If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 50

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Καλησπέρα, είμαι νέο μελος-κατοχος, opel corsa d μοντέλο 2011...Θα τσ πω όσο πιο περιληπτικά γίνεται και θέλω την βοήθεια σας γτ έχω τρελαθεί και έχω δώσει ως τώρα 200€... Στο καντράν πολλές φορές όταν ανάβνω τ αμάξι, οι δείκτες μένουν κολλημένοι κάτω για 1 " και μετά λειτουργεί κανονικά. Άλλες φορές αρχίζουν ανεβοκατεβαίνουν οι δείκτες αναβουν τα λαμπάκια και ανοιγοκλείνει το ραδιο (δεν δουλεύουν φλας), μόλις κλείνω το ραδιο...ολα καλά...Τέλος άλλες φορές μου το κάνει και συνεχίζει να το κάνει με κλειστό το ραδιο...Μετά απο επαναπρογραμματισμους εγκεφαλου / καντραν και έλεγχο κάποιον καλωδιόσεων κτλπ καταλήξαμε με τον μηχανικό που το πήγα οτι ίσως φταίει το ράδιο...Αυτό γτ οταν αυξάναμε τέρμα την ένταση οι δεικτες άρχιζαν να παιζουν οπότε είπαμε να βγάλουμε το ράδιο τελειώς να δούμε αν όντως φταίει αυτο...Μόλις βγάλαμε το ράδιο, νέκρωσαν όλα...ουτε καντράν ουτε φλας τπτ...ενω το αμαξι ήταν σε λειτουργία...Παιδια σας παρακαλώ βοήθηστε όποιος γνωρίζει γτ τα χω παίξει και δεν μπορω να στείλω μνμ στον ζάχο που λέτε οτι είναι άριστος γνώστης, καθώς είμαι νέο μέλος και δεν μου το επιτρέπει...Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο s5zax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα VAG δεν περνει καν μπροστα. Στα Opel περνει μπροστα αλλα θελει ρυθμισει γιατι μπορει να μην δουλευουνε σωστα ac, προβολακια, οργανο βενζινης και διαφορα λαμπακια.
    Ζάχο έχω γράψει παρακάτω το πρόβλημά μου με το καντράν, αν έχεις την καλοσύνη και γνωρίζεις πιθανή λύση, πες μου έναν πιθανό τρόπο επικοινωνίας, γτ είμαι νέος χρήστης και δεν μπορώ να σου στείλω μνμ..

Προεπιλογή

6977084476
    Αυτό είναι το τηλέφωνο του Ζάχου,
    Αύριο κάλεσε τον
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    6977084476
    Αυτό είναι το τηλέφωνο του Ζάχου,
    Αύριο κάλεσε τον
    Να σαι καλά φίλε, σ' ευχαριστώ πολύ...

Προεπιλογή

Καλησπερα,
    Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με το καντραν (astra h 2004). Ο ζαχος ειναι αθηνα;

Ευχαριστω!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chmichael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με το καντραν (astra h 2004). Ο ζαχος ειναι αθηνα;

Ευχαριστω!
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Καλησπέρα νέο μελος με ASTRA H 2005, θα ήθελα να βοηθήσω όσον αφορά το πρόβλημα που αναφέρετε στο αρχικό ποστ όπου μου έχει παρουσιαστεί το ίδιο , την λύση την εντόπισα στην ασφάλειά της μίζας στο μπροστινό μέρος του κινητήρα όπου μετά απο αφαίρεση και επανατοποθέτηση ήταν όλα οκ , μπορεί να χρειαστεί και καθαρισμός αυτής βέβαια αν ξανά παρουσιαστεί (όχι της ασφάλειας) .

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Από σήμερα το μεσημέρι δυστυχώς είμαι το επόμενο μέλος που έχω το ίδιο προβλήματα...... Δεν μου έφταναν όλα τ αλλά προβλημα μου έκατσε και αυτό τώρα. ****ΤΟ .......

Υ.γ. και πριν 6 ημέρες μου είχαν κλέψει τους υαλοκαθαριστήρες. Πήγαινα για δουλειά πάτησα να καθαρίσω το μπαμπριζ και το γρατσουνισα από τις βίδες.... Να του κοπούν τα χέρια οποίος *****ΗΣ το έκανε !!!
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από σήμερα το μεσημέρι δυστυχώς είμαι το επόμενο μέλος που έχω το ίδιο προβλήματα...... Δεν μου έφταναν όλα τ αλλά προβλημα μου έκατσε και αυτό τώρα. ****ΤΟ .......

