If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 76

Exclamation Καθάρισμα της EGR+πολλ/λης εισαγωγής σε Corsa D 1,7CDTi.

Απο χθες το αμαξι δουλευε λιγο ψιλοπεριεργα...δλδ στο πατημα του γκαζιου ενοιωθες σαν να μην ψεκαζει,σαν να μην τραβαει,σαν να μην εχεις τουρμπινα,σαν να κανει διακοπες να πω ολα μαζι καπως...μετα απο επισκεψεις σε συνεργειο και σε τεχνικο για μπεκ κτλ...καταληξαμε στο να καθαρισουμε την EGR για αρχη.
    Καθαριστηκε αλλα αφησαμε ενα κομματι της εισαγωγης για αλλη φορα γιατι ειχε αρκετη εργασια και με πιεζε ο χρονος, οποτε θα το παω μια φορα ακομη.
    Εχωντας την EGR στο χερι και βλεποντας τις σωληνωσεις να ναι με πολυ πουρι σαν λασπη μεσα τους θα συνιστουσα στους dieselades να κανουν ενα προληπτικο καθαρισμα αν θελουν για αποφυγη προβληματων σαν των δικων μου.
    Να προσθεω πως εγω πρωτη φορα την καθαρισα και εχω αισιος 217.000ΚΜ, χαζομαρα που το αφησα τοσο,αν το γνωριζα θα τα καθαρισα ολα στης 100.000, τωρα φενονται ολα καλα και μακαρι να ηταν αυτο μονο το προβλημα για ολα αυτα τα συμπτωματα.
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Πω ρε συ ήμουν έτοιμος να ανοίξω θέμα γιαυτό που ανέφερες πριν λίγο σε άλλο τοπικ! επειδή είμαι ντιζελας και θέλω να το φροντίσω το τερατάκι μου.Θα ήθελα τα ''φώτα'' σου σε αυτό το θέμα! (δεν νιώθω μια από μηχανικά) αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ πραγματικά! πως και τι πρέπει να κάνω?! Φωτογραφίες αν είναι εύκολο!Επικυνδηνοτητα αν το κάνω μόνος ????
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?25993-%CD%DD%EF%F2!-%D7%E1%E9%F1%E5%F4%FE-%F4%EF%F5%F2-opelakides!

Προεπιλογή

Φωτος δεν εχω τραβηξει οχι...
    Για να το κανεις μονος πρεπει να χεις καταλληλα εργαλεια και γνωση τι πρεπει να κανεις, αν το χεις...εσυ ξερεις, εγω μονος δεν θα το τολμουσα επειδη εχει αρκετα που πρεπει να λυθουν, να δεθουν σωστα για να λειτουργει μετα ο κινητηρας.
    Αν καποιος γνωριζει περισσοτερα θα γραψει πιστευω.
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Σε μια με δυο εβδομαδες θα παω θεσ/νικη (οπελ)για το σερβις φιλτρα και λαδακια,αμα το αναφερω θα το κανουν οικονομικα η θα με ξυλοσουν την τσεπη?
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?25993-%CD%DD%EF%F2!-%D7%E1%E9%F1%E5%F4%FE-%F4%EF%F5%F2-opelakides!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zekk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια με δυο εβδομαδες θα παω θεσ/νικη (οπελ)για το σερβις φιλτρα και λαδακια,αμα το αναφερω θα το κανουν οικονομικα η θα με ξυλοσουν την τσεπη?
    Μιας και εγώ ετοιμάζομαι για την ίδια δουλεία θα σου μεταφέρω αυτά που μου είπε ο μηχανικός μου. Θέλει αρκετό χρόνο (μου είπε ότι θα κρατήσει το αμάξι μια μέρα στο συνεργείο για να το κάνει) μιας και στους δικούς μας κινητήρες z13dth η egr είναι σε αρκετά δύσκολο σημείο επίσης εκτός από τις σωληνώσεις της egr καλό θα ήταν να καθαριστεί και η εισαγωγή του κινητήρα.

Προεπιλογή

Αν μείνει μια μέρα μέσα δεν με νοιάζει οικονομικό να είναι και να έρθει στα ίσια του!
    Θα τα αναφέρω αν είναι όταν πάω με το κάλο και θα πράξω αναλόγως την τιμή!
    Ευχαριστώ πάντως ρε σεις!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zekk : 04-07-13 στις 16:21

Προεπιλογή

Μην κανετε καθαρισμο αν δεν εχετε κανει αρκετα χιλιομετρα,εγω σας ειπα εχω αρκετα γιαυτο και ειπα καλο θα ναι προληπτικα μεν αλλα με αρκετα σχετικα χιλιομετρα.
    Δεν γνωριζω για τα 1,3 ποση φασαρια εχει για να πω,αλλα στο δικο μου μαζι με την εισαγωγη ολα δλδ θεωρω πως 5 αντε το πολυ 6 ωρες ειναι υπεραρκετες...
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

