If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
    Senior Member Το avatar του χρήστη jpap
    Περιοχή
    Αθηνς Αγια παρασκευη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή Opel Astra H 2007 1.4 elegance? και αποριες..

Χαιρετω και καλος σας βρηκα!

Για αρχη λεω ενα μπραβο σε ολους μεσα στο forum για τις πληροφοριες που δινετε αλλα πανω απο ολα για την ωραια παρεα που εχω καταλαβει οτι εισαστε..

Απο εχθες ειμαι κατοχος ενος μεταχειρισμενου Astra H 1.4 2007 facelift με 67.000χλμ... (ειχα ενα vw polo classic 98' 1.4 75 ψοφαλογα που μας αφησαν χρονους απο κολλημενο μοτερ...)
    αν και εδω και πολυ καιρο μπαινω συνεχεια στο forum και εχω διαβασει σχεδον τα παντα για το Astra H θα ηθελα τις γνωσεις σας και τις συμβουλες σας για καποια θεματα που με απασχολουν..

Για αρχη να πω οτι το αμαξι ελενχθηκε απο την Αντιπροσωπια Καλτσουνης στον γερακα οπου τα λογια του μηχανικου ηταν "το αμαξι ειναι αστερι με γνησια τα χλμ του"...
    1) Θελω να πιστευω (χωρις να θελω να θιξω κανεναν απο εδω αν εχει σχεση με τις αντιπροσωπιες της Opel) οτι καλα εκανα και εμπιστετικα τα λογια του και τελικα εκανα την αγορα του..
    2) Δεν μπορω να καταλαβω ποια εκδοση ειναι διοτι εχασα λιγο την μπαλα με τα profacelift kai facelift. μου ειπε ο μαντρας που το πηρα οτι ειναι το elegance αλλα δεν εχει μπροστα προβολακια αλλα εχει πισω, δεν εχει τεμπελη, ουτε την gid οθονη.
    εχει κλιμα οπου στον διακοπτη του ανεμιστηρα εχει στριβοντας τον αριστερα την επιλογη auto οποτε ειναι το ηλεκτρονικο κλιμα και οχι το τοπ που εβγαζε η οπελ τοτε.. φοραει το cd30 mp3 και εχει aux. χειριστηρια στο τιμονι. τι γνωμη εχετε ως προς την εκδοση του?
    3) Αν και μου ειπαν να το κανω σε κανα 3000χλμ ενα απλο σερβις, απο οικονομικης πλευρας ρωταω, να κανω τα σερβις στην αντιπροσωπια που ειναι διπλα απο το σπιτι μου η Καλτσουνης στον γερακα ή να το πηγαινω στον δικο μου μηχανικο που δουλευει σχεδον μονο οπελ και πιο πολυ ταξι?
    4) Μπορω να δω μονος αν μπορω βαλω προβολακια και cruise control?
    5) θελω να βαλω εναν σχετικα καλο συναγερμο και αισθητηρες παρκαρισματος εχετε να προτεινετε κατι (μεχρι 250 ευρω) ή εστω τι να προσεξω στις προδιαγραφες τους?

μπορω να πω οτι εχω ενθουσιαστει με το αμαξι και ενω διαβαζα καποια "κακα" σχολια εδω μεσα με βαση επιδοσεις και ποιοτητας οπου καλος τα γραψατε και τα διαβασα για να ειμαι προιδεασμενος με το τι θα αποκτησω τελικα μπορω να πω οτι με καλυπτει σε ολα αυτα που θελω απο ενα αμαξι χωρις να εχω δει τιποτα απο τα "κακα" σχολια που διαβαζα.. το γκαζακι του το εχει (μην ξεχνατε οδηγουσα 75 γερικα αλογα πανω σε ενα καρο) ποιοτητα και εξοπλησμο ανωτερα και το ηχοσυστημα μπορω να πω αρκετα ως πολυ ικανοποιητικο..

τελος ζητω συγνωμη γιατι το ξερω εγραψα πολλα και σας ζαλησα αλλα ελπιζω να καταλαβαινετε οτι οι γνωσει σας θα με ηρεμησουν παραπανω για την αγορα και για το αμαξι που απεκτισα..

