If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 58

Προεπιλογή θερμοκρασια

Αδελφια να κανω μια ερωτηση στους κατοχους astra g.το αμαξι κρυο οταν βαζεται μπρος μετα απο ποσα χιλιομετρα ανεβαζει θερμοκρασια;τι θελω να πω,ποτε βλεπετε τ δεικτη να κουνιεται προς τους 90 βαθμους;

Προεπιλογή

Έχω κωλλημένο (ανοιχτό) θερμοστάτη και γύρω στα 5-7χλμ κάνει να αρχίσει να κινείται η βελόνα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

αυτο δεν ειναι προβλημα ρε τρελε?δεν ζεσταίνεται η μηχανη σωστα ωστε να κοψει τις βενζινες οταν ειναι κρυα η μηχανη.

Προεπιλογή

Φυσικά και είναι πρόβλημα. Αλλά το καλοκαίρι βολεύει στο σκίσιμο.
    Άστο ρε, έχω να ακούσω βεντιλατέρ από πέρσι τον Μάρτιο, οπότε κάνω οικονομία ρεύματος.

Προεπιλογή

και δεν καιει το εργαλειο ρε παραπανω??αυτο δεν το σκεφτεσαι?χαχαχααχχαχαχαχα..αρα και στο ταξιδι παλι ανοιχτο ειναι και παγωνει η μηχανη συνεχεια....χαχαχαχαχχα...καλη φαση...παντα κρυα μηχανη δεν εχεις θεμα φλαντζες και μ@λ@κιες..χαχαχαχαχαχα....

Προεπιλογή

Εγώ έχω βάλει after market χαμηλό θερμοστάτη...στο ταξίδι η θερμοκρασία είναι πάντα κάτω από 80c...δεν καιεί παραπάνω...

Προεπιλογή

ε ενταξει εσυ εισαι τουρμπατος,δεν εχει μεγαλη συμπιεση ωστενα κραταει τη θερμοτητα σαν ενα ατμοσφαιρικο..

Προεπιλογή

και δεν καιει το εργαλειο ρε παραπανω??αυτο δεν το σκεφτεσαι?χαχαχααχχαχαχαχα..αρα και στο ταξιδι παλι ανοιχτο ειναι και παγωνει η μηχανη συνεχεια....χαχαχαχαχχα...καλη φαση...παντα κρυα μηχανη δεν εχεις θεμα φλαντζες και μ@λ@κιες..χαχαχαχαχαχα....
    Ακριβώωωως. Όχι ρε... 9 εντός 6-6.5 εκτός.

Προεπιλογή

Ατμοσφαιρικό είναι και το δικό μου....

Προεπιλογή

ατμοσφαιρικοοοοοοο με αποδοσεις τουρμπο ομως.......ηθελα να σε ανεβασω αλλα δεν δεχτηκες το κοπλιμεντο μου....δηλ δεν παιζει να εχει αυξημενη καταναλωση απο αυτο?αν κανεις μικρες διαδρομες θα λειτουργει το αμαξι συνεχεια κρυο,οποτε μεγαλυτερη καταναλωση,ετσι δεν ειναι?οσο πιο κρυο τοσο μεγαλυτερη καταναλωση..

Προεπιλογή

Εντάξει πολλές φορές τυχαίνει να έχει διαφορές. Εμένα ότι έκαιγε πάντα καίει κ τώρα. Δεν έχει θεμα. Κάποια στιγμη θα το φτιάξω αλλα βαριέμαι θανάσιμα να ασχοληθώ.

Προεπιλογή

Το όργανο στο καντράν μετράει θερμοκρασία ψυκτικού υγρού και όχι θερμοκρασία κινητήρα...δεν πιστέυω πως επιρεάζει αρνητικά στην κατανάλωση...όταν είχα το 14άρι μοτέρ είχε κολήσει και στο δικό μου ανοιχτός ο θερμοστάτης και έδειχνε 90 μόνο μέσα στην πόλη...για χρόνια δεν τον είχα αλλάξει χωρίς να έχω παρατηρήσει αυξημένη κατανάλωση...

Προεπιλογή

Ε άμα αργεί να ζεσταθεί το νερό δεν αργεί να ζεσταθεί και ο κινητήρας? Εκεί καταλήγει το πράγμα.

