If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 35

Προεπιλογή Πρόβλημα γεμίσματος Ρεζερβουάρ

Καλησπερα.
    Εχω ενα Astra H 1.6 (Z16XEP) και εδω και κατι μερες οταν παω σε βενζιναδικο για βενζινη, μπαινει η αντλια κανονικα στο στομιο του ρεζερβουαρ αλλα δεν μπορει η αντλια να γεμισει αυτοματα.Σταματαει συνεχεια.
    Πρεπει να βαλεις βενζινη λιγη λιγη και σιγα για να μην κοψει ο αυτοματος της αντλιας (οπως οταν φουλαρει).Το παρακολουθω και παρατηρησα επισης οτι οταν σε ασχετη φαση με ζεστη, μεσα στην ημερα, παω ξεβιδωνω την ταπα να ακουσω το γνωστο ηχο των αναθυμιασεων, αλλα τιποτα.Το δοκιμαζω αυτο για να δω εαν καποια βαλβιδα του ρεζερβουαρ δεν αφηνει τις αναθυμιασεις να βγουν.Αρα μαλλον παιρνει αερα .Αρα τι αλλο μπορει να ειναι? Εχει καποιος καποια σχετικη εμπειρια?

Προεπιλογή

Η βαλβίδα πλήρωσης (κάπως έτσι λέγεται) πρέπει να την έχει ακούσει.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βαλβίδα πλήρωσης (κάπως έτσι λέγεται) πρέπει να την έχει ακούσει.
    που βρισκεται αυτη τρελε μου γιατι κ εγω εχω το ιδιο προβλημα...
    Αφου ειμαι μπροστινοκινιτος...
    πως γινεται στις στροφες οι πισω ροδες να κυνηγανε της μπροστηνες?????

Προεπιλογή

http://wds.spaghetticoder.org/gr/zin...-00116XX01.htm
    Δείτε εδώ τι παίζει.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα, ο βενζινάς μου είπε ότι είναι πολυ συχνό στα OPEL.

Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
    Θα το ψαξω και θα ενημερωσω.

Προεπιλογή

Βρηκα αυτο....

Opel, Astra h 2004-, Fuel and exhaust, Fuel Evaporation Tank

Ξερει κανεις ποια ειναι η βαλβιδα που εξαερωνει το ρεζερβουαρ? Και που βρισκεται? εμπρος ή πισω? Κατι καταλαβα οτι ειναι κοντα στο φιλτρο ενεργου ανθρακα....

ΥΓ: Αυτο το site εχει τα παντα, ψαξτε το.

Senior Member Το avatar του χρήστη venzinas
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

παιδια ειναι το πιο συνιθησμενο αυτο στα astra H!

Προεπιλογή

Ναι οκ, ειναι συνηθισμενο, αλλα πως λυνεται ξερει καποιος? Τι αλλαγη χρειαζεται?

Προεπιλογή

Έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και μερικούς μήνες αν και το αυτοκίνητο είναι πενταετίας...στην αρχή "την είπα" στον βενζινά γιατί νόμιζα ότι το κάνει σκόπιμα για να γεμίζει αέρα... μου είπε ότι είναι συνηθισμένο πρόβλημα των opel ...δεν τον πίστεψα μέχρι που είδα το θέμα.

Προεπιλογή

Μετα απο πολλους μηνες, να΄ναι καλα ενας φιλος με Astra, βρηκα την ησυχια μου σε σχεση με το φουλαρισμα του αυτοκινητου μου.
    Ακουγα για βουλωμενα σωληνακια βενζινης, αναπνοης ρεζερβουαρ, βουλωμενα δοχεια κανιστρου ενεργου ανθρακα κλπ κλπ.
    Τελικα μου λεει , ασε τη σταθμη να πεσει κατω απο το 1/4 , σηκωσε το Astra, και ξεβιδωσε τον κολιε του ρεζερβουαρ που δειχνω στη φωτο και σπρωξε προς τα μεσα στο ρεζερβουαρ ενα σαν ''βενταλια'' πλαστικο. Αυτο ''κοβει'' τη ροη του καυσιμου. Εκανα ακριβως αυτο και απο τοτε φουλαρω καυσιμο χωρις προβληματα.

Προεπιλογή

θα το δοκιμασω αυριο κιολας...δλδ εχει αυτη η χαζομαρα βγαινει κ εχει ενα πλαστικο μεσα κ το πατας μεσα οσο παει???
    Αφου ειμαι μπροστινοκινιτος...
    πως γινεται στις στροφες οι πισω ροδες να κυνηγανε της μπροστηνες?????

Προεπιλογή

Ξεβιδωνεις τον κολιε, τραβας το κολαρο προς τα εξω και στο στομιο του ρεζερβουαρ εχει μεσα ενα πλαστικο. Τωρα, εγω το εσπρωξα μεσα, αλλοι το βγαζουν εξω. Αυτο παντως εμποδιζει τη ροη του γεμισματος.
    Στη συνεχεια βαζεις πισω το κολαρο και τον κολιε του και σφιγγεις.

Το avatar του χρήστη agkatz
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Αυτοκίνητο
    Zafira B

Προεπιλογή

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω. Ελπίζω να είναι η λύση. Τα παίρνω κάθε φορα που γεμίζω.