ευχαριστω για τον χρονο σας

Προεπιλογή

Καλως ήρθες φίλε. Λοιπόν, σε σχέση με το αμάξι που είχες, το Astra είναι διαστημόπλοιο και από θέμα επιδόσεων (σε λογικά πλαίσια μιλάμε πάντα), από θέμα κατανάλωσης (πολύ οικονομικό), από θέμα τεχνολογίας, συστήματος πέδησης και ανάρτησης και γενικά χωρίς πολλά λόγια, σαν ένα πολύ πιο καινούριο προ'ι'όν είναι η μέρα με τη νύχτα.
    Για το θέμα συνεργείου θα σου έλεγα να το πηγαίνεις σε δικό σου μάστορα και όχι σε αντιπροσωπεία γιατί δεν αξίζει τα χρήματα. Λάδια να του αλλάζεις κάθε 7000περίπου χλμ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (άσε τι λέει το βιβλίο), αν του βάζεις τα γνήσια λάδια της opel είναι και φθηνά και καλά. Το facelift πιστεύω έχεις καταλάβει ότι είναι με τα ασημί μπροστινά φανάρια αντι για μαύρα και τα πίσω μαύρα αντί για λευκά. Συναγερμό εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιον καλό και σινάμα ακριβό (άποψη δική μου). Εκεί αξίζει να μην τσιγγουνευτείς. Για αισθητήρες παρκαρίσματος παίρνεις και απ το ebay με 10Ε. Αν έχεις και εύκολο χρώμα (άσπρο, μαύρο, ασημί, γκρι, κόκκινο) μπορεις να τους βρεις και έτοιμους βαμμένους. Cruice control παίρνει σίγουρα. Πάρε έναν μοχλο φλας με τα κουμπάκια του CC μεταχειρισμένο και έναν διακόπτη για τον συμπλέκτη και πήγαινε να στα βάλουν. Για τα προβολάκια χρειάζεται το tech 2 (γνήσιο διαγνωστικό και μηχάνημα προγραμματισμού opel) για να σου "πει" εαν υποστηρίζει κάτι τέτοιο το ηλεκτρονικό κύκλωμα του οχήματος. Σε περίπτωση που δεν υποστηρίζει μπορείς να κάνεις την παλιά κλασσική πατέντα με ξεχωριστό διακοπτάκι.
    Ότι άλλο θέλεις, απλά ρώτα.....Καλά χιλιόμετρα...
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    Αθηνς Αγια παρασκευη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και την ευχη σου φιλε μου.
    Σημερα πηγα απο τον μηχανικο μου και καναμε ενα απλο σερβις (λαδια,φιλτρο λαδιου,φιλτρο κανονικο, φιλτρο καμπινας, πισω τακακια και φρεον με οτι αλλο θελει το a/c) στα 200ευρω.. η τιμη ειναι πολυ καλη πιστευω.. μου ειπε οτι ανα 10000χλμ θα αλλαζουμε λαδια δοκιμασμενο σε πολλα αστρα που του ερχονται.
    Οσο για το cc οπως μου ειπε και αυτος που το ειδε ειπε τα ιδια πραγματα με εσενα.. τα προβολακια εχουν αναμονη αλλα θελει αλλο διακοπτη με το κουμπι για τα προβολακια συν μια προεκταση.. εχουμε τιμες για προβολακια και τους διακοπτες?
    Καπου πηρε το ματι μου αλλα δεν το βρισκω τωρα προβολακια και φωτα ημερας αξιζουν ή να βαλω μονο προβολακια θα εχω θεμα με canbus?
    Το op com αξιζει για μικρορυθμισεις ή δεν εχει πολλες επιλογες?
    Μ

Προεπιλογή

Το opcom νομίζω ότι κάνει ρυθμίσεις. Αναμονές σίγουρα έχει, θέμα είναι να δεις απ το tech2 αν η ασφαλειοθήκη υποστηρίζει προβολάκια (γιατί αν ΔΕΝ, θες ασφαλειοθήκη για να το κάνεις εργοστασιακό). Λογικά κατα 95% υποστηρίζει πάντως. Εγώ θα σου λεγα να μην βάλεις γνήσια προβολάκια γιατί έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα σπασίματος. Κοίτα σε ιμιτασιόν (λέμε τώρα) μάρκας DEPO, ή VALEO (που είναι εξίσου καλά με τα γνήσια) και έναν διακόπτη μεταχειρισμένο.

Περιοχή
    Αθηνς Αγια παρασκευη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλημερα παιδες

Εχθες το βραδυ εβαλα μπροστα και αφου το αφησα λιγο να δουλεψει το μοτερ εβαλα σε λειτουργεια το a/c και ταυτοχρονα ξεκινησα.. μολις ενιωσα το a/c αν λειτουργει ακουσα και εναν ηχο σαν να γρατζουναει το κομπρεσερ του και ο ηχος οποτε γκαζωνα σε ρελαντι ηταν λιγο μεταλικος και υψηλος σε συχνοτητα..
    ειναι κομπρεσορας ή ετσι κανει? Πρωτη φορα λειτουργησα το a/c..
    Και κατι ακομα. Ειναι φυσιολογικο να ακουω ενα αχνο ηλεκτρονικο ηχο σαν σφυριγμα οταν λειτουργει το μοτερ? Ο ηχος ειναι σαν αυτο που ακους οταν στριβεις το τιμονι αλλα συνεχομενο..

