If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 55

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asconas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει πρόβλημα ο αισθητήρας. Το παγούρι έχει. Το παγούρι είναι κουφιο στο κέντρο. Μπαίνει ο αισθητήρας στο κενό και μετράει τη στάθμη του υγρού περιμετρικά . Όταν παλιώνει το πλαστικό του παγουριού, γίνεται αδιαφανές και δε μπορεί να διαβάσει τη στάθμη. Εύκολη αντικατάσταση. Παθών....
    Το παγουρι και η διαυγεια του υλικου του δεν παιζει ρολο, μεσα στο παγουρι υπαρχει ενας μαγνητης σε σχημα ντονατ, μεσα στην τρυπα του μαγνητη μπενει ο αισθητηρας ο οποιος στην ουσια ειναι ενας απλος διακοπτης ο οποιος αναλογα την θεση του μαγνητη μεσα στο παγουρι αυτος δινει σημα.
    Ο αισθητηρας που τον εσπασα και τον ανοιξα ειναι της πλακας τελειως κατασκευαστικα. ο κωδικος τους ειναι 93179551 και η τιμη του ειναι γυρω στα 30€

Ο αισθητηρας ειναι αυτος, και αυτος στην φωτογραφια φενετε ποιο σοβαρος κατασκευαστικα απο τον δικο μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 11-03-16 στις 00:51
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε karaman ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κατά συνέπεια θεωρείς ότι σε περίπτωση επαναλαμβανόμενων εσφαλμένων μηνυμάτων Check Coolant level ότι υπάρχει θέμα αντικατάστασης αυτού του αισθητήρα (και μόνο) που είναι εμβαπτισμένος στο παγούρι. Σωστά; Θα μπορούσε να δίνει τις εσφαλμένες ενδείξεις λόγω πιθανού θέματος με την τάπα του δοχείου διαστολής; Ρωτώ γιατί σε όλες μα όλες τις περιπτώσεις, η ένδειξη έχει εμφανιστεί μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα ή το πολύ 2-3 λεπτά μετά από έναυση του κινητήρα, ο οποίος πριν λειτουργούσε (πχ εφοδιασμός με βενζίνη στο βενζινάδικο και εμφάνιση της ένδειξης με το που βάζω μπροστά για να φύγω, ενώ τα υγρά στο κύκλωμα ψύξης είναι ζεστά από πριν). Προτείνεις να συνδυάσω την αντικατάσταση του αισθητήρα στο επόμενο προγραμματισμένο σέρβις που θα γίνει και αντικατάσταση σετ ιμάντα εκκεντροφόρου και αντλίας νερού, οπότε θα αλλαχθεί και το ψυκτικό υγρό;

