If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Προεπιλογή

1 έχω να πω....
    Πουλά το κ πάρε πετρέλαιο.....
    Corsa D GSi......
    hp: 256...
    torque: 39.....
    power from 2500rpm to the limiter by Voulalas performance & RE-Action....!!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη sp_opc
    Περιοχή
    Πειραιας
    Αυτοκίνητο
    Corsa D OPC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SportBilly_GSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 έχω να πω....
    Πουλά το κ πάρε πετρέλαιο.....
    +10000
    Corsa D OPC... Don't play with fire...

Senior Member Το avatar του χρήστη arden blue opc
    Περιοχή
    καλαβρυτα, Akhaia, Greece, Greece
    Αυτοκίνητο
    Corsa D OPC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο christoi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να δω επιστημονική τεκμηρίωση ότι η βενζίνη χρησιμοποιείται για λίπανση και το επόμενο δευτερόλεπτο έχω αδειάσει τα λάδια του κινητήρα και έχω φύγει ταξίδι για τον γύρο την Ελλάδος.
    ψαξτο λιγο και θα βρεις και μετα θα πρεπει να βρεις οδικη βοηθεια για το ταξιδι σου.

Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Ξερω οτι το topic εχει κλεισει εδω και καιρο αλλα θα ηθελα να ριξω λιγο φως στην υποθεση του αεριου σε πιεσμενα μοτερ και σε μοτερ γενικοτερα. Κατ αρχας να πω οτι σπουδαζω μηχανικος οχηματων και εχω πιστοποιηση στην υγραεριοκινηση καθως εχω παρακολουθησει πολυωρο σεμιναριο. Ειναι αληθεια οτι το αεριο θερμαινει λιγο παραπανω τα καυσαερια αρα και τον θαλαμο καυσης καθως και τις βαλβιδες εξαγωγης. Με σωστη ρυθμιση και τακτικο σερβις δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα καθως η διαφορα της θερμοκρασιας ειναι αμελλητεα.(μιλαμε παντα για ενα σωστα ρυθμισμενο και σωστα εγκατεστημενο συστημα υγραεριοκινησης) ΔΕΝ υπαρχει ο ορος ξηρης η χλωρης καυσης σε καμια βιβλιογραφια σε αυτον τον πλανητη. Η βενζινη ΔΕΝ λιπαινει τιποτα, ισα ισα αφηνει καταλοιπα που το αεριο δεν αφηνει. Το αεριο μπορει να αυξησει το προσδοκιμο ζωης του κινητηρα και να διαιωνισει την ζωη του αισθητηρα λαμδα και του καταλυτη που δυλητηριαζονται απο την βενζινη. Οι βαλβιδες ΔΕΝ χρειαζονται λιπανση απο καμια λαδιερα, δεν υπαρχει λογος να δουλευει το μοτερ σαν να ειναι 2χρονο της δεκαετιας του 60. Η βενζινη δεν λιπαινει τις βαλβιδες.(σκεφτειτε οτι στις ΜΕΚ με συστημα τροφοδοσιας αμεσου ψεκασμου η βενζινη ψεκαζεται ακριβως πανω στον κυλινδρο και δεν περναει καυσιμο απο καμια βαλβιδα εισαγωγης). Τελος να πω οτι εχω υγραεριο τα τελευταια 70Κ χιλιομετρα στο αυτοκινητο μου και το μοτερ ειναι πεντακαθαρο χωρις καμια λαδιερα, χωρις κανενα ρεταρισμα, βαραει κοφτες σχεδον καθημερινα, χωρις καμια μετατροπη και πλεον εχει 170Κ χιλιομετρα ολα απροβληματιστα, δεν δουλευει σχεδον ποτε βενζινη περα απο την εκκινηση. Αυτα απο εμενα οποιος εχει τεχνικα τεκμηριωμενες αποψεις ας τις παραθεσει για να κανουμε εναν διαλογο. Φιλικα παντα, Φιλιππος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FilipposE36 : 08-06-16 στις 21:29

Προεπιλογή

Λίπανση με την αυστηρή έννοια της λέξης, ότι κάνει το λάδι δηλαδή, όχι βέβαια δεν έχει τέτοιες ιδιότητες η βενζίνη. Αλλά η βενζίνη αφήνει κατάλοιπα που κάθονται στις βαλβίδες και τις έδρες και σε κάθε επαφή τους τρίβεται το κατακάθι αντί των μετάλλων και αυτό συντελεί στη πολύ λιγότερη φθορά της βαλβίδας/έδρας - το γνωστό φαινόμενο VSR επειδή το υγραέριο αφήνει ελάχιστο, αν όχι καθόλου κατακάθι. Κατά μια ευρεία έννοια του όρου, αυτό είναι η λίπανση που λένε για τη βενζίνη. Επίσπευση της ζημιάς γίνεται αν το σύστημα είναι αρύθμιστο και η καύση δεν έχει τελειώσει κατά την εξαγωγή των καυσαερίων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 08-06-16 στις 21:40

Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο apagogeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίπανση με την αυστηρή έννοια της λέξης, ότι κάνει το λάδι δηλαδή, όχι βέβαια δεν έχει τέτοιες ιδιότητες η βενζίνη. Αλλά η βενζίνη αφήνει κατάλοιπα που κάθονται στις βαλβίδες και τις έδρες και σε κάθε επαφή τους τρίβεται το κατακάθι αντί των μετάλλων και αυτό συντελεί στη πολύ λιγότερη φθορά της βαλβίδας/έδρας - το γνωστό φαινόμενο VSR επειδή το υγραέριο αφήνει ελάχιστο, αν όχι καθόλου κατακάθι. Κατά μια ευρεία έννοια του όρου, αυτό είναι η λίπανση που λένε για τη βενζίνη. Επίσπευση της ζημιάς γίνεται αν το σύστημα είναι αρύθμιστο και η καύση δεν έχει τελειώσει κατά την εξαγωγή των καυσαερίων.
    Καλησπερα φιλε, αυτο που λες μονο η βενζινη με μολυβδο το κανει οχι η αμολυβδη. Ο μολυβδος υπηρχε στην βενζινη για να λιπαινει τις εδρες των βαλβιδων και να αφηνει αυτο το κατακαθι στις εδρες των βαλβιδων. Εφ οσον καις αμολυβδη οι βαλβιδες σου δεν χρειαζονται λιπανση απο τιποτα. Οι συγχρονες βαλβιδες ειναι κατασκευασμενες απο μεταλα που αντεχουν την αμολυβδη βενζινη, αρα και το υγραεριο. Το φαινομενο στο οποιο αναφερεσαι (VSR) συμβαινει ουτως η αλλως ειτε καις βενζινη ειτε καις υγραεριο. Ξαναλεω οτι οι κινητηρες αμεσου ψεκασμου ψεκαζουν την βενζινη κατ ευθειαν πανω στον κυλινδρο και δεν περναει καυσιμο απο καμια βαλβιδα εισαγωγης.(το οποιο συστημα ψεκασμου ειναι και το μελλον των ΜΕΚ) Ποσα μοτερ εχουν σπασει απο κακη βενζινη; Ποσα μοτερ αργοπεθαινουν απο τις κατακαθισεις της βενζινης στον κινητηρα; Ουτε το υγραεριο ειναι ο διαολος ουτε η βενζινη αγγελουδι. Λιγοτερες πιθανοτητες εχει το μοτερ σου να παθει κατι με σωστα ρυθμισμενο συστημα υγραεριου παρα με βενζινη.

Προεπιλογή

Χωρίς να το έχω ψάξει περισσότερο, αυτό:

Abstract

This study used a dedicated wear tester to verify the cause and amount of wear depending on fuel type such as LPG and gasoline. Test conditions for general commercial vehicles, such as number of cycles (2 × 106), test speed (25Hz), temperature (350°C), and force (1960N) were applied to the specimens. This study utilized LPG and gasoline as test fuels. The maximum depth of wear (Dmax) of the exhaust valve and the seat insert was 74.7 (± 3.9)μm and 82.9 (± 2.9)μm, respectively, in the case of the test using LPG, and 64.6 (± 4.0)μm and 59.4 (± 1.2)μm, respectively, in the case of the test using gasoline. The result of the analysis performed on the compositions of the combustion products appearing on the exhaust valve and the seat insert using EDS (Energy Dispersive Spectroscopy) indicated that, in the case of the test performed with LPG, O and S were detected from the test specimen, and that in the case of the test specimen performed with gasoline, O, P, and Ca were detected from the test specimen. The analysis results from the composition of the seating faces indicated that the seating face of the exhaust valve had Cu and Mo existing only in the seat insert regardless of the type of fuel used. In addition, Si and Mn, which existed only in the exhaust valve, were detected in the seating face of the seat insert.

The mean Dmax of the exhaust valve and the seat insert, for which the test was performed with LPG fuel, was greater than that of the exhaust valve and the seat insert for which the test was performed with gasoline fuel, 14.5% and 29.4%, respectively. The adhesive wear and tribochemical reaction products were observed regardless as to whether the fuel type was LPG or gasoline.

However, the abrasive wear was observed only at the seating face of the seat insert for which the test was performed with LPG fuel. From the analysis performed based on the above results, it is thought that since LPG fuel has less combustion products that act as a gum component that lubricates the valve and the seat insert seating faces than gasoline fuel. The direct metal-to-metal collision between the valve and the seat insert seating faces may generate more particles with LPG fuel.

Therefore, The abrasive wear was observed only in the specimen for the test performed with LPG fuel, however it was not observed in the specimen for the test performed with gasoline fuel.
    Study on exhaust valve and seat insert wear depending on fuel type

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-11, 01:05
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-08, 20:42

Δικαιώματα - Επιλογές