If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά. Ξεθάβω το θέμα γιατί δυστυχώς έχω κι εγώ θέμα με τους καθρέφτες. Το αμάξι μου είναι astra H GTC 1.8 του 2005. Από τα πρώτα 2-3 χρόνια είχα θέμα με τη λειτουργία του ηλεκτρικού μηχανισμού του δεξιού καθρέφτη (συνοδηγού). Ήταν σχεδόν αδύνατο να αλλάξεις γωνία στον καθρέφτη με μία κίνηση του joystick στο παράθυρο του οδηγού, αλλά μόνο με βήματα πολλών κινήσεων διακεκομμένα κατάφερνε να μετακινείται ο καθρέφτης εκεί που ήθελες. Πχ αν τον είχα χαμηλώσει (γωνία προς τα κάτω) και μετά ήθελα να τον σηκώσω στην νορμάλ θέση για οδήγηση, έπρεπε για να το καταφέρω να κάνω αρκετά τμηματικά βήματα με ζιγκ ζαγκ κινήσεις του.
    Τελευταία το πρόβλημα έχει ενταθεί αρκετά, σε βαθμό που τις πιο πολλές φορές ούτε με αυτή την τεχνική δεν δουλεύει. Παράλληλα όμως πρόσεξα ότι και ο ήχος από τα μοτεράκια ακούγεται κάπως ξεψυχισμένος (σα να μη βρίσκουν αντίσταση στην περιστροφή του άξονά τους).
    Πιστεύετε ότι το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό για το οποίο ο φίλος έγραψε αυτόν τον πολύ χρήσιμο οδηγό, ή ίσως κάτι άλλο;
    Για την ιστορία υπάρχει ως ανταλλακτικό το ηλεκτρικό μοτέρ του καθρέφτη με τιμή καταλόγου όπελ περί τα 75 ευρώ, ποσό που και σημαντικό είναι στις μέρες μας αλλά και όπως έγραψαν κάποιοι φίλοι εδώ δεν είναι εγγυημένης αξιοπιστίας, οπότε τυχόν επισκευή του μηχανισμού προφανώς είναι απείρως συμφερότερη.

Περιοχή
    ΤΟΛΟ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Μου εδωσες λυση εχω το ιδιο θεμα με astra h !!Με συγκινησες σε ευχαριστω!!

Περιοχή
    ΤΟΛΟ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Μου εδωσες λυση εχω το ιδιο θεμα με astra h !!Με συγκινησες σε ευχαριστω!!

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την ιδέα με βοήθησε πολύ!
    Έπαθα και εγώ το ίδιο πρόβλημα (νάνε καλά η κοπελίτσα με το μηχανάκι που μου σήκωσε τον καθρέφτη στον αέρα και έφυγε), αλλά με λίγο πιο χοντρή ζημία. Έκανα την επισκευή και δείχνει ότι δουλεύει μια χαρά προς το παρόν.

Είπα να μοιραστώ κάποιες συμβουλές για να αποφύγει κάποιος να κάνει τα ίδια λάθη με εμένα και να ταλαιπωρείτε.
    Στο δικό μου άσπρο έμβολο, έσπασαν κάποια από τα αυτάκια με το σπείρωμα. Τα κόλλησα αρχικά με το κολλητήρι. (Αν θέλετε να δείτε πως κολλάς πλαστικά ψάξτε στο you tube «broken motorcycle plastics repair .KOKKINA FEGARIA TECH», θεός το παλικάρι!).
    Μετά αντί για καλαμάκια, έκοψα και έβαλα κομματάκια από δεματικό. Προσοχή να φροντίσετε είναι λεπτό το κομματάκι γιατί αλλιώς θα έχετε 2 προβλήματα:
    • Θα πεταχτούν τα αυτάκια ποιο έξω και θα σφηνώνει στο βίδωμα με το μαύρο γρανάζι.
    • Δεν θα αφήσει το σωστό κενό ανάμεσα και θα σφηνώνει στο σταυρό (οδηγός που μπαίνει το άσπρο εμβολο).
    Οπότε πρώτα εφαρμοστέ και δοκιμάστε ότι όλα λειτουργούν και μετά κολλήστε με κόλλα…. πιστέψτε με, σε βγάζει απο μεγάλη μανούρα να ξεκολλάς μετά!