Προεπιλογή

Μπορει να ειναι και το παγουρι, δεν ξερω πως επιπλεει ο μαγνητης μεσα στο παγουρι, δεν φενετε μεσα απο την τρυπα, δηλαδη αν εχει καποιο περιβλημα απο φελιζολ ή καποιο περιβλημα γεματο με αερα ωστε να επιπλεει μεσα στο αντιψυκτικο και αν αυτο το υλικο εχει φθορα και δεν μπορει να επιπλευσει σωστα.
    Αν βγαλεις το παγουρι στα χερια σου και το κουνισεις ο μαγνητης κουνιετε μεσα, αλλα δεν θυμαμαι, αν και τον ελενξα τον αισθητηρα στο δικο μου με πολυμετρο, ποτε κλεινει κυκλωμα, αν ειναι χαμηλη σταθμη ή αν ειναι κανονικη. Γιατι το λεω αυτο, γιατι μπορει και η αμπουλα του αισθητηρα να εχει μαλακωσει το ελαζμα και ισως με τους κραδασμους να κλεινει κυκλωμα, οποτε βγαζει λανθασμενη ενδειξη.
    Γνωμη μου, θα αλλαζα ολο το παγουρι μαζι με τον αισθητηρα, αν δεις πανω στο παγουρι εχει 2 κωδικους εναν με αισθητηρα και εναν χωρις αισθητηρα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε karaman, τι έλεγα για εμφάνιση της λανθασμένης ένδειξης; Σήμερα το πρωί, ενώ ταξίδευα για 1,5 ώρα, κάνω στάση σε ένα φούρνο για 5 λεπτά. Η θερμοκρασία στον κινητήρα όταν σταμάτησα ήταν γύρω στους 90 βαθμούς (από το κρυφό μενού). Πάω να βάλω μπροστά για να ξεκινήσω φεύγοντας, τσουπ, μου πετάει την ένδειξη. Κατεβαίνω από το αμάξι με τη μηχανή να δουλεύει, ανοίγω καπώ, η στάθμη στο παγούρι φουλ...
    Άλλη μια λάθος ένδειξη. Το θέμα είναι ότι αν το αφήσω έτσι κινδυνεύει να εξελιχθεί σαν το μύθο με το βοσκό και τα πρόβατα (δε ξέρεις πότε η ένδειξη θα είναι σωστή ή ψευδής).
    Αλήθεια, το ενδεχόμενο να βγάζει την ένδειξη λόγω κακής εξαέρωσης όταν άλλαξα θερμοστάτη, παίζει πιστεύεις;

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Έχω το Ζαφιρα 1800 2007 και πριν ένα μήνα περίπου έβγαλε και σε έμενα προειδοποίηση ότι πρέπει να συμπληρώσω νερό στο ψυγείο, αν και η στάθμη ήταν εντάξει συμπλήρωσα λίγο (αντιψυκτικό κόκκινο) όμως κατά διαστήματα μου βγάζει την ένδειξη ξανά, το ρεσεταρω και δεν ξαναεμφανίζεται, αν όμως σβήσω τη μηχανή και ξαναβάλω μπροστά σε λίγο θα εμφανιστεί

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Επανέρχομαι στο θέμα γιατί εδώ και κανά μήνα και ειδικά τις τελευταίες μέρες, σταθερά μου πετάει το μήνυμα coolant level check σχεδόν κάθε 10 λεπτά λειτουργίας του κινητήρα σε astra h GTC 1.8 (Z18XE) του 2005 με 172.000χλμ. Ενώ δηλαδή τον τελευταίο 1-1,5 χρόνο είχε ξεκινήσει να το βγάζει σαν ένδειξη μια στο τόσο ή μετά από σταμάτημα και επανεκκίνηση του κινητήρα (πχ σε ανεφοδιασμό σε βενζινάδικα) πλέον μου το βγάζει συνέχεια εν λειτουργία. Πχ προχθές σε ταξίδι 175χλμ παίζει να το έβγαλε και 20 φορές. Εννοείται πως η στάθμη του ψυκτικού είναι μέχρι την πάνω ένδειξη στο παγούρι. Επειδή την άλλη βδομάδα θα κάνω μεγάλο σέρβις και θα αλλαχθεί και αντλία νερού συν ψυκτικό, προτείνετε να αλλάξω αισθητήρα στάθμης, παγούρι ψυκτικού ή και τα 2;

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Πρόσεξα σήμερα το μεσημέρι που άνοιξα καπώ ότι το χονδρό σιγμοειδές (σαν S) κολλάρο νερού που πηγαίνει στο ψυγείο είχε υποπίεση (ήταν μαζεμένο προς τα μέσα). Μάλλον υπάρχει κάποιος (έστω λίγος) αέρας στο κύκλωμα ψυκτικού...Να πω ότι δεν έχω αλλάξει ποτέ αντλία ψυκτικού (θα αλλάξω σε λίγες μέρες μαζί με σετ ιμάντα εκκεντροφόρου - αυτόν θα είναι η 2η φορά που τον αλλάζω, η πρώτη ήταν στα 90κ χλμ) και διάβασα σε κάποιο αγγλικό φόρουμ για όπελ ότι σε άτομα που είχαν θέμα με την πλασματική ένδειξη στάθμης ψυκτικού το θέμα προέκυπτε λόγω της αντλίας ψυκτικού...Λέτε να παίζει και σε μένα τέτοιο ενδεχόμενο και άδικα να ψάχνομαι για παγούρι-αισθητήρα στάθμης;