Προεπιλογή

όπως και να έχει εν λειτουργία το νερό είναι πάνω απο 70c...πιστεύω πως δεν έχει θέμα στην κατανάλωση με τέτοια τιμή..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannis_Patra : 01-03-13 στις 00:52

Προεπιλογή

Κοίτα, εμένα, έτσι χαλασμένο όπως ειναι. Με 120 στην εθνική, σε 20 λεπτα με σταθερή ταχυτητα η βελόνα πεφτει εντελώς, λες και το έβαλες τώρα μπροστά.

Προεπιλογή

δεν ξερω εμενα μου φαινεται κουλο να μην υπαρχει αυξηση καταναλωσης αν δεν ζεσταινεται το νερο που συνεπαγεται και η μηχανη.οσο κρυο ειναι δινει αλλη ποσοτητα βενζινης και οσο ζεσταινεται το νερο κοβει βενζινες..για αυτο δεν λενε καλυτερα για μικρες αποστασεις να πας με τα ποδια παρα με το αμαξι?δεν προλαβαινει να ζεσταθει ωστε να κανει σωστη καυση με αποτελεσμα την αυξημενη καταναλωση..εχω αυτα εχω διαβασει και βαση λογικης ετσι πιστευω,αν κανω λαθος τι να πω...και γιατι να εχει 70 βαθμους το νερο οταν ειναι σταματημενο?εξωτερικη θερμοκρασια εχει.αν εσυ κανεις αποσταση 2-3 χιλιομετρα και το σβηνεις παλι η θερμοκρασια σιγα μην ανεβει 85 βαθμους ωστε να μειωσει την παροχη βενζινης..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, εμένα, έτσι χαλασμένο όπως ειναι. Με 120 στην εθνική, σε 20 λεπτα με σταθερή ταχυτητα η βελόνα πεφτει εντελώς, λες και το έβαλες τώρα μπροστά.
    αν παρατηρήσεις όμως το ελάχιστο του δείκτη είναι 70 c αν θυμάμαι καλά...το ίδιο συνέβαινε και στο δικό μου...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis_Patra Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν παρατηρήσεις όμως το ελάχιστο του δείκτη είναι 70 c αν θυμάμαι καλά...το ίδιο συνέβαινε και στο δικό μου...
    αυτο δεν εχει σημασια ρε γιαννη,τι θα ειχε μηδεν δηλ?απλα μετα τους 70 βαθμους αρχιζει και σιγα σιγα να λειτουργει να δειχνει τον δεικτη.φανταζεσαι να εδειχνε απο το -10?2ο κοντερ θα ειχαμε..χαχαχααχαχα

Προεπιλογή

αν παρατηρήσεις όμως το ελάχιστο του δείκτη είναι 70 c αν θυμάμαι καλά...
    Ψέματα θα σου πω, δεν το θυμάμαι καθόλου.

Προεπιλογή

Σε κάθε περίπτωση σε φάση πορείας εννωούσα πως δεν πέφτει κάτω από 70c ακόμα και με κολυμένο ανοιχτό θερμοστάτη...το έγραψα ''εν λειτουργία''.

αυτό που λές ότι στους 85c κόβει βενζίνες δεν ισχύει...αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω...εγώ φοράω 82 c θερμοστάτη...σπάνια περνάει τους 85c...με την δική σου σκέψη κανονικά μονίμως θα λειτουργούσε με πλούσιο μίγμα και διαφορετικό χάρτη...δεν νομίζω πως από την θερμοκρασία ψυκτικού υγρού ρυθμίζει ο εγκέφαλος τέτοιους παραμέτρους....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. θερμοκρασια
    Από τον/την geoliol στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-12, 21:42
  2. Θερμοκρασια 100+....???
    Από τον/την kapsas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-10, 17:19
  3. θερμοκρασια στα υψη!
    Από τον/την Billis21 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-10, 14:53
  4. Θερμοκρασια 92 c
    Από τον/την INOX Z16XE στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-09, 12:47
  5. θερμοκρασια 1.6τ
    Από τον/την dimosthenis_g στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-09, 16:23

Δικαιώματα - Επιλογές