If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 50

Προεπιλογή

Προσπάθησε να καθαρίσεις τις επαφές του αισθητήρα.
    Astra H 1.6 Turbo - Cosmo edition - 186.4Hp/260Nm-Stock.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αν είναι ποτέ δυνατόν ρε οπελάρα! Πάμε για το τέταρτο παγούρι! Μα γίνεται κάθε δύο τρία χρόνια η ίδια ιστορία; Τόσο δύσκολο είναι να βρείτε ένα πιο αξιόπιστο ανταλλακτικό;

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Μπήκα και εγω στη λιστα με αυτούς που έχουν θέμα με το παγούρι και τον αισθητήρα.... Από χθες έχει ανάψει στα ξαφνικά δύο φορές. Η στάθμη εννοείται ότι είναι στο βελάκι CAT/COLD και δεν έχω βρει ακόμη κάπου να έχει διαρροη. Αντλία νερού άλλαξα το δεκ του 2016 με γνήσια μαζί με σετ ιμαντες και καινούριο αντιψυκτικό. Υπόψιν ότι το 2011 ο πρώτος ιδιοκτήτης άλλαξε εκτός εγγύησης με πληρωμη σετ αισθητήρα και παγούρι. Το 2012 το ξανά άλλαξε σαν εγγύηση ανταλλακτικου.... Από τον Μάρτιο του 2016 που το πήρα εγώ δεν είχα θέμα. (Άναψε μόνο σε χαμηλή στάθμη όταν είχα διαρροή στην αντλία νερού. Δουλευε σωστά ο αισθητήρας δηλαδή.)
    Συμπέρασμα εαν δεν βρω διαρροή κάπου πάω και εγώ για αλλαγή για 4η φορα ! ! ! σετ παγούρι και αισθητηρα......! ****ΤΟ ! ! ! ! !
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Κανά 3€-4€ κάνει ο αισθητήρας από ebay, 2 χρόνια τον έχω επάνω χωρίς πρόβλημα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη degeor : 04-10-18 στις 19:36

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα το ψάξω λίγο ακόμη και εάν δεν βρω λύση θα βάλω έναν γνωστό μου να τον παραγγείλει (επειδή δεν γνωρίζω εγω) . Χθες είχα το κρυφό μενού από αφηρημαδα επειδή έχω θέμα και με την μπαταρια το είχα στην καρτελα με τα βολτ. Ευτυχώς που το γύρισα στη θερμοκρασία γιατί είχε φτάσει στους 113 βαθμούς και δεν το ειχα παρει ειδηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπόρεσα να καταλαβω εάν είχε ανοίξει το βεντιλατερ. Ευτυχώς έβαλα αμέσως το κλίμα και κρύωσε στο λεπτό. Αφού δεν το έκαψα πάλι καλά ! Και όλα αυτά με κίνηση στην πόλη και εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος στους 22 βαθμούς Οκτώβρη μήνα....

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Γιώργο καλημέρα. Για το θέμα με την πλασματική (όπως φαίνεται) ένδειξη χαμηλής στάθμης που σου εμφανίζει στο ταμπλό, επειδή ήμουν κι εγώ παθών (μου την πρωτοεμφάνισε στα 151.000χλμ/9,5 χρόνια, μοτέρ Ζ18ΧΕ) και το άφησα έτσι για 3 χρόνια, όπου έκανα αλλαγή δοχείου διαστολής και αισθητήρα και το θέμα λύθηκε. Από αυτά που κατάλαβα εγώ γενικά, το θέμα βασικά προκύπτει από το δοχείο διαστολής, το οποίο στην πορεία πιάνει βρώμα σε κάποιο σημείο του που αιωρείται ένα φλοτεράκι που είναι και αυτό που τη θέση του (πάνω-κάτω) διαβάζει εξωτερικά του δοχείου ο αισθητήρας που κουμπώνει σε μια εσοχή του δοχείου. Οπότε κατ' εμέ αν δε θες να μπεις σε τζάμπα έξοδα καλύτερα να αλλάξεις δοχείο και όχι αισθητήρα. Θεωρητικά το ίδιο το δοχείο αν αφαιρεθεί από το κύκλωμα μπορεί να καθαριστεί. Υπάρχουν και κάποια σχετικά βίντεο στο youtube.
    Τώρα ο λόγος που ενδεχομένως το δοχείο σου λερώνει εύκολα μάλλον έχει να κάνει είτε με ανάμιξη διαφορετικών τύπων ψυκτικών υγρών, είτε με τυχόν οξείδωση στο κύκλωμα ψύξης. Ειδικά αν το χρώμα του ψυκτικού κάποιο καιρό (ας πούμε 1-2 χρόνια) μετά την αλλαγή του γίνεται καφετί, είναι θέμα οξείδωσης. Σε μια τέτοια περίπτωση θα πρότεινα κάθε 2-3 χρόνια να αλλάζεις ψυκτικό και να βάζεις το γνήσιο dexcool της GM.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Λάζαρε καλημέρα και σε σένα και καλή Κυριακη να έχεις. Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι όταν άρχισε να ανάβει η ένδειξη το μυαλό μου πήγε σε σένα ! Το θυμάμαι το θέμα σου πολύ καλά. Αυτό που δεν θυμόμουν ήταν ότι το άφησες έτσι και το άλλαξες μετά από 3 χρόνια. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μαλλον , (και λέω μαλλον , γιατί δεν είδα πουθενά στο βιβλίο σερβις να έχει κανει αλλαγή αντιψυκτικου ) δεν είχε αλλάξει ΠΟΤΕ το αντιψυκτικό στα 11 χρόνια που το είχε. Οπότε ένας λόγος είναι και αυτός. Όμως εγώ μετράω από το 2012 που Άλλαξε το 3ο και τελευταιο παγούρι και τον αισθητήρα ο προηγουμενος μέχρι το 2016 που Άλλαξα εγώ ΟΛΟ το αντιψυκτικό μαζί με ιμάντα και αντλία νερού, είναι μόνο 4 χρόνια φίλε μου. Δεν δικαιολογείται να έχει πιάσει μακα το παγούρι και μέσα στο φλωτερ. Δεν το δέχομαι και αυτό γιατί πριν το αλλάξω εγώ ήταν σε καλή χρωματική κατάσταση (πορτοκάλι χρώμα και όχι καφέ). Το δεν το δέχομαι το λέω σχήμα λόγου. Όχι ότι δεν δέχομαι την γνώμη σου. Μην με παρεξηγήσεις. Και ο λογος είναι ότι μιας που έχω διαβάσει πολλά από εδώ μέσα και με βοήθησες και εσύ και τα άλλα παιδιά πιστευω καθαρά ότι είναι θέμα προβληματικού ανταλλακτικού πρώτα και μετά σε σχέση με παλιό αντιψυκτικό και με μακα στο παγουρι που παίζει φυσικά και αυτό το ρόλο του.

