If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 67

Προεπιλογή

Δηλαδη μετα το γυαλισμα με αλοιφαδορο βαζεις το κερι κατ ευθειαν; Οι γυαλιστικες αλοιφες αφηνουν καταλοιπα (λαδια) επανω στο χρωμα που θελουν καθαρισμα με πανι και ισοπροπυλικη αλκοολη(IPA). Μολις καθαριστουν τα λαδια και η επιφανεια ειναι εντελως καθαρη βαζεις το κερι. Αρα τα βηματα ειναι
    1.γυαλισμα
    2.καθαρισμα με IPA
    3.κερι
    Όταν ο άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτ/του στη σύζυγό του,2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι καινούρια η σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

Προεπιλογή

εγω απλα το σκουπιζω με πανι microfiber. τι ακριβως ειναι το IPA . εισαι σιγουρος οτι μετα το γυαλισμα πρεπει να περασω κατι τετοιο πανω? Μηπως υπαρχει πιθανοτητα να χαλασει το βερνίκι?

Προεπιλογή

* κατι off topic. η επεξεργασια μνματος εχει χαλασει. Συνηθως μπαινω με κινητο και γραφω με τ9 και πολλες φορες μου αλλαζει μερικες λεξεις και αν δεν το προσεξω και πατησω υποβολη δεν μπορω να κανω διορθωση

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Astra_H_z16xep Εμφάνιση μηνυμάτων
    * κατι off topic. η επεξεργασια μνματος εχει χαλασει. Συνηθως μπαινω με κινητο και γραφω με τ9 και πολλες φορες μου αλλαζει μερικες λεξεις και αν δεν το προσεξω και πατησω υποβολη δεν μπορω να κανω διορθωση
    Το εχουμε αναφερει και εμεις ,ειναι κανα 6μηνο το προβλημα αλλα δυστυχως δεν εχει διορθωθει ακομα οπως και πολλα αλλα θέματα.
    μπορεις να κανεις επεξεργασια ,κανοντας copy paste απο πριν το μηνυμα ,κανεις τις διορθωσεις και το υποβαλεις εκ νεου.
    Γιάννης

Προεπιλογή

https://www.auto-star.gr/product.php...8b48945996be12

Η εφαρμογη της δεν κρυβει καποιο κινδυνο αν γινει σωστα. Ψεκαζεις λιγη στο πανι σου και περνας την επιφανεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas_teach : 01-11-17 στις 22:21
    Όταν ο άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτ/του στη σύζυγό του,2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι καινούρια η σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

Senior Member Το avatar του χρήστη Mokka
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Για γυάλισμα-Κέρωμα σε κατάστημα τι ποσό να υπολογίζω ?
    έχετε υπόψη κάποιον καλό προς ηράκλειο και γύρο περιοχές ? (από κέντρο προς βόρεια)
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Προεπιλογή

Αλλο γυάλισμα, άλλο κέρωμα!
    Βασικά είναι εντελώς αντίθετα πράγματα!
    Ψάξε να δείς τι ακριβως είναι το καθένα.

Φιλικά

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

ναι ξέρω. σε πακέτο και των 2 αναφέρομαι. βλέπω μια προσφορά καταστήματος και θέλω να καταλάβω αν είναι όντως προσφορά.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

είδα και ένα κεραμικό σε 2 ποιότητες (και τιμές) για κεραμικό (2,5 & 5 χρόνια αντίστοιχα).

το έχει κάνει κανείς ? φεύγει η τιμή και αναρωτιέμαι αν αξίζει η διαφορά από το απλό.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Προεπιλογή

Εχει δοκιμασει καποιος; http://www.silaneguard.eu/w1qs/?sub1...4a2&c=gr&ver=1
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Αυριο θα χρησημοποιησω αυτην, https://www.sonax.com/var/storage/im...Wax2-250ml.png
    Την εχει δοκιμασει κανεις?? Το χρωμα στο αυτοκινητο που θα την βαλω δεν ειναι ταλαιπωρημενο, κυριως σημαδακια απο την κουκουλα που βαζω εχει, παρα θαμπαδα. Παντως μυριζει πολυ ωραια!! Αν δεν κανει δουλεια θα παει για αρωματικο!!
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Είναι καλή....θα έλεγα πως εφαρμογή με χέρι κουράζει λίγο.
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CORSA E CDTi.....ΜΙΚΡΟΣ ΘΗΡΕΥΤΗΣ!!!

Προεπιλογή

Η sonax βγαζει καλα προιοντα γενικα... Την συγκεκριμενη δεν την εχω δοκιμασει αλλα εχω ακουσει οτι στον τομεα της προστασιας υστερει σε διαρκεια.
    Εχει κανεις δοκιμασει καποιον συνδυασμο αλοιφης-κεριου/sealant σε μαυρο χρωμα με καλα αποτελεσματα?
    Το χρωμα εχει "αραχνες" και κατι πολυ ψηλες γραντζουνιες που θα ηθελα να εξαφανισω η εστω "κρυψω" πριν το κερι. Ολα θα περαστουν με το χερι...
    Driving is my escape ! ! !

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Ανδρέα,η συγκεκριμένη προσφέρεται για το φαινόμενο της αράχνης....
    Sonax,δουλεύω χρόνια.....κατά εμέ για μας τους ερασιτεχνες θα την χαρακτήριζα τίμια εταιρεία με κορυφαίο value for money και πληθώρα προϊόντων για όλες τις χρήσεις!!Αν το πλένεις μόνος σου χρησιμοποίησε το σαμπουαν, πορτοκαλί χρώμα,όπου πραγματικά με τζάμπα τιμή κάνει παπάδες!Μιας και τι chevrolet είναι μαύρο θα καταλάβεις τι εννοώ μετά την χρήση του, απίστευτη γυαλαδα!!Εγώ κάθε φορά που θα κάνω πλύνω το vectra του πατέρα μου,1-2 φορές τον χρόνο,μετά το αμάξι μοιάζει να βγήκε από ολικό βάψιμο σε φανοποιειο.
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CORSA E CDTi.....ΜΙΚΡΟΣ ΘΗΡΕΥΤΗΣ!!!

