If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή (βοήθεια) πρόβλημα στην πολλαπλή εισαγωγής σε astra h 1.9cdti z19dth

Χρόνια πολλά με υγεία για όλλο τον κόσμο......αν και σε μένα δεν μου έκανε το καλύτερο ποδαρικό.....
    Είμαι κάτοχος ενός Astra h 1.9cdti με τύπο κινητήρα z19dth και μου είπαν ότι έχει πρόβλημα η πολλαπλή εισαγωγής .....το θέμα είναι ότι η ζημιά που προκλήθηκε, υπαίτιος μπορεί να είμαι εγώ και ο τρόπος οδήγησής μου ή είναι ζημιά η οποία προκλήθηκε λόγω κάποιας αστοχίας υλικού.....;Σημείωση ότι στο παρελθόν έχω αλλάξει και την βαλίδα EGR Αλλά και την πεταλούδα γκαζιού αφού γινόταν μεγάλη συσσώρευση (κάπνας) από το καύσιμο.........Το δεύτερο ερώτημα μου είναι ότι εάν η ζημιά δεν οφείλετε από λάθος και υπαιτιότητα δικιά μου γιατί δεν καλύπτη η εγγύηση την αντικατάσταση της πολλαπλής......;Υποτείθετε ότι έχει εγγύηση 6 χρόνια......και εγώ διανύω τον πέμπτο χρόνο......Παρακαλώ βοηθείστε με τις γνώσεις σας γιατί και το κόστος είναι μεγάλο αλλά περισσότερο δεν θέλω να με περνάνε για κορόιδο......

Προεπιλογή

Στα 6 χρόνια είναι κινητήρας-σασμάν-εγκέφαλος. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι και αυτά. Αλλιώς μόνο 2 χρόνια είναι η εγγύηση.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member Το avatar του χρήστη georen
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 6 χρόνια είναι κινητήρας-σασμάν-εγκέφαλος. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι και αυτά. Αλλιώς μόνο 2 χρόνια είναι η εγγύηση.
    δυστυχως αλλα ναι μονο αυτα καλυπτονται στα 6 χρονια ολα τα αλλα μονο στα 2 πρωτα
    με λενε γιωργο
    astra twintop 1,6t cosmo ,μαυρο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Eχει αναλυθει αρκετα σε αλλο τοπικ το γνωστο παραμυθακι των 6 ετων = 2 χρονια εργοστασιακη + 4 marketing........
    Γιατι λες οτι υπαίτιος μπορεί να είμαι εγώ και ο τρόπος οδήγησής μου? το πιεζεις αρκετα το αμαξι ? Εχεις βαλει καποιο προγραμμα?
    Ποσα ΚΜ εχεις ? Στα ποσα ΚΜ αλλαξες EGR κια πεταλουδα? ( Στα πετρελαια ειναι απαραιτητος ο καθαρισμος εισαγωγης , στις 70000ΚΜ που ανοιξα στο TDI ηταν σχετικα καθαρη δεν εβγαλε πολυ βρωμια , Egr αλλαξα στις 120000ΚΜ επειδη αρχισε να κολλαει , αυτα στο VAG στο αστρα δεν εχω ΚΜ)
    Απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου οι αντιπροσωπειες περισσοτερα προβληματα μπορουν να δημιουργησουν παρα να λυσουν στα diesel ( χωρια οι χρεωσεις τους)
    (Βρες συνεργειο με εμπειρια σε diesel εξω θα σε σωσει απο πολλα προβληματα και πολλα €€€€€€€€ )

Αν οντως θελει πολλαπλη ριξε μια ματια και εξω
    http://stores.ebay.co.uk/Autos-Motor...sid=1062469515
    απο περιεργεια στην αντιπροσωπεια τι κοστος σου εβγαλαν?

Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Να τα πάρουμε ένα ένα.......όταν λέμε πιέζω το αυτοκίνητο τι εννοούμε......;εάν το τρέχω ναι όντως όταν θα βγω στην εγνατία το τρέχω....από την 3η ταχύτητα και πάνω ......αυτό είναι πίεση....;τα τωρινά χλμ του αυτοκινήτου είναι 89.000.Την πρώτη φορά που είχα πρόβλημα με την EGR και μου την καθάρισαν, ήταν από τον 2ο χρόνο περίπου και χιλιόμετρα περίπου 24.000.Αφού λοιπόν την καθαρίσαμε την πρώτη φορά, ύστερα από λίγο διάστημα ξανακαθαρίσαμε και την βαλβίδα και την πεταλούδα γκαζιού.......πάντα επί πληρωμής ......(κάποια στιγμή βγάζοντας το καπάκι του κινητήρα είδα στην επιφάνεια της πολλάπλής πάνω στα κλαπέ λίγο σαν λάδι αλλά που να πάει το μυαλό μου...θα το εξηγήσω παρακάτω)περνώντας ο καιρός ξαναείχα τα ίδια σε τακτά διαστήματα...ώσπου κάποια στιγμή και αφού η κατάσταση έφτασε στο απροχώριτο και αφού για να το πάω στην αντιπροσωπεία το φόρτωσα 2 φορές στην οδική, μου αντικατέστησαν την βαλβίδα και την πεταλούδα γκαζιού με καινούργια......Ναι όντως μετά αγόρασα και ένα παράλληλο εγκέφαλο και το έβαλα στο αυτοκίνητο ......το πρόγραμμα το είχα στο αυτοκίνητο περίπου 6 μήνες χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα που μου είπαν για πολλαπλή εισαγωγής........Τώρα που μου έδειξαν το πρόβλημα με την πολλαπλή είσαγωγής το οποίο είναι η διαρροή αέρα από τα κλαπέ γιατί χαλαρώσανε παρατήρησα ότι, στο ίδιο σημείο αφού είχα πλύνει στο παρελθόν τα λάδια από τα κλαπέ ξαναείχε πάλι........μήπως η βλάβη υπήρχε από πριν και κάποιος έκανε την πάπια για να τελειώσει η εγγύηση......;Δεν ξέρω τι να πω αφού αυτό το πρόβλημα με ταλαιπωρεί εδώ και 3 χρόνια περίπου........Όσο για το κόστος επισκευείς φίλε μου άστα.....η αντιπροσωπεία μου βγάζει κοστολόγιο για την πολλαπλή χωρίς το μοτέρ στα 550€ περίπου και 150€ περίπου τα τεχνικά.........Το αυτοκίνητο το έχω αγοράσει καινούργιο και το έχω 5 χρόνια.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bασίλης : 04-01-13 στις 17:46

Senior Member
    Περιοχή
    Στουπα Μεσσηνιας
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

lllll
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrissss : 27-11-13 στις 22:32

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με πολλαπλή εισαγωγής Z16XE astra h 1,6 2004
    Από τον/την astrah5 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-11, 22:25
  2. Βοήθεια πρόβλημα με το Easytronic του Astra (2004). Με δουλεύουν στην αντιπροσωπεία??
    Από τον/την Sutorcen στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 16:02
  3. Πρόβλημα με πολλαπλή εισαγωγής...Αντε πάλι
    Από τον/την mihalakis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-10, 19:29

Δικαιώματα - Επιλογές