If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14

Προεπιλογή Αγορά μεταχειρισμένου astra gtc 1.6T

παιδια καλησπερα...ειμαι νεος στο club και χαιρομαι που μπηκα στην παρεα σας...
    θα ηθελα την βοηθεια σας....

σκεφτομαι να αγορασω μεταχειρισμενο πλεον το astra gtc 1.6T...

καταρχην αξιζει πια να το αγορασω το συγκεκριμενο μοντελο σκεπτομενος οτι ηδη εχει κλεισει 6ετια...??

Υ.Γ.. μην μου προτεινεται το νεο astra μοντελο του 2010 και μετα γιατι δεν βασταει η τσεπη μου..

και κατα δευτερον σε περιπτωση που τελικα το αγορασω τι παιζει με τις εγγυησεις...? ισχυουν αυτες που εχει η opel εξαρχης η μου δινει μια καινουργια ο μαντρας πχ που θα αγορασω το αυτοκινητο..?

ευχαριστω και καλως σας βρηκα....

Προεπιλογή

Εγγυηση δεν εχεις ισχυει μονο για τον πρωτο ιδιοκτητη.Το αμαξι θελει λιγο ψαξιμο να βρεις ενα καλο και οχι σκισμενο(δυσκολο...) αλλα θα βρεις.Μεχρι τωρα τα προβληματα που εχει βγαλει και το δικο μου αλλα και τον συμφορουμιτων εδω μεσα ειναι πολυ λιγα
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

η εργοστασιακή εγγύηση ισχύει κανονικά αρκει να μην έχουν περασει τα προβλεπόμενα χρόνια.

Senior Member Το avatar του χρήστη PASTOS CHRISTOS
    Περιοχή
    JiangYin, JiangSu, China
    Αυτοκίνητο
    Buick Excelle XT

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου. Καταρχήν, για να ακριβολογούμε, το GTC 1.6T δεν έχει κλείσει ακόμα 6ετία... Στην αγορά βγήκε περίπου από τον 2ο του 2007 οπότε μιλάμε για ΤΟ ΠΟΛΥ 5,5 χρόνια αυτοκίνητο... εκτός κι αν έπεσες στην περίπτωση και βρήκες αυτοκίνητο από τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ που είχαν πουληθεί μέχρι πριν τα τέλη του 2007. Από εκεί και πέρα, σαν αυτοκίνητο δεν έχει βγάλει, μαζικά, κάποια ζημιά. Εκτός των κλασικών των opel όπως κλαπέτο ανακύκλωσης αέρα, CIM... αυτά, εμένα δεν μου έρχονται άλλα στο μυαλό. Εγώ είχα στην κατοχή μου ένα ίδιο μέχρι πρότινος και στα 5 χρόνια (ήμουν σχετικά από τους πρώτους κατόχους) πέρα των προγραμματισμένων service δεν με είχε απασχολήσει ποτέ σαν αυτοκίνητο. Κατ'εμέ είναι σαν σύνολο από τα καλύτερα στην κατηγορία του.

Για τον φίλο @topgear, η εγγύηση ισχύει κανονικάτατα, εφόσον δεν έχουν παρέρθει τα 6 χρόνια ή τα προβλεπόμενα χιλιόμετρα από την ημερομηνία αγοράς. Αλλά θα πρέπει να ξέρει ο φίλος @opelian-lover πως πέραν της ολικής εγγύησης που δίνει η GM Opel, τα υπόλοιπα 4 δίνονται από την Opel Hellas και αφορούν συγκεκριμένα πράγματα στο αμάξι.
    Το σκισμένο επίσης είναι σχετικό. Είναι χειρότερο να το έχεις, να πηγαίνεις σαν κότα και να το φορτώνεις από χαμηλές στροφές, και επίσης να μην κάνεις σωστή συντήρηση του αυτοκινήτου, παρά να το έχεις καλοσυντηρημένο, και να το σκίζεις που και που. Δεν εννοώ να μην το ψάξει το παλικάρι πριν το πάρει (που εννοείται θα το ψάξει το αυτοκίνητο πολύ καλά), ούτε τον παροτρύνω να πάρει ένα αμάξι, που έχει σπάσει π.χ. μηχανή, έχει αλλάξει τουρμο, έχε έχει έχει.... Δεν είναι δύσκολο να βρεθεί ένα ΜΗ ξεσκισμένο αμάξι. Δεν το είχαν όλοι, και την είχαν δει Ken Block, αυτό το αυτοκίνητο...

