If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 28

Προεπιλογή How to: Επισκευή μοτέρ ηλεκτρικού καθρέπτη (φώτος)

Γεια σας,
    όπως έχω αναφέρει σε άλλο θέμα είχα πρόβλημα με το μοτέρ του ηλεκτρικού καθρέπτη γιατί δε δούλευε και τελικά αγόρασα άλλο. Πήρα ωστόσο το παλιό και βρήκα για πιο λόγο χαλάνε αλλά θα σας δείξω κ τρόπο να το φτιάξετε ακόμα και καλύτερο από μαμά....

Στην 1η φωτογραφία βλέπετε λυμένο το μοτέρ. Η διαδικασία για να το λύσεις είναι εύκολη και δε χρειάζεται περιγραφή.
    Στη δεξιά πλευρά βλέπετε το μοτέρ και τα γρανάζια που παίρνουν κίνηση από αυτό. Το πρόβλημα όμως δεν είναι εκεί. Αντιθέτως στην αριστερή πλευρά βλέπετε τα άσπρα πλαστικά σε σχήμα σταυρού τα οποία κουμπώνουν στα μαύρα γρανάζια δεξιά.

20121116_081854.jpg

Αυτά τα άσπρα λοιπόν πλαστικά... εξωτερικά έχουν σπείρωμα το οποίο εφαρμόζει εσωτερικά των γραναζιών όπως βλέπετε στη παρακάτω φωτογραφία όπου το μαύρο γρανάζι έχει και εσωτερικά σπείρωμα. Τα άσπρα λοιπόν "γρανάζια" χαλαρώνουν προς τα μέσα με αποτέλεσμα να ξεκουμπώνει συνέχεια ο καθρέπτης.
    20121116_082937.jpg

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ

Αυτό που εμείς κάναμε για να δουλέψουν ήταν να κόψουμε πλαστικά καλαμάκια σε μικρό μέγεθος και να τα σφηνώσουμε με κόλλα στα άσπρα πλαστικά όπως φαίνεται παρακάτω. Εμείς βάλαμε τελικά διπλά πλαστικά για να σφίξει και άλλο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να σφίξει το άσπρο πλαστικό γρανάζι εξωτερικά με το εσωτερικό σπείρωμα του μαύρου γραναζιού με αποτέλεσμα να μη το πετάει καθόλου. Βάλτε και λίγη logo για να σφίξει το καλαμάκι στο πλαστικό γιατί αλλιώς θα το πετάξει.... Αν θέλετε βάζετε κάτι άλλο εσείς αλλά η διαδικασία είναι αυτή!!!
    20121116_082835.jpg
    20121116_082850.jpg

Σε περιόδους κρίσης πρέπει να βρίσκουμε λύσεις εκεί που οι αντιπροσωπείες "λένε" πως δε φτιάχνουν.

ΑΠΟΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΘΡΕΠΤΗ Astra h (λογικά ίδια διαδικασία και για άλλα μοντέλα)

20121120_145231.jpg20121120_145507.jpg20121120_145453.jpg

Παρακάτω ακολουθεί το μοτέρ μου επισκευασμένο σε βίντεο για να το δείτε και εσείς. Πριν δε δούλευε καθόλου (ούτε πάνω κάτω ούτε αριστερά δεξιά)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnb : 20-11-12 στις 15:02

Προεπιλογή

Πολυ καλο.Ευχαριστουμεεεεε.......
    Ένας είναι ο βασιλιάς του κεφιού και της χαράς.Ένας είναι ο αρχηγός asconas12 ο θεός.....

Προεπιλογή

Ελπίζω να μη χρειαστεί να το κάνω, αλλά πλέον δε θα με αγχώνει! Thanks.

