If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 76

Προεπιλογή

Γρηγόρη πιστεύω πως αυτές οι γραμμές θα ξανακαλυφθούν μέσα στις επόμενες 5000χλμ. Οπότε δεν έχεις θέμα σε καμία περίπτωση.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

εγω εχω corsa c 1.3 cdti και απ οτι καταλαβα επειδη μεχρι να ζεσταθει καλα με κανει καποιες μικροδιακοπες στην επιταχυνση,μαλλον και εγω χρειαζομαι εναν καθαρισμο.ποσο θα μου στοιχισει?

Προεπιλογή

Διαιρουμενη πολλαπλη.!!!!!! Γ@@@@ο.!!! Να σε ρωτησω μετα το καθαρησμα ειδες διαφορα στην καταναλωση??

Θα σας γραψω δικες μου εμπηριες με καθαρησμα πολλαπλης egr απο καπνα, το πρωτο diesel που ειχα ηταν ενα vw caddy 1996 1.9sdi, η πρωτη αφαιρεση της πολλαπλης για καθαρησμα εγινε στις 137000κμ, μη διαρουμενη πολλαπλη, το τι ειχε μεσα δεν περιγραφετε, τα χοντρα τα εβγαλα με σπατουλα αφαιροντας την πεταλουδα, και να φανταστητε γεμισα μια μικρη σακουλα, μετα με βουρτσακι ντρεμελ και τελος με ζεστο νερο, διαφορα μετα δεν ειδα τρελη, 64 ατμοσφαιρικα αλογα ειχε το καημενο, αλλα πηρε εναν αερα. 2η φορα την ξαναβγαλα στα 227000κμ, και ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση απο την 1η φορα που την εβγαλα, στις 235000κμ μετα απο τρακαρησμα το αμαξι πεταχτηκε και αγοραστηκε 2ο ιδιο μοντελο με τον ιδιο κινητηρα 2009 χρονολογιας, μεταχειρησμενο απο γερμανια με 286000κμ στην πλατη και ολλα τα σερβις σε αντιπρωσοποια της γερμανιας, στις 342000κμ, εβγαλα στο συγγεκριμενο την πολλαπλη για καθαρησμα, ηταν σχετικα πεντακαθαρη για τα χιλιομετρα του, μπορει να επιαξε ρολο οτι εκεινο το καιρο τα περισοτερα χιλιομετρα γινανε πανω σε εθνικη, και με κανανε να ψαξω τον πακο απο τα χαρτια που ειχε μαζι με το βιβλιο του σερβις και να δω οτι ειχε γινει καθαρησμα αυτης στην γερμανια μια φορα στις 210000κμ, στα 360000κμ το αμαξι πουληθηκε και στην θεση του ηρθε ενα ford connect, το οποιο τωρα εφτασα αισιως τα 170000κμ και ειδα μια αυξηση της καταναλωσης τελευταια της ταξεως του 1 λιτρου, και λεω μπας και ηρθε η ωρα να βγει η πολλαπλη για καθαρησμα, παω να την βγαλω και τη να δω???? ο κατασκευαστης εχει κανει μεγαλη ΠΑΤΑΤΑ και για να βγει η πολλαπλη εισαγωγης πρεπει πρωτα να βγει πολλαπλη εξαγωγης με τουρμπο μαζι και δεν συμαζευετε....φασαρια δηλαδη.

Η γνωμη μου ειναι ενας καθαρησμα της πολλαπλης επιβαλετε καθε 100000κμ, μεγαλο ρολο παιζουν και τα λαδια που βαζουμε στο μοτερ, γιατι το πουρι που δημιουργητε μεσα στην πολλαπλη ειναι μιξη μεταξυ καυσαεριων και αναθυμιασεων κινητηρα, μιας και οι τελευταιες καταληγουν στην εισαγωγη, και στα τουρμπατα υπαρχει και η φυσιολογικη μικροδιαρροη απο το κουζινετο της τουρμπινας προς τον συμπιεστη.

Επισης μην τα λυπασται τα ντιζελ σας να τα πατατε που και που και να αναιβαζετε στροφες, δεν λεω καθε μερα κοφτες, αλλα που και που μια φορα στην βδομαδα λιγο σπασιμο του κανει καλο, αν το δουλευετε ολο χαμηλα 2-2500κμ, το μοτερ και κυριος ο στροβιλος της τουρμπινας βρωμιζει, οταν το αναιβαζεις στροφες αυτοματα το καθαριζεις απο τις βρωμιες που κραταει περισοτερο στην εξαγωγη και στον καταλητη, αν κανω πολλα χιλιομετρα μεσα στην πολη, με το που βγω εθνικη το δουλευω για λιγα χιλιομετρα ψιλα 3500-3800 με τεταρτη και μετα το αμαξι εχει αλλον αερα, περπατει ποιο ζωηρα ποιο ευχαρηστα και αναιβαζει ροπη που δεν ειχε πριν...