108.000 χλμ δεν είναι αρκετά? Εμένα μου φαίνονται αρκετά!Και συ το ανέφερες πως αν το ήξερες θα το έκανες πιο νωρίς
    αν το γνωριζα θα τα καθαρισα ολα στης 100.000

Προεπιλογή

Γρηγόρη με το dpf δεν ξανα είχες πρόβλημα; Τι πετρέλαιο το βάζεις το κορσάκι. Παιζουν καπιο ρόλο αυτά στην egr;

Προεπιλογή

ΔΟξα το θεο να λεω Μπαμπη με το DPF ειμαστε καλα ακομα θα ελεγα, συνεχιζω το μονο V-power και σιγουρα θα παιζει το ρολο του και στην EGR η οποια ειναι βαλβιδα ανακυκλωση καυσαεριων,οποτε οσο πιο καθαρο καυσιμο,τοσα λιγοτερο καυσαερια,αρα και λιγοτερο στουπωμα της EGR να πω,με λιγα λογια αλυσιδα ειναι και ολα απο το καυσιμα πιστευω...
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Γρηγόρη είσαι ο μόνος με 1,7 diesel corsa που έχει 215000χλμ, είσαι πολύ καλός γνώστης του αυτοκινήτου σου, και σε ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις για την πορεία και τις μικροζημιές που έχει βγάλει το corsaki σου, έτσι ώστε να ψιλιαζόμαστε όταν κάτι δεν πάει καλά. Δάσκαλε ευχαριστούμε πολύ εκ' μέρους όλων των ντιζελάκιδων.

Προεπιλογή

Επανερχομαι...
    Σημερα μετα απο 6,5 σχεδον ωρες ολοκληρωθηκε το καθαρισμα ολης της εισαγωγης...
    Νταξ τι να πρωτο πω...θα ανεβασω φωτο για να καταλαβετε τι παιζετε εκει μεσα...μονο κροκοδειλους δεν ειχε λεμε...χεχεχε
    Να βρω λιγο χρονο και θα τις βαλω.
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Εγω παλι δεν εχω ιδεα τι γινεται με το αμαξι το πηραμε μετα/σμενο 50.000 το πηγαμε αντιπροσοπεια θεσ/νικης
    και τους ειπε ο πατερας μου καντε οτι καταλαβενετε τωρα δεν ξερω αναλυτικά τι καναν.
    Απο κει και περα EGR , εισαγωγη , δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι. Μεσα στον μηνα θα ξαναπαω Θεσ/νικη για λαδακια και φιλτρακια.
    Αφου φτασαμε τα 110.000
    Αν τους πω να τα κανονισουν θα μου τα παρουν? ειναι δεν ειναι καθαρα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zekk : 17-07-13 στις 21:33

Προεπιλογή

Λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοον...
    Εκανα τις φωτο για να βλεπετε αμεσα τις διαφορες του καθαρισματος...
    ΠΡΙΝ...ΜΕΤΑ!!!

Συνεχιζω με διαφορες φωτογραφιες απο την ολη διαδικασια...

Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Η προληψη δεν κανει κακο εν τελη θα ελεγα...
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Ρε συ Γρηγορη οι γρατζουνιες που σου εχει κανει εσωτερικα απο την συρματοβουρτσα δεν πειραζουν...
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Στο τι να πειραξουν? Γρεζα κτλ ξεπλυθηκαν πολυ καλα...
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Ξερω γω, ενα ερωτημα εθεσα.Προφανως οι επιφανειες εσωτερικα πιο πριν ηταν λειες ετσι δεν ειναι;
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Ναι λείες, αλλά και έτσι δεν υπάρχει θέμα, δεν αλλάζει κάτι.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Αποψη μου χωρις να ξερω στα σιγουρο θεωρω πως με το ξυσιμο εχουν ανοιχτει ποροι οι οποιοι θα γεμισουν ισως πιο γρηγορα μεν,αλλα ειναι μικρου βαθους...την επομενη φορα δεν θα τα καθαρισω με τον ιδιο τροπο αλλα λεω πως ειναι προτιμοτερο να πανε για πλυσιμο με καποιο πιεστικο και ζεστο νερο ωστε να γινουν ακομα πιο τελεια!!! Την επομενη φορα ομως, τωρα δεν ξεραμε και δεν ειχα και αλλο χρονο...
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Συνολική κατανάλωση έτους '12 Corsa D 1,7CDTi...
    Από τον/την EPIVITOR στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 22:57
  2. Αλλαγή σε τρυπητούς δίσκους σε Corsa D 1,7CDTi
    Από τον/την EPIVITOR στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-12, 09:06
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-11, 13:53
  4. Αλλαγή τακάκια πίσω σε Corsa D 1,7CDTi.
    Από τον/την EPIVITOR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-11, 08:44
  5. Corsa D 1,7CDTi vs Golf G 60
    Από τον/την EPIVITOR στο forum Διεθνείς και εθνικοί αγώνες
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-10, 10:44

Δικαιώματα - Επιλογές