If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 30

Προεπιλογή Ράγισμα παρμπρίζ Corsa D

Καλημέρα ( ο θεός να την κάνει )
    Βγαίνω σήμερα το πρωί να κάνω κατι ψώνια, έβραζε ο τόπος, και βλέπω το αμάξι έχει κάτι κουτσουλιές στην οροφή, λέω όταν γυρίσω θα τις βρέξω να φύγουν.
    Γυρνάω, παίρνω το λάστιχο και αρχίζω να βρέχω την οροφή και με ένα πανάκι τις καθάριζα. Ακούω σε κάποια φάση ένα πνιχτό ράγισμα, λέω ιδέα μου θα είναι, κλείνω το λάστιχο και το ξανακούω. αφήνω το λάστιχο στην άκρη και βλέπω έχει ραγίσει το παρμπρίζ από τους γυαλλοκαθαριστήρες έως την οροφή!!!!!!!!!!
    Έμεινα μ@λ@κ@ς, λέω δεν είναι δυνατόν. τοι λάστιχο ήταν στον ήλιο άρα το νερό που έπεσε δεν ήταν ουτε καν κρύο για να πείς οτι είχε μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας.
    Τώρα η αντιπροσωπεία συνεννοείται με τον ασφαλιστή μου, εγώ θα πιέσω για καινούργιο παρμπρίζ βέβαια και όχι επισκευή σε τύπου carglass.
    Μπορεί να μαντέψει κανείς γτ προκλήθηκε αυτό;
    When I see a Prius I usually downshift so they can hear me burn more fuel !!!!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Η εμπειρία μου με την Carglass είναι η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ! Αν μπορείς πήγαινε σε άλλον να σου βάλει ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ παρμπρίζ και όχι ότι ναναι !
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Προεπιλογή

αυτο πιέζω να κάνω, ο ασφαλιστής είναι φίλος μου και δεν θα έχω πρόβλημα από εκεί, απλά περιμε΄νω να ηρεμήσω λίγο για να μιλήσω με την αντιπροσωπεία γιατί δεν ξέρω τί θα ακούσω και μην αντιδράσω εκτός ορίων και χάσω και το δίκιο μου.
    τί εμπειρία έιχες εσύ; για να έχω υπόψην μου
    When I see a Prius I usually downshift so they can hear me burn more fuel !!!!!!!

Προεπιλογή

χθες ημουν στην carglass για κατι σημαδακια στο μπροστα τζαμι... για την αντικατασταση τους ρωτησα αν μπαινει το ιδιο τζαμι...η ιδια μαρκα..κ μου ειπαν πως συνεργαζονται και με την pilkington και η μονη διαφορα τους ειναι οτι δεν γραφει πανω το GM .... στην θεση σου δεν θα χα προβλημα να το αλλαζα στην carglass... με την προυποθεση οτι θα εβαζαν την ιδια μαρκα παλι....

Προεπιλογή

μόλι;ς γύρισα απο την αντιπροσωπεία που πηγα νε το μηχανακι ενόις φίλου μου. Μου λέει η αντικατάσταση θα γίνει μέσω ασφαλιστικής. Το΄ν ρώτησα αν δεν έιχα θραύση κρυστάλλων στην ασφάλεια δεν με κάλυπτε η ΟΠΕΛ; ΜΟυ απαντάει πως όχι γιατί δεν είναι πρόβλημα του τζαμιού. Εκεί μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι και μου λεεί για διαφορά θερμοκρασίας και τέτοια. Για να μην τσακωθώ μαζί του καθότι τυγχάνει γνωστός μου σηκώθηκα και έφυγα και του είπα αντικατάσταση με το ορίτζιναλ, άλλες μάρκες ή ημίμετρα δεν θα δεχτώ...
    Με την πίεση έτσι ανεβασμένη δεν μπορώ να χωνέψω ρε παιδιά ότι φταίει η διαφορά θερμοκρασίας, δλδ αν ανοιγα τα πιτσιλιστήρια να πούμε πάλι θα μου ράγιζε;;; τί μ@λ@κι3ς είναι αυτές τώρα;;;

Προεπιλογή

εγω παντως με την carglass δυο φορες που τυν εχω χρειαστει εμεινα παρα πολυ ικανοποιημενος.αμεση εξυπηρετηση και ανελαβαν και μονοι τους τα παντα με την ασφαλιστικη μιας κ ειχα θραυση κρυσταλων στην ασφαλεια.