Τωρα εχω σκοπο μεσα στο 2014, να βρω μεταχειρησμενο corsa 1300, ειτε το C ή D, το πρωτο πραγμα που θα κανω ειναι ο καθαρησμος της εισαγωγης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 26-12-13 στις 19:16

Προεπιλογή

Φοβερη μειωση καταναλωσης δε το λες, μπορει λιγο να κατεβηκε αλλα ελαχιστα, το θεμα με μας που εχουμε και το DPF ειναι πως ναι θα πρεπει να γινεται καθαρισμος κατα της αποψη μου γιατι βουλωνουμε το DPF με τα κατακαθια που υπαρχουν μεσα στην εισαγωγη...
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

επιβιτορ,ποσο σου κοστισε ο καθαρισμος συνολο?

Προεπιλογή

Δεν θυμαμαι καλα να πω την αληθεια αλλα καπου στα 150€ στην αντιπροσωπεια, εξω μπορει να μου περναν 50€...
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

χμμ,ναι...Γρηγορη εμενα σημερα στον Μαγοπουλο στο κορδελιο μου ειπαν 117...

Προεπιλογή

τα κομπιασματα και γενικα η συμπεριφορα του μοτερ εστρωσε?

Προεπιλογή

Στο περιπου σου πα τιμη ετσι, δεν θυμαμαι ακριβως...
    Δεν καταλαβενεις τοοοοοοση διαφορα μεν, αλλα ξερεις πως τα καυσαερια οσο να ναι θα ναι πιο καθαρα οποτε λιγοτερο βουλωμα στο DPF....για μενα εκει ηταν το θεμα!!!
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Μπράβο Epivitor για το θέμα αλλα και για τον καθαρισμό.Ολη την ζημιά την κάνει η βαλβίδα EGR ...καλά εκανε ενα αλλο μελος σε αλλο θεμα καταργηση EGR και DPF , βέβαια αυτό ειναι αλλο κεφάλαιο .
    Μιας και εκανες οοοοολη αυτη την δουλεια θα έπρεπε να καθαρίσεις και τις βαλβίδες εισαγωγής λογικα θα ειχαν φραξει απο την καπνα-μουργα, διότι το καυσιμο ψεκαζεται απευθειας στον θαλαμο καυσης οπότε οι βαλβίδες δεν καθαριζονται απο το πετρελαιο οποτε το λαδι που κατεβαίνει απο τα τσιμουχακια των βαλβιδων τηγανίζεται μαζί με την καπνα του EGR και φράζει τις βαλβιδες εισαγωγης.
    Ρίξτε μια ματιά σε αυτο ειναι ''κουσουρι'' των TSi/TFSI(αλλα και γενικα ολων των ΜΕΚ με αμεσο ψεκασμο) και ας μην εχουν EGR(Βενζινοκινητα)
    http://www.porfiris-autosport.com/bl...-cleaning/113/
    Τα καινουργια TSI εχουν αλλη μια τετραδα μπεκ στην πολλαπλη εισαγωγης (εμμεσος ψεκασμος) και που και που ψεκαζουν απο εκει ωστε να καθαριζουν τις βαλβιδες εισαγωγης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike91 : 27-12-13 στις 22:49

Προεπιλογή

Ποιος ειπε οτι τα βενζινοκινητα δεν εχουν egr?
    Μην συγγρινεις λειτουργια βενζινης-πετρελαιο, την βενζινη αν της ''κοψεις'' τον αερα εσβησε, το ντιζελ αν του κοψεις τον αερα συνεχιζει να δουλευει. Στις βενζινες το γκαζι ελενχετε μεσω πεταλουδας, στα ντιζελ το γκαζι ελενχει τα μπεκ, και στα πιο παλια την αντλια. Στα τουρμπατα βενζινης για να αναιβασεις αλογα πρεπει να αναιβασεις πιεση τουρμπινας και αναλογα καυσιμο, ενω στα ντιζελ αρκει και μονο να ψεκασεις παραπανω καυσιμο διατηροντας την ιδια πιεση της τουρμπινας.
    Για αυτο το λογο τα fsi/tsi εχουν προβλημα οταν φραζουν οι βαλβιδες απο μουργα, διοτι χαλαει η αναλογια καυσιμου αερα, αλλα και ο στροβιλοσμος απο τα φλαπς που εχουν στην εισαγωγη, ωστε να γινει η αναμιξη του αερα με το καυσιμο μεσα στο κυληνδρο.