Υ.Γ. Προσωπική μου άποψη φίλε @opelian-lover, μην πάρεις το αμάξι από μάντρα. 90% των περιπτώσεων έχουν γυρισμένα χιλιόμετρα και γενικά πολλοί, μά πάρα πολλοί (όχι όλοι), είναι ψιλοαπατεώνες και σε περίπτωση του παραμικρού ελαττώματος, θα προσπαθήσουν να το κρύψουν και να δε παραπλανήσουν. Καλύτερα από ιδιώτη, που μπορεί να το πάρεις και πιο φθηνά, και λογικά θα σου πει από μόνος του τα, τυχόν, προβλήματα.
    Πλέον μόνο Buick Excelle XT 1.6T

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

απ τα πιο φθηνα j http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2634294/

Senior Member Το avatar του χρήστη Gregls
    Περιοχή
    Thesaloniki_Toumpa
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PASTOS CHRISTOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα φίλε μου. Καταρχήν, για να ακριβολογούμε, το GTC 1.6T δεν έχει κλείσει ακόμα 6ετία... Στην αγορά βγήκε περίπου από τον 2ο του 2007 οπότε μιλάμε για ΤΟ ΠΟΛΥ 5,5 χρόνια αυτοκίνητο... εκτός κι αν έπεσες στην περίπτωση και βρήκες αυτοκίνητο από τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ που είχαν πουληθεί μέχρι πριν τα τέλη του 2007. Από εκεί και πέρα, σαν αυτοκίνητο δεν έχει βγάλει, μαζικά, κάποια ζημιά. Εκτός των κλασικών των opel όπως κλαπέτο ανακύκλωσης αέρα, CIM... αυτά, εμένα δεν μου έρχονται άλλα στο μυαλό. Εγώ είχα στην κατοχή μου ένα ίδιο μέχρι πρότινος και στα 5 χρόνια (ήμουν σχετικά από τους πρώτους κατόχους) πέρα των προγραμματισμένων service δεν με είχε απασχολήσει ποτέ σαν αυτοκίνητο. Κατ'εμέ είναι σαν σύνολο από τα καλύτερα στην κατηγορία του.

Για τον φίλο @topgear, η εγγύηση ισχύει κανονικάτατα, εφόσον δεν έχουν παρέρθει τα 6 χρόνια ή τα προβλεπόμενα χιλιόμετρα από την ημερομηνία αγοράς. Αλλά θα πρέπει να ξέρει ο φίλος @opelian-lover πως πέραν της ολικής εγγύησης που δίνει η GM Opel, τα υπόλοιπα 4 δίνονται από την Opel Hellas και αφορούν συγκεκριμένα πράγματα στο αμάξι.
    Το σκισμένο επίσης είναι σχετικό. Είναι χειρότερο να το έχεις, να πηγαίνεις σαν κότα και να το φορτώνεις από χαμηλές στροφές, και επίσης να μην κάνεις σωστή συντήρηση του αυτοκινήτου, παρά να το έχεις καλοσυντηρημένο, και να το σκίζεις που και που. Δεν εννοώ να μην το ψάξει το παλικάρι πριν το πάρει (που εννοείται θα το ψάξει το αυτοκίνητο πολύ καλά), ούτε τον παροτρύνω να πάρει ένα αμάξι, που έχει σπάσει π.χ. μηχανή, έχει αλλάξει τουρμο, έχε έχει έχει.... Δεν είναι δύσκολο να βρεθεί ένα ΜΗ ξεσκισμένο αμάξι. Δεν το είχαν όλοι, και την είχαν δει Ken Block, αυτό το αυτοκίνητο...

Υ.Γ. Προσωπική μου άποψη φίλε @opelian-lover, μην πάρεις το αμάξι από μάντρα. 90% των περιπτώσεων έχουν γυρισμένα χιλιόμετρα και γενικά πολλοί, μά πάρα πολλοί (όχι όλοι), είναι ψιλοαπατεώνες και σε περίπτωση του παραμικρού ελαττώματος, θα προσπαθήσουν να το κρύψουν και να δε παραπλανήσουν. Καλύτερα από ιδιώτη, που μπορεί να το πάρεις και πιο φθηνά, και λογικά θα σου πει από μόνος του τα, τυχόν, προβλήματα.
    +1

Πας καινεις και εναν ελενχο συμπιεσης στους κυλινδρους πριν το παρεις
    ^^^Have No Fear Greg Is Here^^^
    ΦΠΕ forged + IC 233ps by http://porfiris-autosport.com/

