If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Προεπιλογή Μια απορία για αλλαγή συμπεριφοράς σε corsa 1.3cdti

Παιδιά καλησπέρα σε όλους σας και καλώς σας βρήκα.
    Να σας περιγράψω την ιστορία μου και τις απορίες μου και να με συγχωρέσετε αν θα είναι μακροσκελές το κείμενο.
    Πριν 15 ημέρες έγινα κάτοχος ενός Opel Corsa 1.3 cdti (90hp) 6τάχυτο μοντέλο του 2007.
    Η πρώτη μου επαφή με πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα είναι αυτό το Corsa και το κακό είναι ότι δεν έχω ιδέα απο πετρελαιοκίνητα.
    Ρωτώντας απο εδώ και απο εκεί μαθαίνω τα διάφορα κόλπα που πρέπει καποιος να ξέρει γύρω απο την πετρελαιοκίνηση.
    Αυτο που μου έχει μείνει ως απορία είναι το εξής:
    Απο τις πρώτες ημέρες που το κυκλοφορούσα το αυτοκίνητο μέχρι τις 2.500 στροφές όλα ήταν normal.
    Στις 2.500 στροφές όμως όταν έμπαινε η τουρμπίνα ένοιωθες μια στιγμιαία δύναμη σαν μια μικρή ''κλωτσιά'' (απο την τουρμπίνα) και το αυτοκίνητο έφευγε πιο καλά πιο γρήγορα και πιο δυνατά.
    Πριν λίγες ημέρες όπως ήμουν εν κινήσει στο δρόμο εκτός πόλης με καμμιά 90χλμ ακούγεται ένα δυνατό τσάφ απο έξω και μου ανάβει στο ταμπλώ η ένδειξη εκείνη που δείχνει ένα αυτοκίνητο με ένα κλειδί πάνω του.
    Το αυτοκίνητο προχωρούσε μεν αλλά υπέφερε.
    Περπατούσε σαν να ήταν μπουκωμένο.
    Δεν το ζόρισα και το πήγαινα με 30-40 χλμ/ώρα και με 1500 στροφές για να το πάω μέχρι το σπίτι μου.
    Το έσβησα και ανοίγοντας το καπώ βλέπω να έχει φύγει το ένα κολλάρο που απο την μετώπη του αυτοκινήτου που πάει στην τουρμπίνα (το τι κάνει αυτό το κολλάρο το έμαθα την επόμενη μέρα απο τον γκαραζιέρη μου).
    Απο την μετώπη έως την τουρμπίνα το κολλάρο δεν είναι μονοκόμματο αλλά έχει ένα ενδιάμεσο σύνδεσμο και εκεί πάνω τα δύο κομμάτια του κολλάρου κανονικά έπρεπε να είναι σφιγμένα με μεταλλικούς σφικτήρες.
    Απο την μια μεριά υπήρχε μεν ένας μεταλλικός σφικτήρας αλλά απο την άλλη πλευρά το κολλάρο πάνω στον σύνδεσμο ήταν πιασμένο με πλαστικό ηλεκτρολογικό ταιράπ οπότε αυτό με τον καιρό χαλάρωσε και μου πέταξε το κολλάρο στον αέρα.
    Απο εκείνη την στιγμή και αφού τοποθετήθηκε στην θέση του το κολλάρο χάθηκε αυτή η στιγμιαία ''κλωτσιά'' του αυτοκινήτου που μου έκανε στις 2.500 στροφές.
    Ακούγεται μεν η τουρμπίνα και το αυτοκίνητο φεύγει καλά αλλά χάθηκε αυτή η στιγμιαία ''κλωτσιά'' στις 2.500 στροφές.
    Οι απορίες μου είναι:
    Επρεπε να υπάρχει αυτό το μικρό ''κλώτσιμα'' στις 2.500στροφές ή το έκανε επειδή έπαιρνε αέρα η τουρμπίνα απο το χαλαρό κολλάρο??
    Με το διαγνωστικό η μόνη βλάβη που υπήρχε ήταν ''χαμηλή πίεση καυσίμου''και το παλληκάρι που έχει το συνεργείο μου είπε ότι είναι λογικό να υπάρχει καταχωρημένη αυτή η βλάβη λόγω του κολλάρου.
    (εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη περιγραφή βλάβης έχει σχέση με το όλο θέμα)
    Αλλες ενδείξεις βλαβών δεν υπήρχαν.
    Να με συγχωρέσετε για το μακροσκελές κείμενο και σας ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Προεπιλογή

