάσω μέρα στον ήλιο φαίνεται γυαλί. Το βράδυ όμως κάτω από τα φώτα τις ΔΕΗ φαίνεται σαν να έχει ματαρει σαν κάτι να έχει μέσα. Αν το περάσω βράδυ σε λάμπα ΔΕΗ ας πούμε φαίνεται κάπως καλύτερο όχι πασαλιο αλλά στη μέρα φαίνεται σαν να είναι πασαλυμενο. Σαν να έχει ομίχλη μέσα. Αν το αφήσω Μέτα το compound πάντως φαίνεται γυαλί και μέρα και νύχτα. Τι στο καλό συμβαίνει ? Η το κερί είναι μάπα. Η τα σφουγγαρακι είναι μάπα ? Η δεν ξέρω και εγώ τι ακριβώς. Πάντως με meguiars κερί δεν είχα κάποιο πρόβλημα στο παρελθόν που είχα κάνει χρήση τώρα με αυτό εδώ το έχω περάσει 2 φορές και δεν στρώνει με τπτ. Μήπως να δοκιμάσω με αλοιφαδορο και να πάω να πάρω ένα μαλακό σφουγγάρι κεριού ? Μου έχει σπάσει τα νεύρα η όλη φάση. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με αυτή την εταιρία η μήπως γνωρίζει κάτι ?

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. παιδια ποτε χρειαζετε το αμαξωμα κερωμα?
    Από τον/την giannis06 στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 15:12
  2. Γυαλισμα κερωμα
    Από τον/την athgior στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-12, 18:03
  3. γυαλισμα κερωμα του corsa
    Από τον/την nikos ilion στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-11, 01:01
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-08, 10:39

Δικαιώματα - Επιλογές