Προεπιλογή

Γιωργο κατι εγγυημενο για τις αραχνες ψαχνω και εγω. Σε 2 σημεια στο καπο εχει σε λευκο χρωμα δεν μπορω να πω πως φαινεται ιδιαιτερα.
    Κερι μετα και μονο αν χρειαζεται. Οτι δοκιμασμενο ειχε αποτελεσμα να το μαθουμε και οι υπολοιποι.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καλή....θα έλεγα πως εφαρμογή με χέρι κουράζει λίγο.
    Ναι με το χερι ειναι κουραση, εχω και σφουγγαρι που μπενει σε βιδολογο, αλλα θελει προεργασια, μασκαρισμα κτλ για να μην λερωθουν τα αβαφα.

Εκανα μεχρι στιγμης την μουρη και το πισω μερος, κανει δουλεια, αραχνη δεν ειχα, απλα ειχε καποια θαμπα σημεια, και σημαδια απο νερο-υγρασια, για αυτο δεν βλεπω μεγαλη διαφορα, δεν ξερω δηλαδη τι θα κανει σε ταλαιπωρημενα χρωματα, θα την κατατασα σε μετρια δυσκολια σε σχεση παντα με την αλλη που χρησημοποιω χρονια, αυτη https://images-na.ssl-images-amazon....L._SL1000_.jpg μου τελειωσε ομως, και θα αργουσε να ερθει, οποτε πηρα αυτη. Δυσκολια οταν λεω, λεω στην 2η φαση αφαιρεσης, οπου ειναι λιγο ποιο δυσκολη η αφαιρεση της, θελει παραπανω τριψιμο, ευτηχως δεν αφηνει σκιες οπως ειχα δοκιμασει παλαιοτερα μια της 3Μ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανδρέα,η συγκεκριμένη προσφέρεται για το φαινόμενο της αράχνης....
    Sonax,δουλεύω χρόνια.....κατά εμέ για μας τους ερασιτεχνες θα την χαρακτήριζα τίμια εταιρεία με κορυφαίο value for money και πληθώρα προϊόντων για όλες τις χρήσεις!!Αν το πλένεις μόνος σου χρησιμοποίησε το σαμπουαν, πορτοκαλί χρώμα,όπου πραγματικά με τζάμπα τιμή κάνει παπάδες!Μιας και τι chevrolet είναι μαύρο θα καταλάβεις τι εννοώ μετά την χρήση του, απίστευτη γυαλαδα!!Εγώ κάθε φορά που θα κάνω πλύνω το vectra του πατέρα μου,1-2 φορές τον χρόνο,μετά το αμάξι μοιάζει να βγήκε από ολικό βάψιμο σε φανοποιειο.
    Παντα και αποκλειστικα μονος μου πλενω τα αυτοκινητα μου. Το σαμπουαν που λες το χρησιμοποιω απο το 2007 και δεν το αλλαζω με τιποτα... Παρα πολυ καλο και vfm οσο δεν παει!
    Το chevrolet ειναι μαυρο και οπως ολα τα μαυρα θελει προσοχη. Εχει ψιλοαραχνη που κανει μπαμ σε μαυρο και κατι ψιλογραντζουνιτσες,γενικα το προσεχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης και φαινεται... Θελω να περασω μια ψιλη αλοιφη να διωξει και κρυψει τις ατελειες και μετα καποιο τεχνητο κερι (sealant) που εχει μεγαλη διαρκεια προστασιας γιατι ο χρονος ειναι περιορισμενος...
    Σκεφτομουν πρωτα αυτην την αλοιφη οπως ο Νικος
    https://www.mysonax.gr/autoshop/kath...npt-250ml.html
    Και μετα αυτο το sealant για διαρκεια προστασιας
    https://www.mysonax.gr/autoshop/kath...npt-210ml.html
    Η διαφορετικα στην θεση της αλοιφης αυτην που εχει μεγαλυτερη καλυπτικοτητα γραντζουνιων https://www.mysonax.gr/autoshop/-gya...o-me-keri.html
    Αλλιως μετα παμε σε αλλη εταιρεια (π.χ. meguiars,chemical guys) που το κοστος ειναι και μεγαλυτερο...
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Εκανα και το υπολοιπο σημερα, το κολπο το βρηκα!! Θελει παραπανω τριψιμο και περισοτερο χρονο για να στεγωνσει η συγγεκριμενη αλοιφη της σοναξ, ωστε στο 2ο σταδιο να ξεσκονιζεται ευκολοτερα.

Το αποτελεσμα ικανοποιητικο, δυστηχως δεν τραβηξα πριν και μετα που ο ουρανος και καπο ηταν σε χειροτερη κατασταση απο τα υπολοιπα μερη. Και η διαφορα ηταν στο στεγνωμα, εριξα νερο στο καπο να δω το εφε που κανει, και το στεγνωμα με το πανι μικροινων, ηταν θα ελεγα απολαυση!!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. παιδια ποτε χρειαζετε το αμαξωμα κερωμα?
    Από τον/την giannis06 στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 16:12
  2. Γυαλισμα κερωμα
    Από τον/την athgior στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-12, 19:03
  3. γυαλισμα κερωμα του corsa
    Από τον/την nikos ilion στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-11, 01:01
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-08, 11:39

Δικαιώματα - Επιλογές