If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: 1,2 ascona b

Lightbulb 1,2 ascona b

ti psilometatropes mporo na kanw ston kinitira ??gia ligo parapano gazi ??? kai ti sasman 5ari apo ti mpeni akrivos ??

Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου και καλωσήρθες στο opel-club.gr!

Λοιπόν, τα πράγματα είναι απλά:

1. Για περισσότερο γκάζι στο 1.2 υπάρχουν μικρο-πατέντες με τις οποίες, ναι, με πολλά λεφτά θα πάρεις λίγο καλύτερη απόκριση. 1.2 είναι, μην περιμένεις να δεις καμμιά τρελλή διαφορά (και δεν έχει και νόημα). Η γενική άποψη είναι "πέτα του ένα 2λιτρο πάνω να ησυχάσεις" και γενικά ισχύει, από την άποψη ότι με 300 ευρώ (λιγότερα από αυτά που θες στο 1.2 που θα σου προτείνω), παίρνεις ένα 2λιτρο μοτέρ, αν είσαι τυχερός, μαζί με σασμάν/κεντρικό. (φυσικά μετά θες και διαφορικό + τα περαστικά του μηχανικού).

Οι πατέντες για το 1.2 τώρα, ποιές είναι αυτές;
    Μπορείς να βρεις εισαγωγή και να του βάλεις ένα διπλό weber καθέτου ροής + μία ηλεκτρονική ανάφλεξη από 1.2 OHV από Corsa A για καλύτερα ρεύματα. Ναι, θα ζωντανέψει καλύτερα το 1200αράκι σου και θα έχει λίγο πιο πολύ χαβαλέ. Θα γουστάρεις να το βλέπεις με το διπλό, όμως, ειλικρινά, γιατί να μπεις σε τόσα έξοδα (μόνο το διπλό θα σου πάει καμμιά 300άρα μαζί με καθαρισμούς και φλαντζάκια και σετ ανακατασκευής και τα ρέστα, ΧΩΡΙΑ η πολλαπλή του) απλά και μόνο για να έχεις λίγο καλύτερο κλώτσημα σε ένα 1200αράκι; Αν δεν σκοπεύεις να βάλεις άλλο μοτέρ, γνώμη μου, άσ'το όπως είναι, το πολύ-πολύ να του βάλεις ηλεκτρονική και τέλος.

2. το 5άρι ξέχνα το. Δεν υπάρχει για 1.2 και δεν μπαίνει.

Αυτά εν τάχει φίλε Σάκη!

Γενικότερα να ξέρεις ότι με κανένα χιλιάρικο μπορείς να βάλεις ένα 2λιτρο μοτέρ χωρίς να το γαργαλήσεις. Όμως θα δεις άλλο αμάξι και θα το χαρείς πιο πολύ. Λύσεις υπάρχουν από καρμπυρατεράτα μέχρι Injection μέχρι... πιο άγριες καταστάσεις! Εσύ εξαρτάται για τί χρήση το θέλεις, ώστε να πράξεις και ανάλογα...
    Ο δεινόσαυρος δαγκώνει!

Προεπιλογή

se efxaristo poli gia tis apopsis sou opote kanoume ypomoni gia 2litro gnorizeis pou mporw na vrw fridi mprosta i tin lastixenia aerotomi ??

Προεπιλογή

Με λίγη υπομονή και ψάξιμο θα βρεις, γενικότερα θα σου έλεγα να δεις στη Γερμανική ebay
    Ο δεινόσαυρος δαγκώνει!

Moderator Το avatar του χρήστη giorgos_ASTRA G
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Φιλε Σάκη καλώς ήρθες και από εμένα. Σου μετέφερα το θέμα σου στην κατηγορία των πισωκίνητων.
    OPEL ASTRA G 1999 X14XE SPORTIVE

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgos_ASTRA G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Σάκη καλώς ήρθες και από εμένα. Σου μετέφερα το θέμα σου στην κατηγορία των πισωκίνητων.
    καλή αρχή φίλε, και εγώ με ένα 1.2 ταξιδεύω! όπως είπε ο ασκοναν καρμπυρατέρ και ηλεκτρονική.. αυτά εχω κάνει και εγώ και τώρα και μια εξατμισούλα. α, και καλή ρύθμιση μετά από τον μάστορα..

γύρω στο 400 θα σου φύγει σίγουρα για καρμπ, ηλεκτρονική και εγκατάσταση, στην καλύτερη περίπτωση.. και εγώ έχω 4 κιβώτιο, καλό και κοντό είναι για τον 1.2 μας.

τώρα και έμενα θα μου άρεσε κάτι 2.0 αλλά αλλάζουν πολλά και πρέπει να βρεις κάτι καλό....