Υ.γ. και πριν 6 ημέρες μου είχαν κλέψει τους υαλοκαθαριστήρες. Πήγαινα για δουλειά πάτησα να καθαρίσω το μπαμπριζ και το γρατσουνισα από τις βίδες.... Να του κοπούν τα χέρια οποίος *****ΗΣ το έκανε !!!
    όχι ρε φίλε....μακαρι να ειναι οτι πιο απλό...
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δυστυχώς φίλε μου τα πράγματα είναι χειρότερα από ότι περίμενα.....Οι ζημιές είναι 3 (ΤΡΕΙΣ) και καλές μάλιστα..... Πίνακας οργάνων, μπαταρία και κάρτα CIM.

Σήμερα φάγαμε 2 ώρες στον ηλεκτρολόγο. Ψάξαμε όλες τις ασφάλειες μια μια. Ξηλωσαμε τον πίνακα και όλα τα πλαστικά στο τιμόνι. Την μπαταρία την μέτρησαν στα 8 βολτ και μου είπαν ότι θα έπρεπε να με είχε ήδη αφήσει.... Αφού φτιαξουμε αυτα τα δύο θα ξαναβάλουμε διαγνωστικό να δούμε εάν θα μας βγάλει μήνυμα ""προβλήμα στην επικοινωνία μεταξύ πίνακα οργάνων και Καρτας CIM ""

Το κέρδισα το λαχείο για αυτήν την εβδομάδα...............

Προεπιλογή

Γιώργο ξεκινά από την μπαταρία μήπως αυτό δημιουργεί όλα τα υπόλοιπα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Γιάννη μου η αλήθεια είναι ότι όταν άκουσα ότι την μέτρησαν 8 μου ήρθαν στο μυάλο περιπτώσεις από αλλά παιδιά στην παρέα μας που είχαν σοβαρές ζημιές και τελικά ήταν ειτε η ίδια η μπαταρία το πρόβλημα είτε το δημιουργούσε αυτή λόγω της καλής της κατάστασης. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα την Τετάρτη που θα πάω μετά την δουλειά το μεσημερι να τους ζητήσω μια χάρη. Να κάνουμε μια δοκιμή το καντράν το δικό μου με μια καινούργια μπαταρία δικιά τους να δούμε μήπως και αλλάξει κάτι.... Με προβλημάτισε όμως οτι όταν γύριζα σπίτι ενώ το αμάξι πήρε αμέσως μπροστά χωρίς να ρυθμίσουν-σεταρουν ξανά το ιμομπιλαιζερ όπως μου είπαν ότι θα χρειαστεί , κατι που τους εκανε εντυπωση , δεν μου ανάβει το κόκκινο λαμπάκι του Αερόσακου και ο δείκτης βενζίνης δείχνει στα μισά ενώ ειμαι φουλ γεμάτος....

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Να πω επισης ότι ήμουν πολύ τύχερος που βρήκα πίνακα οργάνων σε μαγαζί 5 λεπτά δίπλα και μου το έδωσε χωρις να το πληρωσω να κάνουμε δοκιμή. Η τιμη του όταν πήραμε τηλ και του είπαμε ότι το κρατάμε και το έχουμε είδη επανω και με αυτό θα φύγω για σπίτι μου είπαν ( μιας και είχα μόνο 20 ευρώ μαζί μου) να πάω να το πληρώσω αύριο μετά την δουλειά. Μιας που ήξεραν ποιος είμαι από παλιά που δούλευα στην τογιοτα και στην φιατ. Και η τιμή 70 ευρώ. Από ψάξιμο που έκανα παίζουν από 100 έως 150 ότι θέλει ζητάει ο καθένας στις αγγελίες......

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Κρίμα ρε ****το....οσο πιο ανωδυνα να σου βγει ευχομαι.αν μπορουμε ν αβρουμε κατι απο εδω πες μου.
    Παρε ενα τηλ στον Τακιδελη Αθηνα(2102840174),που εχει μεταχειρισμενα ανταλλακτικά να ρωτησεις για τιμές,και αν ειναι οκ να παω να το παρω να στο στείλω.
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Γιαννη μου σ ευχαριστώ πολύ και εσένα. Το καντράν πήγα και το πληρωσα σήμερα γιατί χθες δεν μου έφταναν και έγιναν όλα ξαφνικά. Τους είπα ότι δεν ανάβει το λαμπάκι του Αερόσακου, ο δεικτης βενζίνης δείχνει στην μέση ενώ εγώ είμαι γεμάτος και σήμερα το απόγευμα ανακαλύψα ότι δεν δουλεύει και το Α/C .... Μου είπαν ότι όλα θα γίνουν αύριο μεσημέρι που θα το ρυθμίσει ο ηλεκτρολόγος και θα βάλουμε και τα δικα μου χλμ γιατί αυτό που εβαλα είχε μόνο 24500 χλμ.