Το κολάρο αυτό το έχεις τσεκάρει μήπως έχει σχισμή και σε άλλο σημείο του? Μήπως χάνει και από αλλού αέρα και δεν είναι όπως πριν.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

καλημέρα φίλε μου.
    Υποτίθεται όλο το κολλάρο το είδε ο μάστορας που μου το έφτιαξε και το έβαλε στην θέση του.
    Απλά δεν ξέρω αν η συμπεριφορά της τουρμπίνας ήταν αυτή πριν βγεί το κολλάρο απο την θέση του (δηλαδή να ''κλωτσάει'' το αυτοκίνητο στις 2.500 στροφές και να νοιώθεις την ενεργοποίηση της τουρμπίνας)
    ή αν η σωστή συμπεριφορά είναι αυτή που έχει το αυτοκίνητο τώρα.
    Και διαβάζοντας σε μερικά άλλα post έπεσε το μάτι μου σε έναν άλλο συμφορουμίστα που είχε παρόμοιο πρόβλημα και κάποιος του απάντησε ότι μάλλον θέλει καθάρισμα το dpf.
    Aυτό το dpf τι είναι??
    (να με συγχωρέσετε για τις ερωτήσεις αλλά δεν το κατέχω το άθλημα του πετρελαίου)

Προεπιλογή

Καλημέρα. To DPF φίλε μου είναι το φίλτρο μικροσωματιδίων που καθαρίζει τα καυσαέρια. Βρες στο FORUM το μέλος EPIVITOR, ρώτα τον και θα σε βοηθήσει σε αυτόν τον τομέα. Απ΄ τα μέρη σου είναι.

Προεπιλογή

να σαι καλά σε ευχαριστώ.
    θα κοιτάξω να τον βρώ.
    αυτη η απορία μου με την τουρμπίνα παραμένει πάντως.
    Kαι μια απορία ακόμα που την θυμήθηκα πριν λίγο.
    Στο ψηφιακό καντράν όταν κλείνω τον διακόπτη για να σταματήσει το αυτοκίνητο μου δείχνει μια ένδειξη InSp2.
    Tι ένδειξη ειναι αυτή??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikraven : 24-03-13 στις 22:50

Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikraven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι μια απορία ακόμα που την θυμήθηκα πριν λίγο.
    Στο ψηφιακό καντράν όταν κλείνω τον διακόπτη για να σταματήσει το αυτοκίνητο μου δείχνει μια ένδειξη InSp2.
    Tι ένδειξη ειναι αυτή??
    Κάποια λάμπα έχει καεί.
    Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1 + 17άρες.
    Wish list: Πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν κομμάτια), καθίσματα Recaro.

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ φίλε μου.
    Δεν το ήξερα ότι ακόμα και για μια λάμπα θα ανάβει κάποια ένδειξη.
    Εξωτερικά δεν έχω κάτι καμμένο.
    Στο εσωτερικό του αυτοκινήτου υπάρχει μια καμμένη λάμπα πίσω απο τον δεξιό περιστροφικό διακόπτη του κλιματισμού
    και δεν ξέρω αν έπρεπε να υπάρχει φως στον αναπτήρα γιατί και εκεί κάτω απο την κονσόλα επικρατεί σκοτάδι.
    Αν υπάρχει φώς στον αναπτήρα τότε έχω καμμένη και αυτή τη λάμπα.

Προεπιλογή

Για να τσεκάρει τις λάμπες δεν χρειάζεται να ανάψεις κάτι. Είναι αυτόματο.
    Κάποια λάμπα σε πινακίδα, καμια θέσεως από μπροστά, κανα στοπ, κάτι τέτοιο είναι.

Παρόμοια Θέματα

1. Απορία-Ερώτηση για ηλιοροφή σε corsa 3d 2012
    Από τον/την Asproulis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-12, 13:57
  2. opel 1.3cdti h 1.4 benzini?
    Από τον/την redvipergr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-12, 12:51
  3. Κοστος απο τμηματα κινητηρα 1.3cdti
    Από τον/την corsakias2002 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-10, 00:15
  4. Απορία με συναγερμό Clifford σε Corsa OPC...
    Από τον/την george-S101 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-08, 19:51
  5. Βελτίωση οδικής συμπεριφοράς
    Από τον/την Vassilis στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 411
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-06, 09:15

Δικαιώματα - Επιλογές