Προεπιλογή

Εχει τυχει να δω περιπτωση στο car επειδη παρακολουθουσα συνεχως ενα συγκεκριμενο που μου αρεσε, ενας μαντρας το ειχε με 71.000 km και το εδινε 9,000 και μετα απο καιρο εντελως ξαφνικα το ειδα στα 49.000 km και ανεβασε την τιμη του στα 10.000...οντως απο ιδιωτη ειναι καλυτερη επιλογη οπως λετε απλα θα πρεπει να περιμενω ακομα περισσοτερο να μαζεψω τα λεφτα γιατι ενας ιδιωτης τα θελει ντουκου και δυσκολα θα βρεις καποιον να κανει διευκολυνσεις...μονο αυτο με τρεναρει στο θεμα του ιδιωτη...
    ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ

OPEL

Περιοχή
    JiangYin, JiangSu, China
    Αυτοκίνητο
    Buick Excelle XT

Προεπιλογή

Κοίτα, αν καταλήξεις σε μάντρα, ένας απλός τρόπος για να δεις αν τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά, είναι το βιβλιαράκι των service... τι εννοώ? Αποφασίζεις ποιο θες να πάρεις, πας στον μαντρά, τα κανονίζετε και του ζητάς να δεις το αυτοκίνητο σε δικό σου συνεργείο και επίσης να σου δώσει το βιβλίο των service. Αν σου πει μα μου σου του... τότε ξέρεις ότι είναι απάτη. Αν στο δώσει το παίρνεις, μαζί του πάντα, και πας στο συνεργείο που έγιναν τα service και τους ζητάς να σου επιβεβαιώσουν τις ημερομηνίες και τα χιλιόμετρα.

Επίσης ένας ακόμη πιο εύκολος τρόπος να διαπιστώσεις την χρήση είναι το τιμόνι, καθίσματα κτλ. δηλαδή αν σου λέει ο άλλος ότι έχει 40-50-60 χιλιάδες χιλιόμετρα και δεις εσύ ότι το τιμόνι είναι φθαρμένο, τα καθίσματα έχουν λακκούβα κτλ τότε πάλι λέει ψέμματα, γιατί αυτά γίνονται σχετικά πάνω από τις 90-100 χιλιάδες χιλιόμετρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PASTOS CHRISTOS : 21-07-12 στις 15:34

Προεπιλογή

εχετε το νου σας παντως αν εχετε καποιον γνωστο μεσα απο το club που γνωριζετε το αυτοκινητο του και ισως το πουλαει να με ενημερωσετε..ισως ειναι καλυτερα απο εδω μεσα...

OPEL

Περιοχή
    JiangYin, JiangSu, China
    Αυτοκίνητο
    Buick Excelle XT

Προεπιλογή

Εγώ πριν ένα μήνα έδωσα το δικό μου 8000... 9000 το είχα στην αγγελία αλλά... εφόσον βρέθηκε κάποιος να το αγοράσει το έδωσα.
    Κάποιοι νομίζω πουλάνε τα δικά τους, κοίτα στις αγγελίες του φορουμ.

Προεπιλογή

αν το ειχες στο car παιζει να το ειχα δει...μπαινω καθημερινα και παρακολουθω........

OPEL

Senior Member Το avatar του χρήστη Gregls
    Περιοχή
    Thesaloniki_Toumpa
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Του Χρηστου ηταν πραγματικα εξαιρετικο το αμαξι κριμα που το εδωσε τοσο χαμηλα
    Μεχρι ποσα χρηματα διαθετεις εσυ φιλε?
    ^^^Have No Fear Greg Is Here^^^
    ΦΠΕ forged + IC 233ps by http://porfiris-autosport.com/

Προεπιλογή

γυρω στα 8 με 9 χιλιαρικα........μακαρι να μπορουσα και παραπανω....

OPEL

Προεπιλογή

Λυθηκαν οι αποριες μου....το θεμα μπορει να σβηστει...

OPEL

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά μεταχειρισμένου Astra H 1.6T
    Από τον/την audiosurveyor στο forum Opel
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 07:14
  2. Αγορά μεταχειρισμένου Opel Astra Opc
    Από τον/την Stilskin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-11, 12:00
  3. Αγορά μεταχειρισμένου Astra, τι να προσέξω;
    Από τον/την jpavly στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-09, 19:47
  4. Συμβουλές για αγορά μεταχειρισμένου ASTRA
    Από τον/την harryal στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-09, 05:57
  5. Αγορά Astra H μεταχειρισμένου
    Από τον/την scientist στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-08, 10:53

Δικαιώματα - Επιλογές