Σήμερα μετά την δουλειά έμεινα και από μπαταρία.μαλλον πάτησα την πλαφονιερα βγαίνοντας το πρωί και μου την άδειασε. Ήρθε οδική, πήγα ηλεκτρολόγο που είπε ότι είναι ο.κ. και ότι αύριο που θα πάω να ρυθμίσουμε το καντραν θα την μετρησει παλι και εάν δείξει πάλι 8 θα την αλλάξουμε επί τόπου. Τέλος μετά από όλα αυτά θα ελέγξουμε και την CIM. Εάν και εφόσον εχει και αυτή θέμα και θέλει αλλαγή και δεν μπορούμε να βρούμε εδώ στο Βόλο , ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ να σε ενοχλήσω (για τον τακιδελη που μου έγραψες). Αλλά να ξέρεις θα προσπαθήσω να μην σε ενοχλήσω. Αρκετά τραβήξατε με μένα και εσύ και ο άλλος φίλος και συνονόματος σου με τα λαστιχα..... Θα ενημερώσω αύριο βραδυ. Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι που με σκεφτεσαι.Να είσαι καλά φίλε μου.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

[QUOTE=gns;599359ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ να σε ενοχλήσω (για τον τακιδελη που μου έγραψες). Αλλά να ξέρεις θα προσπαθήσω να μην σε ενοχλήσω. Αρκετά τραβήξατε με μένα και εσύ και ο άλλος φίλος και συνονόματος σου με τα λαστιχα..... Θα ενημερώσω αύριο βραδυ. Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι που με σκεφτεσαι.Να είσαι καλά φίλε μου.[/QUOTE]

Μην αγχωνεσαι,θα πεταχτω με την μηχανή να παρω αν χρειαστεις κάτι.Τα μικρα τα μεταφέρω...
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο περαστικά κι από μένα για την περιπέτεια με το αμάξι και πολλά μπράβο στο συμφορουμίτη Γιάννη (Johnpats) για το ενδιαφέρον του στην περίπτωσή σου και βέβαια και σε όλα τα άλλα παιδιά που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο βοηθάνε όποιο μέλος του φόρουμ έχει θέματα με το όχημά του.
    Ειλικρινά χαίρομαι ανθρώπινα όταν βλέπω αυτή την αλληλοβοήθεια και την διάθεση των παιδιών εδώ μέσα να δώσουν τα φώτα τους και να συνεισφέρουν στην προσπάθεια επίλυσης των όποιων θεμάτων αντιμετωπίζουμε κατά καιρούς.
    Στο θέμα σου τώρα, κι εγώ έχω την αίσθηση ότι η πεσμένη μπαταρία ίσως σου δημιούργησε θέματα οπότε άλλαξέ την πρώτα αυτήν για να αποκλείσεις τον παράγοντα μπαταρία.
    Πριν 2 μήνες άλλαξα κι εγώ (προληπτικά, πριν με αφήσει) τη δική μου μπαταρία (την είχα 5 χρόνια και 2 μήνες, πόσο ακόμα να πήγαινε) και ο ηλεκτρολόγος που μέτρησε την παλιά την βρήκε υπό πλήρες φορτίο στα 8,8 βολτ. Μου είπε δε, ότι όταν σε αυτή τη δοκιμή βγάλει κάτω από 9, την αλλάζουν με τη μία, χωρίς δεύτερη σκέψη. Οπότε εσένα στα 8 βολτ έπρεπε να έχει αλλαχθεί ίσως κι από μήνες πριν.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για τις απαντησεις σας. Χθες δεν είχα κουράγιο.......να σας γράψω. Ήμουν στον ηλεκτρολόγο από τις 4 το απόγευμα και έφυγα στις 9 το βράδυ. Μέσα στο κρύο. Το θέμα είναι ότι η γκαντεμια μου συνεχίζεται.....
    Το καντράν που πηραμε ήταν ανοιγμένο για να γυρίσουν χλμ.βεβαια αυτό δεν μας πείραξε τόσο όσο του ότι όταν το βάλαμε επάνω δεν άναβε το λαμπάκι του Αερόσακου. Ολα τα άλλα φαίνονταν να δουλεύουν εντάξει. Μετά από πολλά πειράματα μήπως και το διορθώσουμε ο μάστορας πήρε την αποφαση ότι δεν φτιαχνεται. (Βάλαμε και διαγνωστικό αλλά δεν διορθωθηκε). Οπότε αύριο (σήμερα δηλαδη) Παρασκευή θα πάει ο ηλεκτρολόγος στο μαγαζί που το πήραμε να του το δώσει πίσω και να του πει τι έχει γίνει. Το θέμα είναι ότι το μαγαζί δεν θα το δεχτεί....οπότε εγώ απλά την πατησα..... Φυσικά και δεν έχω σκοπό να πληρώσω δεύτερη φορά καντράν και ειδικά στον ίδιο.... Οπότε εις αύριον τα σπουδαία.
    Υ.γ. και φυσικά μετά από πολλές φορές που βάλαμε το διαγνωστικό επάνω έβγαλε και 4η ζημιά.....κάνει υπερφόρτωση η μπαταρία (μάλλον) στα 14.9 βολτ. Αλλά ο μαστορας λέει ότι πιο πολύ είναι ο αυτόματος που το κάνει αυτό παρά η μπαταρια..Οπότε μετά την επισκευή-αλλαγη του καντράν πάμε στην 2η ζημιά(αλλαγή μπαταρίας) ώστε να δούμε εάν θα χρειαστεί να αλλάξω ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ...............

