If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 19 από 19
    Senior Member Το avatar του χρήστη mixalakis
    Περιοχή
    Αθήνα (και λίγο Πάτρα)
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή Μοκέτα συνοδηγού μούσκεμα

Είναι το δεύτερο πρόβλημα που ποστάρω μέσα σε 24 ώρες.

Παρατηρήσα ότι το πατάκι του συνοδηγού είχε υγρασία και γενικά μέσα στο αυτοκίνητο η ατμόσφαιρα ήταν υγρή. Σήκωσα το πατάκι του συνοδηγού και είδα ότι η μοκέτα ήταν μούσκεμα, σε σημείο που να την χτυπάς και να πιτσιλάει νερό!!! Επίσης, αν έχετε παρατηρήσει, μπροστά από το κάθισμα του συνοδηγού στο πάτωμα, έχει ένα μικρό καπάκι το οποίο και σήκωσα και ήταν μέσα όλο μούσκεμα.
    Έλεγξα το δοχείο ψυγείου και η στάθμη ήταν μια χαρά, 2 πόντοι πάνω από το βελάκι με την ένδειξη KALT/COLD.
    Μπορεί να είναι από το σύστημα θέρμανσης; Το καλοριφέρ δεν είχε δουλέψει τις τελευταίες 2-3 μέρες και το έβαλα τώρα να δουλέψει και δούλευε μια χαρά, έβγαζε πολύ ζέστη. Τι άλλο μπορεί να είναι, σύστημα υαλοκαθαριστήρων για πίσω; Περνάνε από κει τίποτα σωληνάκια;

Πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ ρε παιδιά???

Προεπιλογή

Σε ενα fiat που ειχα, είχε τρυπήσει το ψυγείο του καλοριφέρ και εβρισκα υγρό το πατάκι του συνοδηγού γιατί εκεί κατέληγε η διαρροή.Μπορεί όμως να σου έχει τρυπήσει και το κολάρο και να μην είναι το ψυγείο. πάντως η επισκευή περιλαμβάνει ξεμοντάρισμα ταμπλό,αλλαγή ψυγείου ή κολάρου και είναι σχετικά ακριβή.
    Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Προεπιλογή

δεν ειναι απαρετιτο να ξιλοθει ταμπλο σε ολα τα αυτοκινιτα!!!!!!
    νερα συμπλιρωνεις καθολου?
    ASTRA G OPC
    GM POWER
    TRAVELMOTORSPORT

Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Αν στο σύστημα ψύξης έχεις αντιψυκτικό G12 κτλ τότε αυτό έχει χαρακτηριστικό χρώμα και άρωμα !
    Αν δεν μυρίζεις κάτι γλυκό ή να δεν είναι ροζ το υγρό τότε μπαζει νερά της βροχής !
    Απο πού είναι το επόμενο ερώτημα !
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Προεπιλογή

Αstra Η δεν νομίζω να μπάζει νερά βροχής. Ολοκαίνουριο είναι. Σε 20 χρόνια τι θα κάνει δλδ?
    Μπορεί να είναι όντως απ΄ τους υαλοκαθαριστηρες. Επίσης άνοιξε το καπό και βγάλε με προσοχη το καπάκι στο σημείο που πατάνε οι υαλοκαθαριστήρες και καθάρισε τη λάσπη και τα φύλλα από κει μέσα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

κλιματισμο δουλευεις καθολου..πιθανον αφου η σταθμη ειναι ενταξει η τα βαζει απο τους υαλοκαθαριστηρες η εχει βουλωσει η αποχευτευση του ac

Προεπιλογή

εχεις αλλάξει ηχεία στις πόρτες;
    2ospbyron

Senior Member Το avatar του χρήστη georen
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LEFTKOYL Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις αλλάξει ηχεία στις πόρτες;
    αυτη ειναι μια καλη ερωτηση αλλα αν εβαζε απο εκει θα εβλεπε νερο στους μαρσπιεδες μολις ανοιγε τις πορτες αλλα και στα λαστιχα των μαρσπιεδων
    με λενε γιωργο
    astra twintop 1,6t cosmo ,μαυρο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Senior Member Το avatar του χρήστη opcdmax
    Περιοχή
    Nεαπολη
    Αυτοκίνητο
    Astra F

Προεπιλογή

τσεκαρε και κατω απο το αμαξι εχει κατι ταπες!!! εμενε μπαινει υγρασια απο εκει ειδηκα οταν ειμαι σε βροχη γιατι εχουν ξεραθει οι ταπες!!!!
    Στην Ελλαδα εχει δημιουργηθει ενα νεο extreme sport..... οδηγηση με αναμενο το λαμπακι της βενζινης!!!!

