If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
    Senior Member
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή Πρόβλημα ανάφλεξης του κινητήρα σε VECTRA C 1,8 140ps

Καλησπέρα σε όλους
    Εχω το VECTRA C 1,8 με τους 140 PS αγορασμένο τον Μάρτιο 2007 με 10000 km και σχεδόν από την αρχή μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα που μου έχει σπάσει τα νεύρα.
    Το πρόβλημα είναι στην ανάφλεξη του κινητήρα ιδίως τις μεσημβρινές ώρες. Συγκεκριμένα ο κινητήρας δυσκολεύεται να πάρει μπροστά και χρειάζεται τουλάχιστον 3 προσπάθειες γυρiζοντας την μίζα. Όταν τελικά αρχίσει να λειτουργεί ο κινητήρας και τον σβήσω και ξαναπροσπαθήσω παίρνει μπροστά αμέσως.
    Μετά από αρκετές επισκέψεις στο συνεργείο της αντιπροσωπείας που το αγόρασα, το πρόβλημα αναγνωρίστηκε απο τους εκεί Τεχνικούς συμβούλους, αφού χρειάσθηκε να το άφήσω εκεί κλειδωμένο για 4 ώρες και παρουσία του υπευθύνου το πρόβλημα παρουσιάστηκε και τελικά το παραδεχθήκανε. Στον σχετικό έλεγχο απο τον Ηλεκτρονικό υπολογιστή του συνεργείου δεν έδειξε καμία καταγραφή βλάβης σύμφωνα με τα λεγόμενά τους. Καταλήξανε στο συμπερασμα μια και το πρόβλημα ηταν πλέον φανερό και σε αυτούς, να αλάξουν ένα εξάρτημα στην υποποίηση του καυσίμου και πράγματι αυτό έγινε και με διαβεβαίωσαν ότι το αυτόκίνητό μου ήταν πλέον εντάξει. Δυστηχώς διαψεύτηκαν και το πρόβλημα υπήρχε πάλι , το πρωί να παίρνει μπροστά κανονικά και το μεσημέρι να δυσκολεύεται.
    Δεν έφθαναν όλα αυτά και την ημέρα που έπρεπε να ξαναπάω στην αντιπροσωπεία για την εκ νέου αντιμετώπιση του προβλήματος , όλο το καντράν έσβησε και δεν λειτουργούσε τίποτε από τα όργανα. Με έπιασε κρύος ιδρώτας ... μα τόσο γκαντεμιά αυτοκίνητο 5 μηνών και 25000 € να μου κάνει τέτοια.
    Τους το πάω όλο νεύρα και απαιτώ εξηγήσεις, προσπάθησαν να μου εξηγήσουν ότι όλα θα διορθωθούν και πως για πρώτη φορά αντιμετοπίζουν αυτής της μορφής βλάβη.
    Τελικά το αυτοκίνητο είναι μέσα 3 ημέρες και αύριο θα το πάρω. Στην επίσκεψή μου εκεί σήμερα μου είπαν ότι άλαξαν τον καντράν οργάνων γιατί κάηκε και όλο το σετ με την κάρτα sim. Λόγο αντικατάστασης του καντράν με καινούργιο μου είπαν ότι ο χιλιομετρητής θα ξεκινάει από το μηδέν.
    Μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι η opel ηταν μια από τις πιό αξιόπιστες μάρκες αλλά με αυτά που αντιμετοπίζω αρχίζω να αμφιβάλω, εκτός εάν ήταν καθαρά μια άτυχη στιγμή η δική μου περίπτωση.
    Εάν κάποιος φίλος αντιμετώπισε κάτι παρόμοιο πρόβλημα άς γράψει και εάν γνωρίζει τι μπορεί να γίνει με τον χιλιομετρητή και πως μπορεί να προγραμματισθεί με τα πραγματικά του χιλιόμετρα, διότι φοβάμαι πως θα υπάρχει πρόβλημα σχετικά με τις ενδείξεις για τα servis.
    Ελπίζω αύριο να τελείσουν τα προβλήματά μου.
    Ζητώ συγνώμη για το μέγεθος του θέματος, αλλά η αγανάκτησή μου όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ μεγάλη !!!
    Ευχαριστώ.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

mporeis na peis poia antiprosopeia einai?giati eimaste polla paidia apo edo pano.to sigouro einai gia mena prosopika *oti i opel den einai kai i poio aksiopisti etairia(einai na mi sou tixei file)

*edit by Corsa-GR

Προεπιλογή

Δυστυχώς είναι καθαρά θέμα τυχης.....έχω και εγω το ίδιο αμάξι εδώ και 1 χρόνο αλλά ευτυχώς δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα (εκτός απο τα ελλατωματικα ελαστικά). Πρίν όμως που είχα το Vectra B από την πρώτη μέρα είχα προβλήματα. Αμέτρητες επισκέψεις στην αντιπροσωπεία γιαυτο και το έδωσα. Αλλά άλλοι με το ίδιο αμάξι (Vectra B) δεν είχαν ποτέ κανένα σοβαρό προβλήμα. Είναι τι θα σου τύχει...δυστυχώς....και για να λέμε την αλήθεια όλες οι εταιρίες έχουν τέτοια προβλήματα αξιοπιστίας ακόμη και οι πιο ακριβές οχι μόνο η OPEL. Έυχομαι φίλε μου να μην σου παρουσιάσει τίποτα απο εδώ και πέρα γιατί ειναι όντως πίκρα να δίνεις τόσα λεφτά και έχεις προβλήματα...

