If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 22
    Senior Member Το avatar του χρήστη AstraPower
    Περιοχή
    Αθήνα - Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή Πτωση πιεσης λαδιου σε υψηλες στροφες.

Χθες κατεβαινα απο Αθηνα για Καλαματα κομματια κοφτιασμενος φυσικα........ το εργαλειο σφυριζε συνεχως 190-205Κμ και οι στροφες συνεχως 5800Rpm και πανω...

Παρατηρησα ομως κατι πολυ παραξενο που δεν το εχει ξανακανει το αμαξι........ οταν το στροφομετρο γεμισε την 3τη και την 4τη 6300-6400 Rpm και με γκαζι σανιδα φυσικα...
    το οργανο της πιεσης λαδιου εδειχνε οτι η πιεση λαδιου πεφτει (μερικες φορες μου εδειξε και "0 Bar" πιεση λαδιου στις 6400Rpm).
    Στις στροφες αυτες (6300-6400) εαν αφηνα το γκαζι, η πιεση ερχοταν αμεσως στα κανονικα επιπεδα 4.5-5Bar, οπως επισης με το που κοφτιαζε την 4τη παλι η πιεση λαδιου ερχοταν στα κανονικα επιπεδα.

Το προβλημα ειναι πιο εμφανες με 4τη, ισως λογο αυξημενου φορτιου κινητηρα, επισης οταν το οργανο εδειχνε "0 Bar" πιεση δεν ακουγοταν καποιος θορυβος ή κατι το ανυσηχητικο.. Ολα κανονικοτατα, το Z16XEP ξυριζε !!!!!!!!!!
    Το ειχα με 5τη κολλημενο για 30 λεπτα στον κοφτη "5800Rpm - 205Κμ" και ολα ηταν κανονικα... Στον δρομο το αυτοκινητο παει αριστα, ουτε διακοπες, ουτε ρεταρισματα, ουτε τιποτα,ουτε παραξενοι θορυβοι.
    Για δειται και το σχετικο βιντεο ρε παιδια........

Να πω επισης οτι....... μπουζι καινουργια, λαδια καινουργια στο MAX (RedLine 5W30) φιλτρο αερα πεντακαθαρο, εκανα ελεγχο σημερα πολυ σχολαστικο στο μοτερ και δεν εχω καμια διαρροη λαδιου απο πουθενα.

Τι μπορει να φταιει, και για πιο λογο να γινετε αυτο ?
    Υπαρχει πιθανοτητα να δειχνει λαθος το οργανο πιεσης ? Αν εδειχνε λαθος γιατι το κανει μονο σε συγκεκριμενες στροφες ?
    Εαν το μοτερ εμενε με "0 Bar" πιεση λαδιου στις 6400Rpm δε θα ειχα σοβαρο θεμα με τα εντοσθια του κινητηρα ?

Astra H - COSMO - Z16XEP - 130hp - 16.2Nm

Προεπιλογή

Μήπως τα χει φτύσει το όργανο. Θα το είχες παρατηρήσει κ άλλες φορές, δε νομίζω να το πλακώνεις πρώτη φορά.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    Αθήνα - Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το αμαξι παει συνεχως κομματια απο την πρωτη μερα που το αγορασα (1/2005) και εχει κανει μεχρι τωρα 155.000Κμ ολλα απροβληματιστα.
    Αυτο με την πτωση πιεσης λαδιου μου το εμφανισε χθες βραδυ για πρωτη φορα, το οργανα πιεσης λαδιου το εχω 1.5 χρονο.

Το θεμα ειναι γιατι δεν μετραει λαθος πιεση π.χ. στις 4000-4500-5000 κ.τ.λ. ?

Senior Member Το avatar του χρήστη kimoastra
    Περιοχή
    Καματερό
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

mpas kai exeis thema me thn trompa ladiou kai se apoxeretaei siga siga????
    des to auto gt egw etsi thn pathsa prin 4 xronia kai baresa mpiella!!!

Περιοχή
    Αθήνα - Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Για να αλλαξουμε τρομπα λαδιου σε Z16XEP θελει λυσιμο το μοτερ η ειναι καπου εξωτερικα και αλλαζει μπαμ -μπαμ ?

