If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 49

Προεπιλογή COOLANT LEVEL CHECK

Πριν από ένα μήνα άλλαξα αισθητήρα και παγούρι, τα οποία είναι original, επειδή μου έβγαζε το γνωστό μήνυμα COOLANT LEVEL CHECK. Ξαφνικά, ένα μήνα μετά, άρχισε να το βγάζει ξανά και συνέχεια. Νερό έχει, το μόνο που δεν άλλαξα είναι η τάπα. Τι μπορεί άλλο να είναι? (Astra H 2006 1.6)

Senior Member Το avatar του χρήστη Aris25beli
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

μηπως επεσες σε προβληματικο αναταλλακτικο?και ενας φιλος το αλλαξε 2 φορες σε 10 μερες γιατι το νεο ηταν προβληματικο
    never in a straight line....

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα,Ηλιουπολη
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Μου το'βγαζε και 'μενα ειδικα οταν εβγαινα απο παρατεταμενες στροφες η αμα παρκαριζα σε ανηφορα,αλλα με λιγο συμπληρωμα παραφλυ δε το ξανακανε...
    Μιλαμε για ελαχιστη ποσοτητα....

Προεπιλογή

Είναι σχεδόν τέρμα δεν παίρνει άλλο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aris25beli Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως επεσες σε προβληματικο αναταλλακτικο?και ενας φιλος το αλλαξε 2 φορες σε 10 μερες γιατι το νεο ηταν προβληματικο
    +100

Προεπιλογή

geia sas paidia mia erotisi an mporei kapoios na me boithisei exo to opel corsa to 2010 to petrelaio kai me anapce to antispeed pos sbinei??/

Senior Member Το avatar του χρήστη georen
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manola@hotmail.gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    geia sas paidia mia erotisi an mporei kapoios na me boithisei exo to opel corsa to 2010 to petrelaio kai me anapce to antispeed pos sbinei??/
    οπα με μπερδεψες τι σου αναψε ακριβως γιατι αν καταλαβα καλα και σου αναψε το antispin τοτε μολις σταματηση το αμαξι να γλυστραει πρεπει να σβυση κανονικα μονο του
    οπως και το abs αντιστοιχα για τα φρενα
    με λενε γιωργο
    astra twintop 1,6t cosmo ,μαυρο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Ρε παιδιά τι σχέση έχει το antispin με το θέμα? Manola@hotmail.gr είσαι εκτός θέματος.

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

off topic
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο IEROKLIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά τι σχέση έχει το antispin με το θέμα? Manola@hotmail.gr είσαι εκτός θέματος.
    ενταξει δεν εχει καμμια σχεση ομως ο φιλος μας αν δεις μολις γραφτηκε στο φορουμ οποτε ας του συγχωρησουμε για μια φορα να βγει εκτος θεματος
    δεν ειναι αλλωστε ο πρωτος ουτε πιθανον ο τελευταιος με αυτη τη σκεψη του απαντησα και εγω

off topic τελος
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο και η λάθος αναλογία παραφλού και νερού?

andre_rrr
    Guest

Προεπιλογή

οχι δεν παιζει ρολο,
    το μνμ στο βγαζει οταν κομπλαρει η σκαλα του βεντιλατερ?
    κανε ενα κοπο και την επομενη που θα σου βγαλει μνμ κατεβα κατω επι τοπου και δες την σταθμη του νερου στο δοχειο
    επισης τερμα το δοχειο τι εννοεις ? το νερο πρεπει να ειναι μεχρι την μεση στο παγουρι το υπολοιπο οσο και να ειναι θα στο πεταξει απο την υπερχειληση.

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

το δοχειο πρεπει να ειναι στο σημαδι που εχει οταν ειναι κρυο και το σημαδι αυτο ειναι αρκετα θα ελεγα πανω απο την μεση
    τωρα σε αρκετους που αναβε το μυνημα αυτο βαζοντας ενα ελαχιστο πιο πανω, παραφλου σταματουσε να αναβει
    οπως λεει και ο φιλος Kontzak πιο πανω αν τωρα αυτο δεν γινεται σε σενα
    τοτε μιλαμε μαλλον για προβληματικο ανταλλακτικο, αν και τωρα που το σκεφτομαι για ριξε αν σου ειναι ευκολο μια ματια
    στην φισα του αισθητηρα να δεις αν ειναι σωστα κουμπωμενη και καθαρη αλλοιως ψαξτο για αλλαγη σε εγγυηση αν χρειαστει

κατι ακομα που μολις θυμηθηκα μηπως το παραφλου που εχεις γλιτσιαζει να το πω ετσι το πλαστικο τεποζιτο και δυσκολευει
    τον αισθητηρα να δουλεψει; εξ ου και σου δουλεψε ενα μηνα πριν τα παιξει παλι;
    αν θυμαμαι καλα και δεν κανω λαθος ο αισθητηρας μας δεν ειναι στυλ φλοτερ αλλα στυλ ματακι στο παγουρι
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Μήπως δεν σου το άλλαξαν ή σου έβαλαν μεταχειρισμένο !!!και στο βγάζει πάλι το μήνυμα , στο προηγούμενο μου astra H Z16ΧER 2007 μοντέλο αλλάζοντας το παγούρι (καινούργιο ανταλλακτικό GM) δεν το ξανά έβγαλε το μήνυμα ακόμα και τώρα δεν βγάζει μιας και το έχει συγγενικό μου πρόσωπο. Η τάπα του παγουριού δεν έχει καμία σχέση.