Προεπιλογή

1) εχεις αλλαξει παρπιζ;(ειχα αλλαξει κι εγω στο προηγουμενο αυτοκινητο μου και υστερα απο ενα χρονο μου εβαλε νερο)
    2) σιγουρα εχεις αποκλησει να μπηκε καποιος με βρεγμενη ομπρελα κτλ ;
    3)αυτο με το ηχειο ισχυει μηπως σου σκιστηκε το ναυλον-μεμβρανη
    fd3s-astra h opc are they enough for you
    ok and lanos 4 door
    ηλίθιοι είναι πολλοί και πολλαπλασιάζονται μέρα με την μέρα.
    Αν όμως οι ηλίθιοι επικρατήσουν και εσύ χάσεις αυτό δεν σε κάνει έξυπνο. Σε κάνει πιο ηλίθιο, και ταυτόχρονα, χαμένο.

Περιοχή
    Αθήνα (και λίγο Πάτρα)
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Δεν έχω αλλάξει ούτε παρμπριζ ούτε ηχεία στις πόρτες.
    Το νερό είναι τόσο που δεν δικαιολογείται να είναι από ομπρέλα, αν και δεν μπήκε κάποιος με τόσο βρεγμένη ομπρέλα τελευταία.
    Πολύ πιθανό να έχει να κάνει με κάποιο σωληνάκι από τον κλιματισμό, το είχε παρουσιάσει και το corsa της αδερφής μου.
    Ελπίζω να το μάθω αύριο.

Moderator Το avatar του χρήστη giorgos_ASTRA G
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Πολύ πιθανό να έχει να κάνει με κάποιο σωληνάκι από τον κλιματισμό, το είχε παρουσιάσει και το corsa της αδερφής μου.
    Ελπίζω να το μάθω αύριο.
    Αυτο πιστευω και εγω Μιχαλη. Αλλα μηπος ειχες παρκαρει το αμαξι καπου που να εκανε καμια πλημμύρα και δεν το πηρες χαμπαρι???
    OPEL ASTRA G 1999 X14XE SPORTIVE

Περιοχή
    Αθήνα (και λίγο Πάτρα)
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ο μάστορας δεν βρήκε κάποια εμφανή διαροή, ούτε από κλιματισμό, ούτε από το καλοριφέρ ούτε κάτι άλλο. Πρότεινε να το πάμε σε ένα φαναρτζίδικο και να ρίξουμε νερό με πίεση για να δούμε από που μπορεί να υπάρχει εισροή νερού.
    Είναι δυνατόν να μπάζει νερό καμιά τσιμούχα και να μην έχω πάρει χαμπάρι τίποτα;;

Senior Member Το avatar του χρήστη opcdmax
    Περιοχή
    Nεαπολη
    Αυτοκίνητο
    Astra F