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καμιά άποψη παιδιά;

Προεπιλογή

Εγώ φίλε χωρίς να έχω το ίδιο αμαξι πρώτα θα ελεγχα τον αισθητήρα στο παγουρι!
    Αφού λες ότι όλα είναι εντάξει και δεν έχεις κάποια διαρροή το ποιο λογικό είναι να δεις αυτό τον αισθητηρα!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Επανέρχομαι στο θέμα με την εσφαλμένη ένδειξη "Check coolant level" που εδώ και αρκετό καιρό μου πετάει συνέχεια μήνυμα, είτε σε κίνηση πόλης είτε σε ταξίδια, ακόμα και κάθε 5 λεπτά κάποιες φορές. Λογικά θα πάω για αλλαγή δοχείου διαστολής και αισθητήρα (κόστος γύρω στα 60 ευρώ τα 2, γνήσια) με το επόμενο σέρβις σε κανά μήνα. Απλά ήθελα να ρωτήσω παιδιά, η σωστή στάθμη ψυκτικού στο δοχείο, όταν είναι πλήρες, ποια είναι; Αυτό που εγώ γνώριζα είναι ότι η σωστή στάθμη είναι αυτή που φαίνεται στη φωτό (ένδειξη max):

http://forum.opel-club.ru/uploads/po...1357568560.jpg

Σε ένα συνεργείο όπελ στο Καματερό ωστόσο, που είχα πάει για άλλο λόγο, ο υπεύθυνος που άνοιξε καπό του αυτοκινήτου, μου είπε ότι το υγρό πρέπει να είναι μέχρι το άνω χείλος του δοχείου διαστολής, κι όχι εκεί που δείχνει η πιο πάνω φωτό, δηλαδή μέχρι εδώ (ένδειξη max):
    http://www.proteach.co.uk/wp-content...5/02/show1.jpg
    Τι από τα 2 ισχύει τελικά παιδιά;
    Εμένα η στάθμη είναι όπως στην πρώτη φωτό, δηλαδή πιο κάτω από το χείλος του δοχείου που φαίνεται στην δεύτερη φωτό (σε αυτήν φαίνεται ως min το σημείο που είναι η στάθμη στο δικό μου δοχείο).

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Η δευτερη εικονα ισχυει.Το βελακι δειχνει την ελαχιστη σταθμη.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Εγώ πάλι νομίζω πως η πρώτη εικόνα είναι η σωστή. Στο mondeo έτσι είναι το σχέδιο έτσι είναι και οι γραμμές και έτσι το έχω
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Και γιατι το εργοστάσιο έβαλε την ενδειξη max? "Θα πηδηχτώ από το παράθυρο" το θυμόσαστε?

Δηλαδή το συγκεκριμένο συνεργείο γεμίζει λαδι τον κινητηρα μεχρι την τάπα?
    Μηπως πρέπει να το ξαναδείς αν ειναι να ξαναπάς εκεί?

Η ενδειξη MAX σημαινει MAX τελεία και παύλα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 11-06-17 στις 12:31