Προεπιλογή

Που ακριβώς βρίσκεται ο αισθητήρας και η φύσα του?

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Που ακριβώς βρίσκεται ο αισθητήρας και η φύσα του?
    στο πλαι απο το παγουρι αν κοιταξεις θα το δεις
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Κούνησα λίγο τη φύσα και δεν μου το εμφάνισε ξανά, φοβάμαι όμως ότι σε καμιά μεγάλη λακούβα θα μετακινηθεί. Δεν έχω ιδέα πως πρέπει να είναι.

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Κούνησα λίγο τη φύσα και δεν μου το εμφάνισε ξανά, φοβάμαι όμως ότι σε καμιά μεγάλη λακούβα θα μετακινηθεί. Δεν έχω ιδέα πως πρέπει να είναι.
    παρακολουθησε το να δεις τι θα κανει και ετσι ή αλλοιως εχεις εγγυηση σαν νεο ανταλλακτικο οποτε βλεπεις τι θα κανεις αν ξαναφυγει
    μπορει να ηταν και τυχαιο ή απλα να μην την ειχαν κουμπωσει σωστα στην αλλαγη του παγουριου και γλυστρησε
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα. Επαναφέρω το θέμα γιατί και μένα μου βγάζει κατά διαστήματα το μήνυμα Check coolant level σε astra H GTC 1.8 του 2005 με 166.000χλμ. Πάντα το μήνυμα βγαίνει αμέσως ή ελάχιστα μετά από ξεκίνημα του αυτοκινήτου και όλες τις φορές που έχω ελέγξει τη στάθμη είναι ΟΚ. Πρώτη φορά το παρατήρησα πριν 1 χρόνο ακριβώς (στα 151.000χλμ) κι έκτοτε το έχει βγάλει γύρω στις 5-6 φορές. Πέρσι είχα αλλάξει θερμοστάτη (μπήκε γνήσιος) και ψυκτικό υγρό (επίσης το μαμά Dexcool). 2 από τις φορές μου έβγαλε την ένδειξη μετά από γέμισμα σε βενζινάδικο με το που έβαζα μπροστά τον κινητήρα για να φύγω. Με βάση αυτά που έχω διαβάσει κι εδώ μέσα, μάλλον να κοιτάξω για αλλαγή αισθητήρα ψυκτικού στο παγούρι; Αν ναι, πωλείται χωριστά από το παγούρι αυτός; Η διαδικασία αλλαγής του είναι σχετικά απλή ή μπελαλίδικη; Πρέπει να ξηλωθεί και το παγούρι πακέτο για να αλλαχθεί ο αισθητήρας; Επειδή σε 3-4 μήνες πρόκειται στο μεγάλο σέρβις μαζί με αλλαγή σετ ιμάντα εκκεντροφόρου να αλλάξω κι αντλία ψυκτικού, οπότε θα ξαναβγούν τα υγρά του ψυκτικού κυκλώματος, να προγραμματίσω τότε και την αντικατάσταση του εν λόγω αισθητήρα;
    Ευχαριστώ.

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Από όσο ξερω πωλείται χωριστά και είναι εύκολη η αντικατάσταση.
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CORSA E CDTi.....ΜΙΚΡΟΣ ΘΗΡΕΥΤΗΣ!!!

Προεπιλογή

Δεν έχει πρόβλημα ο αισθητήρας. Το παγούρι έχει. Το παγούρι είναι κουφιο στο κέντρο. Μπαίνει ο αισθητήρας στο κενό και μετράει τη στάθμη του υγρού περιμετρικά . Όταν παλιώνει το πλαστικό του παγουριού, γίνεται αδιαφανές και δε μπορεί να διαβάσει τη στάθμη. Εύκολη αντικατάσταση. Παθών....
    Ένας είναι ο βασιλιάς του κεφιού και της χαράς.Ένας είναι ο αρχηγός asconas12 ο θεός.....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. coolant level check
    Από τον/την mpamph8 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-17, 21:17
  2. Low Coolant Level - Add coolant
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 21:33
  3. Coolant level low...
    Από τον/την xamilos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-12, 14:51
  4. Coolant Level Low
    Από τον/την john$ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-12, 18:59
  5. coolant level ?
    Από τον/την dimarv στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-12, 13:04

Δικαιώματα - Επιλογές