Senior Member Το avatar του χρήστη georen
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Σε περιόδους κρίσης πρέπει να βρίσκουμε λύσεις εκεί που οι αντιπροσωπείες "λένε" πως δε φτιάχνουν.
    δεν θα μπορουσα παρα να συμφωνησω μαζι σου
    ειδικα σε πραγματα που για μικροβλαβες που διορθωνονται
    διαλεγουν να αλλαξουν ολοκληρο κομματι που ειναι πανακριβο συνηθως
    και να σε ευχαριστησω και εγω που το μοιραστηκες μαζι μας
    με λενε γιωργο
    astra twintop 1,6t cosmo ,μαυρο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Moderator Το avatar του χρήστη giorgos_ASTRA G
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Μπραβο σου φιλε. Συγχαρητηρια για την επισκευη και συγχαρητηρια που την μοιραστηκες και μαζι μας. Πήγαινε μια μερα στην OPEL και δειξε του την διαδικασία που εκανες για να το φτιαξεις να δουμε τι θα σου πουνε.
    OPEL ASTRA G 1999 X14XE SPORTIVE

Προεπιλογή

να σκεφτείτε παιδιά ότι και το καινούργιο που έβαλα ψιλό κλωτσάει σε κάποια σημεία! Είναι καθαρά θέμα ποιότητας των λευκών πλαστικών και συναρμογής. Κρίμα γιατί ήλπιζα η Οπελ να τα βελτιώσει γιατί έχω ακούσει ότι πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα.

και ένα τελευταίο μικρό TIP για κάτι που μπορεί να τύχει στον οποιοδήποτε... επειδή σήμερα μου κόλλησε η μίζα (δε γύριζε)... ένας τρόπος για να τη ξεκολλήσεις σε Astra H επειδή βολεύει (δε ξέρω για τα άλλα μοντέλα) παίρνεις ένα 13 κλειδί π.χ. και βραχυκυκλώνεις τις 2 βίδες που είναι πάνω στη μίζα στη πάνω πλευρά του ρότορα (για όσους ξέρουν) με το αμάξι σβηστό προφανώς, αντί να χτυπήσεις δηλαδή τη μίζα τη ξεμπλοκάρεις με ρεύμα. Θέλει προσοχή όμως παιδιά γιατί αν κάνει επαφή το κλειδί με το κινητήρα θα χουμε πυροτεχνήματα... γενικά καλό είναι να σας δείξει κάποιος πως γίνεται... και φυσικά αχρείαστο να είναι...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnb : 16-11-12 στις 19:00

Προεπιλογή

Εχω αλλαξει 4 μοτερ και ακομα εχω προβλημα!

Προεπιλογή

Nice work, well done and thank you for sharing with us!
    2ospbyron

Senior Member
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra K

Προεπιλογή

ωραίος
    απ' ότι κατάλαβα, αυτά τα άσπρα πλαστικά έχουν ξεραθεί και έχουν σπάσει ή έχουν ανοίξει, και τα καλαμάκια τα βοηθάνε να μείνουν κλειστά. Αν είναι έτσι, θα μπορούσες να περάσεις απ την εξωτερική τους μεριά θερμοσυστελόμενο μακαρόνι, που το ζεσταίνεις και μετά θα το κρατούσε όλο μαζί.
    Ακόμα πιο στιβαρή δουλειά, μπορεί να γίνει με εποξική κόλλα ή εποξικό πηλό. Να γεμίσεις τα κενά που έβαλες τα καλαμάκια με κόλλα, και να την αφήσεις να ξεραθεί. Η εποξική κόλλα θα γίνει ένα σώμα με το πλαστικό (προϋπόθεση είναι να τα έχεις καθαρίσει καλά από γράσσα και βρώμες).
    Ιδέες να έχουμε και να πιάνουν τα χέρια μας

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

εισαι εξαιρετικος φιλε jonhb!!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

όχι ακριβώς Νίκο, σκοπός είναι τα πλαστικά τα άσπρα να ανοίξουν προς τα έξω έτσι ώστε να γραπώνουν καλύτερα εσωτερικά του μαύρου γραναζιού (δηλαδή σπείρωμα με σπείρωμα). Τώρα επειδή αυτά χαλαρώνουν γι' αυτό δε κάνουν καλή επαφή μεταξύ τους και ξεκουμπώνουν και γι αυτό πρέπει να βάλεις κάτι εσωτερικά όπως έβαλα εγώ (Και όχι εξωτερικά) ώστε να τα ανοίξω προς τα έξω! Αν λύσεις κανένα θα με καταλάβεις τι εννοώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnb : 19-11-12 στις 14:44

Προεπιλογή

Μπράβο φίλε,πολύ καλός οδηγός!

