If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Προεπιλογή Manta B, 1976, 1.2s - ελατήρια, αντιστρεπτικές, αμορτισέρ

Χαιρετώ και πάλι την παρέα,

Λοιπόν, επειδή τρώγοντας ανοίγει η όρεξη, τώρα που το Μαντα ξανακυλάει στους δρόμους θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω

- Πάντα ήθελα ένα χαμήλωμα, μιας και τα μαμά ελατήρια το κάνουν τζιπ!.. Γύρω στα 3 εκατοστά κάτω, από Μυρωνίδη βρήκα γύρω στα 160 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
    - Το αμάξι είναι για βόλτα και ημι-καθημερινή χρήση, οπότε προς το παρόν τα monroe που έχω παραμένουν. Τα παραπάνω ελατήρια δεν ξέρω πόσο θα σκληρύνουν την ανάρτηση.
    - Θα μου άρεσε να περιορίσω λίγο και τις κλίσεις του αμαξώματος. Φαντάζομαι θα βοηθήσει το χαμήλωμα, αλλά θα ήθελα να ακούσω για εμπειρίες σας με πιο χοντρές αντιστρεπτικές. Αν έχετε και κανένα προμηθευτή ακόμα καλύτερα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Χοντρές αντιστρεπτικές όπωσδήποτε! Όσο πιο χοντρές βρεις! Κανουν καλή διαφορά.
    Και με ένα σετ ελατήρια χαμηλώματος θα είσαι κομπλέ
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Eibach ελατήρια ή Apex κίτρινα. Αν και τα apex νομίζω είναι 4ποντα!

Θα σου έλεγα να τα συνδυάσεις με σκληρά αμορτισέρ όπως κίτρινα Koni χοντρομπούκαλα. Αυτό το ξέρεις εσύ όμως, εξαρτάται από τη χρήση.
    Για μπάρες θόλων μπρος-πίσω δεν αναφέρω καν αφού μιλάμε για 1.2, δεν πας για sport χρήση.

Καλωσήρθες στο forum!
    Ο δεινόσαυρος δαγκώνει!

Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιώργο, Asconan,

- Ελατήρια apex βρήκα, γύρω στα 160 τελική τιμή. Το μοντέλο 2400 είναι αυτά στους -4 πόντους και ως εκεί θέλω το χαμήλωμα. Εχει και το 2401 στους -6 για σαύρα-μάντα!
    - Θα περάσω και από μυρωνίδη να δω τι πουλάει, μιας και τα δίνει στην ίδια τιμή με τα επώνυμα apex.

- Αμορτισέρ μετά, μιας και τα μονρόε έχουν λίγη ζωή ακόμα και θα "τελειώσουν" γρήγορα μετά το χαμήλωμα. Πάντως δεν θα πάω σε κάτι σκληρό, λόγω χαλαρής και κάποιες φορές καθημερινής χρήσης.

- Για αντιστρεπτικές τίποτα.. Δεν έχω βρει κάτι, φαντάζομαι από κανένα 1.9 ή 2.0 θα ταίριαζε. Αν έχετε καμία πηγή σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Θα ενημερώνω για το πρότζεκτ.. Πάντως αυτή η αίσθηση της βραδυνής ανοιξιάτικης βόλτας στην παραλιακή, παράθυρα κάτω, με τα καρμπυρατέρ/εξάτμιση να γουργουρίζουν, την δερματίνη να μυρίζει και να αλλάζεις ταχύτητα με λίγο γκαζάκι και και και και...!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panosck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αυτή η αίσθηση της βραδυνής ανοιξιάτικης βόλτας στην παραλιακή, παράθυρα κάτω, με τα καρμπυρατέρ/εξάτμιση να γουργουρίζουν, την δερματίνη να μυρίζει και να αλλάζεις ταχύτητα με λίγο γκαζάκι και και και και...!!!

Πες τα!!!!
    Ο δεινόσαυρος δαγκώνει!

Παρόμοια Θέματα

1. Αμορτισέρ & Ελατήρια για Corsa C
    Από τον/την perros στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 426
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-18, 21:17
  2. Συντήρηση ΟPEL KADETT C 1976
    Από τον/την TaRZ στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-11, 14:54
  3. Αμορτισέρ & Ελατήρια για Corsa C
    Από τον/την morius στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-10, 11:45
  4. Περί μύθου,τελικά αμορτισέρ η ελατήρια?
    Από τον/την Sta Xamena στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-08, 18:19

Δικαιώματα - Επιλογές