Προεπιλογή

Το δοκιμασα εγω και τελικα λυθηκε το προβλημα,εκει που απο το 1ο λιτρο σταματαγε,με το που σπρωξαμε πανω την πλαστικη ''πεταλουδα'' πηγα να το φουλαρω γιατι ειχε χτυπησει ρεζερβα για να μπορεσουμε να κανουμε την ολη διαδικασια & φουλαρε χωρις να σταματησει καθολου

Senior Member Το avatar του χρήστη opcdmax
    Περιοχή
    Nεαπολη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

το επαθα και εγω προχτες με focus και μαλιστα εβαλα 20 ευρω και ανεβηκε ο δεικτης λες και εβαλα 10 ευρω δεν ξερω τι παιζει!!!
    Στην Ελλαδα εχει δημιουργηθει ενα νεο extreme sport..... οδηγηση με αναμενο το λαμπακι της βενζινης!!!!

Προεπιλογή

Ας τα πάρουμε ένα ένα,

Έλυσα το κολιέ όπως περιγράφετε παραπάνω αλλά χρειάστηκα και μια πένσα γιατί δεν έμπαινε κατσαβίδι αφού κοιτούσε προς τον ουρανό
    20130421_082655.jpg
    Όταν έβγαλα το κολάρο δε βρήκα αυτό το πλαστικό που λέτε ότι είναι σα βεντάλια. Εν τω μεταξύ δε πιστεύω να εννοείτε να τρβηχθεί έξω όλο το μπλε πλαστικό για να γίνει η δουλειά (!)
    20130421_090814.jpg
    Τελικά έβαλα μέσα ένα κατσαβίδι αφού ούτε με το χέρι μπορούσα να πιάσω κάτι. Μετά έβγαλα τη παρακάτω φωτογραφία με το κινητό να δω τι έχει μέσα σε αυτό το μπλε πλαστικό. Με το κατσαβίδι δε ξέρω αν το έσπρωξα καθόλου αλλά αυτή η κλίση που έχει προς τη μια πλευρά (η βεντάλια) δεν άλλαξε σε καμία φάση. Όταν μετά πήγα να φουλάρω, κολλούσε πάλι η αντλία στο γρήγορο αλλά βελτιώθηκε στη 1η σκάλα όπου και δε κόλλαγε πλέον... Εσείς πως ακριβώς το κάνατε;
    20130421_091542.jpg

Προεπιλογή

θέλω να ρωτήσω και το Ζάχο αν ξέρει αν αυτό το μπλε πλαστικό είναι βιδωτό πάνω στο ντεπόζιτο και αν λύνει και στη συνέχεια στεγανοποιείται εύκολα ώστε να το λύσω και να το φτιάξω έξω αν δω ότι χειροτερεύει η κατάσταση.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας τα πάρουμε ένα ένα,

Έλυσα το κολιέ όπως περιγράφετε παραπάνω αλλά χρειάστηκα και μια πένσα γιατί δεν έμπαινε κατσαβίδι αφού κοιτούσε προς τον ουρανό
    20130421_082655.jpg
    Όταν έβγαλα το κολάρο δε βρήκα αυτό το πλαστικό που λέτε ότι είναι σα βεντάλια. Εν τω μεταξύ δε πιστεύω να εννοείτε να τρβηχθεί έξω όλο το μπλε πλαστικό για να γίνει η δουλειά (!)
    20130421_090814.jpg
    Τελικά έβαλα μέσα ένα κατσαβίδι αφού ούτε με το χέρι μπορούσα να πιάσω κάτι. Μετά έβγαλα τη παρακάτω φωτογραφία με το κινητό να δω τι έχει μέσα σε αυτό το μπλε πλαστικό. Με το κατσαβίδι δε ξέρω αν το έσπρωξα καθόλου αλλά αυτή η κλίση που έχει προς τη μια πλευρά (η βεντάλια) δεν άλλαξε σε καμία φάση. Όταν μετά πήγα να φουλάρω, κολλούσε πάλι η αντλία στο γρήγορο αλλά βελτιώθηκε στη 1η σκάλα όπου και δε κόλλαγε πλέον... Εσείς πως ακριβώς το κάνατε;
    20130421_091542.jpg
    πρεπει να σμπροξεις την βενταλια μεσα στο ρεζερβουαρ και να φυγει εντελως απο εκει βρες κατι πτυσσομενο για να κανεις ποιο ευκολα την δουλεια σου

Προεπιλογή

και να πέσει δηλαδή μέσα στο ρεζερβουάρ; θα υπάρχει θέμα μετά με την αντλία βενζίνης;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Δεν ανοίγει το πορτάκι του ρεζερβουάρ βενζίνης
    Από τον/την dimp3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-20, 16:30
  2. Ερωτήσεις για ένδειξη βενζίνης & ρεζερβουάρ
    Από τον/την zavara στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-12, 23:01
  3. Καθαρισμός ή αλλαγή ρεζερβουάρ...η λύση σε πολλά προβλήματα μας!!!
    Από τον/την jerry lee στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-10, 01:52
  4. ερώτηση για ρεζερβουάρ βενζίνης σε Corsa
    Από τον/την qwertq στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-10, 15:45
  5. αέρας στο ρεζερβουάρ????
    Από τον/την andrant στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-08, 17:47

Δικαιώματα - Επιλογές