Senior Member
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για τίς απαντήσεις και τις ευχές σας.
    Δεν ξέρω εάν επιτρέπεται η αναφορά του ονόματος της αντιπροσωπείας (για να μη ληφθεί ως δυσφήμηση) οι άνθρωποι όμως για να μήν τους αδικώ ,προσπάθησαν αλλά δεν έχουν την υποστήριξη όπως πρέπει από την ίδια την OPEL . Γιατί δεν νομίζω να πρέπει να καθήσει 3 ημέρες το αυτοκίνητο μεσα στο συνεργείο για να αλάξουν ένα καντράν οργάνων (επειδή δεν το είχαν) και να εντοπίσουν γιατί δεν παίρνει μπροστά ο κινητήρας όταν...... έχει ζέστη, αλοίμονο. Οσο για τον χιλιομετρητή που ξεκινάει με μηδέν Km ξέρει κανείς εάν επιρεάζει τις ενδείξεις για τα servis και τι πρέπει να κάνω; Να γραφούν οι επεμβάσεις στο βιβλίο συντήρησης ώστε στο μέλλον να μπορώ να το αποδείξω εάν κάτι πάει στραβά;
    Ευχαριστώ.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

ma den disfimeis tin antiprosopeia sto kato kato.afou emeines eyxaristimenos giati den tin les?ego gia paradeigma eixa provlima me ton eggefalo to amaksi mou to kratisan 3 meres stin motorstar i eksipiretisi itan poli kali kai apo tote to amaksi den parousiase kapoio provlima

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

alla kai an den emeines eyxaristimenos pali pesto.giayto yparxoun ta opel-club gia na boithoume o enas ton allon.dld an mia antiprosopeia pernei 300 eyro gia service den tha bgo ego na tin krakso i an den exo meinei ikanopoihmenos apo tin eksipiretisi?

Προεπιλογή

Λόγο αντικατάστασης του καντράν με καινούργιο μου είπαν ότι ο χιλιομετρητής θα ξεκινάει από το μηδέν.
    τα χιλιομετρα προγραμματιζονται κανονικα...κ φροντισε αφου το παρεις κ δεν σου εχουν προγραμματισει τον χιλιομετρη να πας οσο το δυνατον γρηγοροτερα σε αλλη αντιπροσωπεια για να στα φερουν σε αυτα που εχεις κανονικα...οταν λεω γρηγορα εννοω αμεσα καρφι...γιατι με τα απο 100 χιλιομετρα το καντραν κλειδωνει κ δεν ερχεται στα κανονικα μεσω tech 2 αλλα με επεμβαση κοντερατζη...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη s5zax : 10-02-09 στις 02:12

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

ζάχο αν το πάει σε άλλη αντιπροσωπεία από αυτή που το πήρε θα του κάνουν δουλειά?

Senior Member
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

Φίλε " IliasGTC" Η αντιπροσωπεία είνα η S-motors πηγαίνοντας στην Θέρμη απέναντι από τον ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ.
    Τον χιλιομετρητή μου είπαν ότι θα τον προγραμματίσουν όταν θα πάω να κάνω αλλαγή λαδιών, δηλαδή σε 5000 Km (ήδη τα παλαιά Κm είναι 10000 και κάτι).Γιατί είπαν θέλει πολύ χρόνο και ηρεμία αυτός ... ο προγραμματισμός. Εάν πάω σε άλλη αντιπροσωπεία φοβάμαι μή μπλέξουν τα πράγματα και γίνει τελικά αχταρμάς η όλη ιστορία.
    Ευχαριστώ και τον φίλο "s5zax" για την παρέμβασή του που όπως πάντα είναι άμεση και κατατοπιστική. Επι ευκαιρία "s5zax" παλαιά έβγαινες μετο όνομα "John's astra" είναι το ίδιο πρόσωπο ;
    Ευχαριστώ.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

o s5zax kserei kati parapano simboulepsou ton giati exei asxolithei me polles antiprosopeies.ego apo tote pou to pira mono sti motorstar to pao kai den exo kanena provlima apo tin eksipiretisi

Προεπιλογή

Φίλε " IliasGTC" Η αντιπροσωπεία είνα η S-motors πηγαίνοντας στην Θέρμη απέναντι από τον ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ.

Τον χιλιομετρητή μου είπαν ότι θα τον προγραμματίσουν όταν θα πάω να κάνω αλλαγή λαδιών, δηλαδή σε 5000 Km (ήδη τα παλαιά Κm είναι 10000 και κάτι).Γιατί είπαν θέλει πολύ χρόνο και ηρεμία αυτός ... ο προγραμματισμός. Εάν πάω σε άλλη αντιπροσωπεία φοβάμαι μή μπλέξουν τα πράγματα και γίνει τελικά αχταρμάς η όλη ιστορία.

Ευχαριστώ και τον φίλο "s5zax" για την παρέμβασή του που όπως πάντα είναι άμεση και κατατοπιστική. Επι ευκαιρία "s5zax" παλαιά έβγαινες μετο όνομα "John's astra" είναι το ίδιο πρόσωπο ;

Ευχαριστώ.
    ιδιος ναι ιδιος ειμαι!!!

Παρόμοια Θέματα

1. ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ VECTRA C 1.8 140PS
    Από τον/την brasilkavala στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-16, 12:14
  2. προβλημα με σασμαν σε vectra c 1.8 140ps
    Από τον/την psilos185 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 22:16
  3. ρουλεμαν τροχου σε vectra c 1.8 140ps
    Από τον/την dimchav στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-08, 23:05
  4. VECTRA C 2007 1.8 140PS
    Από τον/την brasilkavala στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-08, 10:29
  5. Σενεχίζει το πρόβλημα ανάφλεξης σε VECTRA C 1,8 140 PS
    Από τον/την chiskos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-07, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές