If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 20

Προεπιλογή Τσιμουχάκια βαλβίδων. Υπαρχουν σε X16XEL σε Astra G ?

Καλησπέρα σας,

Με αφορμή την επίσκεψη με φίλο μου στη Hyundai θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τα εξής

α. Του ζήτησαν για αλλαγή φλάτζας ψευτοκαπακιου και τσιμουχάκια βαλβίδων 150€. Δεν είναι αρκετά ?
    Το πρόβλημα του οτι καίει λάδια θα περιοριστεί ?

β. Αυτά τα τσιμουχάκια βαλβίδων υπάρχουν και στο κινητηρα X16XEL σε Astra G ?
    Αν ναι κάθε πότε χρειάζονται αλλαγή ?

Προεπιλογή

α) καλά είναι τα λεφτά.
    Και κατα πάσα πιθανότητα εως σχεδόν σίγουρα θα σταματήσει να καίει.
    β) φυσικά και έχει και το x16xel. Για προγραμματισμένη αλλαγή δε νομίζω να υπάρχει κάτι. Εγώ δεν θα τα πειράξω πάντως αν δεν κάψει λάδι.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

koumparos,
    Σε Astra G x16xel που καίει λαδάκι προτείνεις να προχωρήσω στην αλλαγή τους.

Είναι αξιο-περίεργο που δεν μου το έχει προτείνει ούτε ένας μηχανικός και ουτε καν ήξερα οτι υπάρχουν αυτά τα τσιμουχάκια...

βασικά όλοι οι μηχανικοί μιλάνε για τα δαχτυλίδια του εμβόλου και πως απο κει προέρχεται το κάψιμο λαδιών.. ίσως επειδή τους
    συμφέρει καλύτερα να κάνουν χοντρές δουλειές....

Προεπιλογή

Πολλά 1600άρια opel καίνε λάδι αλλά δεν ξέρω αν μέσα σ΄ αυτά είναι και το X16XEL. Προτείνω να κάνεις μια έρευνα σε μερικούς μηχανικούς να δεις τι θα σου πούνε.
    Αν θες να σε στείλω κάπου μπορώ. Απλά πρέπει να πάρεις 2-3 γνώμες γιατί όντως τα δαχτυλίδια των πιστονιών δεν είναι εύκολη/φθηνή δουλειά.

Προεπιλογή

Δεν χάνω και τίποτα να τους ρωτήσω.
    Αν θές στείλε...

Προεπιλογή

Παιδες εγω στο vectra εχω x16xel και με καει λαδι, τωρα εχω 305.000... Βασικα με βγαζει check oil στις 3.500-4000 και συμπληρωνω... Αν ειναι να προβεις σε κατι τετοιο κανε τουλαχιστον... Κουζινετα δαχτυλιδια, τσιμουχακια και μια μεταλικη φλντζα να εισαι πενα! Αλλιως μην το ανοιγεις τζαμπα
    Long term project c20xe tuned by my friend...!

Προεπιλογή

Giorgos_Koufalia,
    Κουζινετα δαχτυλιδια ?
    Μπορείς να γίνει λίγο πιο αναλυτικός...

Προεπιλογή

Κουζινετα ειναι τα μεταλλα φιλε μου, δαχτυλιδια ειναι για τα πιστονια!
    Eλπιζω να βοηθησα!
    Long term project c20xe tuned by my friend...!

Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

κουζινετα στροφαλου
    η αλλιως μεταλα στροφαλου κ μπιελας.
    και ελατηρια πιστονιων. ολα αυτα για να γινουν απαιτουν αποσυναρμολογιση του κινητηρα κ ρεκτιφιε κ σιγοουρα δεν τα κανουμε ετσι για το χαβαλε, επειδη μας εκαψε λιγο λαδακι.
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

κ σιγοουρα δεν τα κανουμε ετσι για το χαβαλε, επειδη μας εκαψε λιγο λαδακι.
    Αυτό εξυπακούεται. Το να σου καίει 100-200-300ml ακόμα και μισό λίτρο από αλλαγή σε αλλαγή κατά τη γνώμη μου δεν είναι αιτία να κάνεις βίδες τη μηχανή. Γνωστός μου το χει κάνει σε Golf 3 με 310.000χλμ αλλά είχε φτάσει να βάζει περίπου 1 λίτρο ανά 1000-1500χλμ. Εκεί ναι, δικαιολογείται. Αλλά δεν κόστισε και λίγα.

Προεπιλογή

Nαι,και ο x16xel εχει τετοια τσιμουχακια...Αν θελουν αλλαγη φαινεται κ απο την συμπεριφορα του κινητηρα,πχ αν πεταει λαδιλες οταν περνει μπρος κλπ...
    Χωρις να κατεβασεις κεφαλη ειναι λιγο δυσκολο αλλα γινεται να αλλαχτουν,πιο πολυ πληρωνεις την εργασια παρα το ανταλακτικο σε αυτα!
    Οντως πολλα 1.6 εκαιγαν λαδι,ομως δεν εκαιγαν ολα πολυ!

