If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή θορυβος πισω μαλλον απο πορτ μπαγκαζ δεν βρισκωτι χτυπαει??? corsa d

Εχω ψάξει τα πάντα είναι ότι πιο σπαστικο μου έχει συμβεί. Έβγαλα τα πάντα ρεζέρβα γρύλο εταζιερα αμορτισερ πορτ μπαγκάζ κ συνέχισε να το κάνει. Τι μπορεί να είναι ρε παιδιά το μόνο που εχω παρατηρήσει νομίζω είναι ότι όταν βρέχει ξεκινάει να το κάνει πιο πολύ. Βοήθεια?

Moderator Το avatar του χρήστη giorgos_ASTRA G
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο j6634 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ψάξει τα πάντα είναι ότι πιο σπαστικο μου έχει συμβεί. Έβγαλα τα πάντα ρεζέρβα γρύλο εταζιερα αμορτισερ πορτ μπαγκάζ κ συνέχισε να το κάνει. Τι μπορεί να είναι ρε παιδιά το μόνο που εχω παρατηρήσει νομίζω είναι ότι όταν βρέχει ξεκινάει να το κάνει πιο πολύ. Βοήθεια?
    Ισως να ειναι απο τα αμορτισερ σου ή απο τις βασεις τους. Εχεις μήπως αισθητηρες παρκαρισματος πισω??? Αν ναι τσεκαρε μηπος εχει ξεκωλησει η καλωδίωση ή το ''μικροφωνακι'' και κοπανανε μεσα στον προφυλακτηρα.
    OPEL ASTRA G 1999 X14XE SPORTIVE

Προεπιλογή

Οι βάσεις δεν είναι τις εχω τσεκαρει. Τις φωλιές των αμορτισερ εχω δει φαγομενες αλλά έκανα δοκιμή χωρίς πίσω αμορτισερ κ πάλι ακουγοταν. Εχω αισθητηρες αν κ δεν νομίζω ότι είναι από εκεί,θα το κοιτάξω όσο μπορω μέσα στον προφυλακτήρα.

Προεπιλογή

κοιταξε μηπως ειναι η πλακετα απο τους αισθητηρες παρκαρισματος νομιζο ειναι πισω αριστερα μεσα στο σασι ανοιξε το καπακι απο την αριστερη και βρες το.

Προεπιλογή

εγώ έχω να σου προτείνω κάτι πιο απλό,απο την στιγμή που έχεις κοιτάξει τα πίσω αμορτισέρ κοίτα την κλειδαριά του πόρτ μπαγκάζ.Πολλές φορές απο το άνοιξε κλέισε χαλαρώνουν με αποτέλεσμα να χτυπάνε και να τρίζουν.Αν δεν έχει χαλαρώσει ρίξε και γρασσοσπρέυ στον μηχανισμό για λίπανση Λίπανε επίσης με σπρλευ σιλικόνης τα λάστιχα του πορτ μπαγκάζ.Πολλές φορές οι λύσεις βρίσκονται στα πιο απλά πραγματα : Cool:

Προεπιλογή

Σε μενα το κανει καθε φορα που βρεχει κ κινηθω για λιγη ωρα σε βρεγμενο οδοστρωμα.Εχει ενα χαρακτηριστικο ηχο γκαπ-γκαπ σα να κοπανιεται κατι.Αποσο ρωτησα σε ενα συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι οι πιατελες απο τα αμορτισερ αν το λεω κ σωστα.Οποτε δεν ξανα ασχοληθηκα με το θεμα.Το εχω ακουσει ακριβως το ιδιο περα απο το κορσα μου κ σε ενα 207 φιλου.
    OPEL Corsa D 1.4 Sport OPC PACK 1 mod.09
    OPEL Astra H 1.6 Elegance mod.08

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tigi-7- Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ έχω να σου προτείνω κάτι πιο απλό,απο την στιγμή που έχεις κοιτάξει τα πίσω αμορτισέρ κοίτα την κλειδαριά του πόρτ μπαγκάζ.Πολλές φορές απο το άνοιξε κλέισε χαλαρώνουν με αποτέλεσμα να χτυπάνε και να τρίζουν.Αν δεν έχει χαλαρώσει ρίξε και γρασσοσπρέυ στον μηχανισμό για λίπανση Λίπανε επίσης με σπρλευ σιλικόνης τα λάστιχα του πορτ μπαγκάζ.Πολλές φορές οι λύσεις βρίσκονται στα πιο απλά πραγματα : Cool:
    +1

Ίσως να χτυπάει και η κλειδαριά. Πέρα απο γράσσο σπέι που προτείνει ο φίλος μπορείς να περιστρέψεις τα λάστιχα που πατάει το πορτ παγκάζ στη λαμαρίνα ώστε να πάρεις τα μπόσικα και να σφίξει. Δυο στρογγυλά μαύρα είναι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gerafredo Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1

Ίσως να χτυπάει και η κλειδαριά. Πέρα απο γράσσο σπέι που προτείνει ο φίλος μπορείς να περιστρέψεις τα λάστιχα που πατάει το πορτ παγκάζ στη λαμαρίνα ώστε να πάρεις τα μπόσικα και να σφίξει. Δυο στρογγυλά μαύρα είναι.

Φίλε μου μιας και το ανέφερες θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος που τα περιστρεφεις εκτός από τον αυτονόητο, γιατί πρίν αρκετό καιρό πήγα να περιστρέψω για να παρω τα μπόσικα από την πόρτα όταν είναι κλειστή αλλα δεν γύρναγαν καθόλου και δεν θέλησα να την ζορίσω την ταπα μην μου μείνει στο χέρι...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aiva Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου μιας και το ανέφερες θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος που τα περιστρεφεις εκτός από τον αυτονόητο, γιατί πρίν αρκετό καιρό πήγα να περιστρέψω για να παρω τα μπόσικα από την πόρτα όταν είναι κλειστή αλλα δεν γύρναγαν καθόλου και δεν θέλησα να την ζορίσω την ταπα μην μου μείνει στο χέρι...
    Απ ότι βλέπω έχεις astra h και δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο με το corsa που έχω. Στο corsa περιστρέφονται με σχετική ευκολία (απλή περιστροφή χωρίς κάτι άλλο), είχα πάει στο μάστορα και του έλεγα να ρίξει σπρέι γράσσο γιατι τρίζει η κλειδαριά και τον βλέπω και περιστρέφει τα λάστιχα και το τρίξιμο σταμάτησε. Κάνε μια αναζήτηση στο forum για κλειδαριές νομίζω κάποιος με astra ρώταγε για το θέμα του πορτπαγκαζ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gerafredo : 28-02-13 στις 19:59

Προεπιλογή

Απ' οτι έχω καταλαβει αυτα τα corsa d ειναι μεσα στα τριξίματα.. ΕΛΕΟΣ (γτ εχω και εγω ενα τετοιο). Πρέπει να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα με το τι τριξίματα ακούμε στο corsa d.

Προεπιλογή

Μακάρι να έχουμε μόνο προβλήματα με τριξιματάκια και όχι με οτιδήποτε άλλο φίλε corsa sport 1.7 και στο λέω αυτό ως παθόν καθότι το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα ήταν ένα renault modus οπού σχεδόν κάθε μήνα έβγαζε και από ένα καινούριο πρόβλημα με αποκορύφωμα να σβήνει εν κινήσει από μόνο του

Προεπιλογή

με αποκορύφωμα να σβήνει εν κινήσει από μόνο του
    Παλμοδώτης σασμάν? Εκεί την πατάνε όλα τα Renault, στη φίσα του.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλμοδώτης σασμάν? Εκεί την πατάνε όλα τα Renault, στη φίσα του.
    Δεν ξέρω γιατί μετά από αυτό το έδωσα κατευθείαν, ήταν το κερασάκι στην τούρτα

Προεπιλογή

Δεν ξέρω γιατί μετά από αυτό το έδωσα κατευθείαν, ήταν το κερασάκι στην τούρτα
    Σωστοοοοοοος...
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Δε ξέρω για σας αλλά το δικό μου 6 χρόνια μετά δε τρίζει τίποτα και όταν το συγκρίνω με άλλα τουτού που έχω μπει που κάνουν σαν κουδουνίστρες λέω πόσο τυχερός είμαι. Για το θόρυβο, μπορείς να ανιχνεύσεις αν είναι μεταλλικός (τρίξιμο) η νταπ ντουπ;
    Μερικές ιδέες πέρα τη κλειδαριά: τζόγος στα πλαστικά καπάκια αριστερά κ δεξιά, χαλάρωσε κάποιο καλώδιο μέσα στα καπάκια αυτα, η βάση δε κάθεται καλά στη θέση της. Αυτά θα πρέπει να ακούγονται αν πας σε ψιλοανώμαλο δρόμο, αν ακούς θόρυβο σε στροφές κάτι σε αμορτισέρ μου φέρνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 02-03-13 στις 17:47

Παρόμοια Θέματα

1. Ανοιγμα πορτ μπαγκαζ
    Από τον/την vaios στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-12, 01:31
  2. λαστιχα στεγανοποιησης πορτ-μπαγκαζ
    Από τον/την kingstonian στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-12, 02:44
  3. Πορτ μπαγκαζ δεν κλείνει
    Από τον/την freenow στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-12, 12:47
  4. κολλησε το λαμπακι στο πορτ μπαγκαζ
    Από τον/την Astra2008 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-10, 21:09
  5. Υγρασια στο πορτ μπαγκαζ...
    Από τον/την orin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-09, 03:46

Δικαιώματα - Επιλογές