Τι έκανα εγώ αυτές τις ημερες. Έχω πλεον 169700 χλμ οπότε πήγα και καθάρισα πεταλουδα γκαζιού και βάλβιδα ΕGR. Είπα το θέμα μου με το παγούρι στον μάστορα. Έβγαλε τον αισθητήρα να τον φυσηξει-καθαρισει αλλά Τζιφος. Δεν καθαρίζει μου είπε. Μια αντίσταση έχει μέσα. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Και το φλωτερ που κοίταξε μεσα ήταν καθαρό και δεν είχε μακα μεσα.
    Οπότε δεν πείραξε κάτι. Μου είπε να το παρακολουθήσω και να ξαναπαω. Επόμενη κίνηση θα κάνω αυτό που λες. Θα καθαρίσω το παγούρι.
    Το αντιψυκτικό έχω σκοπό να το αλλάξω στα 3 χρόνια (δεκ 2016- δεκ 2019). Δεν θα το αφήσω περισσότερο. για όλους αυτούς τους λόγους που μου έγραψες και εσύ + το ότι είναι ένα αμάξι παλιό, το πήρα μετ'/σμενο και θα το κρατήσω όσο αντέξει για τουλάχιστον αλλά 170000 χλμ και άλλα 13 με 15 χρόνια τουλάχιστον.

Θα ενημερώσω πια θα είναι η συνέχεια και τι έκανα τελικά. Σ ευχαριστώ για το χρόνο σου που έκατσες και μου έγραψες για μια ακομη φορα. Να είσαι καλά !

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ένα καλό σημάδι που ξέχασα να σου/σας γράψω είναι ότι από την τρίτη που έβγαλε τον αισθητήρα ο μάστορας μέχρι και χθες Σάββατο αν και δεν εκανα πολλά χλμ ΔΕΝ μου ξανάεβγαλε ενδειξη στην οθόνη. Να ήθελε το χεράκι του μάστορα ? Δεν ξέρω...τι να πω. ΘΑ το δείξει η συνέχεια. Την Δευτέρα μάλλον θα πάω χωριο. Θα κάνω 40+40 χλμ. Θα είναι ένα καλό τεστ για όλα. Θα ενημερώσω.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Για καλή μου τύχη δεν έχει ξανά ανάψει η ένδειξη από τότε. Πήγα χωριό έκανα 80 χλμ μαζεμένα την προηγούμενη Δευτέρα. Και λίγα ακόμη εντός πόλης. Προχθές έκανα και ένα άλλο τεστ. Έβγαλα με συριγγα το αντιψυκτικο από το παγούρι και αφαίρεσα αυτό που μου έβαλαν στο συνεργείο όταν καθάρισα πεταλουδα και egr γιατί ήταν μεν g12 αλλά ητάν ροζ χρώμα και όχι πορτοκάλι χρώμα και φυσικά όχι της οπελ. Συμπλήρωσα από οπελ που είχα περίσσευμα. Λίγο πριν το γεμίσω εκανα τεστ με χαμηλη στάθμη στο παγούρι να δω εάν ανάβει η ένδειξη. Η ένδειξη άναβε κανονικά. Οπότε συμπλήρωσα μέχρι την πάνω γραμμή και το έκλεισα. Από τότε δεν ξαναείδα να ανάβει το cooland level check. Και εύχομαι να μην το ξαναδώ να ανάβει ΠΟΤΕ !

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

1. coolant level check
    Από τον/την mpamph8 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-17, 22:17
  2. Low Coolant Level - Add coolant
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 21:33
  3. Coolant level low...
    Από τον/την xamilos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-12, 15:51
  4. Coolant Level Low
    Από τον/την john$ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-12, 19:59
  5. coolant level ?
    Από τον/την dimarv στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-12, 13:04

Δικαιώματα - Επιλογές