Προεπιλογή Valve stem seal without removing the head

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο akis88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να κατεβασεις κεφαλη ειναι λιγο δυσκολο αλλα γινεται να αλλαχτουν
    δηλ. αυτό που παλεύει να καταφέρει, στο video http://www.youtube.com/watch?v=1-auZxdvv14

Προεπιλογή

δν εχω χρονο να κατσω να δω το βιντεο αναλυτικα,αλλα ετσι γινεται,μαλλον αυτο ειναι

Η "-" κάνει τη διαφορά! Administrator Το avatar του χρήστη Corsa-GR
    Περιοχή
    Όπου στρίβει το Corsa..
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

δεν πάμε έτσι απλά σε αλλάγη ελατηρίων πιστονίων.... θέλει τσεκάρισμα πότε καίειλάδια, κρύο ζεστό , όταν ζορίζεται και πάει λέγοντας...

ο κανόνας λέει ότι τα 1600άρια κατά κύριο λόγο έχουν πρόβλημα με τα πιστόνια.. εάν όντως ισχύει αυτο και ελατήρια να αλλαχτούν πάλι θα καίνε λάδια...
    Το Μοναδικό ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ Opel - Club γιατί η " - " κάνει τη διαφορά.

Αντώνη..... ταριφομοτέρ... 1ο στάδιο!

ΠΡΙΝ ανοίξετε καινούργιο POST αναζητήστε ΕΔΩ πρώτα

"Δεν ξέρω κανένα δρόμο που να οδηγεί σίγουρα στην επιτυχία, μόνο έναν που οδηγεί σίγουρα στην αποτυχία: Να θέλεις να ικανοποιήσεις τους Πάντες" |ΠΛΑΤΩΝ|

Moderator Το avatar του χρήστη Marios G
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα, Ελλάδα
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Καταρχήν .. όλοι οι κινητήρες που έχουν βαλβίδες έχουν και τσιμουχάκια (μιλάω για τσιμουχάκια βαλβίδων).....
    Τα x16xel και γενικά τα 1.6 Opel που έκαιγαν λάδι όπως είπε και ο Λουκάς είχαν θέμα με τα πιστόνια και όχι με τα ελατήρια οπότε κατά 99% και ελατήρια πιστονιού (δαχτυλίδια) να αλλάξεις θα ξανακαίει .....
    Γενικά το να καίει λάδι ένα x16xel κακώς βέβαια αλλά θεωρείται συνηθισμένο και φυσικό γιαυτό και κανείς μηχανικός δεν σου έχει πει τίποτα....γενικά αν δεν καίει τρελή ποσότητα λαδιού μην μπεις καν στο κόπο να ασχοληθείς ......

Moderator Το avatar του χρήστη Marios G
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα, Ελλάδα
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλ. αυτό που παλεύει να καταφέρει, στο video http://www.youtube.com/watch?v=1-auZxdvv14
    Αυτός στο βίντεο κάνει μια τρύπα στο νερό :P χαχαχαχα ....βασικά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι κάνει....... έχει πάρει το πάνω κομμάτι από τον εξωλκέα βαλβίδων και απλά πιέζει μέσα την βαλβίδα και παίζει ... δεν κάνει κάτι ..... και για εμένα τσιμουχάκια με κεφαλή επάνω δεν γίνετε για να κάνεις σωστή δουλειά ..... πρέπει να βγει η κεφαλή ώστε αφού αλλάξεις τα τσιμουχάκια να αφήσεις την κεφαλή μισή μέρα στον πάγκο αν μπορείς να τσεκάρεις μήπως και κάποιο από τα τσιμουχάκια που έβαλες χάνει και αυτό .

Προεπιλογή

Τελικά δεν έχουμε καταλήξει....

Αξίζει να τα αλλάξεις τα τσιμουχάκια στο x16xel ? ... απο το πάνω μέρος(ψευτοκαπάκι) ή θέλει άνοιγμα ο κινητήρας

Ξέρετε περίπου πόσο πάνε τα ανταλλακτικά (τσιμουχάκια+φλάτζα ψευτοκαπακιου)?

Προεπιλογή

αν εχεις πολλα χιλιομετρα στον κινητηρα,δεν εχεις αλλαξει φλατζα ποτε και εχεις την οικονομικη ανεση,ανοιξε κεφαλη
    τσιμουχακια κ φλατζα ψευτοκαπακου δεν κανουν πανω απο 60Ε

Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

πρεπει να βγει το κεφαλαρι κ να βγουν οι βαλβιδες για να αλλαχτουν τα τσιμουχακια.
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tragos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρεπει να βγει το κεφαλαρι κ να βγουν οι βαλβιδες για να αλλαχτουν τα τσιμουχακια.
    γινεται και χωρια να βγει,εχω δει ο ιδιος την διαδικασια

Παρόμοια Θέματα

1. Ρύθμιση βαλβίδων
    Από τον/την astranaut στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-12, 17:15
  2. Καπάκι βαλβίδων
    Από τον/την philip στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-11, 10:41
  3. astra f 1600 τσιμουχακια βαλβίδων
    Από τον/την chriszamanis στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-08, 21:10
  4. x16xel
    Από τον/την trian12 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-08, 00:19

Δικαιώματα - Επιλογές