Προεπιλογή

mpas kai exeis thema me thn trompa ladiou kai se apoxeretaei siga siga????
    des to auto gt egw etsi thn pathsa prin 4 xronia kai baresa mpiella!!!
    Και πως μπορεί να το δει αυτό. Μετριέται κάπως?

Προεπιλογή

θελει βγαλσιμο το καρτερ για να αλλαξεις τρομπα

στο βιντεο το checκ ειναι αναμενο?
    kagkouresssss me thn pantofla sto gkazi.......

Περιοχή
    Αθήνα - Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το check ειναι αναμενο λογο χταποδιου 4-2-1, ελευθερου καταλυτη, και επιμικυνση λαμδα....... δεν ειναι τιποτα....... 2 χρονια ειναι αναμενο.

Προεπιλογή

δεν βρηκες καμια λυση με τον δευτερο λαμδα ε?
    κι εγω εχω κανει την ιδια μετατροπη εδω και χρονια και εχω το ιδιο θεμα

οταν ειναι κρυος ο κινητηρας ρελαντι ποσο πιεση εχει? ειναι ιδια με πριν ?

Προεπιλογή

Τον αισθητηρα πιεσης που τον εχεις, δηλ. απο που κλεβεις πιεση?
    μονο με 4η το κανει, με 3η ή με 2αρα εχεις κανονικα πιεση σε εκεινες τις στροφες?

περιεργο παντως.

Περιοχή
    Αθήνα - Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φιλε panos ioannina
    Λυση με το check δε βρηκα και εν τελη δεν υπαρχει λογος να ασχοληθω μαζι του... απλα αναβει ενα φωτακι και μονο αυτο, δεν επηρεαζει σε τιποτα την λειτουργια του κινητηρα !!!!!!!
    Οταν το μοτερ ειναι κρυο η πιεση λαδιου ειναι 5,8-5,9 Bar στο ρελαντι, απο την πρωτη στιγμη τοσο εδειχνε, και τωρα τοσο δειχνει.

Φιλε Karaman
    Το οργανο μετραει την πιεση λαδιου απο εναν ανταπτορα που ειναι τοποθετιμενος μεταξυ φιλτρου λαδιου και μπλοκ κινητηρα, δεν εχει καμια διαρροη λαδιου απο εκει, ουτε καν υγρασια λαδιου δεν υπαρχει, τα εχω κοιταξει ολα !!!

Με 4τη ειναι πολυ πιο εμφανες το προβλημα και το κανει παντα οταν την φορτωνω στον κοφτη.
    Με 2ρα μπορει να το κανει απειροελαχιστα 1 στα 20 φορτωματα, με 3τη λιγο πιο εμφανες....

Προεπιλογή

η γνωμη μου παρακολουθησε το αν θα συνεχισει να κανει το ιδιο η θα στρωσει αν με τοσες στροφες ειχες μηδεν πιεση τα κολλαγε το μοτερ !
    αν ηταν πεσμενη η τρομπα λαδιου θα ειχες και στο ρελαντι θεμα αν ειχες πεσμενα μεταλλα στροφαλου παλι θα ειχες θεμα στο ρελαντι δλδ θα εβλεπες μικροτερη πιεση
    το μυαλο μου παει στην ασφαλιστηκη βαλβιδα πιεσης μηπως κολλαει ανοιχτη
    η μετα ειναι θεμα οργανου
    πριν κανεις κατι αφου εχεις ανταπτορα βαλε ενα αλλο εξωτερικο οργανο να δεις αν συμφωνουν

Προεπιλογή

καλα δεν γινεται ξαφνικα να μηδενιζει η πιεση,απλα δεν γινεται.Μαλλον η το οργανακι σου την εχει ψιλοδει΄ή κατι δεν παει καλα με τον ανταπτορα και δεν διαβαζει σωστα.
    ΥΓ αν το μοτερ σου κανει ενα μεγαλο κρακ και στα δωσει στο χερι μην παραξενευτεις....οτι και να ειναι,ειναι σιδερα και σε οριακες συνθηκες για το μοτερ,καποιο εξαρτημα να μεινει απο δυναμεις,στις 6500-7000 που το δουλευεις θα το αποχαιρετησεις.
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

εγω φιλε πιστευω ειναι οργανο.σχεδον 6 μπαρ στο ρελαντι μου φενεται τρελο.δηλαδη πατημενο τη δειχνει 10 μπαρ; εμενα στο x20xevρελαντι ζεστο εχει 0,3 ως 0,5 και με φορτιο 3 ως 4 μπαρ.