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jpap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα παιδες

Εχθες το βραδυ εβαλα μπροστα και αφου το αφησα λιγο να δουλεψει το μοτερ εβαλα σε λειτουργεια το a/c και ταυτοχρονα ξεκινησα.. μολις ενιωσα το a/c αν λειτουργει ακουσα και εναν ηχο σαν να γρατζουναει το κομπρεσερ του και ο ηχος οποτε γκαζωνα σε ρελαντι ηταν λιγο μεταλικος και υψηλος σε συχνοτητα..
    ειναι κομπρεσορας ή ετσι κανει? Πρωτη φορα λειτουργησα το a/c..
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...A-C-Compressor
    2012 Astra J GTC Sport 1.4T 140hp (A14NET) Seashell White

Περιοχή
    Αθηνς Αγια παρασκευη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ωχ.. με πονεσες..
    Οσο για τον αλλον ηχο εχετε καμια γνωμη?

Προεπιλογή

Ο ήχος ήταν σα να έχεις supercharger στο αμάξι; Γιατί και το δικό μου ακούγεται έτσι (γαματίλα), αλλά κάτω από 2000 σ.α.λ. και συνήθως 1η,2α ή 3η.

Περιοχή
    Αθηνς Αγια παρασκευη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σαν αχνο σφυριγμα τουρμπο συνεχομενο ειναι αλλα με ηλεκτρονικο υποηχο. Οπως ακους οταν στριβεις το τιμονι απο την ηλεκτροβοηθηση αλλα συνεχομενα..

Προεπιλογή

ακουω ενα αχνο ηλεκτρονικο ηχο σαν σφυριγμα οταν λειτουργει το μοτερ ... Ο ηχος ειναι συνεχομενος..
    1). Το φίλτρο βενζίνης αλλάχτηκε? 2). Να κάνει ο μηχανικός ένα check στην αντλία βενζίνης.

Προεπιλογή

1). Το φίλτρο βενζίνης αλλάχτηκε?
    To Η δεν έχει...

Περιοχή
    Αθηνς Αγια παρασκευη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το h εχω του 2007 και οπως τα λεει ο κουμπαρος και ο μηχανικος δεν εχει φιλτρο και νομιζω ουτε τρομπα.. τον κωδικο για το κομπρεσερ για να δω και εγω τιμες στο νετ πως μπορω να τον βρω?
    Σημερα προσεξα οτι τα 3 πρωτα λεπτα που βαζω μπροστα την μηχανη στο ρελαντι κανει κατι αρυθμιες που και που ή κραταει λιγο παραπανω στροφες..

Σορρυ αν σας ζαλιζω αλλα οπως λεγαν οι παλιοι 'καινουριο κοσκινακι μου και που να σε κρεμασω' και μιας και ειχα αμαξι 15ετιας δεν γνωριζω συμπεριφορα ποσο μαλλον που ειναι μεταχειρισμενο και ας το ειχα τσεκαρει πριν το παρω...

Προεπιλογή

Σαν αχνο σφυριγμα τουρμπο συνεχομενο ειναι αλλα με ηλεκτρονικο υποηχο. Οπως ακους οταν στριβεις το τιμονι απο την ηλεκτροβοηθηση αλλα συνεχομενα..
    Μήπως αυτός ο ήχος ακούγεται όταν δουλέυει ο συμπιεστής του κλιματισμού;
    Στο δικό μου, το j όμως, ακούγεται κάτι τέτοιο όταν δουλέυει ο συμπιεστής. Σαν το μοτέρ από το τιμόνι όπως λές, ή σαν ένα οποιοδήποτε ηλεκτρικό μοτέρ
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Μάλλον μιλάμε για τον ίδιο ήχο (τουλάχιστον αυτός που λέω εγώ, μεταβάλεται με τις στροφές, μέχρι που εξαφανίζεται).
    Εγώ, όταν το βάζω μπροστά, μέχρι να ζεσταθεί, κρατάει ρελαντί στις 1000 rpm.
    Για να διαπιστώσεις την ακριβή έκδοση του αυτοκινήτου, όταν θα εισαχθεί σε αντιπροσωπεία ή επίσημο συνεργείο, θα σου δώσουν ένα χαρτί. Εκεί λέει την έκδοση. Κι εμένα elegance μου είχε πει ο καραγκιόζης που το αγόρασα, αλλά είναι enjoy.
    Επίσης, παίζει και το γεγονός να αγοράστηκε ως έκδοση Χ με εξτρά πράγματα (που θα ήταν βασικά σε μία μεγαλύτερη έκδοση).

Παρόμοια Θέματα

1. anavathmisi opel astra 1,6 elegance????
    Από τον/την dimitris thalassoudis στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 14:36
  2. Opel Astra ELEGANCE 1.4 16V
    Από τον/την AccountSaver στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-10, 17:40
  3. Opel Astra H - Elegance 1.4 90HP
    Από τον/την Highlander στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-09, 15:23
  4. BODY KIT για VECTRA C 2007 ELEGANCE
    Από τον/την brasilkavala στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-08, 17:20

Δικαιώματα - Επιλογές