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mixalakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δυνατόν να μπάζει νερό καμιά τσιμούχα και να μην έχω πάρει χαμπάρι τίποτα;;
    σου ειπα τσεκαρε καμια ταπα κατω απο το αμαξι!!! εχει χαλασει εμενα και μπαζει απο εκει!!!
    Στην Ελλαδα εχει δημιουργηθει ενα νεο extreme sport..... οδηγηση με αναμενο το λαμπακι της βενζινης!!!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Για να μην ανοίγω νέο θέμα, το βάζω εδώ. Εχτές το βράδυ μετά από ταξίδι 2 ωρών (όπου δούλευε ο κλιματισμός του αυτοκινήτου), φτάνοντας σπίτι, παρατήρησε η γυναίκα μου πάνω στην πλαστική μοκέτα πλευράς συνοδηγού ελάχιστο υγρό (ας πούμε λίγα ml) με το που κατέβηκε από τη θέση του συνοδηγού. Κοίταξα στο σημείο και πιάνοντας και μυρίζοντας το υγρό διαπίστωσα ότι 99% είναι νερό και όχι ψυκτικό γιατί ήταν άχρωμο, άοσμο και δεν είχε λιπαρή υφή ούτε ήταν καυστικό στα χέρια. Η ταπετσαρία του αυτοκινήτου κάτω από τη συγκεκριμένη μοκέτα ήταν τελείως στεγνή. Ψαχουλεύοντας με το χέρι στον κάθετο χώρο μπροστά και αριστερά στα πόδια του συνοδηγού διαπίστωσα ότι είχε σε κανά 2 σημεία πολύ ήπια ίχνη υγρασίας (δηλ. το ένιωθα ελαφρώς νωπό). Η αίσθηση που μου δημιουργήθηκε ήταν ότι μάλλον η υγρασία που βρήκα έχει να κάνει με συμπυκνώματα από το κλιματιστικό κύκλωμα (όπως συμβαίνει και με τα οικιακά κλιματιστικά που έχουν το εξωτερικό σωληνάκι για αυτά τα νερά) και όχι με τυχόν είσοδο βρόχινων νερών στο αμάξι, καθώς περαν των άλλων τις τελευταίες αρκετές μέρες δεν κυκλοφόρησα το αυτοκίνητο σε μέρη με βροχή, ούτε το έπλυνα σε κάποιο πλυντήριο.
    Οπότε λογικά προσανατολίζομαι στο ότι κάτι παίζει με συμπυκνώματα από το κλιματιστικό (μάλλον έχει ψιλοβουλώσει κάποιο σωληνάκι που κανονικά θα πρέπει να πετάει αυτά τα νερά εκτός οχήματος). Το θέμα είναι αν γνωρίζετε που ακριβώς να ψάξω, αν γνωρίζετε που βρίσκεται αυτό το σωληνάκι και αν μπορώ να το λύσω για να το καθαρίσω εγώ ή πρέπει οπωσδήποτε η δουλειά να γίνει σε συνεργείο.
    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα και τη δημοσίευση ενός παιδιού από άλλο φόρουμ σχετικά με Ford Focus και τη βάζω εδώ γιατί νομίζω ότι η περίπτωσή του είναι παρόμοια με τη δική μου:

Στο δικό μου Focus II έχω βρει τι φταίει: το κλιματιστικό. Όταν το πήγα στην αντιπροσωπεία, δεν χρειάστηκε να ψάξουν γιατί ξέρανε.... Ο μηχανικός κάθισε και μου το εξήγησε.

Η εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού είναι κάπου ανάμεσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού και το χώρο του κινητήρα, πάνω από το φίλτρο καμπίνας. Εκεί φυσιολογικά μαζεύεται νερό και υπάρχει ένα σωληνάκι που βγάζει τα νερά έξω (όπως και στα κλιματιστικά στο σπίτι). Το σωληνάκι στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο ξεκινά πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού, περνά το δεξιό μέρος της κεντρική κονσόλας, αριστερά από τα παπούτσια του συνοδηγού, και καταλήγει έξω από το αυτοκίνητο περίπου κάτω από το λεβιέ των ταχυτήτων, από όπου στάζει στο δρόμο.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι, λόγω κακού σχεδιασμού, η άκρη του βουλώνει εύκολα από λάσπες ή σκόνη που κολλάνε εκεί. Όταν συμβεί αυτό, το σωληνάκι γεμίζει νερό σιγά σιγά και αν φτάσει πολύ ψηλά το κλιματιστικό έχει πρόβλημα και βγάζει ατμό από τους αεραγωγούς! Την πρώτη φορά νόμιζα ότι πήρε φωτιά, έκανα στην άκρη και έψαχνα πυροσβεστήρα :lipsealed: , μετά κατάλαβα ότι ήταν ατμός. Αυτό όμως συνέβη ελάχιστες φορές γιατί το νερό δύσκολα φτάνει εκεί:

Για λόγους που μόνο η Ford γνωρίζει, το σωληνάκι δεν είναι ενιαίο αλλά "κόβεται" σε ένα σημείο στην κεντρική κονσόλα, περίπου αριστερά από στα πόδια του συνοδηγού. Μπορείς να το δεις αν ξεβιδώσεις το πλαστικό κάλυμμα στη δεξιά πλευρά της κεντρική κονσόλας, μία βίδα έχει μόνο. Εκεί είναι σαν να "λείπει" ένα κομμάτι 2 εκατοστά από το πλαστικό σωληνάκι το οποίο γεφυρώνεται με ένα λαστιχένιο σωληνάκι 5 εκατοστά περίπου. Από εκεί λοιπόν γλύφει λίγο λίγο το νερό (φαντάζομαι δημιουργείται πίεση) και περνά στη μοκέτα στην πλευρά του συνοδηγού.