Επισης στα tfsi οι βαλβιδες ειναι εμπρος οπως κοιτας το μοτερ και ειναι ευκολος ο καθαρησμος τους, απλα βγαζοντας την εισαγωγη, στο συγγεκριμενο κορσα ειτε 1,3 ή 1,7 η εισαγωγη ειναι απο την πισω μερια και δυσκολευει στο καθαρησμα τους, μιας και εχεις ελαχιστο χωρο και 2ο εχεις και την αντιθετη κληση του κινητηρα, προς τα μεσα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 27-12-13 στις 23:26

Προεπιλογή

Θα επρεπε να λυσουμε την μιση μηχανη στο δικο μου για να δουμε βαλβιδες...χεχεχε
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ειπε οτι τα βενζινοκινητα δεν εχουν egr?
    Μην συγγρινεις λειτουργια βενζινης-πετρελαιο, την βενζινη αν της ''κοψεις'' τον αερα εσβησε, το ντιζελ αν του κοψεις τον αερα συνεχιζει να δουλευει. Στις βενζινες το γκαζι ελενχετε μεσω πεταλουδας, στα ντιζελ το γκαζι ελενχει τα μπεκ, και στα πιο παλια την αντλια. Στα τουρμπατα βενζινης για να αναιβασεις αλογα πρεπει να αναιβασεις πιεση τουρμπινας και αναλογα καυσιμο, ενω στα ντιζελ αρκει και μονο να ψεκασεις παραπανω καυσιμο διατηροντας την ιδια πιεση της τουρμπινας.
    Για αυτο το λογο τα fsi/tsi εχουν προβλημα οταν φραζουν οι βαλβιδες απο μουργα, διοτι χαλαει η αναλογια καυσιμου αερα, αλλα και ο στροβιλοσμος απο τα φλαπς που εχουν στην εισαγωγη, ωστε να γινει η αναμιξη του αερα με το καυσιμο μεσα στο κυληνδρο.

Επισης στα tfsi οι βαλβιδες ειναι εμπρος οπως κοιτας το μοτερ και ειναι ευκολος ο καθαρησμος τους, απλα βγαζοντας την εισαγωγη, στο συγγεκριμενο κορσα ειτε 1,3 ή 1,7 η εισαγωγη ειναι απο την πισω μερια και δυσκολευει στο καθαρησμα τους, μιας και εχεις ελαχιστο χωρο και 2ο εχεις και την αντιθετη κληση του κινητηρα, προς τα μεσα
    Καλα δεν ειναι ετσι απλα στα βενζινης οπως τα παρουσιαζεις , απλα με μια πεταλουδα δηλαδη ... αλλα δεν θελω να το αναλυσω .Ας αφησουμε στην ακρη το πως δουλευει ενας ντιζελ και ενας βενζινοκινητηρας .
    Τα TFSI/TSI εχουν προβλημα οχι γιατι χαλαει καμια αναλογια καυσιμου αερα (AFR) ,αφου μιλαμε για μαμα χαρτη μιγματος, επισης το AFR δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την καπνα στις βαλβιδες αφου το καυσιμο οπως ειπα και πιο πριν ψεκαζεται απευθειας μεσα στον θαλαμο καυσης(αμμεσος ψεκασμος) οι βαλβιδες ειναι ΠΡΙΝ το θαλαμο καυσης (μιλαμε για βαλβιδες εισαγωγης) . Τι συνεπειες εχει ο αμεσος ψεκασμος(οχι μονο TSI/TFSI , ολα πλεον ετσι ειναι, και τα diesel)? Οτι οι βαλβιδες εισαγωγης δεν ερχονται σε επαφη με το καυσιμο οποτε δεν καθαριζονται ΚΑΘΟΛΟΥ .
    Οι βαλβιδες μαζευουν μουργα απο το λαδι , καθε φορα που η βαλβιδα ανεβαινει γινεται μουσκεμα απο το λαδι που κυκλοφορει στην κυλινδροκεφαλη , θα μου πεις οταν κατεβαινει κατεβαινει στεγνη διότι υπάρχουν τα o-rings στην κεφαλη για να σφραγιζουν το λαδι και να μην περναει προς τα κατω, ναι αλλα ενα μικρο φιλμ λαδιου μενει πανω στην βαλβιδα το οποιο δεν ξεπλενεται απο καποιο καυσιμο διοτι ειπαμε αμεσος ψεκασμος! Αυτο το φιλμ λαδιου πανω στις βαλβιδες σε συνδιασμο με μικροσωματιδια που αφηνει να περασει το φιλτρο αερος + αναθυμιασεις λαδιου απο το κυκλωμα PCV + καπνα απο τα EGR(οσα εχουν) κανουν τις βαλβιδες να γινονται μεσα στην μουργα.