Προεπιλογή

Ειχες στο χερι σου κανα δαχτυλιδι την ωρα που αρχισες να το πλενεις? Αγγιξες μηπως το κρυσταλλο με αυτο?.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gerasimos14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντως με την carglass δυο φορες που τυν εχω χρειαστει εμεινα παρα πολυ ικανοποιημενος.αμεση εξυπηρετηση και ανελαβαν και μονοι τους τα παντα με την ασφαλιστικη μιας κ ειχα θραυση κρυσταλων στην ασφαλεια.
    εχω και εγω θραυση κρυστάλλων , απλά ειναι θέμα ηθικής τάξης, αν έχει αστοχία υλικού να το αντικαταστήσει η οπελ και όχι η ασφαλιστική μου. Οπως και να έχει θα εχω καινουργιο τζαμι αμεσα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marios814 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχες στο χερι σου κανα δαχτυλιδι την ωρα που αρχισες να το πλενεις? Αγγιξες μηπως το κρυσταλλο με αυτο?.
    δεν ακουμπησα καν το τζαμι και δεν φοραω δαχτυλιδι. ημουν στο πισω μερος του αμαξιου και εβρεξα την οροφη απο μακρια γτ δεν εφτανε το λαστιχο. το νερο ηταν ζεστο γτ ηταν στον ηλιο το λαστιχο. να την εβρεξα και 10 δευτερολεπτα; καπου εκει, και το νερο απλα ετρεξε στο παρμπριζ... τοσο γκαντεμης πια? γ@μw το χτικιό μου δλδ

*δεν επλενα το αμαξι, απλα ηθελα να το βρεξω να βγαλω τις κουτσουλιες να μην "ψηθουν" πανω στο χρωμα

Senior Member Το avatar του χρήστη STAMATHS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D OPC

Unhappy

Κοιτα για την Carglass εχω ακουσει τα καλυτερα οποτε πιστευω θα κανουν καλη δουλεια...Τωρα οσον αφορα το ολο σκηνικο οντως μου ακουγεται πολυ κουλο....πραγματικα δεν μπορω να δωσω καποια εξηγηση...Παντως τον τελευταιο καιρο ακουω και διαβαζω ολο και ποιο περιεργα προβληματα για το κορσακι μας....Ευτυχως εμενα εως τωρα δεν μου εχει βγαλει το παραμικρο και ελπιζω να μην συμβει τιποτα κουλο και να παιρνω αναποδες με τις αντιπροσωπειες , την Οπελ ,κ.τ.λ. κ.τλ.....!!!
    Αλλα απο την αλλη βεβαια του εχω κανει και λιγα χιλιομετρα.... και το προσεχω σαν τα ματια μου οσον αφορα την συντηρηση του και γενικοτερα..τι να πω...shit happens οπως λενε....

Προεπιλογή

Ρε παιδιά έχουμε κανέναν φωτογράφο;
    απο την γερμανία ζήτησαν φωτό ολόκληρου του παρμπριζ και όχι τις τμηματικές που τράβηξα.
    υπάρχει καποιο κόλπο/τεχνική να φανεί η ρωγμή; για να φανεί ολόκληρο θα πρέπει να σταθώ μακριά και δεν το βλέπω να φαίνεται.
    να τραβήξω φωτό στον ήλιο ή σε σκιερό μέρος;
    φλάς;
    να βάλω κάτι σκούρο από πίσω μήπως και φανεί;
    σκέφτηκα να αλλάξω την σκίαση με φώτοσοπ αλλα΄μετά μήπως με πάρουν για απατεώνα και δεν απαντήσουν καν

Moderator Το avatar του χρήστη Marios G
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα, Ελλάδα
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Δοκίμασε να βάλεις την ηλιοπροστασία από πίσω , πιστεύω θα φανεί η ρωγμή αλλιώς δοκίμασε να μην το βγάλεις από ευθεία το αμάξι αλλά από ψηλά ώστε στην φώτο να έχεις ευθεία το τζάμι , αν και για εμένα η φωτογραφιά δεν είναι δικό σου θέμα , πήγαινε το στην Opel να το βγάλουν αυτοί.....