Η λύση είναι, προληπτικά, να πλένεται συχνά το αυτοκίνητο από κάτω με πίεση, ειδικά σε εκείνο το σημείο στο κέντρο. Εγώ όποτε βρίσκω λιμνούλα με νερά περνάω με φόρα και έχει το ίδιο αποτέλεσμα :iconcool:
    Η άλλη λύση, όταν συμβεί, είναι, αφού βρεις το σημείο όπως παραπάνω, να βγάλεις από τη μία άκρη το λαστιχένιο κομμάτι που ενώνει τα 2 κομμάτια του πλαστικού σωλήνα, πρέπει όμως οπωσδήποτε να έχεις κάποιο δοχείο γιατί θα τρέξει αρκετό νερό και δεν θες να πάει στη μοκέτα. Στη συνέχεια μπορείς να φυσήξεις το κάτω μέρος με αέρα που φουσκώνουν τα λάστιχα, ή ότι έχεις τελος πάντων, ώστε να ξεβουλώσει. Στο τέλος το λαστιχένιο σωληνάκι ξαναμπαίνει στη θέση του εύκολα.

Ελπίζω να βοήθησα.
    Βέβαια σε μένα το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο το καλοκαίρι αλλά ίσως να υπήρχε το νερό αρκετό καιρό, και επίσης με το ξεθόλωμα των τζαμιών με τη βοήθεια του κλιματιστικού σίγουρα μαζεύεται αρκετό νερό.

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    SotosKon ευχαριστώ για το λινκ, αλλά το αμάξι μου είναι το Astra H GTC (MY2005) ενώ η διαδικασία που περιγράφεται είναι για το Astra J. Γνωρίζεις αν και στο Η η πρόσβαση στο σωληνάκι αποστράγγισης του κλιματισμού γίνεται από το πλαστικό καπάκι αριστερά των ποδιών του συνοδηγού και αν αυτό είναι επίσης διαιρούμενο (όπως του J) ώστε να μπορεί κάποιος να το δουλέψει από κει κι όχι πχ από το κάτω μέρος του οχήματος;

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Δεν ξερω πως βγαινουν σε σενα τα πλαινα αλλα το σωληνακι που φευγει απο την λεκανη απορροης του a/c για βγαλει τα νερα εξω εκτιμω οτι θα ειναι στο ιδιο σημειο.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Μάλλον δεν το έγραψα με σαφήνεια πριν. Εννοούσα αν η όδευση για το σωληνάκι είναι στο ίδιο σημείο για το Astra H όπως στο Astra J, ασχέτως πως ξεκουμπώνουν τα αντίστοιχα πλαστικά. Γράφεις βέβαια ότι η εκτίμησή σου είναι πως θα είναι στο ίδιο σημείο, αλλά για να μην μπαίνω σε άνευ λόγου διαδικασίες και μπελάδες, θα παρακαλούσα αν κάποιος φίλος έχει ξεκάθαρη εικόνα ως προς το από που μπορούμε να καθαρίσουμε το σωληνάκι αποστράγγισης του κλιματισμού σε Astra H να με διαφωτίσει.

Παρόμοια Θέματα

1. Ντουλαπάκι συνοδηγού Zafira B'
    Από τον/την ZafZaf στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-15, 11:40
  2. κάθισμα συνοδηγού με ανάκλιση
    Από τον/την nikkos στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-14, 14:27
  3. πλαφονιέρα - φως συνοδηγού
    Από τον/την astranaut στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-12, 11:36
  4. Astra J μονωτική μοκέτα
    Από τον/την nickoss στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-11, 13:19
  5. Ντουλαπάκι συνοδηγού.
    Από τον/την paris.com στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-07, 13:17

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές