If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 69 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 1378

Θέμα: RACE CHIP

Προεπιλογή

ότι νεότερο μάθουμε το ποσταρουμε. Θ το ψάξω κ γω...

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη Aris25beli
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σημερα,καθως βρεθηκα στην Opel κουβελης πρεβεζας για καλη μου τυχη εκανε service ενα corsa d cdti(90ps)!!το αυτοκινητο ηταν μοντελο του 2007(ελληνικο και το πρωτο diesel corsa αγορασμενο απο ελλαδα) και ειχε 220000km!!!ο ιδιοκτητης του το ειχε φερει για να αλλαξουν μια καμμενη προθερμανση!!!πιασαμε την κουβεντα με το παληκαρι και μαζι και ο τεχνικος!!!τους αναεφερα το race chip και την εμπειρια που ειχα εγω απο ενα αντιστοιχο προιον που για την ιστορια σας αναφερω πως τελικα δεν εκανε για τον δικο μου τυπο κινητηρα αφου εμενα εχει κωδικο Α ενω αυτος που το ειχε το δουλευε σε κινητηρα με κωδικο Ζ!!!μολις με ακουσαν και οι δυο αμεσως γελασαν και εγω εμενα με την απορεια!!!τι εγινε ρε παιδια????το παληκαρι αμεσως μου δειχνει το παραλληλο εγκεφαλακι στο corsa του και μου λεει το εχω επανω απο την ωρα που το πηρα(2007) και για 220000km!!!δεν εχω κανενα προβλημα και το αμαξι παει ταπα!!!ενα κακο μονο.......εχω περισσοτερη καπνα!!!ρωταω τον τεχνικο τι παιζει και μου λέει πως αφοβα μπορω να το βαλω αρκει να κανει για το δικο μου μοτερ!!!
    μηπως εχω προβληματα,οεο?????????
    δεν υπαρχει κανενα προβλημα αφου ακομη και ο εγκεφαλος του αυτοκινητου δεν το ανιχνευει!!!
    μου δινεις εγγυση???????
    δεν σου δινω διοτι δεν ειναι στα πλαισια της opel!!!σαν τεχνικος ομως σου λεω πως δεν κανεις κανενα κακο στον κινητηρα!!!
    οπως αντιλαμβανεσται μολις πιασουμε καμια δεκαρα παμε για racechip stage2!!
    ετσι απο περιεργεια...αφου για τα γουστα σου εχεις το opc το chip στο corsa τι το θες?για ποιο χαλαρο και οικονομικο δεν το πηρες?
    never in a straight line....

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

εχεις δικιο.

Senior Member Το avatar του χρήστη Aris25beli
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

αλλα τι ρωταω ειμαστε αρρωστοι!!!!!
    never in a straight line....

Προεπιλογή

GTC25 το corsa που λες με τα 220000km δεν είχε dpf κατά 99%.Σωστά?

Σχετικά με ένα άλλο ποστ που δοκίμασες ένα εγκεφαλάκι και σου έκανε καθαρισμό κανονικά με το cc ενεργοποιημένο μου το έκανε κι εμενα χωρίς πρόβλημα.!!
    Ξεκίνησε να κάνει αυτοκαθαρισμό ενώ δούλευα με το γκάζι και μετά ενεργοποίησα το cc χωρίς να μου πετάξει σφάλμα.Άρα το μόνο πρόβλημα είναι όταν έχω το cc ενεργοποιημένο και μετά ξεκινήσει καθαρισμό.

Σχετικά με τους κωδικούς που ανέφερες A και Z δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο για το race chip γιατί το δικό μου εγκεφαλάκι το φορούσε γνωστός μου σε ecoflex για 2 μήνες χωρίς προβλήματα.