Προεπιλογή

Έσωσες πολύ κοσμάκη απ΄ την απελπησία των ανταλλακτικών πιστέυω. Συγχαρητήρια.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Αυτός είναι ο σκοπός γενικά το φόρουμ εδώ έχει βοηθήσει πολύ κόσμο.

Senior Member
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra K

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι ακριβώς Νίκο, σκοπός είναι τα πλαστικά τα άσπρα να ανοίξουν προς τα έξω έτσι ώστε να γραπώνουν καλύτερα εσωτερικά του μαύρου γραναζιού (δηλαδή σπείρωμα με σπείρωμα). Τώρα επειδή αυτά χαλαρώνουν γι' αυτό δε κάνουν καλή επαφή μεταξύ τους και ξεκουμπώνουν και γι αυτό πρέπει να βάλεις κάτι εσωτερικά όπως έβαλα εγώ (Και όχι εξωτερικά) ώστε να τα ανοίξω προς τα έξω! Αν λύσεις κανένα θα με καταλάβεις τι εννοώ
    αααααααααααααααα... οκ. τώρα κατάλαβα

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αν δώσεις και μερικές οδηγίες για το πώς ανήγει το καπάκι του καθρέφτη, θα κάνεις τον οδηγό ακόμη πιο πλήρη! Κι εμένα λίγο πιο ξένοιαστο!

Προεπιλογή

Ανέβασα οδηγίες για το καθρέπτη φίλε στο 1ο ποστ... από το βιβλίο haynes manual ( astra h 1.4 ). Λογικά η διαδικασία είναι ίδια και για άλλα μοντέλα.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά. Ξεθάβω το θέμα γιατί δυστυχώς έχω κι εγώ θέμα με τους καθρέφτες. Το αμάξι μου είναι astra H GTC 1.8 του 2005. Από τα πρώτα 2-3 χρόνια είχα θέμα με τη λειτουργία του ηλεκτρικού μηχανισμού του δεξιού καθρέφτη (συνοδηγού). Ήταν σχεδόν αδύνατο να αλλάξεις γωνία στον καθρέφτη με μία κίνηση του joystick στο παράθυρο του οδηγού, αλλά μόνο με βήματα πολλών κινήσεων διακεκομμένα κατάφερνε να μετακινείται ο καθρέφτης εκεί που ήθελες. Πχ αν τον είχα χαμηλώσει (γωνία προς τα κάτω) και μετά ήθελα να τον σηκώσω στην νορμάλ θέση για οδήγηση, έπρεπε για να το καταφέρω να κάνω αρκετά τμηματικά βήματα με ζιγκ ζαγκ κινήσεις του.
    Τελευταία το πρόβλημα έχει ενταθεί αρκετά, σε βαθμό που τις πιο πολλές φορές ούτε με αυτή την τεχνική δεν δουλεύει. Παράλληλα όμως πρόσεξα ότι και ο ήχος από τα μοτεράκια ακούγεται κάπως ξεψυχισμένος (σα να μη βρίσκουν αντίσταση στην περιστροφή του άξονά τους).
    Πιστεύετε ότι το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό για το οποίο ο φίλος έγραψε αυτόν τον πολύ χρήσιμο οδηγό, ή ίσως κάτι άλλο;
    Για την ιστορία υπάρχει ως ανταλλακτικό το ηλεκτρικό μοτέρ του καθρέφτη με τιμή καταλόγου όπελ περί τα 75 ευρώ, ποσό που και σημαντικό είναι στις μέρες μας αλλά και όπως έγραψαν κάποιοι φίλοι εδώ δεν είναι εγγυημένης αξιοπιστίας, οπότε τυχόν επισκευή του μηχανισμού προφανώς είναι απείρως συμφερότερη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. COSCAST vs GM κυλινδροκεφαλές (φώτος)
    Από τον/την sten7 στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 13:56
  2. επισκευή μοτέρ x16xe
    Από τον/την kolis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-10, 11:32
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-09, 07:29
  4. καπακι καθρέπτη για astra g!
    Από τον/την mparmpouni στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-07, 12:17
  5. Επισκευή καθρέπτη φώτων ???
    Από τον/την dimpas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-07, 14:27

Δικαιώματα - Επιλογές