Περιοχή
    Αθήνα - Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φιλε X20XEVVECTRA
    Οταν το μοτερ ειναι κρυο η πιεση λαδιου στα πρωτα λεπτα λειτουργιας ειναι 5.8-5.9 Bar στο ρελαντι, απο την πρωτη στιγμη τοσο εδειχνε, και τωρα τοσο δειχνει.
    Οταν το μοτερ ειναι ζεστο και εχει δουλεψει 30-35 λεπτα μεσα στην πολη ή σε ταξιδι, η πιεση λαδιου πεφτει στα 1.9-2.1 Bar στο ρελαντι, πραγμα απολυτος λογικο μιας και το λαδι ζεστενεται και γινετε πιο λεπτορευστο, με αποτελεσμα η τρομπα λαδιου να πιεζετε λιγοτερο για να κυκλοφορισει το λαδι μεσα στον κινητηρα.

Η μεγιστη πιεση που εχει δειχνει το οργανο με χρηση λιπαντικου 5W30 με μοτερ να στροφαρει ειναι τα 6.8-6.9 Bar.
    Η πιεση μεσα στο μοτερ ρυθμιζεται απο την βαλβιδα πιεσης λαδιου η οποια ανοιγει μετα τις 2800-2900 στροφες για να κραταει την πιεση λαδιου σε σταθερα επιπεδα.

Επισης...

1) Καθε μοτερ λειτουργει με διαφορετικες πιεσεις λαδιου, αλλες πιεσεις θελει το Z16XEP και αλλες το X20XEV.
    2) Αναλογως το ιξωδες του λιπαντικου που χρησιμοποιουμαι εχουμε διαφορετικες πιεσεις λαδιου, ενα μοτερ με 10W40 θα λειτουργει σε γενικες γραμμες με υψηλοτερες πιεσεις λαδιου σε σχεση με ενα μοτερ το οποιο λειτουργει με 5W30 - 0W30 - 0W20 κ.τ.λ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AstraPower : 06-01-13 στις 23:37

Προεπιλογή

εγω παντως 10/40 βαζω και εχω αυτην την πιεση.και ο μηχανικος μου που εχει κοιταξη σε ενα βιβλιο που δειχνει τις πισεις αυτα τα νουμερα δινει.τωρα αν δουλευουν σε τετοιες διαφορες οι κινητηρες τις οπελ δεν ξερω, μπορει να ειναι ετσι οπως τα λες, δεν επιμενω.

Προεπιλογή

κατι παιζει με το οργανακι ή με το φιλτρο σου, οταν αλαξες φιλτρο εβαλες ιδια μαρκα με το παλιο? υπαρχει μια βαλβιδα μεσα στο φιλτρο η οποια οταν δεν μπορει να φιλτραρει το φιλτρο πχ αν το αφησεις πολλα χιλιομετρα και βουλωσει, για να μην μεινει χωρις λαδια ο κινητηρας ανοιγει και κανει μπαιπας τα λαδια χωρις να τα περναει απο το φιλτρο,
    παντως να μην στελνει λαδια δεν παιζει, γιατι 1ον θα σου αναβε η λυχνια στο καντραν, αρα πιεση λαδιου ανεβαζεις, και 2ον σε εκεινες τις στροφες αν σταματουσε να εστελνε λαδια θα το ειχες καταλαβει τωρα μιας και θα κουδουναγε ολοκληρο, τωρα το θεμα ειναι γιατι δεν δειχνει σωστα.

Περα απο αυτο καλα ειναι οσο ''γερναει'' το μοτερ σου να μην το πιεζεις σε ψιλες στροφες για πολυ ωρα, οι ανοχες απο τα μεταλα οσο να ναι θα εχουν καποιες ελαχιστες φθορες, αυτες οι φθορες δεν επιτρεπουν στο λαδι να κρατηθει πχ αναμεσα στα κουζινετα και με την υψηλη περιστροφη στεγνωνουν τα κουζινετα και επερχετε μεγαλυτερη φθορα. Καπου το ειχα διαβασει αυτο, αν βρω το λινκ θα το ποσταρω.

Περιοχή
    Αθήνα - Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φιλε Karaman
    Τα λαδια αλαχτηκαν πριν 3.000Κμ οπως και το φιλτρο λαδιου. Το φιλτρο ειναι το κλασικο Opel Long Life, μπορει οντως να εχω πεσει σε ελατωματικο φιλτρο.... παιζει αυτο ναι...

Οσο για το στοφαρισμα... δε μπορω να το παω ηρεμα, του δεινω γκαζι και οτι γινει !!
    Αντεχει καλα ομως... Απο συντηριση το αυτοκινητο ειναι ΥΠΕΡΑΡΙΣΤΟ ! ! !
    Ολα στην ωρα τους και οσον αφορα λαδια-φιλτρα-υγρα κ.τ.λ. παντα τα καλυτερα (RedLine-Torco-Amsoil κ.τ.λ.) με αλλαγες πολυ πιο πριν απ' οτι οριζει ο κατασκευαστης.

Με αυτα που εχω κανει* στον κινητηρα ειναι θαυμα πως εδω και 155.000 δεν εχει κανει κιχ... ουτε βιδα δεν του εχω αλλαξει, και απο λαδι δεν καιει σταγονα απο το 5W30 που του βαζω, δειγμα οτι τα ελατηρια πιστονιων ειναι σε αριστη κατασταση.

*Π.Χ. Δεκαδες Ταξιδια Αθηνα-Θεσ/νικη με το κοντερ κολλημενο στα 205Κμ (μονο στα Τεμπη κ στο πεταλο μαλιακου εκοβα για λιγο στα 120-130Κμ)........ χωρις στασεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AstraPower : 07-01-13 στις 01:34

Προεπιλογή

*Π.Χ. Δεκαδες Ταξιδια Αθηνα-Θεσ/νικη με το κοντερ κολλημενο στα 205Κμ (μονο στα Τεμπη κ στο πεταλο μαλιακου εκοβα για λιγο στα 120-130Κμ)........ χωρις στασεις.
    Από κλήσεις πως τα πας?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    και 2ον σε εκεινες τις στροφες αν σταματουσε να εστελνε λαδια θα το ειχες καταλαβει τωρα μιας και θα κουδουναγε ολοκληρο, τωρα το θεμα ειναι γιατι δεν δειχνει σωστα.
    Κάπου είχα πετύχει ένα βίντεο στο youtube όπου ένας ηλίθιος είχε πάρει ένα honda, τρακαρισμένο-παρατημένο και το δούλευε στους κόφτες, βάζοντας αντί για λάδι, νερό μέσα στη μηχανή με ανοιχτή την τάπα. Το είχα λυπηθεί το αυτοκινητάκι πραγματικά. Όμως αν δεν το έβλεπα δε θα το πίστευα οτι θα μπορούσε να αντέξει τόσο πολύ και υπό τέτοιες συνθήκες. Φθορές σαφώς και είχε όμως. Α να, το βρήκα.
    http://www.youtube.com/watch?v=tomkUzSGGnc

Πάντως και το όργανο μου φαίνεται δύσκολο να έχει κάτι.
    Αν ήταν θα το έκανε και σε άλλες στροφές. Για να αλλάζει συμπεριφορά κάποιο ερέθισμα έχει.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. προβλημα στις υψηλες......κομπιασματα!!
    Από τον/την GTC25 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 23:56
  2. +-300 ΣΤΡΟΦΕΣ
    Από τον/την Tomari στο forum Opel
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-10, 21:06
  3. Πτωση τασεως με αναμμένα Alarm ?
    Από τον/την kosmasg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-10, 04:01
  4. ΕΝΔΕΙΞΗ ΥΠΟ-ΠΙΕΣΗΣ
    Από τον/την sunbeam στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-06, 21:37

Δικαιώματα - Επιλογές