Φίλε Γιώργο Αστρα, αυτο με τα πισωκίνητα προσωπικά και φιλικά δεν το βρίσκω πρακτικό, μιας και οι κατηγορίες των αυτοκινήτων είναι πολύ καλά στημένες και κάποιος που ψάχνει κάτι πρέπει να κοιτάει σε δύο μέρη.. Φιλικά πάντα!

Προεπιλογή

panosck αυτό θα αλλάξει με όλα τα πισωκίνητα θέματα να μεταφερθούν σιγά-σιγά στα... πισωκίνητα! Εκεί θα πάνε όλα! Πίσω θα μείνουν μόνο τα Ascona C και τα μπροστινοκίνητα Kadett
    Ο δεινόσαυρος δαγκώνει!

Προεπιλογή

καλησπερα κ απο μενα.κ εγω ενα ασκονα 1.2 εχω.σε ενα τετοιο μοτερ μπορεισ να κανεις πολλα αναλογα και την τσεπη αλλα οπως λεει κ ο φιλος μου ο δημητρης βαλε διλιτρο και θα σου εξηγησω γιατι.εμενα το δικο μου εχει διπλα βεμπερ ελαφρομενο βολλαν εκεντροφορο απο τον μπουμπη βαλβιδες απο σουζουκι βιταρα τσαμπιον ρεισινγκ μπουζοκαλοδια αλλα πλατινες να το φερω στα μετρα μου ιμαντα αντι για καδενα ηλεκτρικη τρομπα βεντζινης και και και και τι αποτελεσμα εχω?εχω αλαξει πανω απο 10 σασμαν γιατι τα κοβει σαν αγγουρι χωρια τους δισκους κ αν πεισ οτι θα βαλεις καποιο αλλο δεν τεριαζει εκτοσ αν μπλεξεις με τορνους να φτιαχνεις πλακακια να κουμπονει το σασμαν κεντρικο αξονα κεντρικο αξονα σασμαν το λεγομενο μπριζντιρεκ κ.α.τι κερδισα?η αληθεια να λεγετει οτι για 1.2 βγαζει σπιθες με δευτερα χαλαρα παιζει μπαντες αλλα χορια ποσα εδωσα να το φτοιαξω χορια κθ τοσο να βγαζει κ απο κατι λογο οτι το σασμαν του δεν ειναι για πολλα.οτι χρειαστεις αν σκεφτεις παντως τελικα να το σκαλισεις εδω ειμαι και χαρα μου οπου μπορω να βοηθησω.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ASCONAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε μου και καλωσήρθες στο opel-club.gr!

Οι πατέντες για το 1.2 τώρα, ποιές είναι αυτές;
    Μπορείς να βρεις εισαγωγή και να του βάλεις ένα διπλό weber καθέτου ροής + μία ηλεκτρονική ανάφλεξη από 1.2 OHV από Corsa A για καλύτερα ρεύματα. Ναι, θα ζωντανέψει καλύτερα το 1200αράκι σου και θα έχει λίγο πιο πολύ χαβαλέ. Θα γουστάρεις να το βλέπεις με το διπλό, όμως, ειλικρινά, γιατί να μπεις σε τόσα έξοδα (μόνο το διπλό θα σου πάει καμμιά 300άρα μαζί με καθαρισμούς και φλαντζάκια και σετ ανακατασκευής και τα ρέστα, ΧΩΡΙΑ η πολλαπλή του) απλά και μόνο για να έχεις λίγο καλύτερο κλώτσημα σε ένα 1200αράκι; Αν δεν σκοπεύεις να βάλεις άλλο μοτέρ, γνώμη μου, άσ'το όπως είναι, το πολύ-πολύ να του βάλεις ηλεκτρονική και τέλος.

να πεταχτώ και γω λίγο :P
    είδα για τα ρεύματα απο corsa a για το 1200άρι σαν αναβάθμιση τι αλλάζει όσο αφορά το σύστημα της ανάφλεξης? γιατί απ'ότι κοίταξα ο διανομέας πρέπει να είναι ίδιος...άρα λογικά ο πολλαπλασιαστής και τα μπουζοκαλώδια αλλάζουν που μάλλον δίνουν υψηλότερη τάση...!

Παρόμοια Θέματα

1. Ascona C site + Ascona club (a,b,c)
    Από τον/την Γιώργος Ντάνος στο forum Opel Links
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-12, 02:12
  2. ASCONA B LOOK 400
    Από τον/την dorikin στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 16:47
  3. ascona b 16v
    Από τον/την geofa στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-10, 14:00
  4. ascona b
    Από τον/την ascona1039 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-09, 19:03
  5. ASCONA B
    Από τον/την ASCONAGV στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-09, 23:57

Δικαιώματα - Επιλογές