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Όπου υπαρχει η ένδειξη ΜΙΝ και ΜΑΧ το τηρούμε με ευλάβεια. Για αυτό άλλωστε το έχει ο κατασκευαστής ! Ποιος ο λόγος να υπάρχει ένδειξη στάθμης ? Στο λάδι και στο υγρο ψρενων τα ιδια δεν κανουμε ? Αλλιώς θα έβαζε ο καθένας όσο ήθελε ή απλά θα το γέμιζε μέχρι επάνω. Νομίζω είναι απλά τα πράγματα.
    Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα Λαζαρε. Μετα από 2 μήνες που πήρα το άστρα μου άναψε η ένδειξη. Η στάθμη είχε πέσει κατά 1/4. Το πήγα συνεργείο διάγνωση διαρροή στην αντλία νερού. Συμπλήρωσα ΝΕΡΌ ΒΡΎΣΗΣ και δεν ξανάναψε. Την άλλαξα το Δεκέμβριο μαζί με ιμάντα και αντιψυκτικό και από τότε δεν ξανάναψε. Και εγώ για δοχειο νερού και αισθητήρα ετοιμαστηκα αλλά ευτυχώς την γλύτωσα. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα είχε αλλάξει στα 110.000 χλμ περίπου, τα πλήρωσε γιατί ήταν εκτός εγγύησης (2011) και σε 1 ΧΡΟΝΟ του έκαναν εγγύηση ανταλλακτικού γιατί ξαναχαλασε. Το γνήσιο ανταλλακτικό που του έβαλαν ήταν και αυτό από την ελλατωμματικη παρτίδα.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Δεν υπάρχει σήμανση στο δοχείο min και max, οπως στο υγρό των φρένων π.χ.
    Στο εγχειρίδιο λέει πως όταν είναι κρύο, η στάθμη πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω από τη γραμμή.
    Απο εκεί και πέρα ακόμα και πιο κάτω να είναι ή πιο πάνω δε νομίζω πως υπάρχει θέμα. Τα μέρη κάτω από το δοχείο διαστολής, μηχανή-ψυγείο, έχουν πάντοτε νερό αφού είναι χαμηλότερα της μέγιστης στάθμης. Απλά καλό ειναι να βρίσκεται κοντά στη γραμμή η στάθμη.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο εγχειρίδιο λέει πως όταν είναι κρύο, η στάθμη πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω από τη γραμμή.
    Απο εκεί και πέρα ακόμα και πιο κάτω να είναι ή πιο πάνω δε νομίζω πως υπάρχει θέμα. Τα μέρη κάτω από το δοχείο διαστολής, μηχανή-ψυγείο, έχουν πάντοτε νερό αφού είναι χαμηλότερα της μέγιστης στάθμης. Απλά καλό ειναι να βρίσκεται κοντά στη γραμμή η στάθμη.
    Εχεις δίκιο δεν εχει min και max. Κοιταξα το βιβλιο και λεει ότι πρεπει να εναι ακριβως πανω απο την ενδειξη calt /cold οταν ειναι κρυο. Οταν ζεσταθει αυξανεται. Εαν πεσει κατω απο τη γραμμη πρεπει κρυο να συμπληρωθει ακριβως πανω από τη γραμμή.

Hardly any losses occur since the cooling
    system is sealed and it is thus rarely
    necessary to top up the coolant.
    The coolant in the compensation tank
    should be slightly above the mark
    KALT / COLD with the cooling system cold.
    It rises when the engine is warm and falls
    again as it cools. If it drops below the
    marking in this case, it should be topped up
    to a level just above the marking.