Senior Member Το avatar του χρήστη georen
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aris25beli Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα τι ρωταω ειμαστε αρρωστοι!!!!!
    παλι καλα που το καταλαβες εχουμε ολοι μια αρρωστια την ιδια ομως ολοι μας και εχει σχεση με το δεξι ποδι και το αντιστοιχο πεταλι

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο G.F Εμφάνιση μηνυμάτων
    το racechip δουλευει οπως ολα τα tuning boxes που κουμπωνουν στο common rail?? δηλαδη εχει έναν αντιστάτη που ξεγελαει την ECU δινοντας σήμα οτι δηθεν εχει χαμηλη πίεση στην εισαγωγη για ανεβασει κιαλο πίεση και να δωσει πιο πολυ μιγμα?? Γιατι αν είναι και αυτο σαν τα περισσοτερα δεν ακούγεται τόσο ασφαλες...
    οσο για το θεμα ασφαλειας του κινητηρα που εθεσες αντιγραφω απο την ιστοσελιδα τους

With this kind of Chiptuning the engine protection programme remains unchanged.
    There’s no risk to overload individual engine components. If a top speed limitation
    (V-Max) is determined for your vehicle, it’ll remain. Also the original software of the
    vehicle remains unchanged.

σε ελευθερη και λιγο ατσαλη μεταφραση λενε οτι
    με αυτο το τροπο πειραγματος το προγραμμα προστασιας του κινητηρα
    μενει απειραχτο δεν υπαρχει κινδυνος για υπερφορτωση επιμερους τμηματων του κινητηρα
    αν υπαρχει ενας περιοριστης ταχυτητας αυτος παραμενει δεν καταργειται.
    τελος το μαμα προγραμμα του οχηματος παραμενει απειραχτο.

εδω και το λινκ για το πρωτοτυπο κειμενο http://www.racechip.de/en/chiptuning-what-is-it

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsatsaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    GTC25 το corsa που λες με τα 220000km δεν είχε dpf κατά 99%.Σωστά?

Σχετικά με ένα άλλο ποστ που δοκίμασες ένα εγκεφαλάκι και σου έκανε καθαρισμό κανονικά με το cc ενεργοποιημένο μου το έκανε κι εμενα χωρίς πρόβλημα.!!
    Ξεκίνησε να κάνει αυτοκαθαρισμό ενώ δούλευα με το γκάζι και μετά ενεργοποίησα το cc χωρίς να μου πετάξει σφάλμα.Άρα το μόνο πρόβλημα είναι όταν έχω το cc ενεργοποιημένο και μετά ξεκινήσει καθαρισμό.

Σχετικά με τους κωδικούς που ανέφερες A και Z δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο για το race chip γιατί το δικό μου εγκεφαλάκι το φορούσε γνωστός μου σε ecoflex για 2 μήνες χωρίς προβλήματα.
    αν δεν κανω λαθος ο γιωργος γραφει πριν οτι αυτο που δοκιμασε δεν ειναι το race chip αλλα αλλο αντιστοιχο προιον ισως για αυτο να υπαρχει ο διαχωρισμος Α και Ζ κωδικου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georen : 05-02-13 στις 20:00 Αιτία: διορθωση ελλειπους ποστ
    με λενε γιωργο
    astra twintop 1,6t cosmo ,μαυρο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Και κάτι ακόμα που πρόσεξα τώρα τελευταία όταν είναι ακόμα κρύα η μηχανή και ο δίσκος και το τουρμπίζω "δυνατά" από τις 2000στρ κατά τις 2300στρ πατινάρει ο δίσκος από την ροπή.Το έχω στην ρύθμιση 5-1.(7-1 είναι η πιο δυνατή).
    Και προχθές που πήγα ταξίδι με το εγκεφαλάκι και χωρίς cc παρατήρησα στην ανηφόρα ότι έβγαζε από πίσω υπερβολική κάπνα (ντουμάνι) σε ανησυχητικό βαθμό.Εκείνη την στιγμή μου έκανε και καθαρισμό και είχα αυξημένη κατανάλωση.Αλλά το περίεργο είναι ότι και μετά τον καθαρισμό που σταμάτησε η κάπνα η κατανάλωση ήταν πάλι αυξημένη (~+1-1.5 λίτρο από την κανονική).Τέλος σταμάτησα στην άκρη και το έβγαλα και ηρέμησα.
    Συμπέρασμα:σε ταξίδι ΔΕΝ βολέυει καθόλου.Μόνο μεσα στην πόλη ή για καμια βόλτα στα περίχωρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsatsaras : 05-02-13 στις 20:37

Προεπιλογή

Τελικά για να κάνεις σωστή δουλειά σε diesel με dpf πρέπει να πάς να τα σκάσεις σε έναν προγραμματιστή να στο προγραμματίσει όπως το θέλεις εσύ για να είσαι ήσυχος.