Προεπιλογή

Αν τραβήξεις φωτογραφία από μέσα με ευρυγώνιο φακό ενώ το αμάξι κοιτάει σε έναν τοίχο; Για την ώρα της ημέρας που πρέπει να το κάνεις αυτό, δεν γνωρίζω, αλλά δοκίμασε σήμερα που είναι σάββατο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AntonisP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά έχουμε κανέναν φωτογράφο;
    απο την γερμανία ζήτησαν φωτό ολόκληρου του παρμπριζ και όχι τις τμηματικές που τράβηξα.
    υπάρχει καποιο κόλπο/τεχνική να φανεί η ρωγμή; ν
    οι φωτό που ζητάνε είναι μέρος της διαδικασίας αποζημίωσης ή απλά τις χρειάζονται για να τις καταχωρήσουν στην κατηγορία αστοχία υλικού..
    δεν είναι μια τέτοια διαφορά θερμοκρασίας ικανή να κάνει τέτοια ζημιά..+50 βαθμούς έκθεση στον ήλιο, +20 βαθμούς του νερού.. έλεος

αν τελικά τις τραβήξεις ανέβασε κι εδώ καμιά φωτό...

Προεπιλογή

πήγα σήμερα να δώ τί θα μου πούν και με ενημέρωσαν ότι χλωμό γτ το τζάμι φαίνεται χτυπημένο χαμηλά... απαντάω ότι αν δεν έκαναν 10 μερες δεν θα γεμιζε η ρωγμή σκόνη και σε κάθε κοιλότητα να φαίνεται ότι είναι χτυπημένο... έλεος κατάλαβε ο ατσίδας απο μια φωτογραφία 4 μεγαπίξελ και 3 μέτρα απο το παρμπριζ ότι έχει χτύπημα. Λες και έχω κέρδος εγώ να είαμι με ραγισμα 10 μέρες ενώ θα μπορούσα να το αλλάξω την άλλη μέρα μεσω ασφαλιστικής . Ο μόνος λόγος που επέμενα είναι γτ μου την έσπασε η δικαιολογία οερι διαφοράς θερμοκρασίας
    θα ανεβάσω στην πρώτη ευκαιρία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AntonisP : 24-07-12 στις 18:47

Προεπιλογή

Αυτές είναι που είχα τραβήξει εγώ με το κινητό προχτές... περιμένω και τον μηχανικό να μου δώσει τις δικές του που ειναι απο καλύτερη κάμερα και πιο ευδιάκριτες

Προεπιλογή

φωτογραφί..xxx.jpgφωτογραφί..bb.jpgφωτογραφί..bbb.jpgφωτογραφί..n.jpgφωτογραφί..nnn.jpg
    αυτες είναι και οι υπόλοιπες

Τελικά ΔΕΝ καλύπτει η ΟΠΕΛ το θέμα του παρμπριζ.... Τέλος π'άντων, έχω ξενερώσει φούλ....

Προεπιλογή

τελικα η ασφαλιστικη σου το αλλαξε? εβαλες το ιδιο αυθεντικο παλι και γραφει GM επανω?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jim325 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα η ασφαλιστικη σου το αλλαξε? εβαλες το ιδιο αυθεντικο παλι και γραφει GM επανω?
    Το παρμπριζ αλλάχτηκε μετά από μια περιπετεια με άλλο αυθεντικό.

Προεπιλογή

Έχω μια απορία!
    Αν μέσω ασφαλείας αλλάξω το πίσω παρμπιζ αλλά ζητήσω να μπει το φιμε που φοράνε κάποια corsa d ή opc γίνεται;
    Η και με κάποια διαφορα, ξέρει καποιος;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ράγισμα στο παρμπρίζ
    Από τον/την stevedou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-12, 11:16
  2. Μοχλός Σκιαδίου Πανοραμικου Παρμπρίζ
    Από τον/την teo_3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-11, 01:13
  3. Σπασμένο παρμπρίζ
    Από τον/την Geologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-10, 16:40
  4. Ράγισμα στα προβολάκια(GTC)
    Από τον/την kosmas_kos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-08, 10:36
  5. ASTRA GTC 1.6T με πανοραμικό παρμπρίζ
    Από τον/την teo_3 στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-07, 01:55

Δικαιώματα - Επιλογές