Τελος , δεν εχουν ολα τα TSI/TFSI την πολλαπλη εισαγωγης μπροστα, που ακομα και σπιτι σου καθεσαι και την λυνεις και τα καθαριζεις , τα 1.4 TSI ειναι οπως στα Diesel της Opel με την πολλαπλη στο πίσω μερος .

Οτι ΜΕΚ εχει μπεκ το οποιο ψεκάζει καυσιμο απευθειας στον θαλαμο καυσης εχει το θεμα με το καπνισμα τον βαλβιδων συνεπώς και οι CDTI της Opel . Για αυτο πλεον οι κατασκευαστες προσπαθουν στα αμεσου ψεκασμου ΜΕΚ να το λυσουν αυτο είτε με τοποθετηση εξτρα μπεκ ειτε με αλλους τροπους

EDIT τωρα ειδα οτι εγραφες ''Για αυτο το λογο τα fsi/tsi εχουν προβλημα οταν φραζουν οι βαλβιδες απο μουργα'' νομιζα ελεγες οτι η αναλογια αερα καυσιμου κανει μουργα στις βαλβιδες . Σορρυ.

Το παραπανω κειμενο που εγραψα ισχυει παντως για την μουργα στις βαλβιδες και για τα 1.3 CDTI/1.7 CDTI . Απλα νομιζα οτι με αυτο το κειμενο που μου εγραψες ηθελες να μου πεις οτι μονο τα TSI/TFSI εχουν το προβλημα .

Συμφωνω οτι με την πολλαπλη στο πισω μερος ειναι δυσκολο, αλλα εχουν αρχισει και τα καθαριζουν ακομα και ετσι.

Επίσης ενα TIP ειναι ανα 40.000χμ ειναι να ριχνουμε καποιο καθαριστικο απευθειας στην πολλαπλη εισαγωγης για να βοηθησουμε να καθαρισει λιιιιιιιγο η μουργα απο τις βαλβιδες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike91 : 29-12-13 στις 03:09

Προεπιλογή

Συμφωνω με οσα λες, απλα δεν τονισα οτι και στα ντιζελ ποιανουν μουργα οι βαλβιδες, και χειροτερα ισως χωρις να εχω δει βαλβιδες απο ντιζελ, απλα βγαζοντας το συμπερασμα απο τι ποιανει η πολλαπλη μεσα, θα εχει και το αναλογο αποτελεσμα πανω στις βαλβιδες, αλλα δεν δημιουργει τοσο εντονο προβλημα οσο στα μοτερ της βεζνινης με αμεσου ψεκασμου.
    Η Toyota απο οτι ξερω το εχει λυσει το προβλημα στους δικους της κινητηες, τοποθετοντας ενα μπεκ πανω στην πολλαπλη να ψεκαζει μια ελαχιστη ποσοστητα βενζινης ωστε να καθαριζουν οι βαλβιδες, οι γερμανοι θα αργησουν να το λυσουν γιατι ισως τους επιφερει εσοδα ή καποιος αλλος λογος.?

Προεπιλογή

Το εχω πει και καπου αλλου, το λεω και εδω. ΘΕΩΡΩ πως η οπελ ειναι ενα βημα πισω σε σχεση με τον ανταγωνισμο σε οτι αφορα τα diesel και τα DPF, καθαρισμους, εξτρα μπεκ κτλ...Πρεπει να κανουν κατι και γρηγορα!!! Οχι μονο για τους νεους, αλλα και για μας τους παλιοτερους!!!
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Μετα απο ενα χρονο περιπου ειπα να καθαρισω παλι την πεταλουδα & την EGR στο ASTRA J 1.7 CDTI που εχω .
    Χθες το απογευμα ασχοληθηκα λιγο με τον καθαρισμο και ηταν μαυρα χαλια η EGR μεσα και το κλαπετο της πεταλουδας αρκετα βρωμικο, ειδικα εκει που ενωνεται η EGR με την πολλαπλη εισαγωγης ή τρυπα κανονικα ειχε ανοιγμα 5 ποντους και ηταν 2 ποντους απο την μαυριλα (ΜΑΚΑ) απο τα καυσαερια.
    Τα καθαρισα με σπρευ για καρμπυλατερ . Καθαρισα και τον MAF που ειναι επανω στην πολλαπλη εισαγωγης και τον MAF αερα .