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,
    όπως έχω αναφέρει σε άλλο θέμα είχα πρόβλημα με το μοτέρ του ηλεκτρικού καθρέπτη γιατί δε δούλευε και τελικά αγόρασα άλλο. Πήρα ωστόσο το παλιό και βρήκα για πιο λόγο χαλάνε αλλά θα σας δείξω κ τρόπο να το φτιάξετε ακόμα και καλύτερο από μαμά....

Στην 1η φωτογραφία βλέπετε λυμένο το μοτέρ. Η διαδικασία για να το λύσεις είναι εύκολη και δε χρειάζεται περιγραφή.
    Στη δεξιά πλευρά βλέπετε το μοτέρ και τα γρανάζια που παίρνουν κίνηση από αυτό. Το πρόβλημα όμως δεν είναι εκεί. Αντιθέτως στην αριστερή πλευρά βλέπετε τα άσπρα πλαστικά σε σχήμα σταυρού τα οποία κουμπώνουν στα μαύρα γρανάζια δεξιά.

Συνημμένο Αρχείο 8071

Αυτά τα άσπρα λοιπόν πλαστικά... εξωτερικά έχουν σπείρωμα το οποίο εφαρμόζει εσωτερικά των γραναζιών όπως βλέπετε στη παρακάτω φωτογραφία όπου το μαύρο γρανάζι έχει και εσωτερικά σπείρωμα. Τα άσπρα λοιπόν "γρανάζια" χαλαρώνουν προς τα μέσα με αποτέλεσμα να ξεκουμπώνει συνέχεια ο καθρέπτης.
    Συνημμένο Αρχείο 8074

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ

Αυτό που εμείς κάναμε για να δουλέψουν ήταν να κόψουμε πλαστικά καλαμάκια σε μικρό μέγεθος και να τα σφηνώσουμε με κόλλα στα άσπρα πλαστικά όπως φαίνεται παρακάτω. Εμείς βάλαμε τελικά διπλά πλαστικά για να σφίξει και άλλο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να σφίξει το άσπρο πλαστικό γρανάζι εξωτερικά με το εσωτερικό σπείρωμα του μαύρου γραναζιού με αποτέλεσμα να μη το πετάει καθόλου. Βάλτε και λίγη logo για να σφίξει το καλαμάκι στο πλαστικό γιατί αλλιώς θα το πετάξει.... Αν θέλετε βάζετε κάτι άλλο εσείς αλλά η διαδικασία είναι αυτή!!!
    Συνημμένο Αρχείο 8072
    Συνημμένο Αρχείο 8073

Σε περιόδους κρίσης πρέπει να βρίσκουμε λύσεις εκεί που οι αντιπροσωπείες "λένε" πως δε φτιάχνουν.

ΑΠΟΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΘΡΕΠΤΗ Astra h (λογικά ίδια διαδικασία και για άλλα μοντέλα)

Συνημμένο Αρχείο 8153Συνημμένο Αρχείο 8154Συνημμένο Αρχείο 8155

Παρακάτω ακολουθεί το μοτέρ μου επισκευασμένο σε βίντεο για να το δείτε και εσείς. Πριν δε δούλευε καθόλου (ούτε πάνω κάτω ούτε αριστερά δεξιά)
    Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια.να είσαι καλά​.απλα επειδή εμένα δεν πιάνουν τα χέρια μου θα το δείξω σε ένα φίλο μου λαμαρινα που θα πάω και εγώ για να μου φτιάξει τους καθρέπτες. Ειδικά αυτόν του συνοδηγού. Με γλύτωσες από λεφτά που δεν έχω για πέταμα.....
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Έκανα κι εγώ την παραπάνω διαδικασία. Το πρόβλημα λύθηκε. Ήταν πανεύκολο ακόμα και για αρχάριους σαν κι εμένα!

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Αξία επισκευής και τοποθέτησης στην Opel: 100€
    Αξία ανταλλακτικού από ebay με δική σου τοποθέτηση: 30-50€
    Αξία ανακατασκευής με καλαμάκι: Ανεκτίμητη

Παρόλα αυτά, αν βρει κανείς ανταλλακτικά πλαστικά πολύ θα ήθελα να αγοράσω μερικά.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. COSCAST vs GM κυλινδροκεφαλές (φώτος)
    Από τον/την sten7 στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 14:56
  2. επισκευή μοτέρ x16xe
    Από τον/την kolis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-10, 12:32
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-09, 08:29
  4. καπακι καθρέπτη για astra g!
    Από τον/την mparmpouni στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-07, 13:17
  5. Επισκευή καθρέπτη φώτων ???
    Από τον/την dimpas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-07, 15:27

Δικαιώματα - Επιλογές