Υ.γ. 2. Η τρίτη ζημιά (κάρτα CIM) προσωρινά δεν έχει ελεγχθεί ακόμη γιατί πρέπει να γίνουν πρώτα όλα τα άλλα και εάν συνεχισει το διαγνωστικό να βγάζει βλαβη στην επικοινωνία τότε προχωράμε σε άνοιγμα της για επισκευή. Για αγορά μεταχειρισμένου ανταλλακτικου δεν το συζητάω..... Αυτά τα ολιγα. Συγνώμη εάν σας ζαλισα αλλά δεν έχω κάποιον άλλο να πω τον πόνο μου. Μόνο έσεις με καταλαβαίνετε και σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για την ανοχή σας και την υπομονη σας στα μεγάλα και αναλυτικα γραφωμενα μου.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φίλε Λαζάρε εάν πας στο θέμα αλλαγή ελαστικών θα διαβάσεις τι μεγάλο δώρο μου έκανε ο φίλος johnpats. Και χάρη στην μεγάλη βοήθεια του φιλου Γιαννη καραμπελα που ανέλαβε την ολοκλήρωση της διαδικασίας έχω εγώ 4 καλυτερα λάστιχα από τα δικά μου. Για αυτό λοιπόν όπως έγραψες και εσύ είναι μεγάλη υπόθεση να βοηθάμε ο ένας τον άλλον αυτές τις δύσκολες εποχές. Ζήτω το OPEL-CLUB.gr λοιπόν ! ! ! ! ! !

Προεπιλογή

Γιώργο νομίζω φίλε πως το πας λάθος. Η μπαταρία σου από ότι λες έχει πρόβλημα. Εξακολουθείς να προσπαθείς να λύσεις το πρόβλημα με το καντράν χωρίς να έχεις αλλάξει πριν μπαταρία. Έχουν ειπωθεί πολλά παραδείγματα προβλημάτων μόνο και μόνο από την πτώση της μπαταρίας. Πολλά παραδείγματα αυτοκινήτων να κάνουν διάφορα τρελά μόνο και μόνο από την μπαταρία. Γνώμη μου άλλαξε την μπαταρία σου πριν προχωρήσεις σε άλλες επισκευές. Ίσως το πρόβλημα σου όλο να είναι αυτό και μόνο. Η μπαταρία έτσι και αλλιώς θέλει άλλαγμα. Οπότε κάνε την αλλαγή πρώτα και μετά βλέπεις. Μην ξοδεύεις χρόνο και χρήμα σε άλλα πριν από αυτό.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Λάδια Astra J (ένδειξη καντράν)
    Από τον/την mcloud στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-12, 12:44
  2. astra h 1.3 cdti αντίσταση καντράν
    Από τον/την tsatsaras στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-12, 14:18
  3. Πρόβλημα με καντράν
    Από τον/την GDHER στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-11, 20:31
  4. gsi lcd καντράν σε c20ne
    Από τον/την pigasos21 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-10, 15:29

Δικαιώματα - Επιλογές