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΤΑ

Τωρα πρεπει να καθαρισω και την πολλαπλη εισαγωγης , ειχε αρκετη μακα μεσα απο οτι ειδα , και το δοχειο .

Το αμαξι σημερα δουλευει πιο ηρεμα και εχει καλυτερη ανταποκριση στο γκαζι.

ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΤΑ

Karaman δεν εβγαλα φωτο γιατι βραδιασε...

Προεπιλογή

Τι σπρευ για καρμπυρατερ ειναι αυτο το καθαριστικο?
    Μετα τον καθαρισμο λειτουργει πιο ησυχα και πεφτει και η στιγμιαια καταναλωση...
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Γιώργο ποσά χλμ εχεις γενικά; ποσά έκανες απο πέρυσι που ξανακαθαρισες και τι καύσιμο χρησιμοποιείς;
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Εχω 183.000χιλ.
    Περιπου πριν 18.000χιλ καθαρισα.
    Καυσιμο εβαζα Ελιν & Shell.
    Στα δεκα γεμισματα τα 8 ηταν Ελιν και τα 2 Shell.
    Αυριο θα παω να κανω σεταρισμα πεταλουδα & EGR.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο ενα χρονο περιπου ειπα να καθαρισω παλι την πεταλουδα & την EGR στο ASTRA J 1.7 CDTI που εχω .
    Χθες το απογευμα ασχοληθηκα λιγο με τον καθαρισμο και ηταν μαυρα χαλια η EGR μεσα και το κλαπετο της πεταλουδας αρκετα βρωμικο, ειδικα εκει που ενωνεται η EGR με την πολλαπλη εισαγωγης ή τρυπα κανονικα ειχε ανοιγμα 5 ποντους και ηταν 2 ποντους απο την μαυριλα (ΜΑΚΑ) απο τα καυσαερια.
    Τα καθαρισα με σπρευ για καρμπυλατερ . Καθαρισα και τον MAF που ειναι επανω στην πολλαπλη εισαγωγης και τον MAF αερα .

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΤΑ

Τωρα πρεπει να καθαρισω και την πολλαπλη εισαγωγης , ειχε αρκετη μακα μεσα απο οτι ειδα , και το δοχειο .

Το αμαξι σημερα δουλευει πιο ηρεμα και εχει καλυτερη ανταποκριση στο γκαζι.

ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΤΑ

Karaman δεν εβγαλα φωτο γιατι βραδιασε...
    Αν δεν καθαρισες ποτε την πολλαπλη βγαλτην για καθαρισμα, και καθαρισμα και τις θυριδες της κεφαλης με κλειστες βαλβιδες, και μετα ανα 10000km ψεκασμα με καθαριστικο εν λειτουργια, αυτο εφαρμοζω εγω απο το προηγουμενο σερβις και μετα, λογικα θα ψεκασω αλλες 2 φορες, μεχρι το καλοκαιρι και θα κατεβασω παλι την εισαγωγη να δω κατα ποσο εχει λερωθει ξανα, αν και πολυ μαυρο καπνο οπως ειχα οταν ηταν τερμα βρωμικη δεν εχω.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Συνολική κατανάλωση έτους '12 Corsa D 1,7CDTi...
    Από τον/την EPIVITOR στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 22:57
  2. Αλλαγή σε τρυπητούς δίσκους σε Corsa D 1,7CDTi
    Από τον/την EPIVITOR στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-12, 09:06
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-11, 13:53
  4. Αλλαγή τακάκια πίσω σε Corsa D 1,7CDTi.
    Από τον/την EPIVITOR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-11, 08:44
  5. Corsa D 1,7CDTi vs Golf G 60
    Από τον/την EPIVITOR στο forum Διεθνείς και εθνικοί αγώνες
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-10, 10:44

Δικαιώματα - Επιλογές