Προεπιλογή

Και κάτι άσχετο με το race chip.
    Μου είπαν (και ισχύει δοκιμασμένα) ότι τον καθαρισμό μπορείς να τον ενεργοποιήσεις κι εσύ ο ίδιος άν πηγαίνεις με 80χλμ σταθερά για λίγη ώρα.
    Εγώ που το δοκίμασα 2-3 φορές, μου ενεργοποιήθηκε.
    Όποιος θέλει (να κάψει πετρέλαια ) ας το δοκιμάσει να μας πει.

Senior Member Το avatar του χρήστη sirDimos
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Σε κινητηρα βενζινης 1.6 turbo η απλο το εχει δοκιμασει κανεις??Για να μας πει εντυπωσεις γτ με ενδιαφερει???

Προεπιλογή

απο θεμα ροπης το δικο μου που εχει 17 κιλα και 75 αλογα θα εχει προβλημα στα 93 αλογα με 22 κιλα ροπη που λεει οτι παει?? φοραει το ιδιο βολαν με το 90αρι?? γτ αν ειναι ετσι το μονο που θα πρεπει να με νοιαζει ειναι η παραπανω πιεση στην τουρμπινα βασικα....(dpf δεν εχω)

Senior Member Το avatar του χρήστη JeronimoN
    Περιοχή
    Χωριστή, Δράμας
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

απο θεμα ροπης το δικο μου που εχει 17 κιλα και 75 αλογα θα εχει προβλημα στα 93 αλογα με 22 κιλα ροπη που λεει οτι παει?? φοραει το ιδιο βολαν με το 90αρι?? γτ αν ειναι ετσι το μονο που θα πρεπει να με νοιαζει ειναι η παραπανω πιεση στην τουρμπινα βασικα....(dpf δεν εχω)
    Otan les den exeis PDF? to evgales? to akurwses i den upirxe otan to pires?

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

δεν υπηρχε!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JeronimoN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Otan les den exeis PDF? to evgales? to akurwses i den upirxe otan to pires?
    δεν ειχε απο τη μανα του...

Προεπιλογή

καλησπερα κ απο εμενα το εψαξα λιγο το θεμα κ βρηκα αυτο http://www.chipexpress.com/products/2996/ τωρα τι ακριβως παιζει εαν ξερει καποιος να μας πει κ γιατι εχει τοσοσ ακριβω αξιζει ...βασικα ειναι εταιρια οπου φτιαχνει τα opel... ευχαριστω περιμενω απαντησεις...

Προεπιλογή

παιδια επειδη το θεμα με ενδιαφερει αλλα δε βγαζω ακρη απο το site , εχω astra gtc H 1.4 και καθως παταω opel-astra στην αναζητηση, μου βγαζει μονο για CDTI ΚΑΙ TURBO... μηπως για ατμοσφαιρικα δεν υπαρχει κατι αναλογο;

Προεπιλογή

δεν πρεπει να υπαρχει γιατι αυτο το μαραφετι πειραζει την παροχη και την πιεση του turbo δεν κανει remap

Προεπιλογή

δεν πρεπει να υπαρχει γιατι αυτο το μαραφετι πειραζει την παροχη και την πιεση του turbo δεν κανει remap
    +1
    1.7D opc line

Προεπιλογή

ενταξει φιλε μου ευχαριστω πολυ ..

Σελίδα 2 από 69 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Race Chip Pro 1.3 cdti
    Από τον/την tsatsaras στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-14, 22:17
  2. ECU/CHIP Tuning σε Vectra B
    Από τον/την jimzzz στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-11, 19:55
  3. chip apo ebay
    Από τον/την lanosse στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-10, 23:42
  4. OPEL ZAFIRA 1.9 CDTI ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΜΕ CHIP
    Από τον/την tk11680 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-10, 11:53
  5. Chip tuning
    Από τον/την ironlang στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-09, 17:53

Δικαιώματα - Επιλογές