Προεπιλογή

Παιδια, μην τρελαινεστε...κ στο min να ειναι δεν υπαρχει κανενα μα κανενα απολυτως προβλημα. Το θεμα ειναι να μην υπαρχει διαρροη... αλλιως τα 100-200ml δεν σωζουν καποια κατασταση
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο φίλε μου. Πήγα και το είδα επί τόπου. Με μπέρδεψε η φωτογραφία που είχε επανω γραμμένο ΜΑΧ και νομιζα ότι είχε και το δοχείο εκεί που έγραφε ΚΑLT/COLD. Συγνώμη για την επιμονη μου. Απλά σε εμένα όταν ήταν κάτω από αυτήν την γραμμή στο 1/4 περίπου ανεβε η ένδειξη χαμηλής στάθμης. (Τότε είχα συμπληρωσει 250 ml )
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Γνώριζα ότι η ένδειξη στο δοχείο δεν είναι η max αλλά έχει την ένδειξη ΚΑLT/COLD κι ένα βελάκι που δείχνει από τη χαραγή και προς τα πάνω, που λογικά σημαίνει ότι πρέπει η στάθμη να είναι τουλάχιστον μέχρι τη χαραγή του δοχείου. Ο ενδοιασμός μου είχε να κάνει με το αν υπάρχει το ενδεχόμενο να μου βγάζει συχνά την ένδειξη Check Coolant Level και γιατί (πέρα από τυχόν θέμα με δοχείο/αισθητήρα) στο δοχείο μου η στάθμη μέχρι πρότινος ήταν ακριβώς μέχρι τη γραμμή με την ένδειξη KALT. Το ότι επί της ουσίας η λειτουργία του κυκλώματος ψύξης αλλά και του κινητήρα φυσικά δεν επηρεάζεται ακόμα κι αν η στάθμη στο δοχείο είναι πχ 5 δάχτυλα κάτω από τη χαραγή, το γνωρίζω (εξ ου και η ονομασία δοχείο διαστολής, φτάνει βέβαια να μην υπάρχει διαρροή στο κύκλωμα του ψυκτικού και η στάθμη μειώνεται διαρκώς) . Αυτό που σκέφτηκα είναι μήπως και το γεγονός της οριακής στάθμης (σε σχέση με την υπόδειξη της όπελ) επηρέαζε την εμφάνιση της σχετικής ένδειξης στο ταμπλό. Άλλωστε, και όταν μου πρωτοεμφάνισε την ένδειξη πριν 2 χρόνια, η στάθμη ήταν 1-1,5 δάχτυλο κάτω από τη γραμμή.
    Εν πάση περιπτώσει και για να μου φύγει η ιδέα, συμπλήρωσα λίγο νερό ώστε η στάθμη να ανέβει σχεδόν στο άνω χείλος του δοχείου (όπως φαίνεται να είναι το υγρό στην πρώτη φωτό που είχα βάλει) και θα παρακολουθήσω τη συμπεριφορά του αισθητήρα τις επόμενες μέρες, για να κρίνω αν εν τέλει (στο επόμενο σέρβις) θα αλλάξω δοχείο κι αισθητήρα ή όχι.
    Σε περίπτωση που τελικά αλλάξω δοχείο κι αισθητήρα, φαντάζομαι ότι ένα μέρος του ψυκτικού στο κύκλωμα θα πρέπει να συμπληρωθεί στο νέο δοχείο, σωστά; Αν ναι, γνωρίζουμε πάνω κάτω την ποσότητα; (πχ 1 λίτρο).

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά. Τελικά μάπα το καρπούζι..Όπως έγραψα πιο πάνω, προχθές ανέβασα λίγο τη στάθμη στο δοχείο ψυκτικού προσθέτοντας νερό, μπας και σταματήσει να εμφανίζεται κάθε τρεις και λίγο η εικονική ένδειξη Check Coolant Level, αλλά τελικά τζίφος. Χτες μου έβγαλε την ένδειξη 3-4 φορές το μεσημέρι, σε διαδρομή μισής ώρας, οπότε δεν παίζει αυτό που υπέθεσα. Ελπίζω αλλάζοντας σετ δοχείο κι αισθητήρα ψυκτικού στο επόμενο σέρβις, να στρώσει. Γνωρίζουμε πόσο περίπου υγρό (ποσότητα) παίρνει το δοχείο; Κανά λίτρο πχ ή και παραπάνω;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. coolant level check
    Από τον/την mpamph8 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-17, 21:17
  2. Low Coolant Level - Add coolant
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 20:33
  3. Coolant level low...
    Από τον/την xamilos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-12, 14:51
  4. Coolant Level Low
    Από τον/την john$ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-12, 18:59
  5. coolant level ?
    Από τον/την dimarv στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-12, 12:04

Δικαιώματα - Επιλογές